עץ תפוז דם הנשיר את כל העלים שלו בשבוע

היי, יש לי עץ תפוז דם שנשתל לפני כ4 חודשים.
הוא מקבל משהו כמו 15-20 ליטר מים בשבוע ב3 פעימות (השקייה ידנית), יש לו זווית מלאה לקבלת שמש בכל חלקי היום.
הוא קיבל קומפוסט לפני כחודשיים וחצי והוא חשוף לרוחות (הבית נמצא על צלע הר)
השבוע פתאום תוך 3 ימים הוא הנשיר את כל העלים שלו
אני מצרף תמונות 20210331_111320.jpg

קבצים מצורפים

• 20210331_111312.jpg
    20210331_111312.jpg
    2.9 MB · צפיות: 12
  • 20210331_111301.jpg
    20210331_111301.jpg
    4.3 MB · צפיות: 12

נוף-צלול

Active member
אם אינך מקבל תגובה של מומחים גדולים ממני, כדאי אולי, אם אפשר, לחפור בסביבת העץ חור קטן ולבדוק אם האדמה אינה מוצפת מים שחונקים את השורשים.

drorim69

Active member
השורשים העליונים לגמרי חשופים. כך היה מאז השתילה?
אולי מי שהשקה השבוע השתמש בזרם חזק מדי וגרם להסרת האדמה מאזור השורשים..
צריך להחזיר אדמה עד לגובה שהיה קודם (לא יותר!) ולתת לעץ צ'אנס ללבלב מחדש.

אני הבנתי שבשתילת עץ תפוז צריך לשתול אותו כאשר החלק העליון של השורשים שלו נמצא מחוץ לאדמה על מנת למנוע ריקבון של השורשים, בגלל זה הוא שתול ככה..
לפי מה שאתה מכיר צריך לכסות את השורשים?

drorim69

Active member
אני הבנתי שבשתילת עץ תפוז צריך לשתול אותו כאשר החלק העליון של השורשים שלו נמצא מחוץ לאדמה על מנת למנוע ריקבון של השורשים, בגלל זה הוא שתול ככה..
לפי מה שאתה מכיר צריך לכסות את השורשים?
נכון שאסור "לקבור" את העץ בשתילה, אבל גם לא להשאיר את צואר השורש חשוף מדי, בקיצור- צריך לכסות אותו באדמה כמו שהוא הגיע מהמשתלה, לא יותר עמוק ולא פחות עמוק.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
נכון שאסור "לקבור" את העץ בשתילה, אבל גם לא להשאיר את צואר השורש חשוף מדי, בקיצור- צריך לכסות אותו באדמה כמו שהוא הגיע מהמשתלה, לא יותר עמוק ולא פחות עמוק.
נכון, אבל זו בהחלט לא הסיבה למה שקרה לעץ שבנדון. הוא "חטף שוק" בעקבות שינוי דרסטי בתנאי הגידול או בגלל פירוק הגוש.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
נתחיל בכך שעץ אינו מנשיר עלים אלא משיר אותם. זה כשלעצמו מציק לי וכמעט והוריד לי את החשק להשיב.
ולעניינינו:
הדרים בעיקרון הם עצים די חזקים. נכון שיש מגדלים שמגדלים אותם במצע חמרה וכן חשוב שלא לפרק את הגוש במהלך ההעתקה (די קשה כשמדובר בחמרה).
לכן השקיית הצפה לפחות בימים הראשונים חשובה.
כעת נשאלות מספר שאלות שיבהירו מה המצב.
1. האם העץ גודל תחת רשת במשתלה ממנה נרכש? כי אם כן, אז כעת, ההעתקה הכניסה אותו ל"מצוקת שמש ורוחות" והעלים לא עמדו בזה. אבל זה ממש לא נורא. הענפים ירוקים. יש ניצני פריחה ויש ניצני לבלוב. העץ חי.
2. מה עומק ההשקייה שאתה נותן? הוצע לך לחפור לעומק (לא ממש באזור הגוש) ולבדוק. יתכן שאתה משקה בחסר ויתכן שבעודף. ניתן לתחח קצת את האדמה וניתן לאוורר, כשם שניתן גם לתת תוספת של מים.
מעבר לזה, דישון לא נחוץ כעת, כי צמח במצוקה לא זקוק לדישון והדישון גם עלול להזיק לו.
תמשיך לעקוב. קיים סיכוי טוב שהעץ יתאושש ודי במהרה.
ולגבי חשיפת השורשים? לא שמעתי על שיטה כזו ולא ראיתי עצי הדר עם שורשים חשופים. זו כנראה "לא הדרך", אבל בגלל זה העץ לא יסבול. סיבת הסבל היא אחרת.

למעלה