שאלה לגבי DAC

omrik

New member
שאלה לגבי DAC

אני עובר על אתרי יצרני High End CD-Player כמו מרידיאן ואחרים אני רואה בכולם את המושג של דגימה גבוהה יותר מאיכות ההקלטה על CD לדוגמא במרידיאן אני רואה 24bit/196kHz ואיני מבין איך יכול להיות שניתן לשנות את הדגימה על ה-CD שהיא 16bit/44kHz, כל מה שהמרת תדר יכולה לעשות זה לשמר את האנפורמציה הקודמת על גבי תדר חדש (לשנות את הצירים), אני יכול להבין שיהיה שינוי אם הם מוסיפים מידע משלהם על הbit-ים הנותרים אבל זה ממש ממש לא דבר רצוי (לפחות מבחינתי, רוצה לשמוע את המקור). אשמח לתשובה שתבהיר את העניין הזה עבורי (לא על פי שמיעה, זה לא אמין) האם קיימת בכל זאת אלכמיה או האם החברות האלה משתמשות באמצעים שיווקים בלבד כדי למכור ללא מבינים. בתודה עמרי

אולי זה יעזור במשהו

עומרי לך ללינק הבא, ואולי זה יתן לך מושג ראשוני על הענין. יש חברה אחת שעושה את זה כמו שצריך, DcS כמובן. באתר שלהם תמצא גם כל מה שאתה מחפש בהצלחה יונתן

omrik

New member
אז כמו שחששתי

שיווק נטו. מסקנה לא לקרוא דפי מידע
עמרי

לא רק שיווק

עמרי למרות שקטונתי ליד המערכת שלך, אתה בהחלט מוזמן לבוא ולשמוע את ההבדל במו אזניך. אז יש הטוענים שזה ענין של הורדת ה-JITTER יותר מאשר תוצאה ישירה של ה-UPSAMPLING. בכל מקרה, התוצאה בולטת בצורה שקשה לתאר. בכל זאת, ל-96 קה"צ אין בעיה להמיר. מ-16 ל-20 ביט זה גם אפשרי. כך שבכל מקרה 20 ביט 96 קה"צ עדיף על 16/44.1, לא נראה לך? ולך בכל זאת לאתר של DcS. לא תתחרט. יונתן

omrik

New member
הורדת Jitter

היא דבר משמעותי מאוד וגם מאוד מאוד פשוט מדובר בסך הכל על buffer שכל סטודנט למדעי מחשב במהלך לימודיו עושה עשרות פעמים (Queue) או buffer כפול ואפילו משולש כמו שאנחנו רואים במשחקי מחשב על מנת להראות זרימה של אנימציה. בהחלט יש לזה חשיבות, אבל בגלל שזה כל כך פשוט אני מאמין שכל CD הכי פשוט עושה זאת (למשל CD ברכב דוגם מספר שניות קדימה כדי למנוע קפיצות) לפי דעתי ההבדל בין ה-CD השונים הוא בפילטרים השונים שהחברות מכניסות לתוך המכשיר ול 24bit/96kHz אין שום משמעות אלא אם כן יוכח לי אחרת. החלפת תדר נעשית בכל חברת סלולר בין שיטות שונות CDMA TDMA GSM וכו´ מעולם לא הרגשתי הבדל לטובה או לרעה בין כל השיטות האלה כאשר אני מתקשר מספר סלולר אחד למשנהו. עמרי

omrik

New member
האם יש לך מוצר שלהם Dcs

ראיתי בכרטיסך שיש לך P1A ןP3A ורציתי לשמוע דעתך על המכשירים בעיקר p1a ראיתי את הגרפים שלהם ברור לי שהם בתקנים כל מיני בעיות, הבעיה שלי היא שזה עלול להשמע לא טבעי. דעתך נחוצה. תודה עמרי

יקירי, בשביל DCS אני צריך

את המשכורת של ביל גייטס (5000-8000 דולר למתקן ג´יטר זה הרבה כסף!!) בנוגע ל-PT: אם תרצה, אוכל לקפוץ אליך עם המכשיר, ותוכל לבדוק אותו בעצמך. יונתן

omrik

New member
זה יהיה ענק ../images/Emo13.gif

נקבע פגישה, אשמח מאוד לשמוע אותו תודה עמרי

תשובות

המידע שעל ה CD שמור בתדר דגימה של 44100 הרץ ובדיוק נתונים של 16 ביט. זה מה שיש למכשיר ה CD לעבוד איתו ולא ניתן לשפר את הערך הזה. למרות זאת, רובם המכריע של הממירים מבצע שתי פעולות על זרם המידע. הראשונה נקראת בשמות שונים ע"י יצרנים שונים : Upsampling, Oversampling וכו´. המשמעות היא הגדלת תדר זרימת הנתונים. זאת אומרת שאם זרם הנתונים המקורי כולל את המספרים 1, 2, 3, 4, הממיר יהפוך את הזרם הזה למשהו כמו 1, 1, 1, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 4, 4, כלומר שילשנו את תדר הדגימה (יש לנו פי שלוש נתונים) למרות שלא הוספנו מידע. הסיבה שעושים זאת היא שסביב מחצית תדר הדגימה מופיעים "לכלוכים" שצריך להסיר אותם לפני שהמידע האנלוגי יוצא מהממיר. אם תדר הדגימה הוא 44.1KHz, הלכלוכים יופיעו סביב 22.05KHz. מכיוון שהתדרים הלגיטימיים נמצאים עד 20KHz, צריך לשים במוצא הממיר מסנן "אלים" במיוחד שיתן לכל התדרים עד 20KHz לעבור, אבל יבלום כל דבר בתדר 22KHz ומעלה. קרבת התדרים הזו מקשה על בניית מסנן כזה. הוא יקר ליישום ויש לו תופעות לוואי לא נעימות. בכך ששילשנו את תדר הדגימה 44.1*3 = 132.2KHz (תדר שאני המצאתי...), הרעשים שמופיעים סביב מחצית תדר הדגימה נמצאים ב 66.15KHz ולבנות מסנן שיסנן אותם כבר הרבה יותר קל. הגדלת כמות הביטים מאפשרת לממיר לבצע פעולות מתמטיות על זרם הנתונים מבלי להסתכן באובדן מידע (למשל, אם צריך לחלק את המספר 99 לשתיים, והממיר עובד גם הוא בדיוק של 16 ביט, הוא יצטרך לעגל את התוצאה ל 49 או 50, וכך נוספה שגיאה לצליל).

למעלה