ציפי

• פותח הנושא s21
  • פורסם בתאריך

s21

New member
ציפי ../images/Emo39.gif

היש אפשרות שתעזרי לנו בפתרון השאלה של עמיאור מה משמעות "חוסר עניין לציבור " והקשור בו . פשוט מעניין אותי לדעת מה ההגדרה הנכונה ואין לי סבלנות לחכות עד שיתחילו הלימודים באוקטובר . בתודה מראש .

shwing

New member
maybe i could answer that

אם אני זוכר נכון, מדובר באותו פן שבשיקול דעת של סמכויות היועץ המשפטי לממשלה (להבדיל משאלת דיות הראיות, למשל). ההחלטה היא, כמו תמיד בעולם המשפט, שהוא כידוע בועה אחת גדולה, תוצאה של איזון אינטרסים שונים, למשל - הערך הציבורי המכיר בחומרת השלכות הגשת כתב האישום לבדו, שיקולי מדיניות תביעתית, ונסיבות אישיות של הקורבן והחשוד. בזמן האחרון אפשר לשים לב שדרך ביקורת בג"צ על החלטות היועהמ"ש הוא מתחיל להכנס בנעליו, ולפתע שיקולים של זמן שיפוטי, למשל, שאין להם כל מעמד בהקניית הסמכות ליועהמ"ש הופכים רלוונטים לשאלת העניין לציבור. מעניין לציין שהרבה פעמים בג"צ מצפה מיועהמ"ש לעמת אל מול שיקולים טבעיים בעד העמדה לדין שיקולים בעד אי-ההעמדה, וזו לדעתי טעות, כי חוסר עניין לציבור במשפט איננו עניין לציבור באי-משפט. באמת שאני לא נוטה להסחף בד"כ בעניינים כאלה משמימים, טוב תאלצו להאמין לי

s21

New member
האמת היא

שביקשתי את עזרת ציפי כי השערות רבות גם אני ורבים אחרים נתנו ורציתי עמדה ברורב וידועה כנכונה בכל אופן תודה על הנכונות לעזור

r_yuvali

New member
עמדה מוסמכת

טוב, כדי לסגור את הדיון המרתק בסוגיה מהו ענין לציבור, כדאי לפנות, קודם כל לחוק. המונח "חוסר ענין לציבור" שואב את משמעותו מסעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב - 1982 אשר קובע כדלהלן: ראה התובע שהועבר אליו חומר החקירה שהראיות מספיקות לאישום אדם פלוני, יעמידו לדין, זולת אם היה סבור שאין במשפט ענין לציבור ". כלומר, קיימות שתי חלופות על בסיסן יכול להחליט תובע שלא להעמיד לדין - חוסר בראיות מספיקות, או לחלופין העדר ענין לציבור. לגבי החלופה הראשונה, הרי המדובר בראיות ברמה עובדתית המספיקות לביסוס תשתית להרשעה. לגבי היסוד השני, עסקינן במושג נורמטיבי, המשמש עוגן לשילוב תפיסות ערכיות במסגרת הדין הפלילי. כך, חיים כהן, עת היה יועץ משפטי לממשלה, עשה שימוש במושג זה על מנת לקבוע הנחיה כללית, כי אין להעמיד לדין הומוסקסואלים. כיום משמש מושג זה הן לצורך הימנעות מהעמדה לדין כאשר ישנן נסיבות חברתיות המצדיקות זאת, והן כאשר עומס העבודה המוטל על המשטרה, אינו מאפשר את ההעמדה לדין. ניתן לקרוא על כך יותר בספריו של השופט (בדימוס) יעקב קדמי, על סדר הדין הפלילי.

s21

New member
כן אבללל

מאיזה מניעים, סיבות מחליטים שאין עניין לציבור ועד איזו רמה של פשע אפשר להשתמש בטיעון של חוסר עניין לציבור ?

למעלה