רישום כבעלים בטאבו

liorhofi

New member
רישום כבעלים בטאבו

בינואר 2004, רכשנו אשתי ואני מגרש מכונס נכסים. בהחלטת ראש ההוצאה לפועל מפברואר 2004 נכתב "הנני מסמיכה את כונס הנכסים לחתום בשם החייבת ו/או במקומה על כל המסמכים, השטרות והבקשות לצורך רישום זכויות הקונה בלשת רישום המקרקעין ו/או מנהל מקרקעי ישראל......" בהסכם שנערך ע"י כונס הנכסים ב-30/12/2003, ועליו חתמו הצדדים: הכונס - מצד המוכר, אשתי ואני מצד הקונה, נכתב: "הכונס יטפל בהשגת המסמכים הבאים: צו פורמאלי המאשר את מכירת המגרש לקונה חתום ע"י ראש ההוצאה לפועל בהתאם לסעיף 34א לחוק המכר, אישור ממשכן בנק הפועלים למשכנתאות בע"מ על ביטול זכותם למשכנתא על הנכס, אישורי מס שבח ומס מכירה. טיפול הכונס בהעברת הזכויות לשם הקונה עד לרישומו כבעלים בלשכת רישום המקרקעין, יהווה מיצוי כל התחייבות הכונס על פי הסכם זה". ראוי לציין כי עד לפני מספר חודשים היתה קיימת בעיית פרצלציה מאוד מורכבת (שכן על הגוש והחלקה המדובר ישנן עשרות משפחות). מלפני מספר חודשים התאגדו רוב המשפחות ותהליך הפרצלציה הולך ומתקדם (המדידות לקראת סיום). החל מחתימת ההסכם מול כונס הנכסים שייצג את המוכרת, פנינו אליו מספר פעמים (גם בכתב) על מנת שיימצה את תהליך רישומנו כבעלים. לאורך כל הדרך (בפעמים שהכונס נאות לדבר עימנו) הובהר לנו (בע"פ) כי התנאים לא בשלים היות שאין פרצלציה. כיום, משתהליך הפרצלציה עומד להסתיים (ואני משתתף בתשלום עבור המדידות), פניתי שוב לכונס בטענה כי היום התנאים הבשילו ואני מבקש למצות את התהליך (וזאת על מנת לא לשלם לעו"ד המטפלת בשאר השותפים לגוש ולחלקה - היות שזה חלק מהסכם המכר שבינינו). התשובה שקיבלתי מהכונס היא כי אין בכוונתו לבצע רישומנו כבעלים וזאת משום שבהחלטת ראש ההוצאה לפועל דובר על רישום זכויות ולא על רישום כבעלים. כמו כן, לטענתו אין שום סיבה מוצדקת שיבצעו רישום כבעלים לטובתנו כשבשאר תיקי הכינוס ה"נורמאליים" מתבצע רק רישום זכויות. השאלות שלי הן: 1. האם יש עילה לתבוע את הכונס על הפרת הסכם - שכן בהסכם בינינו הוא חתום על ביצוע רישום כבעלים? 2. האם החלטת ראש ההוצאה לפועל יכולה לבטל את הסעיף בהסכם בין הכונס לבינינו המדבר על רישום כבעלים? 3. מה המלצתכם? מה עלי לעשות? האם אני צריך לשלם לעו"ד המטפל בשאר השותפים לגוש והחלקה סכום של כ - 1500 דולר למרות שיש לי הסכם? אשמח לתשובתכם המכוונת והמהירה. נ.ב. הכונס רומז לי בצורה גלויה כי עליי לבחון את העלות מול התועלת שבתביעה נגדו (רוצה לומר - תשקיע יותר כסף בתביעה כנגד הכונס מאשר לשלם שכ"ט לעו"ד אחר המטפל בשאר). אשמח להעביר כל מסמך או פרט נדרש על מנת להבהיר לעומק דברים. תודה מראש

על פי המקרה המלצתי היא

כי תשלם לעורכת הדין אשר מטפלת בעניין עבור יתר הדיירים , כאשר לאחר מכן תוכל להגיש תביעה כנגד הכונס על הסכום ששולם לה. ברור העוהל שאלה של כדאיות כלכלית לתביעה אבל אתה יכול להגיש תביעה קטנה מה שלא מצריך הוצאות גבוהות ומדובר בהליך פשוט יחסית ומהיר. לעניין הזכויות והחובות של כונס הנכסים לא ניתן לתת תשובה ראויה בנושא ללא בדיקה מקיפה של ההסכם ושל החלטת ראש ההוצל"פ. לדעתי עדיף לשלם היום 1500 $ ולסיים את הרישום ואח"כ לנהל ויכוח מול הכונס. בברכה, פז לב-רן, עו"ד

למעלה