קצת אבודה

דיא

New member
קצת אבודה

מתנצלת מראש על הדברים, פשוט חייבת לפרוק. כבר כמה ימים שאני בלימבו עם ההריון. הוא הרבה יותר קשה לי ממה שתיארתי לעצמי, אף על פי שאין משהו רציני ורק תלאות קטנות ומעצבנות. ולמרות שרציתי ואני רוצה אותו כל כך, במיוחד אחרי הקודם, אני מוצאת את עצמי יותר ויותר חושבת על כמה הוא רע לי לגוף ולנפש. ואני גם שואלת את עצמי מה אעשה עם ילד. איזה סוג של בת אדם אהיה אח"כ. פתאום הפכתי לאכסנייה לעובר, והגוף, שתמיד שלטתי בו ביד רמה, שולט בי לחלוטין. היינו אתמול באירוע גדול ולא היתה לי כמעט שום שיחה שאינה קשורה ל"מתי את יולדת". סבתא שלי ביטאה את זה הכי טוב - היא שאלה אותי "מה שלום הבטן?" ואני רציתי לצרוח שהיא חלק ממני, שהיא לא נותנת לי לישון, שאני עצבנית נורא ואני כבר לא מצליחה להיות שום דבר חוץ מהריונית. אני כבר לא בעלת דיעות, ידע, יכולות ואופי מעבר לפרט זה. ועם התקרבות המועד אני ממש מתחילה לשקשק. ממש לא מתאים לי. אני חושבת על זה - עוד חודשיים ושבוע, אלה גם עוד חודשיים לסחוב את זה וגם רק עוד חודשיים עד הלידה ועד אולי הילד. מאידך, כבר יומיים אני היסטרית כי העובר החליט לשנות דפוסי התנהגות וכבר לא מודיע על התעוררות בבעיטות נמרצות, ואני מחפשת תנועות כל הזמן ורוצה להרגיש אותו ואת כל התופעות שבעצם כל כך מעצבנות אותי. בנוסף, אני גם מרגישה את האשמה על כל הרגשות הללו, כי אחרת מה הטעם בכל הסוציאליזציה שעברתי
. Sorry על הנאחס, פשוט אני חייבת להתניע איכשהו את היום, וכל זה כבד לי מדי.

תמריק

New member
הי מותק ../images/Emo24.gif

אני כל כך מזדהה איתך... אני חושבת שלמי שאיבדה הריון יותר קשה להתמודד עם האמביוולנטיות כלפי הריון חדש וכלפי כל העניין הזה של הורות. אני לא חושבת שכולם וכולן "נולדו" עם הדבר הזה של לרצות ילדים ולקחת את זה כמובן מאליו. אני נורא נורא אוהבת ילדים, אני דודה למופת ויודעת את כל שירי וולט דיסני ודיג דיג דוג בעל פה. אבל החלטתי להיכנס להריון עם הרבה התלבטות ובחשש (ואני כמעט בת 32), ואני חושבת שההריון הקודם, הקצרצר, היה זה שגרם לי נורא לרצות כבר את ההריון הזה. לא האמנתי שזה יקרה לי כל כך מהר, וכשזה קרה - הייתי מבועתת. כמובן, גם שמחה ומתרגשת והכל, אבל גם נורא נורא מבוהלת. וגם היום, עם הריון חדש ותקין טפוטפו, ורצוי מאד, אני מרגישה לפעמים שאני לא מוכנה, ומה בשם אלוהים אני אעשה עם הילד הזה כשהוא יצא, ואולי זה הכל מוקדם מדי, ואנחנו בעצמנו עוד כל כך מבולבלים... ואני ממש לא פורחת בהריון הזה. שלושה חודשים ראשונים הייתי בדכאון נוראי ומבחיל, וגם עכשיו - אין לי עצבים לכל אלה ששואלים אותי "נו...?", כמו איזה שלמה ניצן, ותוהים אם אני מתרגשת או מתכוננת או שמחה. שיניחו לי. הריון בעיני זו תקופה קשה. נקודה. אני לא פורחת ולא נעליים, והליבידו שלי בקאנט (אם לדייק: מה זה ליבידו?). אני מרגישה כמו בטן עם אשה שמחוברת אליה, וזו עוד בקושי בטן... כל הזמן מושך לי ודוקר לי ומלחיץ לי ואני בקושי מבינה מה הולך איתי. ולא רק ההריון עצמו. כל הידע שלי בתינוקות ובילדים שווה כרגע ממש לתחת, כי המחשבה שעוד מעט אולי (אמןאמן) יהיה לנו פה אחד כזה משלנו, גורמת לי, בין השאר, לרצות להתחבא מתחת לספה ולא לצאת עד שאמא שלי תבוא להציל אותי. הרי זה כמו בייביסיטר ארוך ומטורף, שאף אחד לא בא לשחרר אותך בסופו. ואני אומרת "בין השאר", כי התחושות האלה באות במקביל לשמחה על זה, לתודה על זה שזה הולך ונרקם, להתרגשות ולגאווה, שגם אני, שגם אנחנו. אני חושבת שמותר להיות אמביוולנטיים לגבי זה. במיוחד אם הגענו לאיזה גיל בחיים שבו מילים כמו "עצמאות" ו"נפרדות" הן בעלות משמעות של ממש. יש אנשים שזה לא ככה אצלם. יש אנשים שעושים ילדים בקלילות. אולי לא בקלילות, אבל זה בא להם יותר טבעי. ברור להם ש"ככה זה" והם מתגלצ'ים לתפקיד ההורים בלי כל כך הרבה ייסורים. אני לא כזו. לא חייתי את החיים שלי ככה אף פעם, גם אם לפעמים נורא רציתי. אני לוקחת את זה כחלק מהמורכבות שלי ומהמחירים שאני משלמת על מי שאני. יש לזה גם צדדים מאד טובים בעיני. למורכבות הזו, אני מתכוונת. הבעיה היא רגשות האשם שבאים עם זה. בכלל סביב כל הנושא של הורות, ובפרט אחרי הריון מוחמץ. גם ככה לא פשוט לתת מקום ולהכיל את האמביוולנטיות הזו, כלפי מה שאמור תמיד, נון סטופ, להיות הדבר הכי יקר לך בעולם. במיוחד אחרי הריון שכשל. אבל חשוב לתת לזה מקום. ואם אין מסביבך מישהו שאת יכולה להגיד לו את זה, את יכולה להגיד את זה לי
... אני שמחה ששיתפת בזה. תני לזה מקום.

באותה סירה אבל מתמודדת אחרת לגמרי

אז מה אם פתאום את הריונית ושום דבר אחר חוץ מזה? הדעתנות יכולה לחכות קצת. אני פחות או יותר באותו שלב של ההריון (טפו.ושות') וגם אני מרגישה שהכל סובב סביב ההריון. אבל זה הרי כל כך טבעי! במקום להתנגד לזה אני פשוט מקבלת את זה,זה אפילו קצת מקל עליי לא להיות דעתנית. חוצמזה, ממילא בעוד 4 חודשים אני אחזור להיות אני (חודשיים עד הלידה ועוד חודשיים לצאת מההלם) ואפילו מרשה לעצמי להינות מתשומת הלב העודפת (כמו למשל שכנים שפוגשים אותי במעלית ומתעניינים פתאום במצבי). ובקשר לתחושת המוכנות להורות: זה יגיע אם תרצי או אם לא אז זה עוד מוקדם להרגיש איזושהי אשמה (אלא אם כן יש לך שורשים פולניים עמוקים). תרשי לעצמך להרגיש הכל, אל תלחמי בכלום ואל תרגישי אשמה על כלום ובעיקר אל תתעצבני על תגובות האנשים סביבך, זה חלק מהחוויות של הדרך שבחרת והיא קרובה מאוד לסיום כרגע. ועכשיו זהירות! משפט נדוש: את לא הראשונה וגם לא האחרונה שיולדת לאחר אובדן הריון(ות) וכולן הרי מסתדרות נהדר בסוף. תני לסוף הזה להגיע ובנתיים פשוט תילמדי את עצמך תוך כדי תהליך נפלא שאת עוברת.

Tנקר בל

New member
קודם כל ../images/Emo24.gif

רציתי לפתוח בתקווה שאת מרגישה יותר טוב עד עכשיו, בזמן שחלף מאז שכתבת את הודעתך, אבל אני מבינה שלא מדובר ביום נאחסי, או בתחושה חד פעמית וקצרת מועד
אז אפתח דווקא בסיום דברייך, ההתנצלות על ה"נאחס". אני רק רוצה להזכיר לך שבשביל זה אנחנו כאן - לתמוך גם במצבים הקשים וברגשות הפחות "ורודים"... ולגופם של דברים - אני סבורה שהרגשות שאת מעוררת מאוד חשובים (אני אפילו מתכוונת להעלות את ההודעה שלך לטאגליין). אני חושבת שהרגשות האלו טבעיים בכל הריון, אבל בהריון כמו שלנו, אחרי אובדן, כשהם עולים - נבהלים, כאילו - איך אני מעיזה להרגיש כך? הרי כל כך רציתי את ההריון הזה
אחרי כל מה שעברתי אני לא יודעת להעריך את ההריון שהגיע אלי, התקווה החדשה
מה זו כפיות הטובה הזו
עלול להיות מצב שדווקא בגלל החשש הגדול מן הרגשות המאיימים הללו, יתבשלו הרגשות הללו שם בפנים, ויתפחו ויגדלו. לפעמים נכון לעשות את מה שעשית את - פשוט להכיר בהם, ולתת להם לצאת, ולבטא אותם, ואז יתכן שהם כבר לא מאיימים עד כדי כך. פתאום הם חוזרים לפרופורציות המתאימות. זה מצטרף לכך שההריון אחרי אובדן קשה יותר וכבד יותר, בעיקר מבחינה רגשית, אך גם מבחינה פיזית - כששמים לב לכל מיחוש קטנטן, כי אולי הוא מהווה אות וסימן לאי תקינות כל שהיא, אז גם חשים בכל מיחוש ביתר עוצמה. ומאידך גיסא - אין את רגעי ההתעלות והשמחה המתפרצת של הריון רגיל (או שלפחות עוצמתם ותדירותם פחותה), אלו שמפצים על כל הקשיים הכרוכים בהריון. בנימה אישית - חוויתי הריונות אחרי אובדן "קטן" מבחינתי - והם היו תקופה של אושר רצוף. ההריון האחרון שבא אחרי אובדן קשה, היה תקופה של מתח וסבל. כמעט שנה של קושי פיזי ונפשי עצום. במבט לאחור אני גם רואה את כדאיותה הרבה בדמותה של בתי, שהייתה שווה כל שניה של דאגה וקושי (היה שווה לסבול עבורה גם למעלה מכך, אלפי מונים). מעבר לכל הנ"ל - המייחד הריון לאחר אובדן, הרגשות האלו נורמליים וקיימים בכל הריון. ביטאת אותם כה יפה - שאלת הזהות העצמית כאדם וכאשה, שמתווספת לה הזהות החדשה של אם - הפחד שהזהות העצמית תיבלע בישות האמהית החדשה, הוא פחד שעוברות נשים רבות במוקדם או במאוחר (לפעמים רק תקופה ארוכה אחרי הלידה), אני חושבת שאלו שאלות שחשוב להתמודד עימן, אבל להערכתי - לא ניתן לעזור לך בהתמודדות עימן (מלבד מתן עידוד בידיעה שאת לא לבד ואת לא היחידה שמעלה אותן) כי קו הגבול של כל אשה הוא שונה - כל אחת צריכה לענות על שאלות אלו בעצמה, ואין תשובה אחת נכונה לכולן. תשובות שונות יכולות להתאים לאותה אשה בשלבים שונים של החיים. במילים אחרות - ברוכה הבאה אל עולם האמהות הסבוך והמורכב

למעלה