צלילות אינטרו בארץ...

philips

New member
צלילות אינטרו בארץ...

ובכן...לאור הודעה שראיתי כאן בפורום ולאור חוויותי מצלילות ההיכרות של חבריי בתורכיה (ראה הודעתי...) רציתי להעלות כאן את הנושא.. אני בכוונה הולך להקצין קצת את הדברים ,אך הרוב אמת ואני מניח שחברי הפורום הנכבדים יוכלו להוסיף על דברי.. ראיתי לא פעם ולא פעמיים במדריכים שביניהם נתפס צלילת ההיכרות כיציאה לים הפתוח עם סקוטר אנושי... תופסים חזק ,משקיעים בחול ויאללה סע... 15 דקות בדיוק על השעון (לפעמים ספרתי לפעמים לא) אם יש דגים יופי...אם אין אז לא נורא.. וזהו... דבר זה כמובן עומד בניגוד אל מול צלילת ההיכרות הלא בטוחה שעשו חברי בתורכיה שאומנם הייתה מעניינת ונמשכה שעה עם פיקוח מינימלי מצד המדריך אך הסתיימה ב 20 אטמ´ אויר במיכל.. נשאלת השאלה...מהי עמדתכם ומדוע אנו לא מעירים למדריכים שעושים דברים שאינם "לרוח הצלילה". אולי בגלל לחץ להספיק מצד המועדון-כסף טוב.. ואולי סתם כי אין כוח וזה "באמת לא משנה"... הגישה לצלילת ההיכרות צריכה להיות כאל דלת לעולם הצלילה ולא כאל חוייה חד פעמית בחופשה כמו רכיבה על בננה הנגררת ע"י סירה.. צולל שנהנה בצלילה ויסתקרן להמשיך הנו עוד לקוח פוטנציאלי למועדון ועוד חבר פוטנציאלי בעולם הצלילה.... למרות שבהחלט ניתן לדחוף 3 אינטרו בשעה...כפול 150 ש"ח....יוצא לא רע... מה דעתכם?

הנקאי

New member
לכאורה אתה קצת מערבב... ../images/Emo39.gif

בין צלילת היכרות בארץ, לבין צלילות מודרכות עליהן דווח בתורכיה. זה לא אותו דבר. יהיה טוב אם מדריכים יגיבו על נושא האינטרו, כי לפעמים זה באמת נראה די איום. כמובן יש את האופציה של סנובה, בה הצולל הרבה יותר חופשי מכל הבחינות. ואכן, רבים מאיתנו קיבלו מסנובה את ה"טעם של עוד" שהביאם עד הלום...
אני תמיד ממליץ לידידים שאינם צוללים להתנסות ראשית בסנובה. אבי ע (שולח כנקאי מסיבות טכניות)

קותי

New member
הייתי מחלק את תגובתי לשניים

ראיתי לא מעט אינטרואים ועשיתי מספיק אינטרואים בשביל להוציא לעצמי את החשק לעשות כאלו (כן כן, אני מאד לא אוהב לעשות אינטרואים
) ולא ראיתי אף מדריך המשתמש בלקוח כסקוטר. כמובן שיכול להיות שישנם הרבה דברים שלא ראיתי אבל הייתי מסתכן בהערכה שהסיכוי לדבר הספציפי הזה הוא קטן ביותר. בדרך כלל הלקוחות באינטרו כל כך בהלם, שגם אם הם מסוגלים פיסית לסחוב את המדריך, במקרה הטוב לא צריך לגרור אותם . אחד מחברינו הותיקים היה נאנח לפני כניסה למים עם טנק אנושי וממלמל: "נו שויין, לעבודת גרירה"
בחצי השני של תגובתי אני חייב להסכים עם PHILIPS שישנם מדריכים שמחפפים את האינטרו. מבחינתם האינטרו הוא מכשיר לעשית כסף ותו לא ולכן הם מקצרים את החויה ללקוח, כדי להספיק יותר צלילות בשעה (הם מתוגמלים לפי מספר הצלילות). צלילת ההיכרות שאמורה להמשך כחצי שעה מתחת למים מקוצרת לפעמים להרבה פחות כי המדריך יודע שהלקוח הטרי כל כך בהלם מהמראות החדשים ומהחויה החדשה שהוא לא מודע לחלוטין לזמן החולף (ואסור כמובן לבלבל את זה עם אינטרואים שנמשכים פחות זמן מכל מיני סיבות בטיחותיות שלא אכנס אליהן כרגע). אבל לא הייתי מתאר זאת כשיטה ישראלית. כמו בכל מקצוע, ישנם מדריכי צלילה המכבדים את המקצוע שלהם ואוהבים אותו, ואצלם הלקוח זוכה לשירות טוב. לקוחות אילו בהחלט יכולים להיות הצוללים של העתיד. וישנם לעומתם אלה המגיעים למקצוע ורואים בו אמצעי להתפרנס (ואולי גם לתפוס חתיכות או חתיכים
) ומוציאים שם רע למקצוע. הרבה מאד תלוי במנהל המועדון ובמידת השליטה שלו בשטח, ומהירות התגובה שלו ל"סטיות" מסוג זה. ראיתי מועדונים שבהם מדריכים מהסוג האחרון לא האריכו ימים, וראיתי גם דברים אחרים לצערי.

philips

New member
הממ...חידוד כוונתי.

ובכן.... אני מסכים בהחלט עם ההערות עד כה, דימוי הסקוטר היה להקצנה אך גם את הדימוי הזה שמעתי ממדריך שלקח כמה חיילים מוטיבטיביים לאינטרו. ברור לי שכמו בכל תחום ,גם כאן יש תפוחים רקובים , אך השאלה היא מה התעשייה ככלל עושה איתם... וזה לא רק תלוי במנהל המועדון אלא גם במדריכים האמיתים ובהחלט גם בהתאחדות אותה הוא מייצג... בסופו של דבר.... מהכסף שהיה יכול להגיע אם אותו צולל היה נכנס לתחום הצלילה, כול הנ"ל היו מרוויחים... אגב.. למרות שלא התכוונתי שזוהי שיטה ישראלית, משיחות קצרות עם מדריכים מכמה מדינות אחרות בעולם (מלבד תורכיה) , נאמר לי כי במקומותיהם תופעה זו של אינטרו מחופף וכו´ הינה מזערית... במיוחד בארץ השיווק וההזדמניות הבלתי מוגבלות.... דרך אגב.... מישהו כאן יכול לפרט את הכללים וההגבלות על צלילות אינטרו בהתאחדויות השונות?

קותי

New member
בתשובה לפיליפס

שירוש הנוהג הנלוז של אינטרו מחופף תלוי אך ורק בשני גורמים (ולא בשום גורם נוסף). מנהל המועדון אשר רואה את המדריך נכנס עם אינטרו למים ויוצא מהם באופן קבוע אחרי זמן הרבה יותר קצר מהסביר. הלקוח הבלתי מרוצה היכול להתלונן למנהל המועדון, או לארגון אליו שייך המועדון. לחלק מהארגונים ישנן מחלקות לבדיקת תלונות של לקוחות לא מרוצים, ושמעתי כבר על יותר ממועדון אחד בעולם שנשללה ממנו חסות ארגון כתוצאה מחיפוף הסטנדרטים של אותו ארגון. לאף אחד מהארגונים אין (ולא יכולה להיות) מערכת פיקוח בשטח, והם תלויים באופן מוחלט בתלונות הלקוחות.

פוסידון

New member
תגובתי האחרונה לפני שאני חוזר ../images/Emo63.gif

למעמקי הים למנוחתי הלילית לקראת הבלתי נודע מחר בשבילי והיום בשבילכם, philips כתב והוא צדק, צלילת היכרות היא הדלת הקסמים לרזי הצלילה וקותי כתב הכל רק הוא שכח לכתוב את מה שגם אני שונא לכתוב ומה שפילוביץ מיודענו המוקצה והמאוס כותב כל הזמן, פיקוח ואכיפה של רשות הצלילה
פוסיידון הוזעק ממעמקי הים. פוסיידון חוזר למעמקי הים לתנומתו הלילית.

Eyal Sion

New member
אין ספק בכלל

שצלילת היכרות מעניינת יכולה לפתות צוללים חדשים. הצלילה המדהימה שעשיתי באקווה ספורט לפני 12 שנה גרמה לי לחלום על קורס צלילה מאותו רגע. השיקולים של המועדון, לפי דעתי, צריכים להיות שצולל שעשה צלילת היכרות והתאהב יכניס להם הרבה יותר כסף (קורסים, ציוד, מילוי מיכלים וכו´) מאשר להספיק עוד צלילה שתיים בשעה...

למעלה