רציונליות

רציונליות

ברשותכם, אציב בפניכם בעיה שמאוד אהבתי: יש שתי קופסאות, בינהן צריך לבחור. אחת אטומה ואחת שקופה. בשקופה יש מיליון דולר. לגבי האטומה, יש שתי אפשרויות: או שיש בה 10 מיליון דולר, או שהיא ריקה. בנוסף עומדים בפניכם נתונים סטטיסטיים, לפיהם 100% מהאנשים שבחרו בקופסא האטומה מצאו בה 10 מיליון דולר. הבחירה עומדת בפניכם. מהי הבחירה הרציונלית?????

הערה כדי לא לחטוף התנפלות המונית...

הדיון הפילוסופי שברצוני לפתח כאן הוא מאוד מכוון. נא לא להתעצבן ולהגיד לי לברוח לפורום מתמטיקה או משהו.... זאת לא הכוונה... :)

טוב אל תברח אל הפורום של המת`...

אבל השאלה שאתה מעלה כאן הינה אישית לכל אדם והיא לא ממש עניין של רציונל. שוב זה לדעתי. על אותו משקל אנו יכולים לדון על מבנה תיק השקעות של אדם מסויים, אז תשאל שאלה האדם שאתה בונה עבורו את התיר ``אוהב סיכון, או ``שונא סיכון``. אני אישית היתי בוחר הקופסה האטומה וזאת בגלל שגישתי לכסף היא לא ממש גישה של רעבתנות, כמובן כמו כל אחד אני אשמח לעוד כסף, אך לקבל כסף ללא עבודה זה קצת משעמם, ולא לקחת סיכון של להחפיל פי 10 את הסכום בהתחשבות בסטטיסטיקה הנתונה נראה לי טפשי, ואם לא זכיתי הרי המצב שלי לא הורע לאומת מה שהיה עד היום ואם כן זכיתי הרי מה טוב. סגול

למרות שפנית אליי כאל בן, אענה לך...

למרות דעתך, זו לא שאלה של ``האם אתה אוהב לקחת סיכונים`` תורת הרצינליזם גורסת שתשובתך היא אכן התשובה הרציונלית. שכל דבר שהוא בטוח, עדיף על פני דבר שטעון בו סיכון מסוים. הייתי רוצה לדעת את דעתכם, חברי הפורום, לגבי הגישה הזאת. בנוגע לדבריך, שזו לא ממש שאלה של רציונל, זו שאלה שלחלוטין קשורה ברציונל, והיא ניתנת כתרגיל באניברסיטה במסגרת הדיון ברציונל. חיפשתי עוד משפט לדחוף בו את המילה רציונל, אבל לא הצלחתי... :) או שכן

קצת הסברים ורקע

קודם כל סליחה על תעות של המין!!! לא היתה לי שוב כוונה לומר בכך שיש לי הסתייגות ממין זה או אחר :) ועכשיו מאחר והתחלת לדבר ברמת אקדמיה החלטתי לתת קצת רקע לאלה שאינם בקעים בהגדרות מדויקות של המושג. ולכן רציונל הנו נגזרת של תורת הרציונליזם בפילוסופיה הדוגלת ברעיון של צבירת ידע ע``י על בסיס חשיבה והגיון, כאשר התורה העומדת ממולה היא תורת האמפיריות/ניסיוניות הדוגלת בכך שכל הלמידה מתרחשת על סמך ניסיון נרכש. ראשוני תורת הרציונליזם תענו שעל סמך הרציונל בלבד ניתן לגלות אמיתות על היקום ועל החיים ומכאן נגזר כל המדע . טענתם הייתה שהאמת הקיימת הנה אינטואיטיבית ואינה מסתמכת על ניסיון/למידה. מכאן כמובן נגזרו כל שאר תיאוריות הרציונליזם כגון תיאוריית רציונליזם האתי אשר טוענת מצידה שמושגי המוסריות הבסיסיים הנם נגזרת של אינטואיציה אנושית השוכנת בלב לבינו של כולנו. וכמובן לא ניתן לסיים ללא התייחסות לרציונליזם דתי אשר טוען מצידו שהדפוסים הבסיסים של האמונה הנם אינטואיטיביים ולכן אין צורך בהתגלות של האל פני ילדיו. עכשיו ניתן להכנס לדיון מעמיק , סגול

Tangled_Heart

New member
טוב...

דיון מעמיק לא ממש התפתח כאן אבל נו, שיהיה.... : ) רק רציתי לציין שההודעה שלך הייתה מאוד מעניינת וגרמה לי לחשוב על מספר דברים שהעלת, הנושא הזה, רציונאליזם, ממש מרתק. אני? הייתי בוחרת בקופסא השקופה...לא חושבת שבאטומה. למרות שאני לא יודעת מה באמת הייתי בוחרת אם היו מציבים אותי בפני אותה בחירה, בייחוד אחרי הנתון הסטטיסתי שבידי (100% זה מכובד ביותר). הלכה לספריה, רוני.

שחף77

New member
על זה אומרים...

עדיף ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ....

שחף יפה משפט זה הוא דוגמא ...

מצויינת לגישה אינטואטיבית של הרציונליזם, אך בתור אחד שמאוד מאמין באימפיריות ותוען שאין דבר שלא ניתן ללמוד בחיים!! אני היתי בוחר בקופסה האטומה. סגול

שרוני**

New member
ואם היית על סף רעב או מוות?

באיזה רעיון היית דוגל אז? רק ליתר בטחון,מאחר ולא מכירה את הנפשות הפועלות והן בכבודן, לא מכירות אותי, רוצה להבהיר: שואלת באמת, לא מקניטה או קיי?

זה בסדר...

שאלו אותי אלפי פעמים את זה... והתשובה, הכנה לחלוטין, היא... (טם טם טם.... שהייתי מעדיפה להקריב את חיי ולא את מצפוני. יכול להיות שחלק מכם לא ``יקנו`` את זה, אבל שוב, אם להיות כנה, ממש ממש לא אכפת לי....!

שרוני, תתקרב רגע, כבלי כאפה חביבה

שרוני** נסיון נחמד להתחכם, גלשת מדיון פילוסופי לדיון קיומי, לפי תאוריית מסלו היתי לוקח את הקופסה השקופה!!! מצד שני אם היתי על סף רעב , הרי עדיין לא היתי רעב ולכן מן הסתם עדיין היתי בוחר הקפסה האטומה ואם היתי על סף המוות הרי אני חושב שבכלל לא היתי מנסה להשתתף בבחירה הרי מה העניין ? שיקברו אותי עם הכסף, לא תודה אני מעדיף למות ללא כסף אך אם הרבה אנשים יקרים לי שיעמדו מסביבי. ובקשר לשם ההודע , באמת בחביבות מתוך חיבה עמוקה להתחכמיות. עם חיוך מאוזן לאוזן, בלי להעליב. סגול

שרוני**

New member
סגול נחמד שכמוך..

אז הנה עוד התחכמויונת..: לא על סף רעב ולא על סף מוות, על סף כניסה לכלא בגלל חובות..יש? או קיי או קיי...הבנתי את הנקודה...מה שלא הבנתי זה, איך מבחינים ומבדילילם בין קיומי לפילוסופי , יש כללים לזה? השכילני נא, מבקשת ללא שמץ של התחכמות, פשוט מחוסר ידע בסיסי..בחיי שנכנסתי לכאן במקרה..מבקשת עזרה, ומבטיחה לנסות לשחות לבד שרוני

ariegur

New member
שתי אפשרויות -

1. אם אני תפרן (וזה מה שאני) אז אני בוחר בקופסה השקופה. 2. אם יש לי 100 מיליון ש``ח בבנק -אני בוחר בקופסה האטומה. ועוד שתי אפשרויות - 1. אם אני סתם מרובע - אני בוחר בקופסה השקופה. 2. אם אני הרפתקן או מהמר חסר תקנה- אני בוחר באטומה. מה זה רציונאלי ? מי קובע מה זה ? אריה אריה

הרציונליזם

הסבר מפורט ביותר תוכל למצוא כמה תגובות למעלה...(סגול מתעקש-הסברים ורקע) אם אנחנו מדברים בתכלס, (ואנחנו לא, הרי זה פורום פילוסופיה...) הבחירה הרציונלית תהיה הבחירה ההגיונית ביותר. הרציונל לא מושפע מסטטיסטיקות וגורמים שלא קשורים באופן ישיר. אם יש סיכוי, ולו הקטן ביותר, שבקופסא האטומה אין דבר, הבחירה הרציונלית תהיה הקופסא השקופה. ``ללכת על בטוח``, משקף את הרציונל...

Mאיה

New member
טוב,

לפי דעתי זה תלוי באדם...ובמצב רוחו(וכיסו)... אני אישית חושבת שהייתי הולכת על בטוח! הקופסא השקופה ללא ספק... ``תפסת מרובה-לא תפסת כלום``...

עוד אחת

New member
אני היייתי בוחרת בקופסה האטומה.

אם 100% מפותחי הקופסה מצאו בה 10 מיליון דולר, רובם הגדול של הסיכויים שזה יקרה גם לי. ואם לא, לא נורא, ממילא אני לא אפסיד כלום.

april1

New member
ללכת על בטוח... :cool:

אני מאמין שהייתי בוחר את הקופסא השקופה... פשוט להיות בטוח!

שפיקנאט

New member
זיוי ברמן את חתרנית!!!!

האמת היא ששאלתך התמימה לכאורה, הנה חתרנית ומכרסמת בכל אושיות החשיבה הרציונלית!!! הרי כל פעולותינו בעולם זה מבוססות על האינדוקציה שאת מתארת! הרי הסיבה שבגינה אני לוחץ על ידית הדלת היא מכיוון שבמאת האחוזים מהפעמים בהן לחצתי על ידית הדלת היא אכן נפתחה! וכך גם כל התופעות הנכללות תחת ההגדרה של סיבה ותוצאה, הרי לא ניתן לראות את הקשר סיבה-תוצאה, אלא רק את הסיבה ואת התוצאה בפני עצמן! ולכן שאלתך למעשה היא `` האם סיבה ותוצאה היא דרך רציונלית לופעול ולהסיק מסקנות בעולמנו זה?``! חוץ מזה, אינני יודע כמה אנשים ניסו את הקופסא האטומה, אם 2 ואם מיליון התוצאות שונות...

למעלה