פרשת יתרו

פרשת יתרו

פרשת יתרו יתרו חותן משה מגיע לביקור. אורח בא לרגע ורואה כל פגע. הוא רואה את משה שעושה הכל לבדו ומציע לו להקים הנהלה פעילה. גוף שיפוטי: "אנשי אמת ושונאי בצע" ורשות מבצעת: " אנשי חייל". משה מקבל את הצעותיו וממנה מנגנון שרי אלפים, שרי מאות וכה.. משה מכין את העם לקבלת עשרת הדברות,כדי לתת את החשיבות לדברי האל, הוא מצווה להתרחץ ולהתלבש ולהפסיק את דברי היום יום להיות מוכנים לקבל את הדברים במעמד חגיגי. הוא מדגיש את הזכות הגדולה לאמץ את חוקי היסוד של הקיום האנושי. "ממלכת כהנים וגוי קדוש". עשרת הדברות הן היסוד המוסרי של קיום חברתי: " אנכי השם אלהיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים מבית עבדים". " לא יהיה לך אלהים אחרים על-פני". " לא תעשה לך פסל וכל תמונה". " לא תשא את שם השם לשוא". " זכור את יום השבת לקדשו ". " כבד את אביך ואמך". " לא תרצח". " לא תנאף". " לא תגנוב". "לא תחמוד". בסוף הוא מצווה לבנות מזבח מאדמה, לא כסף ולא זהב. הדברים מדברים בעד עצמם וכל המוסיף הוא גורע. חבל שעד היום לא השכלנו לחיות לפיהן. זה מזכיר לי סיפור קטן: לפני כמה שנים ביקרנו אני ואשתי בהונגריה. ביקור שורשים כזה. העיירה ששם גדלתי הייתה "יודנריין" נקייה מיהודים. מכל הקהילה הגדולה שהייתה נשאר רק יהודי אחד. הגענו לבית הכנסת הגדול שעמד בשיממון. קירותיו קלופים מבחוץ וכאשר נכנסנו פנימה נגלה לפנינו מחזה מחריד. כנראה ששריפה גדולה השתוללה שם בפנים וכלתה את כל תכולתו של בית הכנסת. הקירות סביב היו מפויחים. לפתע הבחנתי מתוך הקירות השרופים בלט לוח שיש לבן בוהק בלובנו, שתי לוחות הברית. בפתח הבניין נערכה תערוכה על תולדות הכנסייה האבנגילית. כיתה של תלמידים עם המורה שלהם באה לראות את התערוכה. המורה נכנס פנימה וראה אותנו מתבוננים בלוחות הברית. " מה כתוב שם?" הוא שאל אותי. " אני לא מבין את השפה הזאת". " לא תרצח," אמרתי לו ויצאנו מהר החוצה שלא יראה אותנו בוכים. שבת שלום

למעלה