עגלות המזנון חוזרות לרכבת!

מצב
הנושא נעול.

down und

New member
ברור לאללה שעל המסקנה הנורמטיבית קטגורית שלך את צודקת

זו דעתך; לדעתי הוא סביר ולא מגעיל בכלל, ובמחיר הוגן
למה אני צריכה כריך ענקי במחיר מופקע? אם אתה לא נהיה שבע מכריך אחד, מותר (בדקתי!) לקנות כמה
. מכיוון שהם זולים אפשר עדיין לשלם פחות ולצאת שבעים יותר.
&nbsp
אני קונה בקופיקס כי הם מציעים מוצרים טובים בעיניי במחיר שמשתלם לי. אני לא יודעת לאן הולכים הרווחים וזה אינו ענייני. אני לא מנהלת את חיי בפנקסנות מהסוג הזה, ואם זה הופך אותי לצבועה בעיניך, הנה עוד נקודה שלא נסכים עליה.
וחננת האוטובוסים (זה תרגום הניק שלו לעברית) טועה ובענק.
כל עוד בית עסק לא מפרסם בשלט גדול ובצורה בולטת את מדיניות השקעת
הרווחים שלו במיזמים פוליטיים כלשהם, לאיש הייתי אומר בהגזמה קלה, אין זכות
לבוא ולהגיד היי הוא משקיע ב-X ולכן אני לא קונה אצלו.

לא שמעתי בשום מקום על כך שזכייני קופיקס משקיעים כסף במניעת פתיחת עסקים
בשבת.

Bus Nerd

Active member
לא הזכיינים, אלא בעלי הרשת

בשבת.
http://www.themarker.com/advertising/1.2367728
http://www.themarker.com/advertising/1.2687875
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4681942,00.html
http://www.mako.co.il/special-mako-news/Article-462b30976bbae41006.htm
&nbsp
אלו האנשים והאידיאולוגיות שאתה תומך בהם כשאתה קונה את הקפה הזול שלך בקופיקס.
&nbsp
יש לי זכות בתור צרכן לבחור אצל מי אני קונה ואצל מי אני לא. אני בוחר לא לקנות בקופיקס כי הם מממנים לוביזם שנלחם כדי שאני לא אוכל לחיות כמו שאני רוצה במדינה שאני אזרח שלה, בדיוק כמו שאני לא קונה מוצרים שמיוצרים בהתנחלויות, ולא קונה מנוי ל"הארץ" או "ידיעות אחרונות", לא נוסע ב"אובר", לא ישן בairbnb, משתדל לא לאכול בשר, מעדיף תחבורה ציבורית על רכב פרטי וכו' וכו'. כי ישראל היא (עדיין) מדינה דמוקרטית עם כלכלה יחסית חופשית.
&nbsp
זו פשוט צרכנות מודעת. רוב הבחירות הצרכניות שלי מונעות ע"י אידיאולוגיה, ובמקרה שלי אידיאולוגיה חשובה יותר ממחיר, אפילו אם סנדוויץ' אצל המתחרים של קופיקס עולה לי פי 3.

alantan

New member
אתה כותב "אלו האנשים והאידיאולוגיות שאתה תומך בהם"

&nbsp
&nbsp
יש לי זכות בתור צרכן לבחור אצל מי אני קונה ואצל מי אני לא. אני בוחר לא לקנות בקופיקס כי הם מממנים לוביזם שנלחם כדי שאני לא אוכל לחיות כמו שאני רוצה במדינה שאני אזרח שלה, בדיוק כמו שאני לא קונה מוצרים שמיוצרים בהתנחלויות, ולא קונה מנוי ל"הארץ" או "ידיעות אחרונות", לא נוסע ב"אובר", לא ישן בairbnb, משתדל לא לאכול בשר, מעדיף תחבורה ציבורית על רכב פרטי וכו' וכו'. כי ישראל היא (עדיין) מדינה דמוקרטית עם כלכלה יחסית חופשית.
&nbsp
זו פשוט צרכנות מודעת. רוב הבחירות הצרכניות שלי מונעות ע"י אידיאולוגיה, ובמקרה שלי אידיאולוגיה חשובה יותר ממחיר, אפילו אם סנדוויץ' אצל המתחרים של קופיקס עולה לי פי 3.
כאילו מדובר באיזו אידיאולוגיה מצורעת. כמובן שזכותך לדעה משלך כמו שלי יש זכות לתמוך באידיאולוגיה שלהם. צורת ההתבטאות שלך כבר גובלת בנסיון להכפשה של מי שיש לו דעות כאלה והייתי אומר שאתה אף מנסה לגרום לקוראים לחשוב שחשיבה כמו של כ"ץ אינה נורמטיבית.
&nbsp
בגרמניה, בצרפת, באיטליה, באירלנד ובמדינות "נאורות" (נגיד) רבות יש איסור על רוב צורות המסחר בשבת (ראשון). איסור זה אינו פגיעה בזכויות אדם אלא בנוחיות בלבד.
&nbsp
ציטוט מאחת הכתבות: "על הטענה שהוא תומך ביוזמה בשל היותו אדם דתי אמר: 'אני תומך בתחבורה ציבורית בשבת'."
&nbsp
עם התבטאות זו הוא קנה אותי (ולא אכפת לי מה מניעיו) ואני חושב שמהיום אני רק אגביר את הרכישות שלי מקופיקס.

Ccyclist

Well-known member
זכותו לא לממן את מי שמנסה לסגור לו את הפיצוצייה המקומית.

כאילו מדובר באיזו אידיאולוגיה מצורעת. כמובן שזכותך לדעה משלך כמו שלי יש זכות לתמוך באידיאולוגיה שלהם. צורת ההתבטאות שלך כבר גובלת בנסיון להכפשה של מי שיש לו דעות כאלה והייתי אומר שאתה אף מנסה לגרום לקוראים לחשוב שחשיבה כמו של כ"ץ אינה נורמטיבית.
&nbsp
בגרמניה, בצרפת, באיטליה, באירלנד ובמדינות "נאורות" (נגיד) רבות יש איסור על רוב צורות המסחר בשבת (ראשון). איסור זה אינו פגיעה בזכויות אדם אלא בנוחיות בלבד.
&nbsp
ציטוט מאחת הכתבות: "על הטענה שהוא תומך ביוזמה בשל היותו אדם דתי אמר: 'אני תומך בתחבורה ציבורית בשבת'."
&nbsp
עם התבטאות זו הוא קנה אותי (ולא אכפת לי מה מניעיו) ואני חושב שמהיום אני רק אגביר את הרכישות שלי מקופיקס.
אם מאבק בעלי הפיצוציות היה לזכות לבחור אם לפתוח את בית העסק שלהם זה היה בעד חופש בחירה, אבל המאבק שלהם נועד לכפות על בתי עסק אחרים לסגור בשבת ללא שתהיה ללקוחות העסקים האלו אלטרנטיבה ראויה כמקובל במקומות אחרים בעולם - היכולת לנסוע בתח"צ למקומות מרכזיים יותר שיש בהם מסחר רלוונטי.
&nbsp
אינני חושב שיש מדינה אירופאית אחת שבה אסור לחנויות עיתונים (מה שמקביל לפיצוצייה) למכור את עיתוני יום א'. תחנות הדלק ומרכוליהן אינן סגורות וכך גם קיוסקים בתחנות הרכבת או חנויות המשמשות תיירים. הגבלות המסחר בצרפת מאפשרות מסחר בבוקר ועד שעות הצהריים המוקדמות, בספרד יש רשת מרכולים ארצית בשם opencor שפתוחה מ8 בבוקר ועד 2 בבוקר שלמחרת 7 ימים בשבוע ולקראת חג המולד הרשתות הגדולות פותחות ביום א' מ10 בבוקר ועד 10 בערב (כך באתר El Corte Inglés) . הגבלות המסחר באירופה מלאות בהחרגות באזורים תיירותיים וישנם שווקי סוף שבוע מפורסמים שיוצרים מסחר מיוחד לסופי השבוע.
&nbsp
ההגבלות בארץ נועדו לכפות התנהגות כמו דתית על מי שאינם דתיים ולכן אין בהם גמידות התחשבות בצרכי הציבור כפי שיש בהגבלות המסחר באירופה. אחד הפתרונות שהציעו תומכי סגירת העסקים בתל אביב היה שיותר מסחר במתחמים תיירותיים אך ללא תחבורה ציבורית מסודרת אין למי שזקוק למשהו במהלך השבת איך להגיע אליהם. אפילו לשירות נחוץ המוסדר בחוק הישראלי - בתי המרקחת התורנים הפתוחים בשבת - אין נגישות לכל.

Ccyclist

Well-known member
גמידות - גמישות. מסך שטוח ללא מתקן איות..

אם מאבק בעלי הפיצוציות היה לזכות לבחור אם לפתוח את בית העסק שלהם זה היה בעד חופש בחירה, אבל המאבק שלהם נועד לכפות על בתי עסק אחרים לסגור בשבת ללא שתהיה ללקוחות העסקים האלו אלטרנטיבה ראויה כמקובל במקומות אחרים בעולם - היכולת לנסוע בתח"צ למקומות מרכזיים יותר שיש בהם מסחר רלוונטי.
&nbsp
אינני חושב שיש מדינה אירופאית אחת שבה אסור לחנויות עיתונים (מה שמקביל לפיצוצייה) למכור את עיתוני יום א'. תחנות הדלק ומרכוליהן אינן סגורות וכך גם קיוסקים בתחנות הרכבת או חנויות המשמשות תיירים. הגבלות המסחר בצרפת מאפשרות מסחר בבוקר ועד שעות הצהריים המוקדמות, בספרד יש רשת מרכולים ארצית בשם opencor שפתוחה מ8 בבוקר ועד 2 בבוקר שלמחרת 7 ימים בשבוע ולקראת חג המולד הרשתות הגדולות פותחות ביום א' מ10 בבוקר ועד 10 בערב (כך באתר El Corte Inglés) . הגבלות המסחר באירופה מלאות בהחרגות באזורים תיירותיים וישנם שווקי סוף שבוע מפורסמים שיוצרים מסחר מיוחד לסופי השבוע.
&nbsp
ההגבלות בארץ נועדו לכפות התנהגות כמו דתית על מי שאינם דתיים ולכן אין בהם גמידות התחשבות בצרכי הציבור כפי שיש בהגבלות המסחר באירופה. אחד הפתרונות שהציעו תומכי סגירת העסקים בתל אביב היה שיותר מסחר במתחמים תיירותיים אך ללא תחבורה ציבורית מסודרת אין למי שזקוק למשהו במהלך השבת איך להגיע אליהם. אפילו לשירות נחוץ המוסדר בחוק הישראלי - בתי המרקחת התורנים הפתוחים בשבת - אין נגישות לכל.
גמידות - גמישות. מסך שטוח ללא מתקן איות..

trilliane

Well-known member
מנהל
זכותו המלאה לעשות בכספו כרצונו בדיוק כפי שזכותם לעשות בכספם

&nbsp
&nbsp
זכותו המלאה לעשות בכספו כרצונו בדיוק כפי שזכותם לעשות בכספם
כרצונם. ההתקוממות שלי היא רק כלפי הדבקת התואר "צבוע" למי שלא נוהג כמותו. זה מזכיר לי גולש אחר שלא מפסיק לדחוף יוזמה מקומית גם לגולשים שאינם מהאזור ועולב במי שלא מצטרף כאילו הוא לא בסדר.

alantan

New member
זכותו לא לממן. זכותי לא לאהוב את צורת ההתבטאות שלו.

&nbsp
&nbsp

Bus Nerd

Active member
כן, אני מסכים שהייתי קצת תוקפני מדי

הגבתי קצת בתוקפנות לבחור שאמר שאין לי זכות לבחור היכן לקנות ומה לקנות, כי כשתוקפים אותי אני נוטה לתקוף בחזרה. סליחה אם פגעתי.

alantan

New member
אין צורך להתנצל כלפי - לא פגעת בי. גם לא ראיתי שהיית תוקפן

הגבתי קצת בתוקפנות לבחור שאמר שאין לי זכות לבחור היכן לקנות ומה לקנות, כי כשתוקפים אותי אני נוטה לתקוף בחזרה. סליחה אם פגעתי.
אין צורך להתנצל כלפי - לא פגעת בי. גם לא ראיתי שהיית תוקפן
כלפי down under אלא כלפי "אלו האנשים... ...שאתה תומך בהם" כאשר אותם אנשים הם בעלי הרשת קופיקס.
&nbsp
אין צורך בהתנצלות אלא בהתבוננות פנימה - האם אתה באמת רוצה לבטל את הלגיטימיות בעיניך של אופיים אנשים שאינם מסכימים עם דעתך? אולי כוונתך לא הייתה כזו, אבל כך היא נקראת על הנייר האינטרנטי.

down und

New member
רפואה שלמה והחלמה מהירה לך

&nbsp
&nbsp
&nbsp
רפואה שלמה והחלמה מהירה לך
אמי ז"ל היתה אומרת על זה שאתה קצת צידרייטער.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא רלוונטי. מבחינתי כל אדם יכול לעשות בכספו כרצונו

&nbsp
&nbsp
&nbsp
לא רלוונטי. מבחינתי כל אדם יכול לעשות בכספו כרצונו
זה לא שאני תורמת כאן לעמותה; אני קונה מוצרים. בדיוק כפי שאני לא בולשת אחרי עסקים אחרים שמקבלים את כספי מה הם עושים איתו אח"כ ובמה מאמינים בעליהם, כך גם כאן. בעיניי אין לזה קשר לצרכנות מודעת ואין לזה סוף. צרכנות נבונה היא קנייה בזול, לא ביוקר. אם אני קונה כריכים במחיר זול, את הכסף שחסכתי אני יכולה לתרום ישירות למטרות ראויות בעיניי, במקום לקנות במקום אחר כריך במחיר מופקע שהרווחים ממנו הולכים ל... ואללה לא יודעת! אולי גם שם הבעלים עושים בכסף דברים שלא מוצאים חן בעיניי? אין זה סוף ואין לי שליטה בכך. אני לא יכולה לנהל כך את חיי, זה מגוחך. אין הדבר דומה להימנעות מבשר או נסיעה בתחבורה ציבורית. כאן אתה קונה מוצרים או שירותים שמתאימים לך במקום אחרים, ללא תלות במה עושים אחרים בכסף שמתגלגל הלאה. בשורה התחתונה, אני שולטת במה שאני קונה ובמקום שאליו הכסף שלי הולך. אני לא יכולה לשלוט ברמה ג' מה קורה איתו אח"כ.

mister K

New member
גם אני מחרים את קופיקס כבר הרבה זמן בדיוק מהסיבה הזו

&nbsp
&nbsp
&nbsp
זו זכותי המלאה לקבוע לאן ילך הכסף שלי ואני לא רוצה לתת אותו לאבי כ"ץ.
מאותה סיבה אני גם מחרים את FOX, אם כי זה לא הפסד גדול משום שהבגדים שם באיכות די ירודה לעומת הקולגות. אני מודה ששם הפסקתי לקנות עוד לפני שהחלטתי להחרים אותם.
עם זאת, לא הייתי קורא למי שבכל זאת קונה בקופיקס "צבוע". גם לא ברור לי איזו סיבה יש להחרים את "אובר" ו-airbnb.

Bus Nerd

Active member
החרמת אובר וairbnb

זו זכותי המלאה לקבוע לאן ילך הכסף שלי ואני לא רוצה לתת אותו לאבי כ"ץ.
מאותה סיבה אני גם מחרים את FOX, אם כי זה לא הפסד גדול משום שהבגדים שם באיכות די ירודה לעומת הקולגות. אני מודה ששם הפסקתי לקנות עוד לפני שהחלטתי להחרים אותם.
עם זאת, לא הייתי קורא למי שבכל זאת קונה בקופיקס "צבוע". גם לא ברור לי איזו סיבה יש להחרים את "אובר" ו-airbnb.
החרמת אובר וairbnb
את airbnb אני מחרים כי הם תורמים להחרפת משבר הדיור בכל עיר שבה הם עובדים. בישראל אולי זה פחות מורגש, אבל בערים מפורסמות בחו"ל זה מורגש הרבה יותר. השכרה לטווח קצר לתיירים יותר רווחית לבעל הדירה, לכן בעלי דירות בכל העולם מסלקים דיירים שגרו שם שנים כדי לעשות קופה עם airbnb. לפעמים גם מפצלים דירות לכמה יחידות קטנות יותר למטרה זו. הרבה מהמשכירים בairbnb הם לא אנשים ש"רק משכירים לך חדר כדי להשלים הכנסה" אלא אנשים שיש להם כמה דירות, ומשכירים את כולן לתיירים בשירות.
זה דבר שהורג ערים. גם אם את הדירה שלך לא השכירו לתיירים, אם את הדירה של השכנים שלך השכירו להם הרעש של התיירים כנראה יגרום לך להתחיל לחפש דירה חדשה, אולי במקום פחות מרכזי בעיר.
&nbsp
בקשר לאובר, אני לא אוהב חברות שמתעלמות מחוקי עבודה, משחדות פוליטיקאים, ומעמידות פנים שהמוניות שלהם הם תחליף הגיוני לתחבורה ציבורית. הרבה אנשים כאן בפורום לא יסכימו איתי לגבי שני אלו, אבל ויכוח על airbnb זה כנראה קצת off topic לפורום תח"צ (אם כי כן מדובר כאן על בעיה שקשורה ישירותל לעירוניות, ועירוניות הולכת יד ביד עם תח"צ) ועל אובר אין לי כוח להתווכח כרגע.

Yarenn

New member
אז צריך להחרים גם את מי שמשׂכיר לפחוֹת מיוֹבל שנים

החרמת אובר וairbnb
את airbnb אני מחרים כי הם תורמים להחרפת משבר הדיור בכל עיר שבה הם עובדים. בישראל אולי זה פחות מורגש, אבל בערים מפורסמות בחו"ל זה מורגש הרבה יותר. השכרה לטווח קצר לתיירים יותר רווחית לבעל הדירה, לכן בעלי דירות בכל העולם מסלקים דיירים שגרו שם שנים כדי לעשות קופה עם airbnb. לפעמים גם מפצלים דירות לכמה יחידות קטנות יותר למטרה זו. הרבה מהמשכירים בairbnb הם לא אנשים ש"רק משכירים לך חדר כדי להשלים הכנסה" אלא אנשים שיש להם כמה דירות, ומשכירים את כולן לתיירים בשירות.
זה דבר שהורג ערים. גם אם את הדירה שלך לא השכירו לתיירים, אם את הדירה של השכנים שלך השכירו להם הרעש של התיירים כנראה יגרום לך להתחיל לחפש דירה חדשה, אולי במקום פחות מרכזי בעיר.
&nbsp
בקשר לאובר, אני לא אוהב חברות שמתעלמות מחוקי עבודה, משחדות פוליטיקאים, ומעמידות פנים שהמוניות שלהם הם תחליף הגיוני לתחבורה ציבורית. הרבה אנשים כאן בפורום לא יסכימו איתי לגבי שני אלו, אבל ויכוח על airbnb זה כנראה קצת off topic לפורום תח"צ (אם כי כן מדובר כאן על בעיה שקשורה ישירותל לעירוניות, ועירוניות הולכת יד ביד עם תח"צ) ועל אובר אין לי כוח להתווכח כרגע.
אז צריך להחרים גם את מי שמשׂכיר לפחוֹת מיוֹבל שנים

mister K

New member
לכל אחד יש את הזכות המלאה להחרים עסק כלשהו

בשבת.
לכל אחד יש את הזכות המלאה להחרים עסק כלשהו
זה בכלל לא משנה אם הדברים מפורסמים בריש גלי או שנעשים בשקט.
בשורה התחתונה, יש לי את הזכות המלאה להחליט לאן ילך הכסף שלי.

Yarenn

New member
לטבעוֹנים אין הרבה היצע ברכבת

לא שווה לשלם על מחלקה ראשונה לנסיעה כזו קצרה
לא רואה שתהיה לזה הצלחה כלכלית.
&nbsp
בקשר לאוכל: נכון שההיצע בתחנות רכבת לא משהו, אבל בתחנות הרכבת תמיד יש לי מה לאכול (סנדוויץ' גאודה או סנדוויץ' אבוקדו, מיץ תפוזים סחוט) ובקופיקס אף פעם אין שום דבר שאני יכול לאכול. אם קופיקס יהיה הזכיין בתחנות הרכבת אז אני אאלץ להתחיל להביא אוכל מהבית, שזה לא הכי נוח כשאני ממהר.

Ccyclist

Well-known member
גאודה = צמחוני ותרבותית עדיף שהעגלה תהיה "חלבית".

טבעונים לא אוכלים מוצרי חלב כמו גבינות. בגלל שהתרבות המקומית בארץ מפרידה בין בשר לחלב עדיף לעגלות האלו להיות "חלביות" כדי שיהיו בהן משקאות חמים נורמאליים בחורף, שוקולד לא מריר כדי למנוע "טיסות", מאפים וכו' וזה מכתיב שאם יש סנביצ'ים מוכנים לא יהיה בהם בשר אז למעט איזה סנדביץ' טונה אני לא רואה איך מרבית ההיצע לא יהיה צמחוני. השאלה היא מה ההיצע מבחינת צרכים תזונתיים שאינם מבחירה כמו רגישות לגלוטן. אפילו באירופה החובה היחידה היא לסמן אלרגנים ואין חובה שיהיה משהו ראוי לאכילה. לעיתים יש עוגייה קטנטנה ללא גלוטן במחיר מופקע ובמדינות אירופאיות מסויימות יש חטיפים על בסיס תירס או תפוחי אדמה אבל באנגליה כל החטיפים של חברת Walkers מזוהמים וכתוב במופרש באזהרת האלרגנים שהם עלולים להכיל גלוטן.

Bus Nerd

Active member
בסופו של דבר אי אפשר לשרת את כולם עם עגלה כזו

טבעונים לא אוכלים מוצרי חלב כמו גבינות. בגלל שהתרבות המקומית בארץ מפרידה בין בשר לחלב עדיף לעגלות האלו להיות "חלביות" כדי שיהיו בהן משקאות חמים נורמאליים בחורף, שוקולד לא מריר כדי למנוע "טיסות", מאפים וכו' וזה מכתיב שאם יש סנביצ'ים מוכנים לא יהיה בהם בשר אז למעט איזה סנדביץ' טונה אני לא רואה איך מרבית ההיצע לא יהיה צמחוני. השאלה היא מה ההיצע מבחינת צרכים תזונתיים שאינם מבחירה כמו רגישות לגלוטן. אפילו באירופה החובה היחידה היא לסמן אלרגנים ואין חובה שיהיה משהו ראוי לאכילה. לעיתים יש עוגייה קטנטנה ללא גלוטן במחיר מופקע ובמדינות אירופאיות מסויימות יש חטיפים על בסיס תירס או תפוחי אדמה אבל באנגליה כל החטיפים של חברת Walkers מזוהמים וכתוב במופרש באזהרת האלרגנים שהם עלולים להכיל גלוטן.
מה לעשות שעל העגלה מקום מוגבל ואי אפשר לספק את צרכיהם הדיאטטים של כולם. הלוואי שהיה אפשר אחרת. אם העגלה הייתה רק עם אוכל טבעוני וללא גלוטן רוב האנשים לא היו קונים, ואז זה לא היה כלכלי להחזיק את העגלה הזו (במילא אני בספק אם זה כלכלי, צריך לא מעט קונים, או לחלופין מחירים יקרים מאוד, כדי שזה יחזיר את עלות הציוד והמשכורת של המוכר).
&nbsp
בקרון מסעדה לעומת זאת כן יש מספיק מקום כדי להחזיק מבחר רחב מספיק של מוצרים, אבל כמו שאמרתי קודם: חוץ מבנסיעות מאוד ארוכות, אני מאמין שזה לא מתאים לרכבות בארץ, מכיוון שמדובר ברשת יוממים.
&nbsp
בגלל שרוב הרכבות בארץ הן הרכבות דאבל-דק, אני לא רואה בכלל איך עגלת מזון תעבוד כאן, בטח שלא עם משקאות חמים. איך יעלו את העגלה לקומה השניה? ואחרי שעוברים בקומה אחת צריך להסתובב ולעבור בקומה האחרת, ואז לעבור שוב לכיוון השני כדי להמשיך את הסיבוב בכל הרכבת. זה אומר שמעבר עם עגלה בקרון דאבל דק (בהנחה ואין הרבה קונים) לוקח בערך פי 3 ממעבר עם עגלה בקרון בעל קומה בודדת.
&nbsp
אני חושב שמה שיקרה זה שאם יהיה ממכר מזון על הרכבת, יהיה אדם שנושא עליו את האוכל במגש שנתלה מהכתפיים - המבחר יהיה מצומצם עוד יותר מבעגלה, ושתייה כנראה לא תהיה בכל מקרה.

Ccyclist

Well-known member
סיקרתי מה נהוג בדאבל דק, לגבי גלוטן זו שאלה של מגוון קיים ו.

מה לעשות שעל העגלה מקום מוגבל ואי אפשר לספק את צרכיהם הדיאטטים של כולם. הלוואי שהיה אפשר אחרת. אם העגלה הייתה רק עם אוכל טבעוני וללא גלוטן רוב האנשים לא היו קונים, ואז זה לא היה כלכלי להחזיק את העגלה הזו (במילא אני בספק אם זה כלכלי, צריך לא מעט קונים, או לחלופין מחירים יקרים מאוד, כדי שזה יחזיר את עלות הציוד והמשכורת של המוכר).
&nbsp
בקרון מסעדה לעומת זאת כן יש מספיק מקום כדי להחזיק מבחר רחב מספיק של מוצרים, אבל כמו שאמרתי קודם: חוץ מבנסיעות מאוד ארוכות, אני מאמין שזה לא מתאים לרכבות בארץ, מכיוון שמדובר ברשת יוממים.
&nbsp
בגלל שרוב הרכבות בארץ הן הרכבות דאבל-דק, אני לא רואה בכלל איך עגלת מזון תעבוד כאן, בטח שלא עם משקאות חמים. איך יעלו את העגלה לקומה השניה? ואחרי שעוברים בקומה אחת צריך להסתובב ולעבור בקומה האחרת, ואז לעבור שוב לכיוון השני כדי להמשיך את הסיבוב בכל הרכבת. זה אומר שמעבר עם עגלה בקרון דאבל דק (בהנחה ואין הרבה קונים) לוקח בערך פי 3 ממעבר עם עגלה בקרון בעל קומה בודדת.
&nbsp
אני חושב שמה שיקרה זה שאם יהיה ממכר מזון על הרכבת, יהיה אדם שנושא עליו את האוכל במגש שנתלה מהכתפיים - המבחר יהיה מצומצם עוד יותר מבעגלה, ושתייה כנראה לא תהיה בכל מקרה.
סיקרתי מה נהוג בדאבל דק, לגבי גלוטן זו שאלה של מגוון קיים ו.
הבעיה העיקרית עם גלוטן אינה לחמים וכו' - זה ברור מאליו. הבעיה היא במאכלים שעל פניהם לא מבוססים על חיטה או דגנים אך תהליך ייצור רשלני או בחירה של היצרן להוסיף מרכיב עם גלוטן הופכים מאכל שעל פניו אמור להיות אכיל לבלתי אכיל.
&nbsp
כך בתחום החטיפים בארץ מסתבר שאפשר לאכול שוש רגיל לחלוטין אבל במבה של אוסם אינה אכילה, בספרד יש סימון "ללא גלוטן" על האפרופו המקומי אך אותו מותג בדיוק בצרפת מכיל חיטה בגלל התיבול. קלוגס מרעילה את כל דגני הבוקר שלה במאלט שעורה כך שגם אם הם על בסיס תירס או אורז אי אפשר לאכול אותם. סמארטיז אינם אכילים בגלל קמח חיטה בקליפותיהם אך אלטרנטיבות של חברות אחרות כמו M&M אכילים כי השימוש הוא בקמח תירס. בספרד אי אפשר לשתות שוקו כי המותגים המובילים משתמשים בקמח חיטה באבקותיהם, דבר שלא קיים באף מדינה אחרת שביקרתי בה מאז הגילוי.
&nbsp
זכיין שרוצה להנגיש את המגוון שלו יכול גם יכול לבחור במותגים הרגילים שממילא אין בהם גלוטן כשהוא אינו נחוץ (שוש, M&M, או כל מותג אחר בו לא מוסיפים חיטה ושעורה למזון שהמרכיב העיקרי שלו אמור על פניו להיות חופשי מגלוטן) ולהעדיף מוצרים שאין בהם אזהרות "עלול להכיל" לגבי אלרגנים (באירופה יש 14 אלרגנים שחובה לסמנם). לא מדובר במוצרים מיוחדים ממדפי הבריאות אלא במוצרים רגילים לחלוטין, שבגלל סטנדרטים גבוהים יותר לא מרעילים ציבור שלם.
&nbsp
אם מדובר בזכיין אחיד לרכבת כולה אין בעיה שמישהו במשרדי הזכיין יסמן את האלרגנים על כרטיס התפריט כפי שנעשה בחברות מזון מהיר רבות ואפילו בחברות טיסה (באירופה יש חובה להחזיק את כל המידע בספר אלרגנים אבל הוא די עבה ומסורבל לשימוש).
&nbsp
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
צמחוני כן, טבעוני לא. גם קופיקס כשרים וחלביים אך לא טבעוניים

צמחוני כן, טבעוני לא. גם קופיקס כשרים וחלביים אך לא טבעוניים
כי הכריכים שלהם משלבים גבינות, דגים וביצים... וכך היה גם בעבר ברכבת (בעיקר גבינות וחביתות). כריכים טבעוניים צריכים להיות ממקור צמחי בלבד – חמוס, טחינה, חצילים, עגבניות וכו'; אבל אלה לא כריכים פשוטים וסטנדרטיים שרואים ברוב המקומות הזולים.

מצב
הנושא נעול.
למעלה