שאלה ישנה

promter

New member
שאלה ישנה

שאני אבין פעם אחת ולתמיד... החבדניקים באמת מאמינים שהרבי שנפטר לפני כ-15 שנה, חי וקיים והוא המשיח בוודאות ורק מחכים שיתגלה?

בשביל שתבין לתמיד =)

יש בזרם של חב"ד המאמינים שהרבי חי וקיים בגוף גשמי עדיין, הם מאמינים מכיון שיש עובדות של כמה וכמה אנשים אשר העידו כי ראו אותו וכו'.. וגם כי הם בעלי אמונה, שכמו שמשה רבינו אינו מת ורק היה נראה לעם ישראל כי נפטר, ככה גם הרבי. יש כאלו המאמינים שהוא המשיח אבל שלא חי בגוף גשמי אלא כמו דוד המלך ואליהו הנביא וכו'.. ויש כאלו שלא מאמינים לא בזה ולא בזה אלא הולכים רק אחרי הוראותיו.. לדעתי "צדיק באמונתו יחיה" וכל אחד ישמח באמונה שהוא בחר בה ומאמין בה, שיהיה לך שבת שלום =)

בן הצבי

New member
לא, חב``ד לא עוסקת בזה כלל.

מי שקובע את עמדת חב``ד בכל דבר הוא הרבי בעצמו. והרבי זי``ע הותיר לאחר הסתלקותו את ההחלטות בנוגע לעמדות חב``ד בכל נושא בידי הארגונים הרשמיים וועד רבני חב``ד. אלה לא עוסקים כלל בסוגית זהותו של משיח (לפי הוראת הרבי כמה וכמה פעמים), ובודאי שמתייחסים ליום ג` תמוז תשנ``ד כיום הסתלקותו של הרבי לכל דבר ועניין. חסידים רבים אכן מאמינים באופן פרטי שהרבי יקום ויגאל אותנו כמשיח, אך זוהי אמונה פרטית, שאין לה דבר עם פרסומים שונים ומשונים. לאמונה זו יש כמובן סימוכים רבים בהלכה, במדרש, ובשיחותיו של הרבי עצמו. ישנה קבוצה קטנה וצעקנית שמתעלמת מהוראותיו הברורות של הרבי, ומהחלטות בית-דין רבני חב``ד, ואכן מפרסמת פרסומים מוזרים, שונים ומשונים, אך זוהי קבוצה קטנה שאמנם רשמית חבריה עדיין נקראים חסידי חב``ד, אך הם לא נוטלים חלק בשום פעילות של תנועת חסידות חב``ד הרשמית, ופועלים כתנועה עצמאית לכל דבר ועניין. רובם המכריע אנשים שהצטרפו לחב``ד לפני זמן קצר, ונוטלים לעצמם כתר לא להם. אין להתייחס אליהם כלל כאל מייצגי תנועת חסידות חב``ד, וכמובן שהם אינם מייצגים את גאון ישראל וקדושו, הוד כ``ק אדמו``ר מליובאוויטש זי``ע. ולדידי, אין להתייחס אליהם אף כאל אנשים שפויים ובריאים בנפשם.

ממש לא נכון

דבר ראשון זאת לא קבוצה קטנה בכלל זה כמעט רובה של חב"ד! דבר שני, אותם חסידים אשר כינית אותם כ: קבוצה קטנה וצעקנית לא מתעלמים בכלל מהוראותיו של הרבי אם אפילו, הם מקפידים על הורואותיו קלה כבחמורה הרבה יותר מאלו שלא מאמינים. דבר שלישי, הם נוטלים חלק עצום בפעילות של חב"ד, לפעמים הרבה יותר מאשר האנטי מאמינים! דבר רביעי, אין לך הסמכות לקבוע ש: אין להתייחס אליהם כלל כאל מייצגי תנועת חסידות חב``ד זה אשר הם אינם מאמינים באמונה שלך לא אומר שהאמונה שלהם פסולה

בן הצבי

New member
זוהי קבוצה קטנה ושולית.

והראיה - רוב אנ``ש בקהילות בארץ ובעולם (למעט צפת), לרבות רוב רובם של השלוחים, הרבנים, והמשפיעים בארץ ובעולם לא מגדירים עצמם כמשיחיסטים. מי שקובע את הוראות הרבי, הוא הרבי עצמו. הרבי צעק אין ספור פעמים נגד התופעה של פרסום זהותו של משיח, ואף הוציא זאת בכתב, כמו בתשובה לפ``נ של השלוחים בכינוס השלוחים בכסלו תשנ``ב. הרבי מעולם לא ביקש לפרסם את זהותו של משיח, זוהי המצאה פרטית של חלק מהחסידים, על אחד מהם הרבי צעק התוועדות שלימה בתשמ``ה והתבטא ``ש(פלוני) יעשה אותי ואת ליובאוויטש מוקצה מחמת מיאוס בעולם כולו``. אותו אחד התקשר במוצאי אותה שבת והתחנן באזני הרב אהרן דב הלפרין, עורך ``כפר חב``ד``, לבל יפרסם שיחה זו. בנוגע לקו היום - אין לאף-אחד סמכות לקבוע מה הקו של חב``ד, למעט מי שהרבי הותיר סמכות זו בידיו. ובארץ אלו הם בית-דין רבני חב``ד, שידוע הפסק הברור שהוציאו בעקבות האירועים בג` תמוז האחרון. מי שפועל נגד הוראות הבי``ד, יוצא בגלוי במרידה ברבי, שמינה בעצמו את הבי``ד לתפקיד זה ב``יחידות`` המפורסמת בתשמ``ח.

שמעת על קריאת ה"יחי"?

הרבי עודד את היחי אדונינו מה שהקנה לחסידים ידיעה שהוא באמת מלך המשיח!!

בן הצבי

New member
על זה כלל לא דיברנו.

הרי כתבתי שהאמונה כי הרבי הוא מלך-המשיח היא לגיטימית. (הגם שמעידוד ה``יחי`` אין ללמוד כי דבר זה נכון גם לאחר הסתלקות). דיברנו על פ ר ס ו ם זהותו של משיח, והאמונה כי לא היתה כלל הסתלקות. לא צריך להיות פרופסור בשביל זה, אך דעתם של בי``ד רבני חב``ד -הקובעים היחידים בנושא- ברורה וידועה לכל.

מחשבiת

New member
שאלה לא קלה...

טוב, אז שלום לך promter היקר! השאלה שהעלת היא לא שאלה פשוטה, זאת שאלת השאלות של כל חבדניק מצוי. נושא מאוד מורכב, ואשתדל לנסות להביע את דעתי, ומה שידוע לי בעניין. אבל אני מאוד מבקש מראש, למגיבים אחריי, להגיב בצורה מכובדת, להגיד דעה וזהו. אין צורך להתקיף, או להתווכח לשם וויכוח. כל דעה היא לגיטימית, כל עוד היא נאמרת בצורה מכובדת ובתור דעה אישית. ולנושא עצמו: האמת שזה עניין ארוך מאוד ותלוי בהרבה פרטים, אך היות והזמן לא ממש קורץ לי כעת, אשתדל על קצה המזלג (וגם זה לא קצר...). באופן כללי, בכלל על צדיקים כתוב "צדיקים במיתתן קרויים חיים". ובחסידות זה מבואר יותר, אדמו"ר הזקן אמר על כך: שחיי הצדיק הם לא חיים בשריים, אלא חיי רוח. כלומר, גם כשהוא חי בעלמא דין, החיים שלו הם לא חיים גשמיים כשלנו, וממילא הפטירה שלו אינה פטירה במושגים שלנו, אלא פשוט שהוא התעלה יותר. והוא ממשיך להשפיע למקושרים שלו בעולם הזה, מהיכן שהוא נמצא. אוקי, זה בנוגע לצדיקים בכלל. בנוגע לרבי, זה טיפטיפה יותר מורכב. הרבי דן על כך בשיחה העוסקת במיתת יעקב, ומדוע נאמר במקורות שיעקב אבינו לא מת. וכן על משה רבנו. הרי כנ"ל זה על כל הצדיקים? מה מיוחד בהם? מזה הרבי לומד שאצל נשיא דור יש כאן עניין נוסף. ע"פ הקבלה, בכל דור חייב להיות נשיא דור, שהוא המשך של משה רבינו, ומלובשת בו הנשמה של משה רבינו. זוהי בעצם הנשמה הכללית של הדור. וכך נמשכים חיי משה הלאה - מה זרעו בחיים אף הוא בחיים. חסידי חבד מאמינים (על פי דברי הרבי עצמו וע"פ עוד שורה שלמה של עניינים שקשורים לכך ובדברי האדמורים הקודמים,) שהדור שלנו הוא הדור האחרון של הגלות. הוא הדור שיוביל את העולם לגאולה. וזאת בראשותו של הנשיא של הדור. ומכיון שכך, החסידים מאמינים, מרגישים ואפילו רואים זאת בחיי היום יום, שהרבי עדיין מנהיג אותנו ואת הדור שלנו, ממשיך לחזק אותנו בעבודתינו ובעבודת השליחות שהטיל עלינו, וגם להדריך אותנו בדרכים שלו. ההסתלקות שלו ברגעי השיא, מתפרשת כרגע החושך הגדול שלפני עלות השחר. החושך הכפול והמכופל שבא רגע לפני הגאולה, כפי שהרבי הגדיר כל הזמן את הזמן שלנו. ואנחנו עושים הכל כדי שהרבי יחזור להנהיג אותנו בגלוי, עם הגאולה האמיתית והשלימה. תשאל האם הרבי חי ממש כמונו, בגוף גשמי? הדעה הכללית היא שלא. דעת התורה וההלכה היא שמה שאנו רואים, יש לו משמעות הלכתית. ואם הרבי הסתלק (נפטר), אז הלכתית זה כך. וברור שהולכים להתפלל ליד ציונו וכו'. אבל עם זאת, כנ"ל, ההנהגה שלו ממשיכה. אותו אנחנו לא רואים איתנו, אבל את ההנהגה כן. יש כמה אנשים שמאמינים שכן מדובר בחיים גשמיים, אבל זו לא הדעה הרווחת, וגם אני לא מסכים איתה. עד כאן דעתי. הנושא מאד מורכב ואתם מוזמנים לשאול, או לחלוק. שב"ש.

משיח now

New member
חברים יקרים: מניסיון אני אומר, שבתור התחלה

בכדי להבין על מה מדברים- יש ללמוד את הנושא על שלל המקורות התורניים, ובפרט החסידיים, ואני אומר זאת מכיוון שכבר בראשיתו של הדיון פה אני מזהה כמה ויכוחים בנוגע לעובדות יסוד, וכאשר העובדות אינן מוכרות ( לדוגמא שמתחילים לריב האם 'המשיחיסטים' הם הרוב בחב"ד או לא? כיצד הרבי התייחס לעניין? וכ'ו ), אז זה ממילא פוגע ברצינות של המשך הדיון.. בכל אופן, הזמן עכשיו קצר וכ'ו, אבל היות ו'פרומטר' פתח את השרשור הזה, בנוגע לפשר האמונה החב"דית כיצד מאמינים שהרבי חי וקיים כאשר כולם ראו הלוויה בשידור ישיר וכ'ו- אביא שני קישורים חשובים בעניין, לטובתו ולטובת כולנו, בכדי שאפשר יהיה לקיים, למרות חילוקי הדיעות, דיון ענייני ומועיל: http://www.chabad.fm/265/1/ http://www.chabad.fm/265/2/ שבת שלום ורק בשורות טובות לכל עם ישראל אכי"ר!

למעלה