שאלה מטומטמת

מצב
הנושא נעול.
שאלה מטומטמת

שאלה מטומטמת
איך קורה שאג"ח של בנק X נותן תשואה יותר גבוהה מתוכנית חיסכון מקבילה (בהצמדה ובאורך) שהוא מציע ללקוחותיו, למה הם נדיבים במסלול האגח"י? לכאורה יש כאן שני ממשקים שבעצם עושים את אותו הדבר - חוץ מזה שאחד נזיל והשני לא...

MrRoadRunner

New member
אג"ח לעולם יהיה מסוכן יותר מפקמ

שאלה מטומטמת
איך קורה שאג"ח של בנק X נותן תשואה יותר גבוהה מתוכנית חיסכון מקבילה (בהצמדה ובאורך) שהוא מציע ללקוחותיו, למה הם נדיבים במסלול האגח"י? לכאורה יש כאן שני ממשקים שבעצם עושים את אותו הדבר - חוץ מזה שאחד נזיל והשני לא...
במקרה של נפילת בנק, כנראה שבעלי האגח לא יראו כסף. הפקמים? זה כבר סיפור אחר...

תודה על התשובה, אבל תשמע

במקרה של נפילת בנק, כנראה שבעלי האגח לא יראו כסף. הפקמים? זה כבר סיפור אחר...
תודה על התשובה, אבל תשמע
זה נכון שפקמים אפשר לבטח ושהממשלה בישראל מצהירה על ערבות, עם זאת קראתי פעם שבעת פירוק חברה הראשונים שזכאים להחזר הם בעלי האג"ח (לפני ספקים ,לקוחות ,בעלי מניות וכו') טוב,במחשבה שניה, אולי באמת לא ישאר ממה לשלם את מלוא הקרן במקרה של קריסה טוטאלית בכל מקרה... אני מעלה את השאלה כי באחד הדיונים אתמול מישהו הזכיר את האגח הבנקאי כאלטרנטיבה בסיכון זהה לזה של פק"מ . תהיתי אם זו היתה אמירה מדוייקת או קצת מוגזמת

yair24

Member
הם לא נדיבים באגח שלהם.

שאלה מטומטמת
הם לא נדיבים באגח שלהם.
פשוט לא הם אלה שקובעים את המחיר שלו. השוק קובע את המחיר של האגח שלהם ולכן התשואה שלו גבוהה כי השוק מגלם פה סיכון מסוים. לעומת זאת כשהבנק מציע לך פק"מ או תוכנית חיסכון, הוא למעשה לוקח את הכסף שלך ומלווה אותו או קונה בו ניירות ערך בעצמו ובשביל למקסם את המרווח בין מה שהוא קנה למה שהוא נתן לך הוא מציע לך הכי מעט שהוא יכול.

אז מה שאתה אומר בעצם,

הם לא נדיבים באגח שלהם.
פשוט לא הם אלה שקובעים את המחיר שלו. השוק קובע את המחיר של האגח שלהם ולכן התשואה שלו גבוהה כי השוק מגלם פה סיכון מסוים. לעומת זאת כשהבנק מציע לך פק"מ או תוכנית חיסכון, הוא למעשה לוקח את הכסף שלך ומלווה אותו או קונה בו ניירות ערך בעצמו ובשביל למקסם את המרווח בין מה שהוא קנה למה שהוא נתן לך הוא מציע לך הכי מעט שהוא יכול.
אז מה שאתה אומר בעצם,
זה שהבנק לא מתמחר את הסיכון הגלום בפק"מים שלו עבור לקוחותיו, ולמעשה קצת מרמה אותם, לפחות בעקיפין... כי הרי הם מקבלים ריבית מופחתת, שלא משקפת את הסיכון האובייקטיבי שבהשקעה בהן... ויש ניצול של אי הבנה של הציבור? או שגם הריבית שהפק"מים מציעים נתונה באיזהשהו מקום להשפעת לכוחות השוק, דרך תחרות בין הבנקים? (העניין הוא שאף אחד מהם לא שובר את רצפת הריבית של האג"ח הבנקאי)

substantial1

New member
יש מירמה של כל המדינה באזרחיה

אז מה שאתה אומר בעצם,
זה שהבנק לא מתמחר את הסיכון הגלום בפק"מים שלו עבור לקוחותיו, ולמעשה קצת מרמה אותם, לפחות בעקיפין... כי הרי הם מקבלים ריבית מופחתת, שלא משקפת את הסיכון האובייקטיבי שבהשקעה בהן... ויש ניצול של אי הבנה של הציבור? או שגם הריבית שהפק"מים מציעים נתונה באיזהשהו מקום להשפעת לכוחות השוק, דרך תחרות בין הבנקים? (העניין הוא שאף אחד מהם לא שובר את רצפת הריבית של האג"ח הבנקאי)
הריבית שאתה מקבל לעולם לא משקפת את האינפלציה למרות שהאפיק הוא צמוד מדד. זו המירמה של המדינה. המחירים עולים, וכוח הקניה של הכסף הולך ופוחת.

fox in socks

New member
צודק, שיכנת אותי

הריבית שאתה מקבל לעולם לא משקפת את האינפלציה למרות שהאפיק הוא צמוד מדד. זו המירמה של המדינה. המחירים עולים, וכוח הקניה של הכסף הולך ופוחת.
צודק, שיכנת אותי
אני הולך להשקיע במזון לתוכים יש על זה חוזים? או שאני צריך לקנות פיזית מזון ולאגור בבית שלי?

substantial1

New member
במדינתנו כדאי יהיה לקנות מזון לקופים כי

צודק, שיכנת אותי
אני הולך להשקיע במזון לתוכים יש על זה חוזים? או שאני צריך לקנות פיזית מזון ולאגור בבית שלי?
במדינתנו כדאי יהיה לקנות מזון לקופים כי
הממשל שלנו הוא קוף של ארה"ב ונוכל לספק לו את המזון שייצטרך לפי מה שנראה מה הולך טוב בארה"ב ואז נדע מה תהיה הסחורה שהביקוש אליה ייתגבר.

voguemaster

New member
בגדול אכן עובדים על הציבור

אז מה שאתה אומר בעצם,
בתכלס, הבנק מקבל מימון זול מאוד (הריבית שהוא מחזיר נמוכה, ריבית הפק"מ) ויש לו כסף לעשות עסקים ופעולות. בין אם זה להשקיע, למחזר חוב (הרי שווה לו לפדות אגחים שבהם הוא צריך לשלם 6 אחוז נניח בעזרת חוב שעולה לו 2 אחוז לא ?), להלוות את הכסף בריבית גבוהה יותר לצד שלישי וכד'. הבנק בהחלט לא מתמחר פה שום סיכון. בעולם אידיאלי אף אחד לא היה שם את הכסף בפק"מים אבל הסולידיות של הבנקים היא כזו שכולם מאמינים שזה הדבר הכי בטוח שיש (שאם כבר, מקמ זה הכי בטוח שיש). תמיד כדאי לקנות אגחים של הבנק מאשר להכניס לו כסף בפיקדון. כנ"ל לגבי האגחים המובנים שלו שאומנם שם אתה יכול להרויח אבל גם הבנק מרויח

yair24

Member
זה לא מדויק.

בתכלס, הבנק מקבל מימון זול מאוד (הריבית שהוא מחזיר נמוכה, ריבית הפק"מ) ויש לו כסף לעשות עסקים ופעולות. בין אם זה להשקיע, למחזר חוב (הרי שווה לו לפדות אגחים שבהם הוא צריך לשלם 6 אחוז נניח בעזרת חוב שעולה לו 2 אחוז לא ?), להלוות את הכסף בריבית גבוהה יותר לצד שלישי וכד'. הבנק בהחלט לא מתמחר פה שום סיכון. בעולם אידיאלי אף אחד לא היה שם את הכסף בפק"מים אבל הסולידיות של הבנקים היא כזו שכולם מאמינים שזה הדבר הכי בטוח שיש (שאם כבר, מקמ זה הכי בטוח שיש). תמיד כדאי לקנות אגחים של הבנק מאשר להכניס לו כסף בפיקדון. כנ"ל לגבי האגחים המובנים שלו שאומנם שם אתה יכול להרויח אבל גם הבנק מרויח
זה לא מדויק.
כשאתה אומר תמיד עדיף לקנות משהו אחד יותר ממשהו אחר אתה רומז שיש פה בעצם ארוחת חינם, וזה לא נכון. הכל תלוי מתי אתה רוצה לקנות ולכמה זמן. אם אתה רוצה להשקיע לשנה שלמה לא בטוח שתמיד היה עדיף לך להשקיע באגח של הבנק. למעשה אם אתה שואל אותי אז אף פעם לא עדיף לך להשקיע באג"ח של בנק על פני מקמ או פקמ לטווח של שנה. בייחוד אם אתה בן אדם סולידי מאוד שקשה לו לראות הפסדים.

substantial1

New member
שמירת ערכו של הכסף.

זה לא מדויק.
כשאתה אומר תמיד עדיף לקנות משהו אחד יותר ממשהו אחר אתה רומז שיש פה בעצם ארוחת חינם, וזה לא נכון. הכל תלוי מתי אתה רוצה לקנות ולכמה זמן. אם אתה רוצה להשקיע לשנה שלמה לא בטוח שתמיד היה עדיף לך להשקיע באגח של הבנק. למעשה אם אתה שואל אותי אז אף פעם לא עדיף לך להשקיע באג"ח של בנק על פני מקמ או פקמ לטווח של שנה. בייחוד אם אתה בן אדם סולידי מאוד שקשה לו לראות הפסדים.
שמירת ערכו של הכסף.
גם במקמים, גם בפקמים, גם באג"חים צמודים בכל אלה הפיחות במטבע המקומי פוגע בכוח הקניה של הכסף. המלחמה על תשואה גבוהה היא כבר אינה בגדר מותרות ואינה תקיפה אלא היא בגדר הגנה על שמירת ערכו של הכסף.

substantial1

New member
פיחות

פיחות
הסיכונים כבר גולמו בתנאי האג"חים, אבל העבודה בעיניים היא קודם בריבית שלעולם לא נקבעת לפי המצב האמיתי מפני שתמיד אפשר להחליט במדד המחירים לצרכן לאיזה מרכיב לתת משקל יתר בחישוב המדד המחירים לצרכן ולטעון שמרכיב מסוים עלה ומהווה אחוז גבוה יותר בתרכובת הסחורות הנמדדות מאשר שאר הסחורות באותו מדד. שנית, העבודה בעיניים היא שהמניפולציה בקביעת המדד שאינה משקפת את המדד האמיתי היא דבר שמשרת את האינטרסים של היוצאנים שרוצים מטבע מקומי חלש כדי להרוויח יותר דולרים. שלישית, אין כאן באמת משבר אשראי כי הרי בארה"ב באמת קרה שכולם לקחו הלוואות על כל שטות ואזרחיה הורגלו לקחת הלוואות כאילו הלוואות זה כלום. בישראל אין ולא היתה תרבות כזו, להיפך, דווקא המדינה עצמה עודדה את הבנקים לפתות את אזרחי ישראל לקחת הלוואות מפני שהמדינה היא קוף של ארה"ב ומנסה בכוח להפוך את אזרחיה לאמריקאים אבל מה לעשות שאזרחי ישראל אינם אמריקאים ותרבות לקיחת ההלוואות לא היתה נחלתם של אזרחי ישראל. אבל כדי להמציא תרוצים ולשרת כל מיני אינטרסים (של העדפות של מגזרים שונים, אינטרסים של פוליטיקה וכו') אז לפתע יש משבר אשראי מאוד גדול וכאילו עוד מעט תהיה כאן אבטלה נוראית והכל כדי לחקות את ארה"ב. הממשל הישראלי מאוד מוזר, ואם הוא כל כך רוצה להפוך את אזרחיו לאמריקאים אז יאללה קדימה שימכור את המדינה לאמריקאים ואם האמריקאים לא יקבלו את ממשלת ישראל לבריתה אז אולי כדאי לחשוב על להכריז מלחמה על ארה"ב כדי שניכבש כי במילא ישראל כל הזמן היתה מקבצת נדבות של ארה"ב.

yair24

Member
הריבית של פקמים בוודאי שמושפעת מתחרות

אז מה שאתה אומר בעצם,
הריבית של פקמים בוודאי שמושפעת מתחרות
יש בנקים שמציעים פקמים בריבית יותר טובה מבנקים אחרים. שאני אבין אתה מציע דבר כזה: בנק הפועלים נניח יודע היום שהוא מושקע בהרבה איגרות חוב מסוכנות של סאב פריים אז כשהגברת כהן מחדרה תבוא אליו ותגיד לו שהיא רוצה לסגור את הכסף בפקמ אז הוא יגיד לה תשמעי חמודה, הריבית היום במשק היא 2.5% אבל בגלל שצבי זיו השקיע באגחים מגובי משכנתאות סאב פריים אז הסיכון עלה ולכן אנחנו באים אלייך ותמורת ה50000 שקל שלך מציעים לך ריבית שמגלמת את הסיכון שלנו והיא עומדת על 15% שנתי.
אתה רואה דבר כזה קורה? שים לב אגב שהפוך קורה גם קורה, למשל הריבית היום במשק ירדה ועומדת על 2.5% אבל נראה אותך מנסה להשיג משכנתא מהבנק בריבית כזאת... הרי הסיכון עלה אז הבנק לא מוכן לתת לך הלוואה בריבת נמוכה כי הוא רוצה לגלם את הסיכון שלו. הבנק דואג לעצמו והלקוח אמור לדאוג גם כן לעצמו. כל אחד דואג לעצמו. מי שלא דואג לעצמו שלא יבכה שאחרים לא דואגים לו. אגב אפשר להתמקח גם על הריבית של הפקמים, אני עושה את זה כל פעם שאני סוגר פק"מ. (לפעמים בין קנית מקמ אחד לשני מצטברים לי סכומים שאני חוסך ואז אני סוגר אותם לפרי או לפקמ שבועי, לפני שאני סוגר אותם אני שואל איזה ריבית הבנק יכול לתת לי ואז כשהם אומרים לי איזה אני מנסה לעלות אותם בחצי אחוז, בסוף אנחנו מתפשרים על 0.2-0.3%)

חגי

New member
אין קשר בין פקדון בנקאי לאגח של הבנק

שאלה מטומטמת
התשואה עליהם נקבעת בשווקים שונים פקדון מושפע מהריית שהבנק משיג מבנק ישראל אגח מושפע מתנאי השוק אם אגח של בנק כמו איגוד נסחר בתשואה של 10-13% זה לא אומר שבפיקדון תקבל אפילו רבע מזה...פשוט אין קשר!

Evyaa

New member
לפי מה שהבנתי

התשואה עליהם נקבעת בשווקים שונים פקדון מושפע מהריית שהבנק משיג מבנק ישראל אגח מושפע מתנאי השוק אם אגח של בנק כמו איגוד נסחר בתשואה של 10-13% זה לא אומר שבפיקדון תקבל אפילו רבע מזה...פשוט אין קשר!
לפי מה שהבנתי
הוא יודע שמדובר בשני מכשירים שונים שאין בהם קשר. אם הבנתי נכון הוא רק שואל, למה לבנאדם לשים כסף בבנק בפק"מ סגור לשנה ב- 2%, בעוד אג"ח של אותו בנק נותן 6% +מדד + נזילות. והתשובה היא כפי שכבר ציינו היא רמת הסיכון. בעת קריסת בנק, הפיקדון יוחזר לפני האג"ח (אם יש מה להחזיר...) + יש מצב שהמדינה תבטח את הפיקדון מה שלגמרי לא בטוח עבור האג"ח.

מצב
הנושא נעול.
למעלה