עזרה לחתולי רחוב

גן חיות

New member
עזרה לחתולי רחוב

קיבלתי פניות ממספר תושבים בשכונה מסוימת בעיר שלי.
לפי מה שהם מספרים, בחודשים האחרונים ובמיוחד בחודש האחרון , חתולי רחוב שהם מאכילים פשוט נעלמים.
הם מתארים מצב שחתול בודד נעלם לכמה ימים וחוזר רזה מאד(כמו דף), מיובש באופן קיצוני, עם עיניים מנופחות , נזלת מגעילה. כאשר הם חוזרים, הם לא מוכנים לאכול כלום(גם לא טונה!) ולא מוכנים לשתות בכלל. הם מתים כעבור כמה שעות או תוך יומיים.

(היה חתול אחד במצב כזה מאותה שכונה שהגיע לעמותה, לקחנו לווטירנר, קיבל אינפוזיה מחוממת, סטרואידים, אנטיביוטיקה ונשאר מאושפז כמה ימים. תחילה עשה רושם שהתאושש, ואז חלה החמרה וכשל כבד ונאלצו להרדים אותו.)

האם זה נשמע הרעלה או מגיפה ?
אם זה מגיפה, האם יש משהו שניתן לעשות ברמה שכונתית כדי לעצור את זה???
 
את מתארת מגיפת הרפס חתולים

הרפס חתולים שנקרא גם רהינוטרכאיטיס וירוס הוא וירוס שגורם בדיוק לתסמינים שהזכרת במיוחד אם לא מאבחנים זאת מוקדם. מה שקורה אצלכם הוא שהחתול שנדבק מתרחק ומתבודד ועד שהוא חוזר הוא כבר חולה מאוד. הנזלת גורמת לו לירידה בתיאבון כי הוא לא יכול להריח. הטיפול הוא טיפול תומך אינטנסיבי שכולל אינפוזיה ואנטיביוטיקה לזיהומים החיידקיים המשניים, ניקוי יסודי מתמיד של הנחיריים מהפרשות והאכלה במזון "ריחני" כמו טונה וריקברי.
ישנו טיפול נוסף שניתן לתת והוא L-Lysine, חומצה אמינית אשר מתחרה עם חומצה אמינית אחרת המצויה בגנום של הנגיף. ע"י כניסת הליזין לתוך הגנום, נפגעת פעילותו של הנגיף.

פעולת המניעה המרכזית היא חיסון החתולים בהיותם גורים או בזמן הלכידה לצורך העיקור/סירוס. ברוב המקרים אפילו חיסון בודד בחתולי רחוב וחצר מונע את המחלה הארורה. מאידך אם החתול חולה, כבר אסור לחסן אותו אלא רק אחרי שהחלים.
בהצלחה
עמיחי
 
תוספת לתשובה

אגב כשל הכבד שתארת אינו חלק קלאסי מתסמיני ההרפס . כנראה שמדובר בסיבוך שנוצר עקב המחלה הקשה .

דבר נוסף-בחורף ,הקור גורם להחלשת מערכת החיסון של החתולים ואז קשה להם הרבה יותר להתמודד ולכן אחוזי התמותה הגבוהים .
שבת שלום
עמיחי
 

גן חיות

New member
תודה.

תשובה מפורטת.
אעביר את המידע למאכילים באזור. נראה, אולי נוכל לעשות מבצע חיסון שם למי שעוד לא נפגע. מקווה שכן.
 
למעלה