פוסט מהורהר... כמה שאני מתלבטת אם ללחוץ שלח..

omaopa

New member
פוסט מהורהר... כמה שאני מתלבטת אם ללחוץ שלח..

את הדברים הבאים אני מעלה בפוסט בעקבות שיחות עם כמה מנשות הפורום וגם חברים אחרים.... הנשים האלה אמרו שיש כאן כמה עם אותן מחשבות (כפירה) ושיש מקום לדיון הזה. אז אני מעלה את הדברים בכנות המלאה. כל הדברים שאני כותבת מכוונים אך ורק אלי, מהניסיון שלי והמחשבות שלי ואין בכך משום כוונה לאחרות.... אבל חשבתי שאולי תעזרו לי לחשוב ביחד. כי ההתלבטויות שלי כרגע עם עצמי עצומות ומביאות אותי לפרצי רגש בלי שום פרופורציה לעניין עצמו. אז ככה, מעשה שהיה כך היה..... לפני כמה ימים קיבלתי את תוכנית האימונים לטבריה במייל. תוכנית אימונים למרתון מורכבת מכמה קוביות. הקוביה הראשונה היא בדרך כלל מ-18-12 שבועות לפני המרתון והיא קוביית הבסיס. הקוביה הבאה מופיעה כ-12 שבועות לפני המרתון. בנקודה הזאת בדרך כלל צריך להחליט אם מחליטים. להחליט אם אני בפנים. את ההחלטה הזאת לא יכולתי לבצע. הסתכלתי על התוכנית, הנדתי ראשי לשלילה וכיביתי את המחשב. פתאום צצו ועלו חששות ושאלות למכביר. חששות שאני חולקת איתכן עכשיו. חששות שאשמח לקבל חוות דעת שונות לגביהן ולגבי הגישה אליהן. הנה הן פרוטות נפשי..... מהיום שהתחלתי להתאמן בריצה התחברתי לגישה מסויימת, הגישה ההישגית. גישה שמדברת בעד ההישג, מטבע הדברים. אי אפשר לנתק את הגישה הזאת מתוצאות. ובאמת הקרה - מזמנים. אפשר לדבר כמה שרוצים על ה"דרך" אבל בסופו של יום הגישה ההישגית שואלת "כמה עשית?". השיא האישי הוא האלוהים של הגישה הזאת והנגטיב ספליט הוא המלאך הגואל. הגישה הזאת מכוונת לא רק להשתדלות שבאימונים ובהתכוונות אלא גם לביצוע. לא יעזור כמה שיגידו אנשי הגישה ההישגית שהפואנטה היא לא התוצאה וינסו להגיד שמה שחשוב זה "הדרך" לשם. התוצאה היא-היא אשת חיקה של הגישה הזאת. היא אשר מחליטה בסופו של יום אם עבדת קשה, אם התאמנת כמו שצריך ואם ביצעת אך המטלה שהוטלה אל פיתחך. מנגד מצויה גישת החוויה. גישה שאינה מדברת בשפת התוצאות. גישה שאינה מתעסקת בצורת הביצוע. גישה שאין לה עניין בקצבים ומהירויות. הגישה הזאת שואלת: "נהנית? היה לך כיף?" ודיינו. הגישה הזאת אינה מבצעת ניתוחים שלאחר המוות ואינה מתעניינת גם בנסיבות זירת הרצח. הגישה ההישגית היא זו שדיברה אלי תמיד. היא זו שראיתי אל מול עיניי באימונים והיא זו שהביאה אותי לאימון אחר אימון, למרתון אחר מרתון, לניסיון אחר ניסיון. היא זו שהובילה אותי להמשיך לנסות, להמשיך להתאמן, להמשיך לשאוף. אך היא גם זאת שהובילה אותי לפציעות, לעייפות בלתי נגמרת ולכעס עצמי על כך שאיני מצליחה לעמוד בתנאים שהצבתי עבור עצמי וההצלחה שלי. הגישה הזאת היא זו שכמעט הובילה אותי אל מחוץ למשחק עצמו. ואז הגענו על הלום. ותודה להוריי וגו'.... אני מודה על משהו שאני ממעטת לדבר עליו כי אני רואה בזה השתחצנות סתמית אבל זה חשוב לי לדיון אז..... על המדף אצלי בבית מצויים מיני גביעים. אנשים שמגיעים אלי הביתה לראשונה תמיד מתפעמים למראם. הם לא יודעים שהגביעים האלה מענים אותי על בסיס יום-יומי. מזכירים לי חדשות לבקרים מה הייתי פעם ומה אני לא חושבת שאוכל להיות יותר. הם שואלים אותי למה אני לא מתאמנת יותר ולמה אני לא מהירה כמו שהייתי פעם ולמה וויתרתי על עצמי. אני עונה להם שאין לי זמן כמו שהיה לי פעם ושהיו לי שנתיים של פציעות משביתות שהפרו את האיזון. אני אומרת להם שאני רוצה להיות מסוגלת לוותר לעצמי כי זה כל כך מעייף לצפות ולרצות משהו שעלול לא לקרות. כי עבר זמן, כי התבגרתי, כי נשחקתי, כי הלו"ז שלי השתנה. בגלל מיליון ואחת סיבות. הגישה ההישגית, זאת שאני מאמינה בה וזאת שהחזיקה אותי בזירה כמעט 8 שנים כבר, נוגסת בקרסוליי. הגישה הזאת מחזיקה שוט בידיים ובשוט לומדים להשתמש לבד למטרת הלקאות עצמיות. אף אחד לא צריך להגיד לי את מה שאני יודעת. זה לא באמת משנה מה מישהו אחר חושב, כי אני מצליפה בעצמי פעם אחר פעם. דורשת מעצמי, רוצה לרצות, מתעקשת שאפשר כי הרי יש את זה שהצליח ואת ההיא שיכולה. אבל זה מעייף מאד וזה מכיל פוטנציאל עצום לאכזבה ולתחושות של כישלון וחוסר בטחון ואובדן ערך עצמי. כי בעצם אין לדבר סוף. שיא אישי הוא רק כזה עד לפעם הבאה. כי בפעם הבאה נרצה יותר מהר. ויותר טוב. שיאים באימונים גם הם רק זמניים כי תמיד אפשר לרצות עוד ועוד. יותר מהר, יותר קילומטרים, יותר אימונים. יותר מדי לחץ? ושוב, מהצד הראשון, ההישגיות היא ששמרה אצלי על רף גבוה יחסית של משמעת עצמית. התייצבות לכל אימון כמעט (להוציא פציעות). ביצוע מקסימלי במירוצים (ככל שיכולתי). נוכחות בלתי נלאית (מאוסה אולי?) בספורט הזה. שיחות עם חברים מציגים שתי גישות קוטביות בעמנו. יש את ה"לתת בראש", "להיות רעבים", "רעב בעיניים" ועוד שלל ביטויים אלימים למדי. ויש את ה"זה רק בשביל לסיים", "באתי למרות שלא התאמנתי" ועוד ביטויים שאינם אלימים ואגרסיבים כל כך אבל גם לא מדברים את השפה שלי בכלל. ואני שואלת: למה אי אפשר משהו באמצע? למה חייבים תמיד לנקוט עמדה כל כך נחרצת? (מישהו אמר "יהודים" ולא קיבל??) למה אי אפשר להגיד: "אני אתן את הכי טוב שיש לי באותו זמן נתון ואשקיע את מה שאני יכולה אבל בלי לשעבד את כל מרצי וחיי במשך החודשים שקדמו לכך"? למה לי זה לא מספיק? למה אותי זה לא מספק? למה אני לא יכולה, באמת, למה אני לא יכולה להגיד לעצמי: "אני ממשיכה לתת וממשיכה להתאמץ ומה שיהיה זה יהיה טוב" ודייני? ולא שאני מחפשת שאתן תטפחו לי על השכם במקומי כי אני לא מצליחה לעשות את זה, אלא באתי כאן לפניכן כדי להתלבט פה ביחד מה עושים עם הצורך הבלתי נלאה הזה של ספורטאיות הישגיות כל הזמן לדרוש מעצמן יותר. גם כשזה לא ריאלי, גם כשזה לא אפשרי וגם כשזה בעצם פוגע בהן עצמן? איך מלמדים אשה שכמוני פשוט להגיד לעצמה: "יקירתי, את כבר לא חייבת להוכיח לי שום דבר יותר"? לוחצת "שלח" ויהיה מה שיהיה.... שולחת את לחמי על פני סייברספייס......

מור שלז

New member
תודה רונה! אני כל כך שמחה שלחצת שלח...

אני בטח עוד אגיב בהמשך (באמצע העבודה עכשיו), אחרי שאני אארגן לעצמי את המחשבות. אבל עד אז - פשוט תודה. תודה ששיתפת, תודה על הכנות, תודה על האומץ. את יודעת שגם אני בהתלבטות כרגע. הלב רוצה/משתוקק/חולם לעשות דבר אחד, והמציאות, המציאות חובטת בפני כרגע. ודרך ההרהורים שלך, אני לומדת גם על עצמי, על מה חשוב לי בהחלטה הזו, בדרך, בהישג. תודה שחלקת איתנו את החכמה שלך, את הנסיון, את הריאליות. כי רק מתוך אלה, מגיעים הלבטים.

מור שלז

New member
לקחת פסק זמן בשביל לחשוב...

אני אתחיל מהסוף: כן! אני מאמינה שאפשר למצוא משהו באמצע. אבל למצוא את שביל הזהב הזה זה לא פשוט. וכמו בהרבה דברים בחיים, גם כאן אין אמת אחת לכולנו. וכל אחת מאיתנו צריכה למצוא את הדרך שלה, את מה שטוב ונכון לה, כאן ועכשיו. כי מה שהיה לנו טוב ונכון לפני שנה או שנתיים, לא בהכרח עושה לנו טוב עכשיו. ולכן אני חושבת שעצם זה שלקחת את הזמן עכשיו לעצור את המרוץ הזה, ולהתלבט, זה החלק החשוב. העצירה הזו, פסק הזמן הזה, היא תנאי הכרחי ומקדים בעיני בשביל למצוא את שביל הזהב. את מה שעושה לנו טוב עכשיו. גם אני מכירה את הגישה ההישגית הזו. את הצורך להוכיח לעצמי שוב ושוב. וכן – היא מביאה אותנו להישגים – בכל תחום ותחום, לא רק בספורט. מה לעשות, מצויינות היא לא מילה גסה, ולא צריך להתבייש בזה. הצורך הזה להיות "הכי טובה שאני יכולה להיות", כי אחרת אני מרגישה שאני בוגדת בעצמי, ומתאכזבת. אני יודעת שזה מוזר בתור מי שמצהירה כאן השכם והערב שהעיקר זה הדרך, ושמזוהה עם גישת החוויה. אבל אני לא חושבת שיש כאן סתירה אמיתית, זה בדיוק חלק משביל הזהב בעיני. אנחנו מדברות כאן הרבה על חוויה זנית, על חוויה מדידטיבית – ויחד עם זאת, אלו גישות שמדברות המון על מצויינות – על לעשות הכי טוב שרק אפשר. על ידי התמקדות בפרטים הקטנים, וחזרה עליהם שוב ושוב עד שמגיעים לרמת שליטה מושלמת. וגם אני רוצה להיות הכי טובה שאני יכולה, וזה לא משהו שאני יכולה ללמד את עצמי להשתנות בו. לפחות עד היום לא הצלחתי. מה שאני כן יכולה לעשות זה להגדיר לעצמי מה משמעות "הכי טוב שאני יכולה". וההגדרה הזו הרבה פעמים גורמת לכך שזה יספיק, שזה יספק. איך עושים את זה? שאלה קשה, שדורשת הרבה עבודה על עצמנו. אני יכולה לספר שבמקרה שלי, החוויות הכי משמעותיות שעברתי בשנה האחרונה, בהחלט דרשו עבודה עצמית. למשל עם איש הברזל – לא שחיתי כמו שרציתי, לא רכבתי כמו שרציתי, לא השגתי את הקידומת שרציתי בתוצאה. מבאס? בהחלט יכול לבאס. אבל מצד שני: הפתעתי את עצמי כשהשלמתי את כל השחייה עם יד אחת ולא פרשתי. גיליתי בעצמי כוחות ויכולות שלא ידעתי שקיימים בי ברכיבה האיומה מול הרוח, תגליות שעד היום משמשות אותי כשמשהו שנראה לי בלתי אפשרי מאיים לשבור אותי. והמרתון? היי רצתי מרתון אחרי שרופאים טענו שזה בלתי אפשרי עבורי. האם אני שמחה מהתוצאה? מאוד! האם אני שמחה מהזמן שעשיתי? לא. אבל עם יד על הלב – לא זה מה שרציתי להשיג. והדברים שקיבלתי מהדרך ומהחוויה, וההישגים שהשגתי פשוט לא נמדדים בזמן. ועכשיו? עכשיו אני בתקופה נאחסית. של אימונים שלא מתחברים, של תסכול מתמשך שכולם סביבי מתקדמים ואני הולכת לאחור. וכן, יש לי מלא תירוצים עם כל מה שעובר עלינו בתקופה האחרונה, ועכשיו גם האנמיה. אבל אני לא אוהבת תירוצים – וקשה לי עם זה... ומצד שני, פתאום קלטתי שממש כמו שכתבת: הנסיון להתעקש, ולהוכיח לעצמי בכל מחיר – פגע בי. פגע בהנאה שלי מהספורט. ועצרתי. אז מה הלאה? אני לא יודעת. ממש כמוך אני לוקחת עכשיו פסק זמן לחשוב, להרהר, להתלבט. אני יודעת מה אני רוצה, מה אני חולמת לעשות, מה אני משתוקקת לעשות. אני לא יודעת אם אני יכולה להרשות לעצמי את זה עכשיו. אם הגוף ירשה לי. אם הראש יהיה במקום הנכון, ואם הוא לא יהיה במקום הנכון, האם לפחות אני אוכל להיות במקום סלחני? סלחני כלפי עצמי... לא יודעת, באמת שלא יודעת. זה חלק מהתהליך וההתלבטויות שאני חווה כרגע, ותשובה (עדיין) אין לי. ואם לחזור לשאלתך: איך מלמדים אשה שכמוני פשוט להגיד לעצמה: "יקירתי, את כבר לא חייבת להוכיח לי שום דבר יותר"? אני לא יודעת אם אפשר ללמד את זה את עצמנו. חלק מההנאה מהספורט זה לאתגר את עצמנו, לפרוץ גבולות, ללמוד על עצמנו דברים חדשים, להוכיח לעצמנו. אבל אנחנו כן יכולות להחליט מה אנחנו רוצות ללמוד ולהוכיח לעצמנו. השאלה הזו "כמה עשית?" פשטנית מדי בעיני.... יצא ארוך ומבולבל, בין השאר כי כתבתי לך, אבל גם לעצמי. אז שוב תודה שהעלית את זה כאן

גם אני שמחה ששלחת, רונה

כי עצם העלאת הדברים על הכתב, מאפשרת לעשות קצת סדר בראש. להבין יותר את עצמך ולראות לאן את רוצה ללכת. קטונתי מלתת לך עצה. לא ממש יודעת איך את יכולה לעשות את זה. יכולה להגיד לך שלמרות שאני מרגישה שמאז שאני פה, לקחתי ממך המון, אני לא כל כך מסתדרת עם הגישה התחרותית. מדהים אותי לחשוב איך אפשר לדבוק בה כל כך הרבה זמן. כנראה שהיא עשתה לך טוב לתקופה כלשהי אבל מה שעושה לנו טוב בחיים לא תמיד מחזיק וצריך לחפש הלאה, מה עוד יכול לעשות לנו טוב... ברור גם שאין סיבה לעבור מקטגוריה אחת לאחרת. הרי גם מי שמאמין בגישת ה"להנות מהדרך", לא חייב להיות זה ש"בא רק בשביל לסיים". בהתחלה האמנתי שזה מה שצריך להיות אבל הבנתי שזה לא לגמרי כך. מאד התחברתי לדברים שכתבת בעבר על "לעשות את הדברים כמו שצריך". אני מאמינה שכך נהנים יותר גם מהמטרה וגם מהדרך. שאלת מיליון הדולר היא מה זה "כמו שצריך" עבורך? על מה את מוכנה לותר כדי להמשיך להנות מריצה? כאמור, אני עדיין בהתלהבות ההתחלתית, בסך הכל שנה וגרוש בספורט הזה וממש לא יכולה לתת עצות חכמות. הרי הכי קל להגיד "איזון" בין השניים והכי קשה למצוא את נקודת האיזון הזו.

omaopa

New member
אף אחד לא "קטן" מלתת עצה

ואת זה אני אומרת פה אבל אני מתכוונת לכל מי שאמרה את זה בפוסט שלה. עצות יכולות לבוא מכל מיני מקומות וזה לא חייב לבוא רק מניסיון ספציפי בספורט. כל עוד המקום הזה הוא חיובי ובונה, זה לא קטן בעיניי אף פעם. להפך. זה אומר שמישהו השקיע מזמנו ומחשבתו כדי לנסות לעזור לי. אכן, את צודקת נועה. "שביל הזהב" המפורסם והחמקמק הוא מה שאני מחפשת. אבל אני תוהה ביני לביני; הרי אם הייתי בן אדם של שביל הזהב כבר הייתי יודעת איפה הוא, הלא כן? וגם היו דברים אחרים באישיות שלי שלא היו כמו שהם, לטוב ולרע. אני בן אדם של קיצוניות בהרבה דברים. דווקא לא בהיותי אמא. זה אחד הדברים שאני חושבת שאני עושה די באיזון. אבל לכי דעי, אולי אני מפרנסת את קופתם של מספר פסיכולוגים....
יחד עם זאת, אני חושבת שאני מתחילה להתחיל להבין על מה אני לא מוכנה לוותר. יש ויתורים שהייתי עושה פעם שהיום לא באים בחשבון. לפעמים אני מסתכלת לצדדים ורואה ספורטאים אחרים ואני אומרת לעצמי: "בשבילי זה מוגזם לגמרי. את זה לא" למרות שלפעמים אלו דברים שהייתי עושה פעם מתוך רצון.

שלום omaopa (רונה)

פעם ראשונה בפורום, ככותבת,אבל מבקרת כאן לעיתים כקוראת. ודווקא הפוסט שלך גרם לי לכתוב, מאחר והעלית סוגיה שמעסיקה אותי מאוד. אישית ותפיסתית ולא רק בריצה. גם בחיים. הרשתי לעצמי להגיב ממקום אישי אלייך ולדבר גם על עצמי. למרות שאני כרגע רק על תקן מבליחה. ת.ז קצרה: רצה כבר 5 שנים באופן "רציני" ומה הוא רציני? הריצה היא חלק חשוב, משמעותי, הגדרתי, מחשבתי, פילוסופי בחיי (וביננו גם מעצב את הת...ת לא רע
) ברמה הפרקטית ריצה היא חלק מסדר היום הקבוע שלי. כרגע לקראת מרתון רביעי, טסה ביום ה' לאמסטרדם (מה שהופך את לילותי לרעועי שינה למהדרין- מאותן סוגיות תוצאה? הנאה?גם וגם?) + 2 אולטרא (50) בקיצור, יש לי כמה ק"מ ברגליים. וגם מכירה אחת מיקירות הפורום (היי נעמי). אוטוטו 41, 3 בנים. נשואה,עבודה משמעותית, תחביבים נוספים בקיצור- חיים מורכבים כנראה כמו לכל אחת. מעניין שכל הריצה שלי התחילה דווקא מלקבל פודיום במרוץ של 5 ק"מ באזור מגורי. זה עשה לי תאבון, ועוד איזה תאבון.. מנת אגו גדושה שגרמה לי לרצות לרוץ מרתון או לפחות להגיד שאני רוצה עוד לפני שבאמת רציתי. ולהתחיל להתמודד אל מול סוגיית "ההשגיות" שרודפת אחרי/נו..? כל הזמן- להיות הכי טובה? כמה מאמצים להשקיע בזה? "להתאבד" כדי לשפר תוצאה? גם במחיר שהחודשים שלפני יראו כמו: ריצה/אוכל/עבודה/ילדים/שינה וחוזר חלילה- לעיתים עד כדי להרגיש מצוצה מהחיים? עד לאן? יש לזה סוף? בדיוק השאלות שאת מעלה. בעיקר נוכח האינפלציה שמתרחשת מסביב באורכי הריצות/עצימות האימונים של רבים מחברי (משהו אמר לחץ חברתי?) כרגע (ואני מדגישה כרגע) הגעתי לשתי מחשבות/ החלטות- כן אני רוצה להנות, אני רוצה במידת האפשר להפוך את הסבל הבלתי נמנע, לסביר. ואת יודעת מתי גליתי זאת?במרתון תל אביב- באתי אחרי אולטרא, כמעט בלי להתאמן ייעודית למרתון, עוד על אדי האימונים ורצתי ו.. אלוהים כמה שנהנתי- התחושה האופורית עדיין טמונה לי בגוף גם אם רצתי בתוצאה הכי גרועה שלי. אבל הייתי בשליטה לאורך כל המרתון- חייכתי, סיימתי עם תחושה שאני יכולה עוד קצת. ולא זילזלתי אבל "הייתי". פשוט הייתי עם עצמי ועם מה שאני מרגישה. ואל מול השאלות האחרות? "בכמה עשית" ? מה התוצאה שלך? קיבלת גביע? הרי אין לזה סוף, להענות לציפיות/בורות/אפילו טיפשות של הסביבה ובעיקר שלנו אל מול עצמנו, כי הרי לא תמיד אנחנו יכולות להפריד, מה שלנו ומה של הסביבה. ומעבר לתפיסה החברתית ביקורתית שלי על זה שתמיד צריך: רחוק יותר, מהר יותר, יותר יותר, בכלל מהכל - שהיא בכלל גברית ביסודה. אני מרגישה שהיא הופכת אותי לסוג של עכבר מעבדה. שנתון בידי כוחות שלפעמים הם גדולים עלי. ואני לא באה מהמקום הסטואי הזה של "הכל סבבה"/של לעגל פינות כן מהמקום של לכבד את מה שאני עושה, את עצמי אבל כל הזמן להכניס אותו לבאלאנס, או יותר את עצמי לבאלאנס ולפעמים פשוט לשחרר (שזה לא אומר לא לרוץ- ממש לא) אלא לא לעשות דברים מתוך פחד- פחד מעין עקומה שמופנית אלינו (בעיקר שלנו), מאיבוד השליטה על ההגדרה העצמית שלנו, פחד משינויים שקורים לנו: החיים? אילוצים? הגיל? ....הרי זה כל כך מעייף כל הזמן להלחם ולמה בעצם? לא תמיד אני יודעת לענות לזה. כי הפרדוכס הגדול הוא שהמון פעמים דווקא כשלכאורה הגעתי: שיפרתי תוצאה, השגתי השג מקצועי בעבודה....., מיד מגיע עוד משהו, או שבתוך תוכי אני לא באמת שיכורה מאושר כמו שחשבתי שאהיה והמון פעמים, דווקא מתוך השחרור, מגיעים דברים טובים יותר, שעשו אותי באמת מאושרת כך זה לפחות מנסיוני.(עם הריונות שלא צלחו, עבודה) ואני רואה הבדל גדול בין ויתור לשיחרור. ויתור תמיד מתקשר לי עם יאוש ותבוסתנות ושחרור עם החלטה ובחירה- מנוחה וחמלה (מצטערת על הרוחניות שנוזלת פה לרגע) השגיות היא דבר חשוב בעיני, היא כוח מניע, מדרבן. אבל לפעמים כשדברים לא הולכים/מייאשים/מתסכלים אולי כדאי לעצור ולנסות לבדוק את הפרדיגמה לפיה אנו חיות, בדיוק כמו שעשית (באומץ רב לפחות בעיני). בטוחה שזה גורם לכל אחת לחשוב, ומה שעוד הכרחי בעיני זה כן לשנות גישות בחיים- זו התפתחות. אני חושבת שהשנים עושות אותנו קצת יותר סלחניות, לעצמנו ולסביבה. ולריצה? אתן הכי טוב שאני יכולה ביום ראשון הקרוב. אשפר? יופי. אהנה? הלוואי אמן!!! כי אני נהנת לא רק מהתוצאה- אלא מעצם העובדה שאני ספורטאית, מהתחושה שיש שלי בגוף בכל בוקר, מהחוויה של לרוץ באמסטרדם, מהחברים שיהיו איתי ומהדרך (כן גם ממנה). ככה צריך? לא יודעת. ככה אני. חשוב לי להיות משמעותית לעצמי ולאחרים, לא בהכרח הכי הכי!

omaopa

New member
שלום יתושה!

אני כל כך שמחה שיצאת לאור! (להבדיל מיתר היתושות שאני נלחמת בהן את מלחמת הסנו
). קודם כל בהצלחה רבה רבה באמסטרדם! שיהיה לך באמת כיף נפלא ומספק! תחזרי ותספרי איך היה אני יודעת שאני (for one) אבל בוודאי לא רק, אשמח מאד לשמוע! היה לי מעניין מאד לקרוא את שכתבת. לפרקים שכחתי שלא אני כתבתי את זה. זה ממש נשמע כמו דברים שבאו מתוך הראש שלי. חשוב וכיף לדעת שאנחנו לא לבד ויש עוד שכמונו. זה מנחם מאד..... אכן מה שכתבת על לחץ חברתי דיבר אלי מאד. בפוסט המקורי לא רציתי לכתוב את זה אבל כיוון שהנקודה הועלתה.... הלחץ החברתי הוא גורם מאד משפיע ואני מכירה אנשים רבים, שאני מוקירה, מכבדת ואוהבת אבל לפעמים מרגישה אפילו צורך להתרחק מהם או לא לדבר על האימונים שלי איתם כי זה פתאום מתחיל להלחיץ וקשה לי להפריד פתאום בין מה שהם חושבים והדרך שלהם לבין איך שאני רוצה שהדרך שלי תיראה. וזה עושה לי חבל. כי אני אוהבת אנשים באופן כללי ואוהבת להתחבר אל כל מיני סוגים אבל אני מוצאת את עצמי מפנימה את הלחץ שלהם והופכת אותו לשלי וזאת טעות בשבילי. מאד אהבתי את מה שכתבת לגבי ויתור ושחרור! מאמצת את זה בחום! ואין לך מה להצטער על רוחניות שנוזלת. זה לגמרי במקום. שחרור=חמלה. לקחתי. תודה!

מור שלז

New member
ברוכה הבאה יתושה../images/Emo140.gif

וואו, איזה פוסט. כל כך התחברתי לדברים שכתבת, כל כך הסכמתי עם דברים שהעלית, שגם אני חווה. ויחד עם זאת, הארת בפני עוד אספקטים שלא חשבתי עליהם. אז תודה! אני ממש שמחה שיצאת אל האור. כמו רונה גם אני חושבת שיש כאן אלמנט של "לחץ חברתי". לא מפורש כמובן, אבל הוא קיים. ודרך הדברים שלך פתאום הבנתי את הצורך שלי בתקופה האחרונה להתנתק לחלוטין מהקבוצה שאני מתאמנת בה (לא מהחברות כמובן, אותן אני ממשיכה לפגוש באימונים). כי קבוצה יכולה לעשות לנו דברים מדהימים, ולהביא אותנו לכבוש פסגות שלא חשבנו שנגיע אליהן. ומצד שני, קבוצה גם יכולה לגרום לנו לעוף קרוב מדי לשמש ולהשרף. ופתאום, דרכך, הבנתי שהצורך שלי להתנתק מהקבוצה מגיע מהמקום שאני חייבת לברר קודם כל מול עצמי למה אני כל כך רוצה את מה שאני רוצה? האם זה מפני שהפנמתי באופן תת מודע איזה שהוא קוד חברתי? או שזה באמת משהו שמגיע ממקום אחר, מתוכי. מכך שמצאתי את החוויה שאני מתחברת אליה יותר מהכל. אהבתי כל כך את התיאור שלך של החוויה במרתון תל אביב. וואו! זה משהו שאני בהחלט אקח איתי הלאה. וגם את ההבחנה שלך לגבי ויתור לעומת שחרור. בכל מקרה, שיהיה לך המון הצלחה באמסטרדם. אני מאוד שמחה ש"הבלחת" לכאן לרגע. נתת לנו הרבה חומר למחשבה. ואני אשמח עוד יותר אם תשארי איתנו כאן

שמחה שהוספתי משהו ותודה על קבלת הפנים.

אשמח לשתף בתובנות "הולנדיות" כשאחזור. בהנחה שיהיו (בתקווה שלא יתפוגגו להם יחד עם גלוני ה
שאני מתכוונת להערות לתוכי) עוד חלק מהנאותי בספורט, לכאורה לגמרי לא קשר ישיר לא להשגיות ולא לתוצאות. פשוט אוהבת את חופש "הפורקן" של אחרי. בשבילי שווה "לסבול" כדי להגיע לשם.

susieada

New member
ברוכה הבאה יתושה!

מסכימה עם כל מה שרונה ומור כתבו! ויתור-שיחרור / לחץ חברתי! תודה! בהצלחה באמסטרדם ואני מחכה לקרוא עוד חוויות ומחשבות שלך!

הי יתושה יקרה

איזה כייף לקרוא אותך. הופתעתי. האמת המון חושבת עליך ועל מ. - על החוויה שלרוץ ביחד איתכן ביער, בעליות ובמורדות שבו, לשקוע בזיעה או לחלום מהנופים הנשקפים ממרומיו - תרתי משמע. שמחה שהבלחת לכאן. טוב, בקיצור אתקשר אליך כי מזמן חיפשתי תרוץ. אז מצאתי. יוווו מתרגשת איתך לקראת המרתון ה
נדבר.

יעל :-)

New member
הי רונה

תודה על שבחרת כן לחשוף ולשתף. קטונתי מלהגיד משהו בעניין ריצה/ספורט, אבל שיתפת בהרהורים שאני בהחלט יכולה להתחבר אליהם גם ממקום אחר. לפי מה שאני חווה מעצמי, אפשר לראות את הדברים שאת מדברת עליהם לא רק בתחום הזה, אלא בכלל. והשאלה היא אם את רואה את עצמך מתנהלת ככה רק בתחום הספורט או שבכל תחום בחייך? אני לוקחת את זה למקום שאני מכירה... לי קשה קצת עם המונח הישגיות, אבל יודעת שאצלי יש הרבה ביקורת ופרפקציוניזם. שזה גם שם דגש על תוצאות ומוביל תמיד לרצות יותר ולא להיות מסופקים. קשה לי להנות מדברים ומהדרך, מבלי שהתוצאה תהיה כפי שאני שואפת אליה. כן, אני יודעת, זה לא מתכון בריא. אבל זה התקשר לי למה שכתבת. יכולה להניח שיש טיפוסים שכל אחד נוטה להיות יותר כזה או אחר. ואולי אני טועה. ו... יכולה להניח שבשביל להתקדם לכיוון האיזון או שיפור, זה מצריך הרבה הרבה עבודה עצמית. תשובות אין לי. אבל אם תמצאי, את יותר ממוזמנת לשתף.

omaopa

New member
גם זה לא "קטן"....

המקום שאת מכירה מעצמך הוא באמת המקום שאני מדברת עליו. קושי להנות מהדרך וסיפוק בלי קשר לתוצאה. גם אני מרגישה שזה לא בריא ואלו באמת דברים קשורים. זה מעניין שבאמת חיברת בין המונח "הישגיות" לביקורת ופרפקציוניזם. כי "השגיות" נשמע די בומבסטי ונעלה וביקורתיות... אפעס... לא כל כך..... ולמה שנהיה כל כך ביקורתיות עם עצמנו בהקשר לספורט? לונדון ממש לא מחכה לנו. לפחות לא לי.....

2_be

New member
הרהורים על הרהורים

תודה רונה שכתבת ושיתפת, למרות שקטונתי מלתת לך עצות, אני אשתף אותך במחשבות שלי. אני מודה שאני מאוד מתחברת למילים שלך ולשאלות שלך, אבל מהכיוון השני (או אולי בעצם מאותו כיוון?). במציאות אני הישגית למדי וחלק מהמשפטים שכתבת נקראים כאילו אני כתבתי אותם, אבל בספורט ניסיתי לעשות משהו שונה, לאמץ את גישת "החויה". ככה יצא שמאז ומתמיד ברחתי מספורט הישגי עד שקרה המקרה והתאהבתי בריצה. יחד עם זאת, עם כל ההכרזות והשכנועים העצמיים שכל פעולה שאני עושה נעשית בשביל הכייף והחויה, עדיין יש שד קטן שיושב על הכתף מרים את השוט ומזכיר לי כל פעם מחדש שאני הישגית מטבעי. אז אני מוצאת את עצמי לא פעם במלחמה עם עצמי, לפעמים צד אחד מנצח ולפעמים צד שני, אבל במאזן הכולל נוצר איזון מסוים בעיקר כשברקע מרחף הפחד שההישגיות תנצח וההנאה "האמיתית" תעלם. וזה בעצם מוביל אותי לתהייה, מה זו ההנאה בריצה בשבילך? כשהתחלת לרוץ, התחלת לרוץ רק כי ידעת שמחכה גביע אחרי עבודה קשה? או במילים אחרות, למה את רצה? רק בשביל הגביע בסוף? או שיש עוד דברים שמניעים אותך חוץ מהגביע בסוף? בלי גביע לא תרוצי? ואם לא תרוצי כל יום, מה יקרה? ובכלל, מה הגבול? רק פציעה משביתה? אני לא באמת יודעת איך מגיעים למשהו באמצע, אבל אולי התשובה היא לאט לאט?הרי לא קל לשנות גישה של 8 שנים (או אולי גישה כללית לחיים) ברגע אחד בהחלטה של רגע בדיוק כמו שלא קל ללמוד שפה חדשה ברגע. אז אולי זה עניין של זמן עד שהמחשבות יהפכו למעשים ועד שביטויים שאינם אלימים ואגרסיבים כל כך אבל גם לא מדברים את השפה שלך בכלל יהפכו להיות חלק מהשפה שלך?

omaopa

New member
שפה חדשה

זהו שאני לא יודעת אם אני יכולה ללמוד שפה חדשה. זאת אומרת, החשש שלי הוא מהטבע שלי עצמו וחוסר היכולת שלי לקבל את עצמי בצורה אחרת. אני נאחזת באיזשהו מקום בהגדרה העצמית הזאת כי זה מביא לי גאווה. אבל זה גם גורם לי לכאב ופגיעהלפעמים ואז מה עשינו? אני לא רצה בשביל הגביע. בוודאי שלא. אבל אני לא יכולה לסיים מירוץ בתוצאה שבשבילי תיחשב גרועה ולא לבכות. זאת האמת. ועל מה הבכי? אני לא באמת יודעת. וגם אם אני לא אבכה מיד כי לא נעים לי (כי החבר'ה כבר יודעים שאני לא נורמלית בקטע הזה) אז אני אבכה אחר כך ובפנים וזה יכאב לי. ההנאה מהריצה היומיומית היא הנאה גרידא. סיפוק, הנאה מעבודה קשה, תחושת הישג (הנה היא עוד פעם ה"מילה הזאת"
). אבל כשזה מגיע למירוצים ולמיצוי של האימונים זה נעלם וכל מה שנשאר זה הצורך "להצליח" או האפשרות "להיכשל". האמת? אני גם לא באמת יודעת...... כמו שאמר שייקספיר - aye, there's the rub.....

vivikoob

New member
טוב שלחצת

זה בטח קצת שחרר... מקווה לדבר איתך על זה היום בחימום , ועד אז חייבת לומר שאלו מחשבות שמלוות בחלקן גם אותי. מה הקטע כאן של האימונים? לאן ? למה? איך? מצד אחד העובדה שאת במקום הזה צריכה מאד לשמח אותך – את 8 שנים רצה , שנים מוצלחות או פחות מוצלחות את עדיין כאן. לא חושבת שניתן , בשום מצב , לנתק את המחשבות על האימונים . הכל תהליך – של למידה של הפנמה ושל התהוות. יתכן שזה מה שקורה לך – תהליך. אני חושבת שזה גם חלק מתהליך של התבגרות , בכל תחום. (אבל את לא שם וגם נראית רק בת 33
) ולגבי ההישגים , הגביעים – הדבר הטוב ביותר לדעתי הוא לקבל את מה שהיה ולדעת שזה שם , תמיד , את זה אף אחד לא יוכל לקחת ממך ומה שתעשי עכשיו – שירגיש לך הכי נכון לרגע הזה – לעכשיו. ועכשיו שוקעת להרהוריי שלי – רק פתחת את הקופסא...

tamark4

New member
קודם כל תודה על הפוסט

זו באמת שאלה מאוד חשובה ומעניינת. לגבי התמודדות עם אכזבות וכשלונות והצלפה עצמית: שוט הוא לא כלי עזר דידקטי. (כאפה קטנה בהחלט כן). אין שום תועלת, ויש הרבה נזק בהלקאה עצמית. הספורט הוא בדיוק המקום שבו מותר וחשוב להיות סלחניים. מה קרה ? מי מת ? במי פגעת ? ולהיפך, כל כך הרבה פעמים הנטיה הזו להחמרה, לבקר את עצמך, לראות חסרונות יותר מכל משקיף אחר היא מה ש"תוקע" אותנו, ולא מאפשר התקדמות. כולנו חווינו כשלונות. כך גדלים. כשלונות בעבודה, בחיים האישיים. אין לי ספק שיש לך מאגר עצום של כוחות להתמודד עם האכזבות והכשלונות. ברור, אם אחזור בשבת מהכינרת עם איזה 1:56 עלוב באמתחתי - אהיה מבואסת יומיים. בוודאי שכואב ומאכזב כאשר מתכוננים, ומשקיעים, ורוצים - ולא יוצא. אבל זה חלק בלתי נפרד מכל דבר. לפעמים מצליחים ולפעמים לא, עם כל הרצון הטוב. ולמה ברור לי שתוכלי להתמודד עם כשלונות ואכזבות ? כי את כבר רצה 7 שנים, כי כבר עברת שישה או שבעה מרתונים... כי אני רואה אותך בבוקר בואדי, ובגן סאקר. כי מה שמניע אותך הוא לא רק הרצון להישגים, תוצאות וגביעים. הרבה לפני כן והרבה אחרי כן - יש כאן אהבה אמיתית לריצה, וצרכים אמיתיים וחשובים שהיא ממלאת. ולגבי השאלה השניה, עד כמה רחוק או רחוק מדי ההשגיות לוקחת אותנו. הגישה שלי קצת השתנתה במהלך השנה. יש לי ראש הישגי למדי, בגדול הנחת היסוד שלי היתה ששווה להשקיע עד למקום שמתחילים להרגיש את הלחץ. לחץ מבחינת מערכות חיים אחרות שנפגעות או לחץ פנימי. הגבול הזה לא ברור, ומשתנה עם הזמן. לא תמיד יש לנו את היכולת לראות בזמן אמת את תג המחיר. לכן חשוב לעצור מדי פעם, ולהסתכל מסביב (או בפנים).

omaopa

New member
תודה לכולן!../images/Emo24.gif

אני גם רוצה להגיב לכל אחת בנפרד (ברגע שיפסיקו להעיק עלי בעבודה.... מה הם חושבים לעצמם? שבאתי לפה בשביל לעבוד?
) אבל לפני כן אני רוצה להגיד לכן תודה שאתן כאן! באמת! תודה לכל התגובות שקיבלתי, הגלויות והסמויות. הפורום הזה שב ומוכיח את עצמו כל פעם מחדש. מקום עם חום אמיתי שאפשר תמיד להביא את האמת שלך ולהרגיש שלא משנה מה, אם מסכימים איתך ואם לא, זה מקום בטוח, מחזק, מפרגן ואוהד. שגם חוסר הסכמה באה ממקום טוב ונעים ושיש כאן קשת של דעות ואנשים ויש מה ללמוד מכל אחת ואחד. אני גם שמחה שלחצתי "שלח". יש פה תמיד הרגשה שלא שופטים כאן אף אחד. מקשיבים, מביעים דעה, משתתפים. רוח גבית במיטבה!

hilla 12

New member
../images/Emo8.gifאני דווקא הצלחתי לתפוס מקום טוב באמצע

כשהייתי צעירה ויפה.....עסקתי בספורט תחרותי וזה מה שידעתי וזה מה שלמדתי לימים נפצעתי והפסקתי הכול.........ואחרי 20 שנה משהו שוב התעורר אבל הגופ הוא לא אותו גופ הראש לא אותו ראש ופתאום אני צריכה לוותר- למדתי לוותר לוותר אני עדין מתלבטת עם המילה הזו.....לא אוהבת אותה במיוחד פתאום אני פצועהואז וחולה ו הילדים והבעל וחברה שצריכה אותי..העולם..על כתפי... .יש אימון אין אימון...לחץ לחץ ופתאום אני כבר לא נהנית ועצרתי....עצרתי הכל והחלטתי להציב לעצמי מטרות להגיע ולהשיג אותן רק בדרך אחת.. שאני פשוט נהנית כול פעם שאני יוצאת מהבית אם לתחרות ועם לאימון ואני יכולה להישבע שעל כפ היד בשנתיים האחרונות אני יכולה לספור מתי קרה שלא נהנתי... זמניים אני משפרת כול הזמן אך הכול נעשה בצורת פרמידה...ואולי לפעמים ביותר זמן אך יותר חשוב ולפחות לי ....שזמן ההנאה שלי מהספורט מתארכים ואין כמעט תיסכולים .יש אמצע חייבים למצוא את האמצע....

למעלה