פיטריה? דלקת? או שמחה אחרת

פיטריה? דלקת? או שמחה אחרת

אסתר שלום, תודה על הפורום הנפלא, והאפשרות להתייעץ. לפני הכל היסטוריה קצרה: הפיצית שלי בת 8.5 חד´. עד גיל 3 חד´ ההנקה התנהלה פחות או יותר על מי מנוחות (פחות או יותר, כי כנראה גופי מייצר חלב בעודף, וכפועל יוצא סובלת לעיתים מגודש ומסתימת צינוריות). בגיל 3 חד´ החלו לי כאבים צורבים ומקרינים בזמן ובין ההנקות בשד ימין, פניתי לד"ר מירי ליבוביץ שהבחנה פטריה. טופלתי בשני מחזורים (21 יום) ב TRICAN, הכאבים לא חלפו וטופלתי במחזור נוסף של אנטיביוטיקה עקב דלקת שהתפתחה במקביל ובקוקטייל מישחות לפטמות (אנטיביוטיות ואנטי פטריה). לקראת גיל 6 חד´ נדמה היה כי ההנקה חוזרת למסלולה הרגיל (עם גודש וסתימות מדי פעם עימן למדתי להסתדר עם הנקה כשהסנטר בכיוון הסתימה ומסאז´ים לשיחרור). בתקופה האחרונה, שוב יש לי כאבים צורבים (אם כי במידה פחותה הרבה יותר) בשד ימין, ובשד שמאל (שעד עתה לא היו בעיות מעבר לגודש), יש לי כאבים דוקרים וחדים שונים באופיים מהכאב שהיה עם הפטריה. שמתי לב כי בזמן הכאב (עם כי לא תמיד) הפיטמה מאוד מחווירה עד ללובן (כאילו הדם אזל?). בנוסף הפטמות מאוד מאוד רגישות. אני ישנה גם בלילה עם חזיה כי לא יכולה לסבול כל מגע וחיכוך בפטמות. הרגישות בפטמות לא התכהתה מאז גיל 3 חד´. אשמח מאוד לשמוע את דעתך והמלצתך. תודה, איריס

ושכחתי לציין עוד כמה פרטים

הפיצית יונקת מלא, ואינה מקבלת תוספת תמ"ל. מצטרפת לכל הארוחות של בני המשפחה, אך תמיד מקנחת בציצי. מידי פעם שותה מעט מים בכוס (אך נראה לי כי הלגימות הן משחק בלבד, כשהיא באמת צמאה היא יונקת). קמה להנקות גם במהלך הלילה כ 3-4 פעמים. אין לי מושג מהו משקלה, אך אני מעריכה שבסביבות ה- 9 ק"ג.

גבגב 2

New member
ועד שאסתר תגיע.. אולי...

מתאר כאב אחר זה שאת מתארת - מצב מוכר בו כלי הדם בפטמה מתכווצים ובאמת גורמים לכאב עז ולובן בקצה הפטמה כפי שאת מציינת. הרי כבר כמעט חורף עכשיו ואם יש לך נטיה לכך (לכיווץ כלי דם פריפריים תחת קור או גם ללא קשר לקור)- הרי שעכשיו התקופה הטיפוסית יותר. נסי פשוט לחמם את הפטמה באמצעות קומפרס חם ותראי אם הכאב נרגע.... אולי. מה דעתך אסתר? גבגב

Poor you!!

It sounds like you can write the book on breastfeeding problems. Problems of the rich..........oversupply, etc. If you are having white nipples which are painful after the feed, theis is a problem known as Raynaud´s syndrome, (see enclosed site) which is a circulatory problem, and there is a medication which is given in the uS for this problem. I don´t know if any doctors know about it here. One of the things that triggers this problem is cold. so make sure that you are in warm surroundings when you feed, and you may put warm compresses on the nipple after the feed. try to avoid cigarettes and caffeine, and exercise helps. If you want medical advice about this, you could call Dr. Deena Zimmerman who is the only doctor who is also IBCLC since dr Leibovitch left. Her number is: 02 6521748.​

אסתר וגבגב ../images/Emo51.gif

המאמר מעניין מאוד, ובכוונתי להתעמק בו מחר (לאחר כמה שעות שינה..) אנסה את הקומפרסים החמים. אסתר, המכשולים הקטנטנים הללו בהנקה אינם בגדר בעיה או צרה, יחסית לאושר העצום ולקשר שהשפה דלה מלתארו בכל פעם שאני מניקה את המלאכית הקטנה שלי, בפרט כשאת הילדים האחרים לא הצלחתי להניק. שוב תודה, ולילה טוב, איריס

תופעת רנו = RAYNAUD.

זוהי תופעה המתרחשת לרוב באצבעות כפות הידיים: חשיפה לקור גורמת לכווץ כלי דם עד כדי בעיה באספקת הדם לאצבעות. מה שרואים זה שלושה צבעים: לבן, כתוצאה מחוסר אספקת דם, כחול, כתוצאה מדם לא מחומצן שנשאר באצבעות, ואדום, כתוצאה מהרחבת כלי דם לפני החסימה. התחושה היא של קור, נימול וכאבים. במקרים חמורים עלולים להווצר פצעים בגלל אספקת דם לקויה. הכי שכיח למצוא את התופעה באצבעות כפות הידיים, פחות שכיח באצבעות הרגליים. בפטמות ובשאר חלקי גוף "סופיים", כגון אף ואוזניים זה עוד יותר נדיר. התופעה יכולה להיות מבודדת, ואז היא קרויה מחלת רנו, או קשורה למחלות אחרות כמו לופוס (זאבת), דלקת פרקים ומחלות נוספות (ואז מדובר בתופעת רנו). הטיפול הוא המנעות מחשיפה לקור: חימום הסביבה, בגדים חמים, כפפות וכו´. במקרה שלך, אם זה אכן רנו: הנקה בחדר מחומם היטב, קומפרסים חמים כשהפטמות חשופות. טיפול תרופתי (שאינו תמיד יעיל) שמור למקרים קיצוניים וקשים, ומבוסס על תרופות המרחיבות כלי דם, דרך הפה, או כשיש מחלה קשה במיוחד, דרך הוריד. אסתר, לאיזו תרופה שיש בארה"ב התכוונת??

Nifedipine../images/Emo184.gif

Of all drugs investigated thus far for the treatment of Raynaud’s phenomenon, nifedipine, a calcium channel blocker of the dihydropyridine group has been the most effective (23). In primary Raynaud’s’ phenomenon nifedipine is associated with reductions in attack frequency between 50 and 91%(24,25,26). When given to a lactating woman less than 5% of the total dose of nifedipine appears in her breast milk (27). The administration of nifedipine does not alter breast milk composition. (27). Treating a breastfeeding woman with nifedipine therefore appears to pose no risk to her infant. Nifedipine appears therefore to be a safe and rational choice for the treatment of Raynaud’s phenomenon affecting the nipples of lactating women. The successful use of nifedipine in treating this condition has recently been described in five breastfeeding patients (28). Side effects to nifedipine are said to occur in approximately one third of patients and are usually secondary to peripheral vasodilatation. These may include headache, flushing, dizziness, reflex tachycardia and peripheral oedema (15). Side effects may be minimised by either starting at a small dose such as 5mg three times per day and slowly increasing until an optimal clinical response is achieved (15) or by using a slow release preparation to avoid the peak blood levels associated with standard therapy (4). Side effects occurred in three of five breastfeeding patients treated for nipple vasospasm. Side effects settled in one patient spontaneously and in the remaining two with a change in dose. (28).​

גבגב 2

New member
NIFEDIPINE בארץ=

משווק בארץ בשמות המסחריים הבאים: OSMO ADALAT MEGALAT PRESSOLAT ועוד שמות מסחריים נוספים. הם מרחיבי כלי דם ומטפלים בהם בעיקר כנגד יתר לחץ דם.

שאלה נוספת, וגם

במגאלט טופלתי בעבר לצירים מוקדמים, ולדעתי (ולמרות שרופא הנשים טען כי לתרופה אין כל השפעה על העובר), היתה והיתה השפעה, לכן אם בזו התרופה עסקינן, אני מעדיפה למצות אלטרנטיבות אחרות לפני שהעביר ולו שרידים שלה לפיצית דרך החלב. ניסיתי את המלצותיכן על קומפרסים חמים, ובאמת יש הקלה אך רק ריגעית לזמן הקומפרס. היות והקטנה אינה ילדה יחידה, ואין באפשרותי להיות עם קומפרסים כל היום, האם יש לכן רעיונות איך לדאוג לחימום?

Small hot water bottles?

Wet a cloth diaper, fold it and put it in the micro until it is warm, and put it in your bra. Heat the room . Pieces of lambs wool in your bra? Any other ideas?​

חימום../images/Emo117.gif

מצטרפת לעצה לחמם את החדר, מה שבמילא עושים בחורף. יש בקבוקים חמים, כאלו שמוכרים בסופרפארם, בתוך בובות לא גדולות. עוד רעיון, אם יש לך מהיכן להשיג: שקית אינפוזיה קטנה, של 100 CC, מחוממת במיקרוגל. איפה את גרה? אני יכולה להשיג לך.

הילהל

New member
האם יתכן רנו בצד אחד../images/Emo35.gif../images/Emo36.gif

אסתר שלום, קראתי את תשובתך לאיריס ואני חושבת שמה שקורה לי זה לא פטריה אלא רנו. אני רוצה לציין שלעיתים סובלת מרנו באצבעות, ורופא המשפחה קושר זאת לעובדה שלאמא שלי יש לופוס. השאלה היא: האם זה סביר שהבעיה היא רנו, למרות שהכאב הרבה יותר מודגש בשד אחד? זה גם השד המועדף על יונתן מאז הלידה, ונראה לי שהשד סבל לאחרונה כי יונתן היה חולה וינק באינטנסיבות קשה (הוא כבר בן שנה). ניסיתי את הקומפרסים החמים היום ונרשם שיפור מיידי! האם זה רנו? איך ניתן לאבחן בבטחון?

למעלה