ריכוז וכוח הרצון

ריכוז וכוח הרצון

שלום לחברי הפורום. מעניין אותי לדעת האם לייעוץ הפילוסופי ישנם כווני פתרון לבעיות ריכוז. אני מוצא שקל מאוד להסיח את דעתי מדברים שאני רוצה להיות מרוכז בהם. בקריאה האזנה למוסיקה וכו'. תודה על ההתייחסות אסף

khamala

New member
גם אני...

למרות שנכנסת לאתר של יעוץ פילוסופי, ואני באתי מהתחום של פילוסופיה, גיליתי שיטה ממש טובה , מתחום קצת שונה, לבעיות של ריכוז. לי היה ממש קשה להתרכז, הייתי מאבדת את המרצה אחת ל 10 דקות, אלא אם כן זה היה ממש מעניין והייתי משתתפת בשיעורים. הדרך שגיליתי היא כשעשיתי ויפסאנה, ואחד מהשלבים הוא לפתח את כושר הריכוז, אתה נהיה מודע יותר ויותר כאשר המחשבות נודדות. אתה לומד לצוד את הרגע שבו המחשבה נודדת ולחזור ולהתמקד באובייקט שהחלטת להתמקד בו. אמנם לויפסאנה יש עוד מטרות, ולכן, אם אתה לא מעוניין לעשות את הדרך הזאת, אתה יכול עדיין, רק להתמקד בחלק של הריכוז שנקרא "סמדהי" או לבחור במדיטציה אחרת שמשפרת יכולת ריכוז. וזה הופך להיות פשוט אימון, סוג של כושר שיכלי. ככל שתתאמן יותר כך תבחין בשיפור, לפחות בכל הנוגע לריכוז...

מריונט

New member
במובנים רבים

ריכוז הוא קואורדינציה. בנגינה כל יד מרוכזת בתפקיד שלה מבלי להסיח את דעתה של היד השניה. גם בנהיגה, היד שמעבירה הילוכים לא מסיחה את דעתה של היד שאוחזת בהגה. עבודה לשיפור הקואורדינציה היא בהכרח גם עבודה לשיפור הריכוז. ישנן דרכים רבות, "מקצועיות" או חינמיות. אפילו משחקי מחשב עוזרים מאד. ישנה גם שיטה שמשתמשים בה נדמה לי במבחנים לטייס - שמים על הנבחן אוזניות ומשמיעים לו שני אנשים מדברים במקביל (אחד בכל אוזן), ועל הנבחן לרשום מה שניהם אומרים. או לפחות מה אחד מהם אומר. אני נזכר בעברי, היה שלב בו החלטתי שאני לא רוצה יותר מדי "לאבד את עצמי" במהלך היום, בעיקר בזמן העבודה. אז הייתי מסתובב עם סטופר קטן שהיה מצלצל כל רבע שעה(!) ומזכיר לי לשים לב לעצמי, לראות שאני קיים, לראות שאני נושם, להתבונן בתחושות של אותו רגע, בסיטואציה בה אני נמצא וכו'. אחרי כמה זמן כבר יכולתי לאפס את הסטופר לפני שהוא מצלצל, וככה הסיפור הזה נמשך כמה שבועות! (נו, כל אחד והשריטה שלו...
) אבל השיטה הטובה ביותר לשיפור הריכוז היא כנראה זו שענת הציעה לך - מדיטציה (ויפאסנה או אחרת). בכל מקרה זה פחות עניין פילוסופי ובעיקר עניין של אימון.

למעלה