פיטורין

שאלה בשביל חבר.
עובדי מפעל טבע עשו מחאה לפני כמה שנים.
הבעלים פנו לבית הדין בטענה שלא משתלם להמשיך להפעיל את המפעל בארץ
לאחר החלטה עם וועד העובדים הוחלט על פיטוריי עובדים בפעימות.
מפעל טבע הודיעה ל400 עובדים על פיטורין בשימוע שיכנס לתוקף בימים הקרובים בגין התייעלות.
האם זה סיבה מספיק מוצדקת?

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
שאלתך כללית, שכן לא ברור בדיוק מה הוחלט עם ועד העובדים; באיזה פרוצדורה יעשו הפיטורים; האם לפי רשימת שמות ומי יגבש אותה וכו', ואולם ככלל, אכן חוסר כדאיות כלכלית מהווה שיקול לגיטימי לפיטורים. המדובר בפיטורי צמצום ולא בפיטורי משמעת. עם זאת, יש לבחון את כלל ההסכמות עם ארגון/ועד העובדים לעניין זה על מנת לוודא שהפיטורים עומדים ביתר התנאים המוסכמים.

boriska1

Member
לחדד את שאלתו של אורן. אני מבין שבמקרה זה, השימוע הוא פורמלי. ובכל זאת, האם אורן, בשימוע, יכול לטעון משהו שישנה את ההחלטה?
לפחות באופן תאורטי ?

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
אכן, סיכויי ההישארות בעבודה במקרה של פיטורי צמצום הינו נמוך, מהטעם שפיטורי צמצום נובעים מבעיה של המעסיק באירגונו ולא מכשל מקצועי של העובד.
לכן מקובל בסוגי שימועים בקטגוריה זו לטעון טענות אישיות/פרסנוליות, למשל לגבי נסיבות אישיות, מצב אישי, מצב בריאותי וכו', ופחות סיבות מהתחום המקצועי. כמו כן, אפשר לטעון אף טענות משפטיות - היריון/טיפולי פוריות/שירות מילואים/פיטורים נגד המנגנון הקבוע בהסכם הקיבוצי.

נערך לאחרונה ב:
חבר שלי אמר שקיבל את ההסכם החתום מהוועד.
טבע נותנים יותר ממה שהחוק מחייב לתת פיצויים לעובד.
עובד שיסרב ויגרום לדיונים נוספים עימו יקוזז לו מההטבה 5 אלף ש"ח שזה לא יגרום לקבל פיצויים מתחת למה שמגיעה כחוק.

boriska1

Member
אורן מכובדי, קיבלת תשובה מאוד מדוייקת מד"ר גורביץ. מה אני הייתי עושה במקומך? אילו היו לי טענות משפטיות מסוג המפרט מעלה,
הייתי פונה לעורך דין ומתייעץ אתו בנושא. אם לא תשלים עם המצב.
חשוב מאוד, מה לעשות עם כספי הפיצויים לכשתקבל. אני מניח, שטבע, חברה גדולה ומכובדת, תעמיד לרשות המפוטרים יועץ, תקשיב
לו טוב טוב. תוכל לקבל גם בפורום הבהרות ועיצות מןעילות, אפילו ממני הקטן.
בשוליים: חשוב לתכנן כך, כמה שיותר מהכסף יגיע אליך, וכמה שפחות למס הכנסה. חשוב גם לזכור, הפיצויים אינם הכנסה רגילה,
פיצויים הם חלק מההון שלך וכך צריך להתייחס.
בהצלחה

למעלה