צריך עצה.....

MdaMen

New member
צריך עצה.....

שלום לכם
בבי"ס אנחנו יכולים לעשות מן עבודת מחקר כזאתי והיא שווה 4 יחידות, כאילו 4 יחידות מתנה. אז החלטתי שאני רוצה לעשות אותה בתחום הזה של הרפואה\רפואה דחופה אבל עדיין לא ממש מצאתי נושא ממוקד. רעיונות על נושא מחקר\הצעת מחקר בתחום אבל לא רחב יותר מדי יתקבלו בברכה. תודה מראש

פרויקט הגנום האנושי

זה ממש מגניב
אבל זה גם די גדול, אז אפשר לפרק אותו נגיד רק לנושא או שניים.

amitp

New member
באיזה היקף העבודה?

האם ביה"ס מקצה לך מנחה חיצוני לצורך העבודה?

MdaMen

New member
באיזה היקף?

אממ...אין לי מושג אבל זה שווה ל4 יחידות אז אני משער שזה צריך להיות די גדול ומעמיק. אני כעיקרון יכול לבחור איזה מורה שיהיה מנחה שלי, או אם מישהו לא מבי"ס מסכים להיות מנחה מתנדב
בקשר לגנום האנושי, אכן זהו נושא די רחב אולי תתני כמה אפשרויות די ספציפיות לעבודה ככה אני יוכל למקד את עצמי ולראות אם אני יכול להשיג חומר וכד'. תודה

meijin007

New member
עבודת גמר.

בתור מי שרצה לעשות עבודת גמר בעצמו, ולא עשה, אז כמה דברים קטנים וחשובים: א. על העבודה להיות ברמה (מבחינת כתיבה, מבנה ומחקר) ברמה של עבודה לאוניברסיטה לפחות. ב. העבודה צריכה להיות מונחית על ידי מומחה לנושא (אם למשל אתה עושה ברפואת חירום, אז על ידי פאראמדיק לדוג) ג. המנחה מקבל שכר ממשרד החינוך (נראה לי אבל שאי אפשר להיות ממנו מליונר...) בסיום העבודה. ד. עבודת גמר זה המון המון המון השקעה. ה. מינימום היקף של 20 עמודים, בכתב 14-שורה\שורה וחצי\ רווח כפול.

MdaMen

New member
אז רגע...

יש אפשרות למנחה מבחוץ ומשרד החינוך משלם לו לאחר הגשת העבודה? על זה לא ידעתי...

meijin007

New member
אז תשאל את מי שאחראי על זה אצלכם..

יכול להיות שהאינטרס של הבצפר שתיקח מישהו פנימי זה בדיוק בגלל זה. אגב, לאיזה מקצוע אפשר לשייך את זה? לביולוגיה?

MdaMen

New member
צודק, אני אשאל יום ראשון.

אני יכול לשייך את זה לכל מקצוע הרחבה שיש לנו וזה יהיה שווה 5 יחידות במקצוע הזה. אבל אני בחרתי 2 מקצועות הרחבה שאני לומד ואת העבודה אני יכול לעשות על כל נושא שאני רוצה וזה יהיה 4 יחידות. איך יקראו לזה בבגרות? לא יודע... בטח עבודת חקר, עבודת גמר...משהו כזה...

meijin007

New member
אני יודע איך זה עובד.......

"צמודה" או "לא צמודה" מה שהתכוונתי זה, שכל עבודת גמר צריך לשייך לדיסצפלינה מסוימת של מקצוע בבגרות - ביולוגיה\פילוספיה וואטאבר...

nikonit

New member
מה שהיה אצלי.. (כתוב בתעודה)

ועם השגעונות של לימור אני לא בטוחה כמה מה שהיה לפני 10 שנים עדיין רלוונטי, אבל נדמה לי שזה דווקא כן - לכל נושא שאתה תגדיר בעבודת הגמר, משרד החינוך יחליט לאיזה נושא הוא קשור מבחינתו, ויבחר לך בוחן בע"פ מתוך מנחי / מרכזי המקצוע. לידע כללי - בעבודת גמר, חוץ מהגשת העבודה עצמה ישנו גם מפגש עם בודק העבודה, שבו הוא ישאל אותך כמה שאלות על נושא העבודה, ויתרשם משליטתך בחומר. בעיני האקט הזה נועד בעיקר לוודא שאתה עשית את העבודה, ולא לקחת אותה מאיפה שהוא, זה נעשה בצורה של שיחה (אצלי היא היתה אפילו די ידידותית), לא הרגשה של בחינה שאתה צריך להרשים כמה אתה שולט. ולמה בכלל הכנסתי את זה? כי מה שמופיע בתעודה הוא פשוט התחום של מי שבדק אותה, ומס' יחידות. לא כתוב בשום מקום אם נבחנת בהיקף הזה או הגשת עבודה. ואם לדוג' עשית בחינה 5 יח"ל בביולוגיה, והגשת גם עבודת גמר בתחום, אז יופיע לך בתעודה "ביולוגיה 9 יח"ל". עזרתי? ובנימה אישית - עבודת גמר, בתוך הלימודים, היא הזדמנות מיוחדת מאוד להתעמק במה שחשוב לך ומעניין אותך. ללמוד קתצ על נושא שהוא מעבר למה שמשרד החינוך החליט מה, כמה ואיך צריך ללמד. זה לעשות משהו שמצד אחד קשור ונספר בלימודים, ומצד שני כולו שלך - מבחירת בתחום והגדרת הנושא, ההחלטה מה ואיך לחקור בתחום הזה, ולבסוף - למידה והיכרות לעומק, שמאפשרת לך, עם הרבה עזרה מביה"ס והמנחה שלך, להגיע לדברים שאחרת יש סיכוי שלא היית מגיע אליהם. בקיצור - עבודה קשה, אבל שווה כל רגע
מבחינת היקפים, "כמו אונ'" וכו', זה משהו שאף פעם לא עסקתי בו. אם אתה מבין את המבנה והצורה של כתיבת עבודות, ועושה את העבודה מתוך רצינות ועניין, אתה תגלה שבכלל לא תצטרך את הפרמטרים והדרישות האלה (כמה עמ' וכו' וכו'. פשוט זה מה שיהיה לך להגיד על התחום שתחקור. סה"כ כמו כל דבר, עבודות גמר יכולות להיות שטחיות ושטותיות, אבל אם משקיעים בהן, ועושים אותן מתוך בחירה, הן יכולות להיות גם מאוד חשובות ורציניות. לדוגמה, מישהו מהשכבה מעלי כתב עבודה במחשבים, בתחום שלא נחקר עד אז (1993) כמעט בכלל. יצאה לו עבודה בהיקף של 2 כרכים עבים. המנחה שלו עבד באונ' העברית, ואחרי שהעבודה הוגשה למשרד החינוך הוא הראה אותה לגורמים בתוך האוניברסיטה, והיא הוצאה לאור ע"י הוצאת אקדמון, כספר יסוד ראשוני ופורץ דרך בתחום בו עסקה! כמו כן, ישנן כמה עבודות אחרות של תלמידים מביה"ס שנמצאות בספריות אקדמאיות ומכוני מחקר, כעבודות ראשוניות בתחומים אחרים שלא נחקרו דיים. בקיצור - באמת כדאי, ואם משקיעים יכולים להגיע למשהו חשוב ורציני
וסליחה על המגילה,
ניקונית

MdaMen

New member
תודה ../images/Emo13.gif

באמת נשמע מעניין.... הבעיה היא שעדיין אין לי נושא לחקור עליו
למישהו יש הצעות?

למעלה