עבודה וחיים מעבר לים

אם כבר את מדייקת בעניינים מהסוג הזה

אז אין חופשת לידה. יש חופשת משפחה (FMLA), שלא כל אחת רשאית לקחת (תלוי בגודל החברה שאת עובדת בה, וכמה זמן את עובדת בה) והיא אינה בתשלום (היא רק מבטיחה שיחזירו אותך למקום העבודה בתפקיד זהה או דומה לזה שמילאת). לפעמים יש גם ביטוח שורט-טרם שמשלם קצת על התקופה שאחרי הלידה. אבל זה ביטוח פרטי שהמעביד בטובו מממן או לא ממן לך.

וגם בשביל לקבל דמי אבטלה, יש סידרה שלמה של תנאים שאת צריכה לעמוד בהם, והראשון שבהם זה שהמעביד לא מתנגד שתקבלי אותם.

ואפשר אולי גם לציין, שלא כל ביטוחי הבריאות הניתנים על ידי המעביד אחידים, אני מכירה אנשים שחושבים פעמיים לפני ביקור רופא, למרות שהם מכוסים, כי יש לקחת בחשבון דידקטבלס, אאוט אוף פוקט, קו פייס ועוד המצאות נפלאות של המערכת כאן.
בקיצור, זה ללא ספק קל יותר להיות עובד, צעיר ובריא בארצות הברית.
בכל יום בדרך חזרה מהעבודה שלי, אני רואה את כל ההומלסים שאינם צעירים או בריאים או עובדים, ומבינה את זה מחדש.

Kermit2m

New member
קצת מתיש לחזור על עצמי כמו תוכי

כתבתי שהחוקים הספציפים תלויים במדינה בה את גרה.
במדינה "שלי" התנאים טובים בהרבה ממה שאת מתארת, ונדמה לי שאפילו טובים מהתנאים בארץ, לא בטוחה.
ואני בהחלט מציינת בכל הודעה שביטוח הבריאות הוא יקר מאוד. אבל התמורה היא מעולה.
יתכן שלשכבות החלשות באמת קשה יותר בארה"ב מאשר במדינות סוציאליסטיות (למרות שאיני בטוחה, גם כאן יש דיור מסובסד, ועוד, ואין לי את הכילים להשוות).
לשכבות המבוססות החיים בארה"ב עדיין יקרים מאוד, אך הם יכולות לעמוד בזה ולהנות מרמת שירותים ומחייה גבוהים.

מתנצלת שאני מעייפת

אבל אני באמת אשמח ללמוד (אני לא צינית), באיזו מדינה בארהב יש חופשת לידה בתשלום? או דמי אבטלה שאינם דורשים את הסכמת המעביד?

יש הרבה דברים שמשתנים בין מדינות (למשל אחוז השכר שממנו מחושבים דמי האבטלה ושלל רב ומגוון של סיבות שהופכות בנאדם ללא זכאי לדמי אבטלה) אבל יש גם דברים שלא.

וזה לא ייתכן שלשכבות החלשות יותר קשות. בטוח יותר קשה להם. מוביליות חברתית היא כמעט בלתי אפשרית בארהב של היום. משהו שאי אפשר להגיד על מדינות אירופה או על ישראל.
והנקודה היא לא רק הקושי של השכבות החלשות. הנקודה היא שעבודה בארהב היא לא דרך להתפרנס, אלא הרבה הרבה יותר מזה. המעבר בין עוני מוחלט לבין חיים נוחים נמצא עבור לא מעט אנשים על קוצו של פינק סילפ אחד.

גוזליה

New member
מס בריאות משלם על הדברים האלו, לא מס הכנסה

ומס בריאות נכלל בתשלומים של ביטוח לאומי ולא של מס הכנסה

Tangled

New member
ברור, זה נאמר בתשובה ל-59% מס

אבל גם מס הכנסה קונה הרבה דברים שעולים כסף רב מאוד בארה"ב בגלל המס הנמוך.

Indie62

New member
אגב, מה מצב הפנסיה בארה"ב

אשכרה אני לא יודעת על הנושא הזה כלום.
פנסיה היא משהו שמדיר שינה מעיני בארץ, כי למרות שיש הבטחה לכאורה לפנסיה סבירה, אין לה כרגע ערבון כלכלי. הבנתי שבאירופה זה דומה - יופי של פנסיה על הנייר ולא יודעים מי ואיך יערוב לה.
איך זה בארה"ב? בקנדה? פנסיה זה בכלל דבר שקיים או שהכל חסכונות אישיים?

d a p h n a

New member
בארה"ב בגדול פנסיה היא מה שאת בוחרת להפריש

כאשר בדרך כלל אפשר להפריש לפני מס דרך המעסיק.
יש מעסיקים שגם יעשו הפרשה משלהם בתלות בכמה שאת מפרישה, אבל לא כל המעסיקים כאלה - וכשאני אומרת "לא כל" אני מתכוונת גם למעסיקים במשרות טובות בתחום ההיי-טק. עברנו ארבעה מעסיקים בהיי-טק מאז שאנחנו כאן (לא בגלל שחנן עבר עבודה אלא בגלל שהחברה שלו כל הזמן נקנתה על ידי חברות אחרות
), ולכל אחד היו כללים אחרים בנוגע להפרשה לפנסיה.

בקיצור - את בוחרת כמה, אם בכלל, להפריש לפנסיה. ואת גם בוחרת איך להשקיע את הכסף של הפנסיה שלך, וכמובן שמאחר והפנסיה מושקעת בשוק ההון, המצב שלה תלוי במצב שוק ההון (למשל, אצלנו הלך לאיבוד לא מעט כסף בשנים האחרונות) - אם כי אומרים שלאורך זמן (20-30 שנה) בדרך כלל השוק עולה ולא יורד, כך שעבור מי שמשקיע עכשיו עבור העתיד התנודות הנוכחיות בשוק פחות משפיעות. אבל לכי תדעי.

Indie62

New member

ויש שם גם פנסיה תקציבית מוגנת באיזה שהוא סוג של ביטוח? כי נניח לפי מה שאת אומרת יכול להיות שמי שפורש עכשיו אחרי שנות המשבר, אין לו כלום בחיסכון (זה קורה גם בישראל).

d a p h n a

New member
באופן כללי ארה"ב מאוד חלשה בכל מה שקשור

לתנאים סוציאליים.

אנשים שפורשים כן זכאים לתשלומים מ-social security (כמו ביטוח לאומי בארץ) בגלל ששילמו תשלומים כאלה לאורך השנים - אבל מדובר על תשלומים די מינימאליים.

לגבי פנסיה, אני מודה שאני לא מומחית בעניין, אבל להבנתי בגדול אין כאן פנסיה תקציבית. אולי יש בכמה מוסדות ממשלתיים, אבל אפילו לגבי זה אני לא בטוחה.

בגדול, כן, יש אנשים שפרשו בשנים האחרונות שנדפקו מאוד מאוד חזק בגלל המשבר הכלכלי הנוכחי.

Kermit2m

New member
נדמה לי שהתשלום החודשי מסושיאל סקיוריטי

הוא גבוה יותר מאשר בארץ, כמובן תלוי כמה שנים עבד האדם ובאילו אחוזי מס שילם. המקסימום כיום הוא 2,500$ , כלומר, כ 10,000 ש"ח לחודש לאדם שעבד מגיל 21 עד גיל 66 והגיע לאחוז המס הגבוה ביותר (35%).

גם בישראל אין פנסיה תקציבית

או יותר מדוייק- כבר 10-15 שנה שלא מצרפים חדשים לפנסיה תקציבית משע תוך כמה עשורים היא לא תהיה קיימת....
רוב העובדים שהיום בני 40 מבוטחים בפנסיה צוברת
הפנסיה התקציבית קיימת לעובדים ותיקים שהתחילו לפני השינוי במערכת הפנסיונית וגם התשלומים שלהם לא באמת מובטחים (כי אם למדינה לא יהיה כסף- מי שילם בדיוק?) וזה גם רק במוסדות מאוד ממשלתיים או ציבוריים

shuttles

New member
לגבי פנסיה בקנדה

מי שלא חסך לעצמו לפנסיה - יקבל מעין קצבה. זוהי קצבה קטנה שלא מספיקה לכלום.
כל החיים צריך להפריש כספים לפנסיה שלך. מעסיקים מסוימים וטובים, אחרי שעבדת בשבילם כמה שנים, יפרישו גם הם סכומים מסוימים עבורך.
אבל באופן כללי, עליך להיערך לבד. אחד הדברים החשובים הוא לדאוג שבאותה תקופה לא תהיה לך משכנתא/שכר דירה לשלם.

גיל הפרישה: למעשה לא קיים. יש אנשים שיכולים להרשות לעצמם לפרוש בגיל 50 ולהתחיל לחיות על היאכטה שלהם, ויש אנשים שגם בגיל 70 עדיין מטאטאים את מקדונלדס (זה מחזה שרואים לעתים קרובות), כי הם לא יכולים להרשות לעצמם להפסיק לעבוד (בסדר, חלק מהם עושים את זה פשוט משום שלא יכולים לשבת בחוסר מעש בבית). מה שכן, בגיל 65 אפשר למשוך את כספי קרנות הפנסיה ללא קנס. אם מושכים לפני כן - יש קנס גדול. לכן זהו בעצם גיל הפרישה עבור רוב האנשים. מסיבה זו אורך מקובל של שנות משכנתא הוא 35 שנה - קונים משהו סביב גיל 30 ועד גיל הפרישה מסיימים לשלם. זה עובד עבור רוב האנשים.

Indie62

New member
זה בהחלט מעמיד את המשכורת הישראלית

באור חיובי יותר.

אנחנו בקליפורניה

עברנו על הצעת עבודה שקיבל בעלי מחברה אמריקאית
<לא רילו. רילו = אתה עובר בתוך חברה שאתה עובד מישראל ליעד בחו"ל>

אצלנו אני על ויזה שלא מאפשרת לי עבודה אבל אנחנו בתהליך לתושבות קבע
בינתיים, אחרי שהילדה שבתנור תיוולד ומתישהו תלך לגן, אחזור ללמוד

אם תשאל את דעתי האישית, הייתי פוחדת לעבור ללא עבודה מסדרת לאחד מבני הזוג
כי למרות שאני בהחלט יכולה להגיד שקל פה משמעותית מבישראל
עדיין, ארה"ב אינה מדינה זולה כמו שחושבים וקליפורניה בכלל יקרה לאללה
בארה"ב גם את את ענייני ביטוח הבריאות שמאוד יקר אם אתה לא עובד
אם רק לאחד מבני הזוג תהיה בהתחלה עבודה,
כדאי מאוד שהמשכורת שלו/ה תכסה ++ את עלויות המחיה במקום
<ה ++ כי יש טעויות כספיות שמהגרים חדשים עושים ויש גם עלויות שאין לתושבים ותיקים>

אנחנו עברנו כשהיתה בת 1.4 ולא נרשמו התמודדויות מיוחדות
עבר לנו מאוד טבעי ורגוע
הבעיה אצלנו היתה שבעלי טס 3 שבועות לפננו והיא מאוד לא אוהבת שאבא לא נמצא
בן שנתיים וחודשיים לא צריך להיות בכלל שיקול ברמת ההסתגלות
הדברהיחיד שצריך לקחת בחשבון,
שעד גיל 5 החינוך במדינות רבות הוא פרטי ויקר
ואם אתם רוצים חינוך יהודי/ישראלי הוא יהיה עוד הרבה יותר יקר

ששת22

New member
אפשר ל
? רילוקיישן לסין

מישהו שמע על אנשים שעשו רילוקיישן לשם?
איך אני יודעת אילו תנאים הבעל צריך לקבל כדי שזה יהיה משתלם כלכלית?
אין לי מושג אפילו מאיפה להתחיל לברר את כל הדברים האלה

T i k t a k i t

New member
ממליצה לשאול בפורום נשים אחרי לידה

אני זוכרת שיש שם מישהי שעושה/ עשתה רילו כזה

Tula1

New member
עוד נושא שלא העלו פה- מס כפול

אני לא בקיאה בענייני מיסוי בכלל, אבל בזמנו בדקנו אפשרויות לרילו ויש את העניין הזה של מיסוי כפול-

כל עוד יש לך מה שנקרא "זיקה לישראל" (משלם ביטוח לאומי, ביטוחים למיניהם,קרנות,משכיר דירה, רכוש, וכד'- מה שאולי סביר להניח שיהיה כי בטח תרצו לשמור איזה פתח לחזור לארץ אם לא יסתדר) אתם חייבים לשלם מס בארץ+מס בחו"ל (שוב- אני מניחה שכל מדינה עם החוקים שלה, אנחנו בדקנו לגבי ארה"ב וזה מה שנאמר לנו)

יש איזה הסכם מיסים בין ארה"ב לישראל, אני לא יודעת לגבי קנדה ו/או אירופה.

קחו את זה בחשבון.

גוזליה

New member
מחדדת ומדייקת קצת יותר

צריך להפריד כאן בין שני דברים: מס הכנסה ומס ביטוח לאומי (שבתוכו אכלול מס בריאות, למרות שהם מופרדים).

מס ביטוח לאומי: יש מדינות שהן מדינות אמנה של ישראל עם ביטוח לאומי, שמה שזה אומר זה שאם אתה משלם ביטוח לאומי באותה מדינה (בריטניה למשל), לא תצטרך לשלם גם ביטוח לאומי בישראל. מס בריאות כולם חייבים לשלם כל עוד התושבות שלך בתוקף- פעם אחרונה שאני בדקתי זה היה חמש שנים. מס בריאות=יש לך ״קופת חולים״ בארץ. רצוי וצריך לשלם אותו, כי אם לא יעקלו לך כסף (מעבר לעובדה שלא תהיה לך קופת חולים בביקורים בארץ- לא חכם עם ילד). אם אתה עובר למדינה שאין לה אמנת מס ביטוח לאומי עם ישראל, אתה צריך לשלם גם ביטוח לאומי וגם מס בריאות. אין לכל מה שאמרתי לעיל שום קשר ל״מרכז החיים״, רק להאם אתה כן או לא מוגדר כתושב (קרי: עברו פחות מחמש שנים מהרגע עזבת את הארץ ולא עשית ביטול תושבות באופן אקטיבי בביטוח לאומי).

נושא מס הכנסה כן קשור למרכז חיים (אבל לא כמו שטולה אמרה שזה קשור לביטוח לאומי, מקווה שההבדל ברור עכשיו). אם מרכז החיים שלך (וההגדרה שרירותית ותלויה בפקידים בארץ) נמצא בישראל, יש מצב שתצטרך לשלם מס על ההכנסות שלך, וכמובן שיהיה תשלום מס מכובד על חזרתכם לארץ (ימסו את הכסף שהרווחתם שם). עם זאת, כל עוד מרכז החיים שלך לא בארץ, אתם משלמים מס הכנסה למדינה בה אתם מכניסים את הכסף- קרי, המדינה בה אתם חיים.

עוד יותר מדייקת

1. ניתן לבטל תושבות באופן יזום בפנייה לביטוח לאומי
גם רטרואקטיבית החל מיום המעבר עצמו
אם המעבר הוא לתקופה בלתי מוגבלת:
למשל, אם יש אזרחות של מדינה אליה עוברים
זה לא יעבוד לסטודנטים, למשל

2. אם לא משלמים ביטוח לאומי בסכום אמיתי
במקביל לדיווח מלא על ההכנסות לבט"ל ומס הכנסה בארץ
ומשלמים רק את המינימום <כמו שהרבה ישראלים בחו"ל עושים>
אין לזה שום משמעות
וזו בעצם עבירה על החוק
<גוזליה! אני חלילה לא אומרת את זה בקשר אלייך>
במקרה כזה אנשים גם עשויים לגלות שתושבותם בוטלה והכסף הלך....

3. המשמעות של האמנה למניעת כפל מס שיש לדוג' בין ארה"ב לישראל
אם השכר שלך בארה"ב ממוסה עפ"י מדרגה של 20% ובישראל עפ"י 30%
את 10% ההפרש אמורים תיאורטית לשלם למס הכנסה ישראלי
כלומר, לא משלמים את המדרגה הזהה פעמיים אבל את ההפרש כן
תיאורטית = יש ניכויים והפחתות מחבות מס זו, כגון, הוצאות חינוך ועוד

גוזליה

New member
בקשר ל-2

זה ההבדל לדעתי בין מדינות שיש להן אמנות מס עם ישראל ( כמו בריטניה, שאז מה שצריך לשלם זה כמו שאמרתי) לבין מדינות אחרות. לכן, חשוב מאוד לוודא טרם המעבר מה המצב בדיוק בין ישראל לאותה מדינה כדי למנוע את המצבים שחציל חריף מדברת עליהם

למעלה