על ג'ייניזם

אנטוליו

New member
על ג'ייניזם

על ג'ייניזם אנטוליו אני מרשה לעצמי לפרסם כאן את תשובתי לתגובה ששלח לי חבר פורום בקשר ל"פרדוקס היהודי", בה אני טוען שיש דתות סימפטיות יותר מהיהדות, למען כל חברי הפורום שישמעו וישכילו, כמו ג'ייניזם, לדוגמה. בתשובה לטענתך שג'ייניזם נוגד את הטבע: מי שנוגד את הטבע זה בני אדם בעלי השקפת עולם ספשיסיסטית, (מזכיר את המילה פשיסטית), אשר שבהשפעת דתות שמיות חושבים שהם נזר הבריאה, נמצאים במרכז ההוויה העולמית והטבע נועד לשרת את היצור העליון וה"מוצלח". לכן, אנשים הולכים ומתרבים ללא שום טעם והגיון, תוך התרחקות מ- ודיכוי, הרס טוטלי של הטבע, וזיהום בים, אויר ויבשה, בקיצור, הגולם קם על יוצרו. אך מה שמקומם במיוחד כל בעל מצפון ורגש מינימלי זה היחס האכזרי כלפי בעלי חיים, כולל בני אדם עצמם (אני ממליץ בפני חברי הפורום לבקר באתרי אנונימוס ו- peta לצפות ברוע אנושי בהתגלמותו ובגיהינום שהוא יצר עבור בעלי חיים ולעצמו). כאמור,אדם חושב את עצמו ליצור עליון, אך בעיני, מבחינה מוסרית, אדם הוא החיה האכזרית ביותר עלי אדמות, וחבל שהיא קיימת בכלל. אם היא נבראה בצלמו של הבורא אז אוי לבורא שכזה. נכון, בטבע קיימת שרשרת המזון וחזק יותר טורף חלש יותר (קיימות גם חיות צמחוניות), אך לאדם יש חופש בחירה לבחור בטוב או ברע, ולצערי, הוא תמיד בוחר ברע. דת הג'יינים נועדה להציל את המצב ולהחזיר את אדם משפל מוסרי בו הוא נמצא: לכבד כל יצור חי. אדם, בכדי להתקיים, לא חייב לרצוח, וג'יינים מוכיחים זאת. זה אמנם, קשה לשלוט ביצר חייתי שבנו וקשה עוד יותר להאמין שקיימים בני אדם שכאלה: בלב של כל אדם שוכנת מפלצת שרק מחכה להזדמנות להתפרץ, כמו שאמר שופנהואר. אני מצרף בזאת תמצית עיקרון האי-אלימות של הג'יינים באנגלית: Five Great Vows (Maha-vratas) Right knowledge, right faith, and right conduct are the three most essentials for attaining liberation. In order to acquire these, one must observe the five great vows: 1. Non-violence - Ahimsa 2. Truth - Satya 3. Non-stealing - Achaurya or Asteya 4. Celibacy/Chastity - Brahmacharya 5. Non-attachment/Non-possession - Aparigraha Non-violence (Ahimsa): Among these five vows, non-violence (Ahimsa) is the cardinal principle of Jainism and hence it is called the highest religious principle, or the cornerstone of Jainism. Non-violence is the supreme religion (Ahimsa parmo dharma) It is repeatedly said by all Tirthankaras in Jain literature "Do not injure, abuse, oppress, enslave, insult, torment, torture, or kill any creature or living being." According to Jainism all living beings, irrespective of their size, shape, or different spiritual developments are equal. No living being has a right to harm, injure, or kill any other living being, including animals, insects, and plants. Every living being has a right to exist and it is necessary to live with every other living being in perfect harmony and peace. Nonviolence is based on love and kindness for all living beings. Nonviolence in Jainism is not a negative virtue. It is based upon the positive quality of universal love and compassion. One who is actuated by this ideal cannot be indifferent to the suffering of others. Violence of every type should be completely forbidden. Mental tortures by way of harsh words, actions, and any type of bodily injuries should also be avoided. Even thinking evil of some one is considered violence in Jainism. Practically, it is impossible to survive without killing or injuring some of the smallest living beings. Some lives are killed even when we breathe, drink water, or eat food. Therefore, Jainism says that minimum killing of the lowest form of life should be our ideal.

s a r t r e

New member
אין מוסריות

אלא ביחס ליצורים בעלי תבונה. ולחיות אין תבונה. זה לא אומר שמותר להתעלל בהן, אבל מותר להורגן, וזה לא מה שצריך לדאוג לו בעולם שהוא באמת נטול מוסר כמעט. עלינו לדאוג לבני אדם, זוהי חובתנו המוסרית ולא יותר. יש הרבה בני אדם שחיים בקרבנו ושזקוקים לעזרה. ומכיוון שהם יצורים תבוניים, כלומר, נבראו בצלם אלוהים, עלינו לעזור להם הרבה לפני שאנחנו חושבים לדאוג לשחיטת חיות. מותר להרוג חיות (תלוי כמובן באיזה צורה) אם הן משמשות בני אדם. אבל יש להמנע מלגרום להן סבל...

עם כל הכבוד, סארטר יקר

אני חושב שהנחות היסוד שלך הן צרות משהו. ראוי לנו לזכור שהעולם בו אנו חיים הוא פלא גדול מאוד, שהחיים הן מסתורין ורב הלא-ידוע על הידוע. ההיגיון והשכל הם לא הכלים היחידים בהם אפשרי לנו לתפוש, להכיר ולדעת את המציאות, אבל גם אותם (את ההיגיון והשכל) ניתן להרחיב ולהעמיק ואין שום צורך להגביל את המציאות ללוגיקה הדיכוטומית של חיוב vs שלילה. הפלנטה שלנו היא מערכת אקולוגית מורכבת, וההשקפה האנתרופוצנטרית שמאפיינת את המונותיאיזם הביאה עד היום יותר נזק מתועלת, באופן ישיר ועקיף לכל הישויות המרגישות על פני כדור-הארץ שאינן אדם, אבל בסופו של דבר תוצאותיהן של פגיעות אלה מגיעות גם אלינו. וכמה תיזכורות קטנות: לא כל מה שנכון לוגית הוא גם נכון במציאות, ואת זה יודע כל תלמיד שהתכונן לבחינות הפסיכומטריות. כמו כן רבים מאיתנו אינם מאמינים/מכירים/מקבלים ומסכימים אם הנחות-היסוד של המונותיאיזם על כל גווניו המרובים ואף שוללים אותו מכל וכל. הווה ידוע לך שהויכוחים המרים בין חברי האנושות על אמיתותן וצדקתם של דתם/אמונתם/דרכם הולידו יותר סבל, כאב וחוסר צדק מאשר את הטוב אותו ה"מוסר" שלהם התיימר להביא. לשונה יש תפקיד כמו שגם לדומה או לזהה יש תפקיד, ורצוי לנו מאוד לזכור זאת ולכבד אותו (את השוני). כולנו רוצים לחיות, לחיות ברווחה ובבטחון, ולהיות מאושרים, בין אם אנו אנשים מעמים, גזעים, אמונות ודתות שונות או בין אם אנחנו ישויות שאינן בני-אדם, ולכן מן הראוי שהטוב והחמלה תהיינה נחלת כולנו, והשאלה איזו אמונה או דת צודקת יותר היא משנית, כל עוד היא אינה פוגעת ומחריבה את חייו, רווחתו ואושרו של האחר, שכן במקרה כזה על הנפגעים ומגיניהם יש לעשות ככל שבידם לעצור את הדת או האמונה הזו.

Yali 17

New member
אין כמו היהדות !

אתה מביא את החוקים הללו, אבל כולם שזורים ביהדות. היהדות היא דת טהורה, שמגינה על החייה הקטנה ביותר ועל היתום ועל האלמנה. אני אכן חושבת את עצמי ליצור עליון, אבל אני לא חושבת שבגלל זה אני צריכה להתייחסים לאחרים בזילזול, חלילה ! אם אתה חושב שאתה חייה אכזרית, שיבושם לך, אני מבקשת שלא תכלול אותי בדבריך, אתה לא מכיר אותי ולא את כל בני האדם, ההכללות שלך מיותרות. תמיד האדם בוחר ברע ? תמיד ????? אנטוליו, את דבריך אתה אומר מתוך כעס וחבל. אתה מכליל הכללות מיותרות וטיפשיות, אולי מחוסר ידע, אולי מקלות הדעת. אני כן מציעה שתקרא את התנ"ך שוב !

נדב פ1

New member
הו !

סוף סוף , דברי החוכמה של מהאווירה נשמעים במחוזותנו האפלים ! תודה לך , אנונימי . מבחינתי בן דודו של בודהה לקח את רעיון ההתנתקות מן הסמסארה למקום ראדיקלי מדי , יחד עם זאת אני מלא הערכה לפועלו רב ההישגים למתן יחס חיובי ואוהב לבעלי החיים באשר הם . בניגוד לראיה המערבית , אשר מיוצגת בהתגלמותה בידי Sartre , לפיה בעלי חיים הם אחד משנים : דבר מה לצוד , או דבר מה לאכול . Sartre מתעלם מן העובדה שישוע אמר עוד אמר " אל תרצח " . לא נאמר " אל תרצח אדם " , נאמר " אל תרצח " - ובאם בעלי חיים מגלים את אותם המאפיינים שיש לנו - קרי , רגשות , פחדים , אינסטינקטים , תאוות הבשר והתרבות - מכאן שרצח של חיה לצורך השבעת הקיבה היא פשע בל יסולח , וכל אדם אשר טוען שחיות חסרות תבונה , שוגה טעות חמורה ופועל בעיוורון , רק כדי להצדיק רצח המוני של חיות מכל סוג . תודה לך על שהבאת לכאן את המידע המרתק הזה . נדב . נ.ב : שני מחקרים התפרסמו לא מזמן . אחד מהם הוכיח שאפשר ללמד כלבים לקרוא מילים בסיסיות , מחקר שני הוכיח שדגים חשים כאב ממש כמונו . אבל לא , לא ... על מה אני מדבר ... הסטייק העסיסי כבר מחכה לי ... ( נכתב בידי צמחוני )

נדב פ1

New member
מבחינתי ,

אדם שאוכל חיות אחרות מבלי לחוש צער וכאב על אותן החיות , לא יותר אנושי מזאב . לא אמונה ולא בטיח .

נדב פ1

New member
יאלי ,

לטעון שהיהדות מגינה על החיות זה טוב ויפה , אך אני רוצה להזכיר לך - שבעוד בצרפת , ואם אינני טועה , גם באיטליה - ממיתים חיה בעזרת שוק חשמלי שהורג אותן בו במקום , כאן בישראל בגלל חוקי היהדות ( אשר לגבי סעיפים אחרים כבודם במקומו מונח ) שוחטים את החיה שחיטה כשרה , סבל נוראי שלא הייתי מאחל לאויבים הגרועים ביותר שלי . הרי היהודים אומרים , לפי הבנתי הדלה , שהאלוהים מתגלם בכל , ככלות הכל הוא הוא האחד שברא את העולם הזה . אם הוא מתגלם בכל , עלינו לנסות לגרום לנזק מועט ככל הניתן . אכילת צמחים לא גורמת לסבל לאדמה , אך אכילת חיות גורמת לסבל בל יתואר לבעל החיים . שלא לדבר על זה , שבמקור האדם היה צמחוני - ועדות לכך היא העובדה שאנשים שאוכלים בשר אדום נוטים יותר למות מהתקפי לב .

Yali 17

New member
בגלל זה נדב

אני צמחונית כבר 4 שנים. אבל אני מאמינה באמונה שלמה, שאם ה' לא אסר אכילת בשר, ואם הבשר נישחט בדיני השחיטה הכשרה, הרי שאין שום בעיה לאכול אותו. חייה לא שווה בשום פנים ואופן לאדם ( שלא נדבר על היהודי), אך למרות הכל התורה תמיד מגינה על הכל, שנאמר : "המכה נפש בהמה ישלמנה, נפש תחת נפש "

אנטוליו

New member
אני צוחק צחוק מר,

כשיעלי התמימה כותבת שיהדות היא דת טהורה, הדואגת לחיות. הרי אין חג יהודי בו בעלי חיים לא נשחטים בצורה אכזרית במיוחד. הייתי מציע לה לצפות בסרטי וידאו באתי אנונימוס ו- peta. שחיטה בהר מירון, מנהג הכפרות, הטבח בפסח. ומה התרחש בבית המקדש? איפה את חיה? ומה זה הפשר עיסוק שלך בכישוף?

נדב פ1

New member
היי ,

אין בעיה . אני שמח שאתה מסכים איתי . אני רק סבור שאתה , בתור בודהיסט ( אגב , לאיזה זרם אתה משתייך ? ) היית מנסח זאת בצורה עדינה יותר , או שמא אני טועה ?

את מה הייתי

מנסח בצורה עדינה יותר? לאיזו מן ההודעות שלי התכוונת? או שמא אתה חושב שאני פירסמתי את ההודעה על ג'ייניזם?.... בכל מקרה תודה גם לך
על ההערכה. שנטידווה

אינני משתייך לאף זרם באופן מיוחד

אם כי המסורת התראוודית ומסורת הזן הן שתי המסורות אותן למדתי במיוחד ובמסגרתן אני מתרגל. בכל מקרה אני לומד גם מהמסורות האחרות.

נדב פ1

New member
ובכן ,

כוונת המשורר יוחסה להבהרה של הטעות הקריטית והמרה שבאכילת בשר . אגב , איך הת'ראוודה והזן שצמח מן המהאיינה מסתדרים אצלך ביחד ? הת'ארוודה דוגלת בהתנתקות מוחלטת מן הסמסארה , אשר רק יחידי סגולה מסוגלים לה - בעוד המאהיינה ( כידוע לך טוב ממני ) תומכת בהתנתקות הדרגתית , כמו גם על גאולה קולקטיבית . זה המקור לשאלתי .

עדיין לא הבנתי

לאיזו מן ההודעות שלי או של אנטוליו התייחסת והאם אתה חושב שאנחנו אותו אחד.. מהתראוודה למדתי את הבסיס של הבודהיזם, ומהזן את ההתבוננות הישירה אל תוך התודעה. כשהעמקתי בתירגול המדיטציה גם עצותיהם של המאסטרים התראוודים עזרו לי רבות, והתובנות שנחשפו בפני תוך כדי מדיטצית הזן עזרו לי להבין את הבודהיזם הבסיסי אותו מוסרת לנו האסכולה התראוודית. הינאיאנה (המרכבה הקטנה) הוא שם מזלזל שניתן לבתי הספר הבודהיסטים הקדומים ע''י אלה שפרשו מהם ושכינו עצמם מהאיאנה (מרכבה גדולה), והתראוודה כשריד בודד שנותר מבין האסכולות הקדומות הפך מאז ועד היום למייצגת (לכאורה) של ההינאיאנה. במציאות הינאיאנה ומהאיאנה הן יותר גישות של החסידים הבודהיסטים מאשר מסורות פאר-סה. בתראוודה תוכל למצוא חסידים ששואפים לבודהיות ולגאולה קולקטיבית ובמהאיאנה תוכל למצוא חסידים בעלי נטיות הינאיאניות. בסופו של דבר זה תלוי באופיו ורצונותיו של האדם ההולך בדרך הבודהיסטית.

Tzemerr

New member
שאלום יש לי שאלה שנטידווה

סתם מתוך עניין בבודהיזם , הייתי רוצה לדעת ולהכיר את האמונה הזו ... אני אשמח אם תוכל\י לספר לי עליה ואגב לפי מיטב ידעתי מדיטציה היא למעשה מה שנקרא מחשבה שקטה , שזה משהו שהוא מאוד זהה לתפילה ...

למעלה