שאלה לאריה גור על בדיקת האזנה

שאלה לאריה גור על בדיקת האזנה

נניח שאני שומע משהו לא נעים בקטע מוסיקה מסוימים במערכת בבית. אני חושד שהבעיה נעוצה בחדר. כיצד היית מציע למצוא את הבעיה על בדיקת האזנה עם מוסיקה בלבד? אתה פעם הצהרת שלבדיקה בגל סינוס אין משמעות,כי הוא בכלל לא קרוב למוסיקה אמיתית? יום טוב לך - יוסי

yairf

New member
שלום יוסי (נכון - אני לא אריה)

גם אני תמיד מצהיר שבדיקת מערכת עם סינוס אינה רלוונטית, כל עוד המערכת תקינה. אני למשל חוזר וטוען שוב ושוב שבדיקות THD המבוססות על סינוס בודד אינן נותנות שום מדד לגבי איך תשמע המערכת או רכיבים ספציפיים שלה. אבל לשאלתך, סינוס דוקא יכול להיות מאוד יעיל לבדיקת רמקולים - רזוננסים בתיבה, דרייבר/קרוס לא תקין וכו', וכן לבדיקת Accoustic Modes של החדר לצורך טיפול אקוסטי. בברכת המשך יום נעים, יאיר

אכן בהחלט.

בדיקת חדר ההאזנה שלי בסינוס בין 100 הרץ ל- 25 הרץ היא מאוד מיאשת. אז הסכמנו שהצהרות גורפות מחטיאות את המטרה. לכן יש משמעות לבדיקת THD, אבל לא בסינוס בודד, אלא בסריקה. אפשר ללמוד הרבה על בעיות במגבר מבדיקה שמציגה את העיוותים מ 1000 הרץ עד נגיד 50 אלף. קצב עלית העוות יכול להציג בעיה מסוימת. בבדיקת אינטרמודולשן בודקים בתערובת של תדר נמוך וגבוה. כאשר שומעים במגבר שהוא נשמע לא נכון, (למשל לעומת הצליל הרגיל המקובל במשפחתו) בדיקת ההיענות יחד עם THD בכל התדרים היא כנראה הדרך היחידה לאיתור התקלה.

למעלה