שאלה תאורטית

alon amrani

New member
שאלה תאורטית

מה ההגדרה של זמן תחתית? זה מהירידה עד התחלת העלייה או שזה עד ההגעה לחניית הבטיחות? האם יש הבדל אם העליה היא במדרון או אם אנך\עוגן לדוגמה?
תודה לעוזרים.

zulufox

New member
תיאורטית

פרופיל הצלילה הוא מלבני.. ירידה באפס זמן ועלייה כנ"ל..
בביצוע כזה זמן תחתית זה הזמן בתחתית..
מעשית כמובן שזה לא ככה..
מי שצולל עם מחשב צלילה נהנה מחישוב זמן תחתית שלוקח בחשבון את פרופיל הירידה.
עלייה במדרון או באנך לא משנה את קצב העלייה האנכית המותרת של 10 מטר בדקה.. כך שמבחינת שיחרור החנקן אין שינוי, יש הבדל בנוחות וביכולת להמשיך ולצפות בסובב הימי
.

זמן תחתית

ההגדרה הנכונה לזמן תחתית: הזמן מהרגע שהראש נכנס למים עד לתחילת העלייה הישירה.
בגלל שאנחנו לא עושים עלייה ישירה (9-10 מטר לדקה), אז הזמן הוא מהרגע שהראש נכנס למים עד לתחילת החניית בטיחות.
שימוש נכון במחשב צלילה יכול להאריך את הזמן תחתית.

alon amrani

New member
...

מה הכוונה בעלייה ישירה? זה מתייחס למהירות\זמן של העלייה או שאין עצירות בדרך?

alon amrani

New member
חניית בטיחות

גם חניית בטיחות נחשבת עצירה? אם הקצב נמוך מ-9 מטר זו לא נחשבת עלייה ישירה?
תודה רבה.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
כל התשובות נכונות

במילים אחרות בדוק את הגדרות הטבלה איתה אתה עובד.

לפי רוב הטבלאות הספורטיביות (שאני מכיר) נוהגים לחשב את זמן התחתית מרגע טבילת הראש במים עד רגע ההגעה לחניית הבטיחות.

לפי טבלאות בולמן לצלילת דקומפרסיה זמן התחתית מחושב מרגע ההעמקה עד רגע תחילת העליה (אני מניח שיש עוד טבלאות המגדירות כך את זמן התחתית).

אין ברמת העקרון שום הבדל בין עליה על אנך או טיפוס במדרון כאשר אתה שומר על אותו קצב עליה שכן הלחץ וספיחת החנקן הן פונקציה של עומק ולא של זוית העליה אם כי בעת עליה במדרון קצב העליה מן הסתם נמוך יותר.

בעת שימוש במחשב כל האמור לעייל לא כל כך רלוונטי שכן המחשב יודע בכל רגע נתון באיזה עומק אתה נמצא ולאיזה פרק זמן והוא מראה לך את זמני הNDL או הדקמפרסיה בהתאם.

niry26

New member
תשובה תאורתית

הטבלא נובעת מחישוב פרופיל כלשהו, פשוט ככל שלא יהיה, ולכן יש לוודא מה הנחות הבסיס של הטבלא.
מאחר והסיכוי לעלות בדיוק בקצב שנלקח בחשבון בטבלא הוא אפסי, וברוב המקרים הוא איטי יותר, אני באופן אישי, מוסיף את ההפרש בין זמן העליה שנלקח בחשבון בטבלא לבין הזמן בפועל, לזמן התחתית. חישוב קל, נוטה לחומרה.
עכשיו יש לי מחשב ואני לא צריך לשבור את הראש יותר . . .

חי בר

New member
תשובה תיאורטית

נניח צולל מתחיל צלילה בהעמקה היישר לעומק של 30 מטרים, נשאר בעומק הנ"ל שתי דקות, ואז מחליט לסיים את הצלילה, והוא מתחיל לעלות בקצב של 1 מטר בדקה.

האם היית מחשיב את זמן התחתית רק "עד תחילת העלייה" (שתי דקות) או מוסיף גם את ה-27 דקות שלקח להגיע עד לחנייה?

כולל העלייה

גם בעלייה אנחנו סופחים חנקן אז לפי הטבלא אם אתה עולה בקצב איטי יותר ממה שהיא אומרת אז צריך לחשב גם את הזמן עלייה

הכי טוב

ההצעה הכי טובה שיש זה לצלול עם מחשב צלילה אישי.
גם סטופר גם מד עומק וגם NDL. הכל בחבילה אחת.
הכי בטיחותי שיש (כמובן ללמוד את המחשב)

niry26

New member
מסכים. אבל השאלה לא רלוונטית עבור מחשב . . .

מה אתה מציע כאשר לא משתמשים במחשב.

מי שצולל בלי מחשב הוא פראייר

זמן לפי טבלה זה הזמן מהרגע שהראש נכנס למים עד שמתחילים חניית בטיחות!!!
כל מי שמנסה משהו אחר כשהוא ללא מחשב צלילה הוא טיפש וחושף את עצמו למחלת הדקומפרסיה!!!

לא מסכים איתך

הם צוללים עם מד עומק דיגיטלי ולפי תכנון מאד שונה מצלילות ספורטיביות רגילות.
גם בצלילות טכניות צוללים לפי זמן קבוע מראש (לא טבלת צלילה!!!) ואם יש מחשב אז הוא לגיבוי.

Ommadon

New member
צודק שוב!!!

אם אתה לא מסכים איתי לגבי זה שאתה צודק אתה כבר בכיוון הנכון!
כמות השטויות שפלטת מדהימה לאור מיעוט המילים...
ע"ע - דקו על הזבוב

למעלה