רשיונות

Rיקושט

New member
רשיונות

איך ארגון עם דיי הרבה מחשבים מצליח לרכז ולעקוב אחרי מספר רשיונות (וגרסאות) התוכנה אשר מותקנים על המחשבים שלו (שרתים\PC\ניידים)? כמובן שזה לא מסתיים במערכת הפעלה וoffice למשל, אלא בעוד דברים כמו winzip \ בבילון או כל תוכנה שמוצאת את דרכה לאחד ממחשבי החברה... איך ברשת שלכם מתבצע המעקב?

פוֹלי

New member
אני עשיתי סדר בדרך הבאה:

הרצתי aida32 על כל מחשב בחברה (150 חתיכות כולל שרתים) ושמרתי את הקבצים בתיקייה משותפת לכל החברה על פי שם המחשב ומי שיושב עליו. פתחתי קובץ אקסל גדול ומסודר בו מצויין שם התוכנה, כמות הרישיונות הקיימים בפועל, כמות ההתקנות בפועל וחיסור שלהם כדי לגלות אם יש חוסר. אני מודה שזה לקח לי קצת יותר משבועיים, כי לעבור על כל הדוחות לקח הרבה יותר זמן ממה שציפיתי, אבל זה בהחלט השתלם. לגבי winzip ובבילון או דברים אחרים מהסוג הזה (acdsee וכו') - בקטע הזה הרמתי ידיים, כרגע יותר חשוב לי מערכות ההפעלה, האופיסים, pcanywhereים ושאר הדברים ה-"גדולים"...

antidot

New member
------>

כלי שימושי לאיסוף מידע על מוצרים של מייקרוסופט המותקנים ברשת: http://www.microsoft.com/resources/sam/msia.mspx בנוסף מייקרוסופט מציעים מנוע חיפוש עבור מוצרים מסחריים המטפלים בנושא הlicense inventory: http://www.microsoft.com/resources/sam/aspx/findtool.aspx?sdetected=0 אם מדובר בתקציב דל, אתה תמיד יכול למצוא סקריפט מתאים של KIX שיעשה יופי של עבודה. כל מה שצריך זה export של inventory של כל תחנה לקובץ XML ועם זה כבר אפשר לעבוד. את הXML אפשר לייצר אפילו עם KIX עצמו.

Rיקושט

New member
----------------@>

כמה דברים: 1. במקרה שלי אין לי *המון* מחשבים עליהם אני מופקד לכן קובץ אקסל מסדר אותי, השאלה התעוררה כי אצלי שאין לי הרבה מחשבים המעקב אחרי רשיונות מייגע וברשת גדולה אין סיכוי שיעשו כמו שאני עושה. 2. דווקא לתוכנות הMS יש כלים (אפילו קיבלתי בדואר את הcheckIT) אבל כולנו יודעים שיש עוד הרבה תוכנות שמתוקנות על המחשבים שלנו (winzip ובבילון זו דוגמא מעולה) שאינם MS. 3. הבעיה עם תוכנות שבודקות מה שכרגע היא שהן לא יודעות מה היה פעם, אם היו לי 150 מחשבים עם win98 + office 97 + winzip 2 ועוד כמה תוכנות, וקניתי עכשיו ל80 מתוכם שדרוג (יש גם רשיונות שדרוג...) איך אני יודע כמה רשיונות היו לי? איפה הם היו מותקנים? ומה המספרים שלהם? (נראה לי שבמקרה האקטיבציה הנוכחית של מוצרי MS יהיו חייבים לעקוב אחרי איזו תוכנה הותקנה על איז מחשב...) 4. הגישה הרווחת היא רק מעקב אחרי רישוי של תוכנות *גדולות* כמו MS. אבל כמו שאתם יודעים לכל תוכנה יש רישוי, ואם לא קניתם את הרישוי אתם יודעים מה אתם... 5. האם אני לא צודק כאשר אני אומר שקל מאוד (ואפילו בטעות) לגנוב תוכנה? אם זה מחוסר סדר או סתם מעצלנות? נ.ב אם אחד מהכלים שציינתם מספק מידע גם על תוכנות שהן לא מבית MS אז תציינו זאת כי לא נכנסתי לעומק (ללינקים וgoogle על AIDA) - כמו שאמרתי, הכל היפותטי.

antidot

New member
------>

אני לא מומחה לעניין עקב הסיבה הפשוטה שכבר תקופה אין לי צורך לדאוג לרישוי של רב המוצרים שנמצאים אצלי בשימוש (נפלאות הsite license - וזה כולל גם winzip
). מה שאנחנו הולכים לממש, זה מעקב על האפליקציות המותקנות. את זה kix עושה נפלא (כולל אותו winzip). גישה נוספת היא שימוש בWMI provider (גם perl וגם vbs יודעים לעבוד איתו). חפש בגוגל תיעוד של win32_InstalledSoftwareElement class של WMI. אתה יכול לתשאל תחנות מרוחקות ולאסוף את המידע. התוצאה הסופית תהייה: כמות ההתקנות של כל אפליקציה. את המעקב על מה קנית וכמה שידרגת ואיך זה מתאזן עם הקיים אתה יכול לעשות בקובץ excel מסכן. בשביל להשיג מעקב מלא וניהול רישיונות מרכזי, תצטרך מפלצות כמו SMS או OpenView.

תרשה לי לחלוק עליך...

OPENVIEW עשויה להיות בהחלט מפלצת אך SMS ממש לא בקנה המידה שלה, שלא לאמר גם לא מפלצונונת. בכל מקרה, שניהם לא מיועדים לפתור את הצורך המדובר אלא לצרכי שו"ב. התחום הרלבנטי נקרא ASSET MANAGEMENT וקיימים לא מעט מוצרים, אשר מיועדים לבצע מעקב וניהול מרכזי אחר הקונפיגורציות ברשת - חומרה, תוכנה. חלק מתוכנות אלו אף יודעות לספק גם ניהול חוזים מול הספקים, בהקשר של רישיונות התוכנה, מה שמוסיף מימד מועיל נוסף. צירפתי קישור לסרטון פלאש, של אחת החברות הפעילות בתחום (בשם Altiris) - אני סבור שתמצאו אותו מאוד מעניין. כמובן שקיימות חברות ומוצרים נוספים ובחרתי את החברה הזו עבורכם, רק בשל סרטון הפלאש הבהיר שלה. בהקשר שלך, אנטי-דוט, אני סקרן לשמוע - האם בחנתם מוצרים בתחום או שהחלטתם לפתח בלי קשר לכך? אם בחנתם מוצרים, אשמח לשמוע על המוצרים שבחנתם, היתרונות והחסרונות. כיוון שבחרתם לפתח - מה היו השיקולים לפתח פרוייקט פנימי על פני מוצר מדף?

antidot

New member
------>

SMS אולי לא מפלצת כמו OpenView, אך זה עדיין מוצר כבד ומעצבן. לOpenView יש plugins שמטפלים בנושא של רישוי. כיוון שעבור רב האפליקציות אצלינו יש לנו site license, הנושא לא כ"כ מטריד. מצד שני (וזה מה שיקרה בקרוב), כיוון שאני עובד בחברה שהיא מפתחת ומשווקת את אחת המפלצות שהוזכרו, כנראה נתחיל להטמיע את המוצר גם אצלינו (ברר....). עבור חומרה התחלתי להשתמש בHP Systems Insight Manager (ההמשך של Insight Manager של קומפאק). אותי זה משרת היטב כיוון שיש לי חומרה אחידה הנתמכת במלואה ע"י המוצר. על פניו עושה עבודה יפה מאוד, אך לא יצא לי לבדוק אותו על חומרה שהיא לא מבית HP/Compaq. את אלטיריס אני מכיר היטב ואכן יש להם מוצרים מעולים (רק שהם עולים לא מעט $$$ בד"כ).

אז ככה...

ארגון מאד גדול מחזיק בדרך כלל כלי שו"ב בסגנון CA או TIVOLY ודומיהם ושם נרשמת כל תוכנה. ארגון בינוני יכול לפתור את הבעיה או ע"י התקנה רק ע"י מורשים וניהול רישום מסודר או ע"י ניהול רישום הרשיונות לכל תחנה בנפרד (ידנית או ע"י כלי ניהול תחזוקה)

rattlehead

New member
באירגון שלי

עברתי מחשב מחשב במשך כמה ימים (בלי לחץ.. ככה "אם אני כבר בקומה הזו") ועשיתי רישום מדוייק של מה\מי\מו ובאותו הזמן עשיתי הסרה של תוכנות לא רלוונטיות. (או כאלה שאפשר להחליף בגירסת freeware). משום שרק אני מורשה להתקין תוכנות אני פשוט מבצע עקיבה ידנית כל פעם שתוכנה חדשה נכנסת למערכת - למזלי - זה לא קורה הרבה

למעלה