פניאומוטורקס וצה"ל

• פותח הנושא cut2
  • פורסם בתאריך

cut2

New member
פניאומוטורקס וצה"ל

שלום, שמי אליאב, אני בן 18 ולפני גיוס. בריא בד"כ. בחודש דצמבר האחרון אושפזתי בבי"ח תל השומר לכשלושה שבועות בשל פניאומוטורקס ספונטני בריאה הימנית. העניין הסתבך, ונוצרה בועה של דם מזוהם על הפלורה, בפסגת הריאה. בסופו של דבר הצוות החליט לקחת את הסיכון, והוכנס נקז. למרבה המזל, לא נגרם שום נזק למערכת העצבים, הדם נוקז החוצה, ותוך שבוע יצאתי מבית החולים. כרגע צה"ל סיווג אותי תחת פרופיל 24 לחצי שנה (כלומר, עד חודש יוני). לאחר מכן צפויה להתכנס וועדה רפואית כדי לדון בפרופיל החדש שלי. שאלותי הן: - האם יש דברים ספציפיים שכדאי לי להדגיש בדיון? הרי ידוע שבקלות ניתן לפספס כל מיני נקודות קריטיות. - וכמובן, האם על פי הערכה כללית, הצבא יגייס אותי? תודה, אליאב

פנאומוטורקס

אליאב שלום הסיכוי שחזה אויר ספונטני (spontaneous pneumothorax) יחזור לאחר אירוע ראשון הוא (10%20%). לכן גם בדר"כ לא מנתחים בשלב זה. לאחר אירוע שני 50% ולאחר שלישי 80%. לכן מומלץ לבצע ניתוח במידה והתופעה קוראת בפעם השנייה. במקרה שלך למרות הסיבוך, הסיכויים הם כמו לאחר מקרה ראשון רגיל ואולי אפילו פחות. לכן אני סבור שתוכל להתגייס לצה"ל אם כי איני יודע באיזה פרופיל. בסך הכל אתה צריך להתייחס לעצמך כאל בחור בריא, ללא מגבלות וכמובן אם אתה מעשן להפסיק. בהצלחה דר' גיל בולוטין

cut2

New member
תודה לך!

אינני מעשן, כמובן. מקווה שבקרוב אצליח גם לרוץ יותר מ100 מטר בלי להרגיש שאני קורס, ולשחזר את תהילת העבר

cut2

New member
אגב,

מפתיע ומעניין לשמוע אותך אומר שהסיכוי לחזה אוויר שני הוא 10%-20%. זו הדעה השלישית של רופא מומחה שאני שומע בנושא - הראשונה הייתה של הצוות בשיבא, שהציג את הסיכויים כ40 עד 50 אחוזים. השני הייתה של רופא כלשהו בwww.thorax.com ושם נטען לכ30%. וכעת דעתך שטוענת ל10-20 אחוזים. סתם נקודה.

למעלה