שאלה בנוגע לפריצת דלת ללא הסכמת בעל הדירה

ronenmelamed

New member
שאלה בנוגע לפריצת דלת ללא הסכמת בעל הדירה

שלום לכולם,
לפני כשבוע נסעתי עם המשפחה לחופשה באילת, ובביתנו נשארה בחורה בתור דוג סיטר שטיפלה לנו בכלבה.
בעקבות ריב בין הבחורה לבין בת זוגתה, הבחורה זרקה את חברתה מהבית שלנו באמצע הלילה וזו חששה לחיי חברתה שנשארה נעולה בבית שלנו (מדובר בנערה שכבר עברה ניסיון התאבדות לצערינו).
בעקבות כל ה"דרמת נעורים" המיותרת הזאת בסופו של עניין ב-2 בלילה הוזעקו לביתנו משטרה, מכבי אש ואמבולנס. בסופו של עניין זו הייתה קריאת שווא שכן הנערה בסה"כ הלכה לישון וסירבה לענות לטלפונים מחברתה.
מה שכן, עקב העובדה שהבחורה בתוך הבית לא ענתה לדפיקות בדלת, מכבי האש פרצו לנו את הדלת (וכמובן שהיא נהרסה לחלוטין ונאלצנו לקנות דלת חדשה)
השאלה שלי היא כזו- האם זה בכלל חוקי לפרוץ לתוך בית של אדם (מדובר על הבעלים של הבית , לא בית מושכר) ללא אישורו? האם לא מנסים אפילו לעשות שיחת טלפון אחת לבעלי הדירה בשביל בכלל לקבל אישור שאכן מדובר בפריצה מוצדקת?

ועוד שאלה שהיא בערך סביב הנושא- מבחינת הזמנת מכבי האש והאמבולנס, הייתי מאוד מעוניינת לדעת לאן יגיעו דרישות התשלום... כי אני יכולה רק להניח שהתשלום לא מבוצע במקום. האם אנחנו עוד עלולים לקבל אלינו הביתה דרישות תשלום על השירותים הללו? אע"פ שלא אנחנו הזמנו אותם?
האם מישהו כאן יודע להעריך לפחות כמה עולה הזמנת מכבי אש ואמבלונס (קריאת שווא שכן למעשה לא היה צורך באף אחד מהם).

תודה רבה והמשך יום נעים ושקט לכולם

sharpantie

New member
קריאה למכבי אש

חייבת בתשלום בכל מקרה גם אם לא עשו כלום. לדעתי גם אמבולנס מדא .
אם אתה רוצה להיות בטוח צלצל למדא.
אתם תקבלו חשבון בדואר הביתה ולהעביר את החשבון לבחורה
או להוריה אם אין בדעתכם לשלם.

prizman

New member
הסתבכתם קצת.

על הפריצה לבית מישהו יצטרך לשלם.
הפניה לתשלום תיעשה קודם כל אליכם כבעלי הדירה וזה מובן.
אתם אמורים לגלגל את זה לנערה בגלל הנסיבות.
די מובן שמד"א וכב"א לא עוסקים בנושא התשלום כשהם מוזעקים,
זה השיקול האחרון בסדר העדיפויות.

עד כמה שאני זוכר יש חוק בנושא אבל לא קראתי אותו.

ronenmelamed

New member
ברור לי שמד"א ומכבי האש אינם האשמים בסיפור

מן הסתם בעת האירוע הם לא ממש התעניינו בכספים...
אותי עניין האם בכלל כל ההליך של פריצה לבית של אדם ללא אישורו היא בכלל חוקית?
איך זה יכול להיות שנתנו בכלל לאמא של הילדה לפרוץ לנו לבית בלי כל אישור? מן הסתם גם אם היו מתקשרים לאבי הוא לא היה אומר להם לא להיכנס, אבל זה עדיין מוזר לי העובדה שבכלל לא התקשרו אלינו בנידון

כי אם זה ככה, אז מה הבעיה לפרוץ לבית של כל אדם?
ובעניין החשבונות שעוד יגיעו, אנחנו בהחלט מתכוונים להעביר אותם הלאה... מספיק שילמנו על דלת חדשה

רייקי2

New member
לדעתי

הם ידרשו את הכספים מהבחורה שהזמינה אותם, כי כשמזמינים אותם הם
לוקחים פרטים מהאדם שמזמין והוא זה שאחראי על התשלום, חוץ מאדם
שהוא מעולף וחסר ישע וחייבים להזעיק לו עזרה.
&nbsp
הסיפור נשמע תמוה והיו צריכים לשקול בכובד ראש לפני שפורצים לביתו
של אדם כשהוא עצמו לא נמצא בבית.
&nbsp

רייקי2

New member
ובנוסף,

אם יש לכם משכנתא על הדירה, אז הביטוח של הדירה אמור לכסות חלק
מההוצאות עבור הדלת החדשה שהותקנה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

ronenmelamed

New member
תודה רבה לגבי העצה על הביטוח

אני אבדוק את זה יותר לעומק... יהיה נחמד לקבל אולי חלק מהכסף בחזרה על הדלת

רייקי2

New member
בהצלחה

ותעדכני בבקשה גם לגבי שאר ההוצאות של המכבי אש ומד"א.
&nbsp
כי נראה לי שהאנשים שהגיבו, לא בדיוק ידעו את התשובות הנכונות.
&nbsp

goldy

New member
צרחות ובכי היסטרי של אישה

יכולים להשיג לה *כל* דבר.

נזק שנגרם עקב פריצת כבאים לדירה להצלת חיים

1. סעיף 21 לחוק הרשות הארצית לכבאות והצלה קובע:
"כבאי רשאי, כדי לטפל באירוע כבאות והצלה או למנוע את התפשטותו, להציל חיי אדם או רכוש, ככל שהדבר נדרש בנסיבות העניין, לשם מילוי תפקידו ובהתאם לפקודות כבאות והצלה לעניין זה, לעשות את כל אלה:
"(1) להיכנס לכל מקום שאירוע כבאות והצלה מתרחש בו או עלול להתפשט אליו וכן למקום סמוך שקיים צורך להיכנס אליו;
"(2) להשתמש ברכוש ולפגוע ברכוש;
"(3) לעשות כל פעולה סבירה הדרושה בנסיבות העניין".
2. בסעיף 3 לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה) נקבע, כי "אין המדינה אחראית בנזיקים על מעשה שנעשה בתחום הרשאה חוקית, מתוך אמונה סבירה ובתום לב בקיומה של הרשאה חוקית; אולם אחראית היא על רשלנות שבמעשה". וכן נקבע בסעיף 6 לפקודת הנזיקין, כי "בתובענה שהוגשה על עוולה, חוץ מרשלנות, תהא הגנה שהמעשה שמתלוננים עליו היה לפי הוראות חיקוק ובהתאם להן או שנעשה בתחום הרשאה חוקית או מתוך אמונה סבירה ובתום לב בקיומה של הרשאה חוקית..."
כלומר: אם הנזק נגרם ברשלנות, הוא עילה לתביעה.
3. לעניין התשלום עבור פעולת הכבאים, ראה תקנות שירותי הכבאות (תשלומים בעד שירותים). שים לב, שלפי תקנה 2, החייב בתשלום הוא מקבל השירות כהגדרתו בתקנה 1: "בעל או מחזיק בנכס שבו או להגנתו נעשתה פעולת הכיבוי או שלהצלת נפשו או נפש בן משפחתו ניתן השירות".
4. על הזעקת אמבולנס, שהסתיימה בלא פינוי ובלא טיפול רפואי בזירת האירוע, לא ייגבה תשלום (ראה סעיף 7א(ג) לחוק מגן דוד אדום, כפי שתוקן לא מכבר, והגדרת הסעת חירום בתקנה 1 לתקנות מגן דוד אדום (אגרות הסעת חירום באמבולנס).
5. ראה פסק הדין של בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים בעניין אלעזר מור נגד מדינת ישראל (ת"ק 4901/04). שים לב: הפסק מתייחס לחוק שירותי הכבאות, שבוטל בינתיים והוחלף בחוק הרשות הארצית לכבאות והצלה, הנזכר לעיל.
6. אגב: בת הזוג שלה היא בת זוגה או זוגתה, אך לא "בת זוגתה".

ghost07

New member
וכאן מדובר על "חשש לחיי אדם" (תוספת)

ממה שאני ראיתי, המשטרה (היא נקראת/מעודכנת למקום ע"י שרות ההצלה הראשון שקבל הקריאה), דוקא כן מתאמצת, לפני שלב הפריצה, לאתר בעלים/קרובים/שכנים שיכולים, אולי, לידע שהבעלים פשוט לא נמצא במקום.
אבל כאשר מדובר על מישהו שכן ידוע שנמצא במקום, אך אינו עונה לטלפון/קריאות/דפיקות בדלת? החשש לשלומו ברור.

אגב: מספר הקישורים בתגובה מוגבל כנראה

שמתי לב כעת, שכל הקישורים, שעמלתי עליהם בתגובתי, אינם פועלים, כנראה משום שמספר הקישורים מוגבל לשישה (כפי שהיה בעורך ההודעות הקודם).
עם זאת, מאחר שלא זכיתי אפילו לתודה על התשובה המושקעת הזאת, לא אטרח לקשר מחדש.

למעלה