שאלה חשובה מאוד :)

מצב
הנושא נעול.

צוף3

New member

בהסכם עבודה מהבית, כתב המעסיק כי מלבד ההתחייבות שלו בהסכם לתנאי השכר לא יחולו ביננו חוקי עובד ומעביד. מישהו יוכל ללמד אותי מה משמעות הדבר? מהם חוקי עובד מעביד והיכן אוכל למצוא מאמרים בנושא? תודה רבה

שאת לא שכירה

בהסכם עבודה מהבית, כתב המעסיק כי מלבד ההתחייבות שלו בהסכם לתנאי השכר לא יחולו ביננו חוקי עובד ומעביד. מישהו יוכל ללמד אותי מה משמעות הדבר? מהם חוקי עובד מעביד והיכן אוכל למצוא מאמרים בנושא? תודה רבה
שאת לא שכירה
ולכן אינך זכאית לזכויות סוציאליות המוקנות עפ"י חוק לעובד. זכויות כגון: חופשה, הבראה, נסיעות, תלוש שכר, הודעה מוקדמת על פיטורים וכו'. לא ניתן לפרט את כל חוקי העבודה בתשובה בפורום. השאלה אם עובד הוא שכיר או עצמאי, תלויה בהסכם שבין הצדדים.

צוף3

New member
אבל...אבל... אני גם לא עצמאית

שאת לא שכירה
ולכן אינך זכאית לזכויות סוציאליות המוקנות עפ"י חוק לעובד. זכויות כגון: חופשה, הבראה, נסיעות, תלוש שכר, הודעה מוקדמת על פיטורים וכו'. לא ניתן לפרט את כל חוקי העבודה בתשובה בפורום. השאלה אם עובד הוא שכיר או עצמאי, תלויה בהסכם שבין הצדדים.
על פי החוזה המעסיק מוציא לי תלוש שכר ומוריד לי ניכויי חובה עפ"י המקובל בחוק... אז מה זה אומר בעצם? שמחד הוא מוריד לי ביטוח לאומי, ומאידך איני זכאית לזכויות סוציאליות עפ"י החוק? האם ניתן לערוך חוזה עבודה שכזה? אודה לך מאוד על תשובה :)

נשמע לא טוב החוזה הזה

על פי החוזה המעסיק מוציא לי תלוש שכר ומוריד לי ניכויי חובה עפ"י המקובל בחוק... אז מה זה אומר בעצם? שמחד הוא מוריד לי ביטוח לאומי, ומאידך איני זכאית לזכויות סוציאליות עפ"י החוק? האם ניתן לערוך חוזה עבודה שכזה? אודה לך מאוד על תשובה :)
נשמע לא טוב החוזה הזה
אם כך, את בהחלט יכולה להחשב כשכירה. עליך לפנות אליו ולהסדיר את העניין.

פרילנסר

New member
שתלושי המשכורת שתקבלי הם פיקטיביים

ושהוא מצהיר על כך מראש.

צוף3

New member
סליחה על ההטרדה הנוספת...

ושהוא מצהיר על כך מראש.
אבל השאלות שלי נובעות מחוסר ידע אמיתי: מה זאת אומרת תלושי שכר פיקטיביים? מה המשמעות של זה לגביי ולגבי המעסיק?

צוף3

New member
וכמובן רב תודות על התשובות עד כה

אבל השאלות שלי נובעות מחוסר ידע אמיתי: מה זאת אומרת תלושי שכר פיקטיביים? מה המשמעות של זה לגביי ולגבי המעסיק?
וכמובן רב תודות על התשובות עד כה
:)

אין לי מושג ואני לא הייתי מתיחסת

בכובד ראש לתשובה זו. העונים הקבועים בפורום הם: שיר ורד (שהוא צבוע באדום מכיוון שהוא יועץ קבוע בפורום), יוסאריאן ואנוכי.

צוף3

New member
או.קי, תודה לך גליה על תשומת הלב

בכובד ראש לתשובה זו. העונים הקבועים בפורום הם: שיר ורד (שהוא צבוע באדום מכיוון שהוא יועץ קבוע בפורום), יוסאריאן ואנוכי.
האם מבחינה חוקית המעסיק יכול להחתים אותי על חוזה שכזה? אני שואלת כדי לדעת מה לעשות במידה ולאחר שיחה איתו הוא יאמר לי כי זהו החוזה ואין כאן מקום לשינויים מבחינתו.

הוא יכול לבקש לחתום על מה שהוא רוצה

האם מבחינה חוקית המעסיק יכול להחתים אותי על חוזה שכזה? אני שואלת כדי לדעת מה לעשות במידה ולאחר שיחה איתו הוא יאמר לי כי זהו החוזה ואין כאן מקום לשינויים מבחינתו.
לך יש את האפשרות לנהל מו"מ ולדרוש שינויים בחוזה. כמו כן, אם תחתמי ואח"כ תחליטי לתבוע אותו על הזכויות שלא נתן לך למרות שאת שכירה, יעמוד כנגדך הסעיף הזה שקובע כי לא מתקימים בניכם יחסי עובד מעביד, אולם, אני יכולה להניח, שביה"ד יבחן סוגיה זו (האם כן או לא מתקימים יחסי עובד מעביד) בלי קשר לאמור בחוזה. בכל מקרה, מומלץ לנסות ולהסדיר זאת מראש.

צוף3

New member
תודה רבה לך ../images/Emo39.gif

לך יש את האפשרות לנהל מו"מ ולדרוש שינויים בחוזה. כמו כן, אם תחתמי ואח"כ תחליטי לתבוע אותו על הזכויות שלא נתן לך למרות שאת שכירה, יעמוד כנגדך הסעיף הזה שקובע כי לא מתקימים בניכם יחסי עובד מעביד, אולם, אני יכולה להניח, שביה"ד יבחן סוגיה זו (האם כן או לא מתקימים יחסי עובד מעביד) בלי קשר לאמור בחוזה. בכל מקרה, מומלץ לנסות ולהסדיר זאת מראש.
תודה רבה לך

pazro

New member
גליה זה לא יפה להתיחס בזילזול שכזה

לתשובות של אנשים אחרים ובמיוחד, שאני בטוח למדי שגם את כבר נתקלת במעבידים שסובלים מ"הנהלת חשבונות יצירתית" ובלי לשפוט אפאחד המקרה הזה נשמע כמתאים.

זה בכלל לא שאלה של יפה או לא

לתשובות של אנשים אחרים ובמיוחד, שאני בטוח למדי שגם את כבר נתקלת במעבידים שסובלים מ"הנהלת חשבונות יצירתית" ובלי לשפוט אפאחד המקרה הזה נשמע כמתאים.
זה בכלל לא שאלה של יפה או לא
אני פשוט חושבת שאמירה כוללננית כזו או סתם משפט בלי הסבר, זה לא תשובה. מי כמוך יודע שהמדיניות פה בפורום היא לתת תשובות מקיפות גם אם השאלה חזרה על עצמה מיליון פעם או גם אם היא יכולה להענות בקישור בלבד. לילה טוב.

פרילנסר

New member
בהנחה שההצעה שלא להתייחס בכובד

ראש כוונה להודעתי לעיל (זו המתארת את תלושי המשכורת כפיקטיביים) הריני להסביר: אם הגברת היא במעמד של שכירה - אזי תלושי המשכורת הם כשרים והדיווחים לרשויות המס בטופס 106 הן כחוק. אם הגברת תימצא כעצמאית (ואני מתאר לעצמי שכך רוצה מקבל השירות להציג אותה) הרי שתלושי המשכורת שינפיק הם פיקטיביים. מה שמבקש מקבל השירות מן הגברת הוא, את אישורה בדבר הסכמתה להיות במעמד של עצמאית (פרילנסרית) ולדווח עליה כהוצאה מוכרת אצלו, באופן שמשתמע ממנו שהיא שכירה. כאמור, זוהי פיקציה. מכיון שאני בעל מנסיון רב בנושא, אבקש, באופן חד פעמי, רשות לענות לפניה כאן, גם אם אינני מיועצי הפורום הקבועים כאן, ומבלי לפגוע בזכויותיהם הרבות.

תודה על ההסבר

ראש כוונה להודעתי לעיל (זו המתארת את תלושי המשכורת כפיקטיביים) הריני להסביר: אם הגברת היא במעמד של שכירה - אזי תלושי המשכורת הם כשרים והדיווחים לרשויות המס בטופס 106 הן כחוק. אם הגברת תימצא כעצמאית (ואני מתאר לעצמי שכך רוצה מקבל השירות להציג אותה) הרי שתלושי המשכורת שינפיק הם פיקטיביים. מה שמבקש מקבל השירות מן הגברת הוא, את אישורה בדבר הסכמתה להיות במעמד של עצמאית (פרילנסרית) ולדווח עליה כהוצאה מוכרת אצלו, באופן שמשתמע ממנו שהיא שכירה. כאמור, זוהי פיקציה. מכיון שאני בעל מנסיון רב בנושא, אבקש, באופן חד פעמי, רשות לענות לפניה כאן, גם אם אינני מיועצי הפורום הקבועים כאן, ומבלי לפגוע בזכויותיהם הרבות.
תודה על ההסבר
אין לי בעיה לקבל כל תשובה, כל עוד היא מנסה להיות נכונה ומפורטת (טעויות לכל אחד יש) ולא סתם משפטים שנזרקים לאויר. אחרי הסבר מפורט שכזה אני בהחלט מברכת על תשובתך. ולסיכום, המקרה של השואלת, לדעתי, אינו יכול להפתר במסגרת הפורום בלבד. בכדי לטפל בחוזה דרקוני כזה, היא צריכה יעוץ מקצועי פרטני.

צוף3

New member
אני מודה לך על התשובה המפורטת

אני מודה לך על התשובה המפורטת
והברורה. נשמע לי מאוד לא הוגן כלפיי, כל הסיפור הזה. מה שאני מבינה הוא שהמעסיק רוצה לחגוג על שתי החתונות, כאשר אני יוצאת נפסדת.

שיר ורד

New member
איך הגעתם לחוזה העסקה כזה?

האם זו יוזמה מקורית של המעסיק, או שמכלתחילה הוצע לך להיות עצמאית, אך בגלל שלא רצית להתעסק עם שלטונות המס, הציע לך המעסיק את הסידור הבעייתי הזה.

צוף3

New member
הסיפור הוא כזה:

האם זו יוזמה מקורית של המעסיק, או שמכלתחילה הוצע לך להיות עצמאית, אך בגלל שלא רצית להתעסק עם שלטונות המס, הציע לך המעסיק את הסידור הבעייתי הזה.
הסיפור הוא כזה:
(ואני מתנצלת אם שאלתי ליבתה את האש באופן כלשהו בפורום הנחמד הזה) מדובר בעבודה של מספר שעות (3-5) כל יום המתבצעת מהבית. מאחר ולצורך ביצוע העבודה על המעסיק לשלם עבורי חשבון טלפון, ביקשתי לערוך הסכם עבודה מסודר. הנסח שהועבר אליי על ידי המעסיק כלל את הדרישה הזו. איני עצמאית, ומלכתחילה לא דובר על להיות עצמאית, זו עבודה כשכירה בחברה. אני מאוד מתלבטת אם לחתום על נסח שכזה, מחד מדובר במשרה חלקית מאוד ואיני מעוניינת לפספס אותה ומאידך עניין הפיקציה שהעלה פרילנסר נשמע לי הגיוני, ולא הוגן כלפיי כשכירה.

שיר ורד

New member
אם מלכתחילה דובר על עבודה כשכירה

הסיפור הוא כזה:
(ואני מתנצלת אם שאלתי ליבתה את האש באופן כלשהו בפורום הנחמד הזה) מדובר בעבודה של מספר שעות (3-5) כל יום המתבצעת מהבית. מאחר ולצורך ביצוע העבודה על המעסיק לשלם עבורי חשבון טלפון, ביקשתי לערוך הסכם עבודה מסודר. הנסח שהועבר אליי על ידי המעסיק כלל את הדרישה הזו. איני עצמאית, ומלכתחילה לא דובר על להיות עצמאית, זו עבודה כשכירה בחברה. אני מאוד מתלבטת אם לחתום על נסח שכזה, מחד מדובר במשרה חלקית מאוד ואיני מעוניינת לפספס אותה ומאידך עניין הפיקציה שהעלה פרילנסר נשמע לי הגיוני, ולא הוגן כלפיי כשכירה.
אם מלכתחילה דובר על עבודה כשכירה
אזי או שתסרבי לחתום על החוזה, או שתדרשי מהמעסיק להגדיל את השכר כך שיכלול בתוכו את שוויין של הזכויות המגיעות לך על פי חוק (דמי הבראה, חופשה ומחלה, פצויי פיטורים, תשלום בגין חגים). אם את חותמת על חוזה שבו נקבע כי אין ביניכים יחסי עובד מעביד אזי מותר לך לעבוד מול לקוחות אחרים (למעט לפעמים מתחרים ישירים של המעסיק הנוכחי) אלא אם כן יש בחוזה סעיפים האוסרים זאת מפורשות. לדעתי, במקרה כזה, למעסיק עדיף לחזור לחוזה העסקה כשכירה, כי לא רק שהוא ישלם בגין זכויותיך החוקיות כשכירה אלא גם יהיה חשוף לתביעה מצדך שבכל זאת מדובר ביחסי עובד מעביד ואז הוא עשוי להיות מחויב בכפל תשלום. ברצוני לציין , שלמרות שמבחינה כלכלית חוזה כזה, שוה ערך לעבודה כשכיר, בכל זאת מבחינה משפטית יש עדיפות למעמד של שכיר, כי: חוקי העבודה המגיינים על העובד לא חלים במקרה של עצמאי, ולכן, למשל במקרה של הלנת שכר, עובד עצמאי לא יוכל לתבוע ולא לקבל פצויי הלנת שכר. כמו-כן,תביעות בין עצמאי ללקוח ידונו בבתי משפט רגילים ולא בבית הדין לעבודה. בנוסף, זכויות שיובטחו בחקיקה עתידית לשכירים (לדוגמא חוק פנסית חובה ) לא יחולו עליך.

מצב
הנושא נעול.
למעלה