שאלה לאורולוג

שאלה לאורולוג

שלום בני בן שנתיים (עוד חודש) כשהייתי בהריון ראו בסריקות אגן כליות רחב וכליה מוגדלת הייתי במעקב ולאחר שנולד מיד לווה במעקב במחלקת נפרולוגיית ילדים התברר בבדיקות כי יש לו רפלוקס דרגה 4-5 ואז הפנו אותנו בגיל שלושה חודשים למיפוי כליות(DMSA) ואז נודע לנו כי כליה אחת לא מתפקדת - 10% (הימני) בלבד וכליה השנייה מתפקדת 90% אנו במעקב בערך כל חצי שנה עושים בדיקות שתן ומידי פעם דם והתוצאות בסדר אין זיהומים הרפלוקס ירד ל 4 , הבנתי מהרופא שהכליה לא התפתחה ז"א התכווצה כי היא לא מתפקדת . לפני כמה שבועות הייתי אצל רופא המשפחה שלנו שגם במעקב איתנו והוא תמהה מדוע הנפרולוג לא מוציא את הכליה שלא מתפקדת הוא אמר שיבדוק את העיניין , הוא חזר אליי ואמר שהנפרולוג שלי לא יהיה בזמן הקרוב עקב ארוע לב שעבר ולכן הוא דיבר עם קולגה של הנפרולוג רופא אורולוג ילדים והאורולוד\ג ביקש לעשות מיפוי כליות שוב כי עבר זמן מה ולאחר מכן לבוא לביקור אצל האורולוג לראות מה הלאה . הגעתי לשאלתי - האם אורולוג קשור לנושא הנ"ל האם הוא יכול לתת לי חוות דעת ותשובות האם תחום ההתמחות שלו היא לבעיה שלי האם יש קשר כלשהוא או שאני מבזבזת את הזמן שלי, כי הנפרולוג שלי שהוא במקרה גם מנהל מחלקת נפרולוגייה בבית החולים שבו הלכתי ללדת ומאז הילד במעקב אצלו - הייתי אצלו באוקטובר והוא זימן אותי לעוד 10 חודשים ואמר פפגישה שהכל בסדר בנתיים , מה עליי לעשות האם ללכת בעצת רופא המשפחה לפגישה אצל אורולוג ילדים ולעשות לילד שלי בדיקת מיפוי כליות ???? אנא עזור לי תודה

תשובה

שלום רב ראשית כל מי שמסיר כיליה אם יש צורך זה אורולוג ולא נפרולוג וכל מה שקשור בכירוגיה של מערכת השתן שייך לחלק האורולוגי אם עשיתם מיפוי DMSA והתשובה היתה 10 % היא לא תשתפר בבדיקה נוספת גם אם עבר זמן .. אורולוג בהחלט יכול לתת חוות דעת בתחום זה כאן נשאלת השאלה אם לילד אין כלל דלקות למה להוציא את הכיליה בברכה ד"ר בנימיני

למעלה