שאלה קיומית

Cruvi7

New member
שאלה קיומית

כשאנו באים אל העולם, אנו באים בגוף כ"כ פגיע וחלש יחסית לאיתני הטבע העצומים שיכולים למחוק אותנו מעל פני האדמה בקלות. כשאנו באים אל העולם, אנו באים לזמן מוגבל מאד. 75 שנה, 100 גג. מאה שנה הן קמט בהיסטוריה, כך שמאד קשה להשפיע בתור אדם. כשאנו באים אל העולם, לאחר מותנו, כעבור כמה דורות אף אחד כבר לא זוכר אותנו, אלא אם אנחנו בני מזל שנפל בחלקם להכתב בדפי ההיסטוריה. אז למה אנחנו באים? בשביל להיות במירוץ מטורף נגד הזמן בלימוד קובץ הספרים וההלכות שנקרא "תורה"? להנות מכל מה שיש, מכל מה שבא ליד, ושיתפוצץ העולם? אם הוא קיים שם למעלה, למה לו להתעלל בנו ככה? סבלנו מספיק. ואם הוא לא, אז מה זה העולם הזה?

uuuaaa

New member
אבל

מי שלומד תורה לא עושה זאת על-מנת להשפיע על העולם הזה, אלא על העולם הבא שלו - לזכות בגן-עדן. אם כבר, השאלה עליך יותר קשה: אתה עובד קשה 90% מהזמן ונהנה בקושי 10% מהזמן.. גם אם תרויח הרבה כסף רוב הסיכויים שלא תהנה ממנו, אלא הילדים שלך, אשר קרוב לודאי יבזבזו הכל, ויזרקו אותך לבית אבות. מי שלומד תורה אינו נמצא במירוץ מטורף. להיפך, הוא רואה את כל האנשים מסביבו רצים אחרי כסף, עבודה, הנאות, ובילויים, והוא נח ורגוע.

Cruvi7

New member
תגובות

למרילין, נבדוק את הקבלה בהזדמנות. בינתיים אני והיא זה שני קווים מקבילים. ול-uuuaaa, יש לך כ"כ הרבה דברים להזהר מהם וכ"כ הרבה דברים להשיג בכ"כ מעט זמן. אם תסתכל מנקודת המבט הנכונה, תתברר כי אין לך זמן בכלל. למה בכלל שיהיה עולם הזה ועולם הבא, אם במילא כל מי שהוא יהודי(ולא נכנס לדקויות כרגע)זוכה בעולם הבא(ולא נכנס לדקויות גם בעניין של העולם הבא)? למה שיהיה מסדרון לחדר, ולא ישר חדר?

uuuaaa

New member
תשובה

נכון, יש הרבה איסורים והגבלות, אבל אני מקבל שכר על הכל. אם הייתי מציע לך לרוץ דקה ולקבל מליון דולר, היית מסרב ? העולם הזה הוא רק 70 שנה, והעולם הבא הוא אינסופי. (מילארדי מילארדי שנים) הרבה דברים להשיג בכ"כ מעט זמן ? לא נכון. השכר אינו על ההספק, אלא על המאמץ. יכול להיות שיהודי ברוסיה, שמתאמץ להבין איזה מילה אחת בתורה, יקבל שכר יותר מראש-ישיבה שלומד מאה דפי גמרא כל יום. אז מה אם כל יהודי זוכה לעולם הבא ? זה כמו מסעדה. יש אנשים שנכנסים ואוכלים, ויש כאלה שנכנסים ורק מסתכלים. וחוץ מזה, מי שחטא, צריך לסבול הרבה בגיהנום לפני שהוא נכנס לגן-עדן. למה צריך מסדרון ? כי השכר בעולם הבא נקבע אך ורק על-פי המעשים בעולם הזה.

iceviper

New member
מה?

ואם לא היה מובטח לך גן עדן בסוף הדרך לא היית מקיים תורה ומצוות? עבודת הבורא זו מין עסקת חבילה כזאת?

Cruvi7

New member
יש לי ברירה בכלל?

כל העולם הזה הוא כפייה אחת גדולה. מי ביקש ממנו להיולד ולסבול פה? חוצמזה, מי אמר שמובטח לי?

uuuaaa

New member
כנראה שלא

הייתי קרוב לודאי מוצא תירוצים, כמו כל החילוניים של היום...

iceviper

New member
"ואם ביום שלישי לא בא לי?"

מכיר את זה? כי ככה בדיוק נשמעת ההודעה שלך. עבודת הבורא צריכה להיות רק בגלל שהוא ציווה אותנו,ולא בגלל שום סיבה אחרת.אתה לא יודע מה קורה שם למעלה,ואם המצוות שאתה עשית מזכים אותך יותר מאוכל שרימפסים שעוזר לילדים במצוקה. אז אל תעשה את חשבונותיו של הקב"ה,אל תצפה לתמורה ותקפיד לקיים מצוות רק בגלל שככה הקב"ה ציווה אותך-רק למענך.הקב"ה לא צריך את המצוות שלך.הוא שלם איתן ובלעדיהן.

uuuaaa

New member
ובכן

מובן שאני שואף לקיים מצוות שלא על-מנת לקבל שכר. אבל במצב הנוכחי אני עדיין לא ברמה הזאת. ניסיתי לכתוב לך בכנות. לפי מה שאני יודע, אם אוכל השרימפסים עוזר לילדים במצוקה בגלל שכך ה' ציוה אותו - אין ספק שהוא יקבל הרבה שכר. אך אם הוא עושה זאת בגלל מוסר אישי, או רחמים - הוא לא יקבל שכר על כך.

iceviper

New member
טוב,זה יפה מאוד ../images/Emo13.gif

שאתה מודע למשמעות וכוונות מעשיך. בנוגע לחלק השני של תשובתך,זה כבר נוגע לויכוח העתיק על מי יותר גדול:מצווה ועושה או שאינו מצווה ועושה.יש דעות לכאן ולכאן,ככה שזה עדיין פתוח.

Cruvi7

New member
תשמע

השאלה שלי שונה לגמרי...למה שיהיה בכלל מעבר לעולם הבא?

uuuaaa

New member
כי

ה' לא רוצה לך מתנה בחינם, בלי שטרחת בשבילה, ושתתבייש לקבל אותה. רק דבר שעבדת בשבילו קשה - אתה מרגיש שהוא שלך, וזה אכן מגיע לך. רק כך אתה יכול להיות שמח בשכר שאתה מקבל.

Cruvi7

New member
אתה רואה את הבעיה שלי...

מזווית לא נכונה. למה שיהיו בכלל מושגים של שכר וטרחה, כשאפשר פשוט לוותר על הסבל הרב שבני אדם עוברים בעולם הזה, בכך שיתבטל העולם הזה?

uuuaaa

New member
אז עניתי לך

התשובה שלי עונה על הבעיה שלך. ה' לא רוצה לתת לך מתנה שתתבייש לקבל, אלא תעבוד קשה בשבילה. גם אם נניח שאנשים סובלים, זהו זמן אפסי ביותר ביחס לעולם הבא (נצח) זה כמו לסבול שניה אחת וליהנות 500 שנה. מה לא טוב בהסבר הזה ?

Cruvi7

New member
כי הוא גורר איתו הרבה בעיות

יש אנשים שנולדים ישר לתוך הסבל ואין להם שום הזדמנות בכלל להנות בעולם הבא...

uuuaaa

New member
"גילגולים"

היום כמעט כולנו גילגולים, כלומר נשמות שחזרו לעולם כדי לתקן חטאים שעשו בפעמים הקודמות שהיו כאן. ומי אמר לך שמי שסובל בעולם-הזה לא נהנה בעולם-הבא ?

uuuaaa

New member
ובכן

דבר ראשון, זה כתוב בתורה, כלומר ה' אמר לנו שזה מה שקורה. ובנוסף, זה ידוע לנו מעוד כמה דרכים, כמו צדיקים שיודעים מה קורה למעלה, דיבוקים, ילדים אוטיסטים, מעלי אוב וכו'.

iceviper

New member
העולם הבא

אף אחד לא יכול לדעת בודאות אם קיים או לא,אלא אם כן אתה לומד קבלה ובקיא בנושא הזה ומאמין בו.

uuuaaa

New member
לא מדוייק

מי שאינו מצווה ועושה - זה אדם שמתכוון ועושה מצווה, למרות שהוא פטור ממנה. למשל, אשה שלומדת תורה. כאן אנו מדברים על אדם שאין בכוונתו לעשות מצווה כלל וכלל, אלא הוא עושה את הפעולה ממניעים הומניים גרידא. אם כבר, זה נוגע למחלוקת "האם מצוות צריכות כוונה או לא". (להלכה נפסק שכן)

למעלה