קשיים חברתיים עקב רגישות סנסורית

רגישות תחושתית

התרשמתי מפנייתך שאת רואה את ילדתך ברגישות רבה וזה מצוין ... את קושרת את דחייתה החברתית לרגישות תחושתית והקשר הזה אפשרי מאוד, אך יש לי התרשמות שזאת לא הסיבה האפשרית היחידה ... ציינת שילדתך ילדה מקסימה וכלי זה של תקשורת מפותח אצלה ... האם יכול להיות מצב שכלי זה בא על חשבון מיומנויות אחרות - מוטוריות, ביצועיות, חברתיות ?? האם היא בתך הבכורה, האם היא אגוצנטרית, עקשנית מדי, שתלטנית מדי, אולי דעתנית מדי, האם יש לה יכולת להתחלק במשאבים, יכולת לוותר, להשתלט על דחפים ? ויש עוד המון דברים שמרכיבים את המיומנות החברתית. אני חס וחלילה לא מספקת לך איזושהיא אבחנה, אני רק מציעה לבדוק את הדברים בראיה תפקודית כוללת. אני חושבת שבמצב של דחיה חברתית חשוב לבצע בדיקה רצינית עם המורה ואולי אף עם פסיכולוגית בה"ס, כשי לבנות איזושהיא תכנית "חיברות" מסודרת שבה תחשף בהדרגה למיומנויות החברתיות שלהן נדרשת. הטיפול התחושתי חשוב, אך יכול להיות שמרפאה בעיסוק מנוסה תאתר גם את הקשיים האחרים ותוכל לסייע בטיפול או בהפנייה לגורם מקצועי שיוכל לעזור. אני אנסה לצרף דף מידע שאספתי פעם על הנושא ... בכל מקרה בהצלחה

א רויטל

New member
קשיים חברתיים עקב רגישות סנסורית

ביתי (בת 7)סיימה כיתה א .מצטיינת בלימודים.מבודדת חברתית ומרגישה דחויה, שבועיים אחרונים מאבק יום יומי ללכת לב"ס.כיתה של 40 ילד צפופה (יושבים עם תיק על הרגליים). כל נגיעה של ילד בה מפורש על ידה כפגיעה מכוונת ובלתי נעימה ובתנאים אלו זה קורה הרבה.(בגן לא היו קשיים)הפכה להיות הבכיינית של הכתה, תמיד מתלוננת בפני המורה והמורה כבר לא מאמינה והבת חווה דחיה גם ממנה. לילדה קושי להבחין מתי פגיעה מכוונת ומתי לא מכוונת.דבר חשוב נוסף זו ילדה שמקסימה מבוגרים . מסוג הילדים שבכל ארוע או מקום מבוגרים יפנו אליה והיא תשתף פעולה (אוטובוס, סופר או ארוע משפחתי) בתחילת השנה קיבלה יחס דומה מיבנות כיתה ו' אך חוותה מגעים אלו כהטרדה התלוננה על כך ואיבדה את הקשר עם שכבה זו. בהתייעצות וגם בהרגשה האישית שלי הטיפול האידיאלי צריך להיות טיפול קבוצתי עם ילדים כדי לטפל ב"כאן ועכשיו" ואולי גם טיפול סנסורי לאן לפנות ומה לעשות? היועצת הציעה את מת"י שזו המסגרת הכמעט יחידה שיש בה טיפולים קבוצתיים למשל באומנות אך לא בטוח שנתקבל לאור קיצוצי התקציב וחוק החינוך המיוחד ואז המקרים ה"קלים" נופלים בין הכסאות . האם טיפולים להגנתיות סנסורית מוכרים ע"י הקופו"ח השונות לאחר גיל 6 ? אילו מסגרות נוספות יש לקבלת טיפולים קבוצתיים?

קשיים סנסורים, חברתיים ובירוקרטיים

שלום וברכה, ראשית שרון ונגה, תודה על תשובותיכן היפות
. אוסיף ואומר זאת, קושי חברתי מופיע בצמוד לקושי סנסורי פעמים רבות. לעיתים הקושי החברתי נגזר מהסנסורי, ולעיתים הם פשוט מהוים חלק משלם אחד. כך או כך, עבורנו ההורים, זה אולי הקושי קורע הלב ביותר. לצערי, העובדה שהוא קורע את ליבנו אינה מיתרגמת למטרות טיפוליות בהכרח, כך או כך, אני ממליצה להתייחס אל הקושי החברתי והסנסורי בנפרד ובמקביל. לאבחן ולטפל בקושי הסנסורי, ובמקביל, להתייחס לקושי החברתי. קבוצה היא רעיון טוב, בתנאי שהמנחה יודע מה הוא עושה. אין צורך בקבוצה מונחית על ידי מרפאה בעיסוק דוקא, אני מכירה מספר קבוצות בתחום אומנויות הלחימה, ובתחום האומנות שהונחו על ידי "אנשי מקצוע" בתחומים אלה, והשיגו דברים מרשימים מאוד. אישית, אני שולחת את בני לקבוצת טאי קוואן דו, למטרה זו, ורואה בקבוצה זו ברכה רבה. לגבי איבחון וטיפול סנסורי, כיום הקופות אינן מכסות את כל העלות, ולא משנה באיזה גיל. הטיפול צריך "להתחפש" לטיפול רגיל בריפוי בעיסוק, מה שלא תמיד אפשרי, שכן שעות האיבחון והטיפול בהתחלה הן רבות, ולא ניתן בדרך כלל לפרוס אותן על תקופה ארוכה. אינני יודעת מה יהיה המצב במתי"א הקרובה למקום מגורייך בשנה הבאה, אולם למיטב ידיעתי, הורים שלוחצים מאוד, מקבלים טיפול לילדיהים, וכך גם בקופות החולים. בישראל,לצערי, הדבר קשור או במידת הקשרים או במידת הנדנוד והאסרטיביות שמפעילים ההורים. לצערי רבים מאיתנו מעדיפים לשלם כסף ולא להלחם בתחנות הרוח של הבירוקרטיה. מאיזה איזור בארץ את? אולי מישהי מאיתנו מכירה קבוצה טובה באיזורך... בברכה שרון

א רויטל

New member
תודה כולכן קלעתן למטרה

1)לא הרחבתי את היריעה אך זו הבת הקטנה, וכן יש פינוק ,עקשנות ונסיון לשליטה כי בגן הייתה חברה מאד מאד טובה שעברה דירה . החברה ביישנית ומופנמת והדומיננטיות בקשר הייתה של ביתי. כמו כן שתיהן השתייכו לחבורה של בנים שכיום מתרחקים מביתי. 2)הילדה היפוטונית אך בזכות התמדה בחוג התעמלות הקשיים לא בולטים אם כי במשחקי חצר היא בד"כ זו שתופסים ראשונה. בגלל שלצערי השנה קב' הגיל שלה בחוג היו רק בנים ונוצרו עקב כך קשיים בחצי שנה אחרונה השתלבה בקבוצה של אחותה הגדולה (כיתות ג-ד). 3) שרון אנחנו מאזור פ"ת האם מוכרת לך משהיא בתחום שלך? או קב' טיפולית טובה? אני עושה את כל המאמצים להתקבל למתי"א למרות שנאמר לי ע"י היועצת שזו הולכת להיות שנה קשה להתקבל עקב קיצוצים ושענויים במדיניות. 4) למי עוד אפשר לפנות? אנו שיכים לקופ"ח מכבי אך אם ידועה על קבוצה בכללית אלחם על טופס 17. ושוב המון תודה וגם קבעתי פגישה עם הפסיכולוגית של ב"ס (בשרות הפסיכולוגי) בתקווה שהיא תוכל לסייע.

נאוה ר

New member
לפי חוק בריאות

מגיע לכם 9 טיפולי ריפוי עיסוק לשנה עד גיל 9. ועוד 9 לשנה במידה ויש לכם ביטוח עדיף/משלים או איך שלא קוראים לזה בקופת חולים מכבי. הייתי מציעה לך קודם לעשות אבחון ריפוי בעיסוק. וכאשר עושים לדבר ולברר האם קיימת התמחות של אותן מרפאות בעיסוק בתחום הדיאטה הסנסורית. לפי התאורים שלך לא יהיה מספיק טיפול קבוצתי. והילדה תצטרך התאמות אישיות. הידע הוא מקומי ולא לכל מרכז יש את הידע המתאים. בהצלחה.

טיפולי ריפוי בעיסוק

לרויטל שלום. קבוצות לאומנויות הלחימה אינן נכללות בסל השירותים המסופק על ידי קופות החולים במסגרת חוק ביטוח בריאות. על פי חוק ביטוח בריאות זכאית בתך ל-9 טיפולים בשנה עד יום הולדת 9 בכפוף לנהלי הקופה. במידה ויש לבתך ביטוח משלים "מגן זהב" עם ותק של שנה לפחות היא זכאית להשלמה נוספת של כמות טיפולים פרה-רפואיים עד גיל 10. כמות הטיפולים נקבעת על פי שיקול דעת מקצועי, אך לא תחרוג מסך של מקסימום 45 טיפולים לכל התקופה. אני ממליצה לגשת לסניף מכבי באיזור מגורייך ולבקש רשימה של מרפאות בעיסוק עצמאיות הקשורות עם הקופה, באותה הזדמנות בררי את זכויותיך. בהצלחה דגנית כץ מרפאה בעיסוק מחוזית מכבי שירותי בריאות מחוז השרון

למעלה