שאלה בעייתית...

K 3 0 0

New member
שאלה בעייתית...

מתנדב שאני מכיר סיפר לי סיפור שקרה לו לפני מספר ימים והוא רצה לשמוע את דעתי על אופן ההתנהלות שלו. כדי לשמור על פרטיותו נקרא לו "מתנדב" ולשותף שאיתו "שותף". השניים בסיור רגלי בת"א, מתנדב עם נשק ושותף עם קשר. כאשר הם עוברים לצד רכב הם רואים 2 צעירים לא חגורים, מעירים להם, הצעירים מתחצפים, מתנדב מודיע שיקרא לניידת, ה2 מזלזלים ומקללים ומתחילים ליסוע לאט-לאט קדימה תוך שמוציא אחד האנשים את הראש מהחלון ואומר "אני עכשיו יוצא ומזיין אותכם אם אתה מזמין ניידת, חארות.." ושלל קללות ואיומים.. מתנדב מרים את הקרבין לזווית 45 מעלות מכוון אותו לשמיים לא לכיוון הרכב אלא בצמוד לחזה ודורך את הנשק (הנשק ללא מחסנית!!!!! בנוסף פרוק ונצור!)... האדם מכניס את הראש והרכב בורח.. לא הספיקו לראות את הלוחית (או קלטו רק מספר חלקי) ושותף החליט לא להודיע בקשר כי אין עברה [לטענתו אם הצעירים רק דיברו אז זה לא תקיפה או סכנה מיידית ובנוסף לא יזמינו ניידת תנועה על נסיעה ללא חגורת בטיחות). האם מתנדב התנהג כשורה? לטענתו הוא הרגיש מאויים ומתרת ה"הצגה" היתה להראות שהוא מוכן להגן על עצמו במקרה ויותקף... האם ישנה עברה מצד מתנדב? האם יש ליקוי בתפקוד של שותף? אני לא בקי בחוקים והתקנות המדוייקים של מה מותר ומה אסור כי אני חדש, אבל לדעתי התנהגות מתנדב היא לגיטימית והגיע הזמן להפסיק את הזלזול במשטרה ובייחוד במתנדבים.. כמובן בגבול שיקול הדעת השפוי. בנוסף שותף התנהג בצורה לא מקצועית שלא הודיע כבר תוך כדי ולא זכר את מספר הרכב.. תודה על כל תגובה.

mfsing

New member
דבר ראשון לדווח

אחר כך שאלות אם צריכה להגיע נידת או לא. עוד דבר למה הם לא אמרו לו תעצור תרכב אני רוצה לבדוק רישיון ות.ז ואם הדריכה של הנשק היא ללא מחסנית אין טעם לדרוך כי עוברי אורך עוד יתלוננו על זה שמתנדב שיחק עם נשק בזמן פעילות

התנהלות לא תקינה

לפי המצב שתיארת שני המתנדבים לא פעלו כשורה. _כפי שכתבת בעצמך:_ "שותף החליט לא להודיע בקשר כי אין עברה [לטענתו אם הצעירים רק דיברו אז זה לא תקיפה או סכנה מיידית ובנוסף לא יזמינו ניידת תנועה על נסיעה ללא חגורת בטיחות)" * השימוש בנשק היה יותר מלא מוצדק במקרה הזה. לא היתה שום סכנת חיים מיידית וממשית שסיכנה את המתנדבים ו/או קהל, כמו כן, לא נשקפה שום סכנה אחרת מלבד קללות - שבטח ובטח לא מצדיקות שימוש בנשק (ע"ע דקירות במועדונים). *זו עבירה על חוקי הבטיחות בנשק.* * גם אם המתנדב הרגיש מאויים *מהקללות* אין זה מצדיק שימוש כלשהו בנשק. אתה לא תפתח באש (או תעשה הצגה כזו) על מי שמקלל אותך. * בכל מקרה, המתנדבים יכלו להזמין ניידת תנועה/סיור ואפילו את ראש-משמרת אם הם רצו. אתה רשאי להזמין ניידת תנועה/סיור (בטח ובטח שאתה בסיור רגלי) לכל אירוע בו אתה חושב שהם נחוצים (כמובן שהדברים חייבים לעבור דרך ראש-משמרת).

K 3 0 0

New member
OK...

עכשיו השאלה זה האם זה באמת עובר על חוקי הבטיחות בנשק.. אגב, יש איפשהו קובץ עם חוקי הבטיחות? ההתנהלות פה לא תקינה מצד שניהם, אבל אי אפשר לומר שאחד מהם ביצע עבירה כלשהי.. לא? דיברתי עם האיש עכשיו, והוא אמר שהביצוע של הדריכה היא כדי לעשות רעש ולהפחיד את הצעיר כדי לגרום לו "להפסיק את האיומים והקללות"... הוא מנמק את הבחירה ב"בגלל שהנשק היה בדוק ונצור וללא מחסנית לא נשקפה לאיש סכנה מביצוע דריכה, הדריכה נועדה כדי להרתיע את הצעירים מהאפשרות שיתלהבו מהרעיון שהמשא"זניקים הצעירים (שניהם נוער) לא מגיבים כלל ויחליטו באמת לרדת מהרכב ולתקוף אותם... במקרה הקיצוני אפשר להחשיב את זה 'משחק' עם הנשק, אך למשחק הזה היתה מטרה.." בעצם מה שאני מנסה להבין זה האם יש _עבירה_ מצד המתנדב? האם יש מקום לתלונה מצד הצעירים או מצד עוברי אורח על ההתנהלות הזאת? והאם יש מקום לענישת המתנדב או לקחית זכויותיו..

בעיקרון, יש מקום לתלונה

מצד האזרחים מסביב או אלה באותו. בוצעה עבירה - משחק בנשק ואיום - ואם היו מדווחים על כך כנראה שהיו משהים אותם או מטפלים בנושא בצורה משמעתית חמורה - עם כל הכבוד לזה שהמחסנית בחוץ, וגם אם המתנדב וידא זאת 1000 פעמים, זה לא מספיק ותמיד יכול להיות כדור בקנה או שפתאום משום מקום הנצירה תיכשל. מדובר כאן בכמעט איום בנשק. כמו שנאמר בהודעות האחרות, הוא יכל "לאיים" עליו ע"י הוצאתו מהרכב לבדיקה, בקשת ת.ז. ו*דיווח*. כללי בטיחות בנשק: ================= 1. בקבלך ובמוסרך את הנשק ודא כי הוא פרוק, בדוק ונצור. 2. פריקת נשק בזוית של 50-70 מעלות לגזרה נקייה (כלומר לא לחלון או משהו אלא לשמיים). 3. _אין לכוון_ את הנשק לאדם/חיה/מוכנית/מטוס... 4. נשק תמיד נצור. 5. אין להישען על הנשק בכלל ועל קדח הקנה בפרט. 6. אין להחליף חלקים בין נשקים שונים. 7. אין לפרק את הנשק מעבר לפירוק ראשוני (אותו מכירים כמובן) פירוק מעבר לכך ע"י נשק מוסמך בלבד. 8. _אין לכוון_ את הנשק לאדם/חיה/מוכנית/מטוס... 9. בסיום כל מטווח יש להעביר חוטר. 10. אין לערבב בין סוגי תחמושת שונים. 11. הליכה עם נשק בהצלב, קנה כלפי הרצפה. |פרמידה| חג שמח וכשר לכל בית-ישראל

ע י ד ן 19

New member
אני לא בא לחדש כאן לאף אחד על...

שימוש בנשק. אתה מתנדב חדש כמו שאמרת אבל אתה בטח יודע ששימוש בנשק ייעשה רק לצורך ביצוע מעצר חוקי,כשקיימת סכנת חיים מיידית לחייך או לחיי אלה שאתה מופקד עליהם,וכאשר לא קיימת כל דרך אחרת כפתרון". כמובן,ידוע לי שהמתנדבים לא ירו בו,חס וחלילה,אבל מה הקטע לעשות פןזה עם המשחק בנשק??? כידוע,יש להתייחס תמיד לנשק כאל טעון ולא משנה כמה הוא נבדק. אני לא צריך גם לומר כמה אנשים וחיילים מתו כתוצאה ממשחק בנשק. וביננו,המתנדבים בדיוק יודעים למה הם לא דיווחו על זה ולא בגלל ש"שותף החליט לא להודיע בקשר כי אין עברה [לטענתו אם הצעירים רק דיברו אז זה לא תקיפה או סכנה מיידית ובנוסף לא יזמינו ניידת תנועה על נסיעה ללא חגורת בטיחות)".הם פחדו כי ידעו שלא פעלו כמו שצריך.

rtk217

New member
אפשר לחשוב פוזה

לעשות פוזה עם קרבין זה כמו לעשות פוזה עם סובארו שנת 85 זה לא עושה פוזה אלא מעורר רחמים, אני בכלל שונא להיסחב עם הנשק מצאתי שהפנס יותר יעיל בפירוק של אנשים

ע י ד ן 19

New member
בהחלט מסכים איתך.

אבל עובדה שהם עשו פוזה איתו. גם אני מסכים שהפנס יותר יעיל.

mor romano

New member
מזל שאזרחים לא דיווחו על המתנדבים

האלו.. כמה כאבי ראש היה אחר"כ למב"ס שלהם.. באמת מזל

mfsing

New member
אחד המקרים המצחיקים היה שמתנדבים

מבוגרים בני 65+ לקחו איתם נשק לסיור והלכו לנקודת פריקת הנשק בסיום הפעילות. לאחר כמה דקות שומעים יריה אחרי כמה שניות עוד אחת מסבר שאותו מתנדב הכניס מחסנית ושכח להוציא אותה וכל הזמן שלמעשה הוא פרק יצאו כדורים מהמחסנית וכשהוא נקר את ההדק נורו כדורים. הוא ניסה להכניס את האצבע לבית הבליעה ולא הצליח ואז הוא אומר "עכשיו הבנתי המחסנית בפנים" הוציא את המחסנית ופרק את הנשק כמו שצריך

חחח

אין ספק שנותנים נשק בקלות יתרה..:) אני חושב שהם היו צריכים לאיים עליהם גם בלי נשק כמו תן לי ת.ז וצא מהרכב בבקשה ומיד לדווח על המיקום ומצב.. ונשק רק במקרים שלא נדע מצרות..

הינה דוגמה לכוונתי למתנדבים לובשי

האפודות הזוהרות.. לחלק הזה של המתנדבים התכוונתי.. ממש בושה וחרפה למשטרת ישראל ולמאש"ז בכלל

שירןן21

New member
תשמע

גם אני שוטרת עוד מימיי שהייתי בסדיר בשח"מ אני יודעת למה אתה מתכוון.. עוד שהייתי בסדיר כל כך הייתי מזלזלת במתנדבים ולא מרוע כי אמרתי רבאק!! אני באה לשישי לילה כל כך מבבואסת במקום להיות עם חברות עם החבר או סתם לראות טלוויזיה אני צריכה לבוא לילה והם!! הם באים על חשבון זמנם החופשי צעירים בני 21 22 23 ילדים בני 17 18 באים סתם!! כאילו למה ?!? למי..?! אבל אחר"כ עם השנים גם אחרי שהתפיסה שלי למשמרות במיוחד של שישי לילה השתנתה
, הבנתי שזה סוג של תחביב עם שליחות.. למשל יש את אלו שמתנדבים בצער בעלי חיים אותם אני מבינה הם אוהבים חיות ויעשו הכל בשביל חיות אותו דבר המתנדבים הם אוהבים את המערכת של משטרת ישראל.. (מיותר לצין שהמערכת אליהם יותר ידידותית אבל לא משנה) הם אוהבים את העבודה ויותר מכך יש להם שליחות מסויימת שהם באים לעבוד איתנו הם תופסים פורצים נכנסים לכוננות כשיש הכרזות כאלו ואחרות.. הם מסייעים בבט"ש ובאירועים.. היום ללא ספק אני בהחלט מעריכה את עבודת המתנדבים מה גם שהם היחידים שלא עושים לי פרצוף חמוץ שאני מבקשת מהם פיזור הביתה
.. לסיכום סיני ימרני"ק שכמותך.. תדע להעריך את מתנדבי המשא"ז וכמו שאצלינו במערכת יש 6י6יות שאין לי משוג מי גייס גם במשאז תמצא כאלו וגם במד"א וגם בכיבוי וכו'.. לכל מקום יש את האנשים הטובים והאיכותים יותר ופחות.. תדע להעריך את המתנדבים ואת העבודה שלהם סך הכל הם איתנו ובשבילנו ואת הטובים פחות אם לא לנסה לדחוף קדימה אז לפחות אל תזלזל ותן להם הרגשה טובה כי כשאזרח רואה כחול מרחוק הוא לא מבחין מי ברכב הוא מבחינתו רגוע יחסית כי יש משטרה באזור.. טוב אני מרגישה כמו איזה אשת יחסי ציבור כבר.. עפתי לישון צ'או

קיבלתי מה שאמרת.. אבל אפשר לעשות

סלקציה גם בגיוס שוטרים וגם במתנדבים!! משהו שהצחיק אותי זה ה "- 6י6יה " מאז שנכנסה האפשרות במחושב של סגירת אירוע כ המודיעה 6י6יה כל השוטרים כותבים ככה גם אצלינו כולם נדבקו.. בכל אופן שירן שלחתי לך מסר אישי אני אשמח אם תעני לי בחיוב

למעלה