סתם חישובים

סתם חישובים

יושבים בחדר -------------- סוף האנושות התחיל כשישבנו ביחד בחדר. ישבנו יחד בחדר, אחרי הבגרויות. נתי הדיסלקט, תיקי-דיכי הדכאונית, יוסי האוטיסט, ואבי הדיסקלקולי. בעצם, אנחנו לא ממש כאלה, זה רק מה שהחבר´ה הדביקו לנו. באמת היינו נתי-שאי-אפשר-לקרוא-מה-הוא-כותב, תיקי-הבכינית, יוסי-השתקן ואבי-לא-יודע-להסביר-אבל-התוצאה-נכונה-המורה. ישבנו עם הבחינה המטופשת בפיזיקה, וחיפשנו איפה טעינו. אבי טען שהתשובה של נתי נכונה, אבל הוא לא יודע למה. נתי, הצליח לקרוא רק את סוף התשובה, לא את כל ההסבר הארוך שלו, תיקי בכתה כרגיל, ורק אני שתקתי. "גוף שמסתו 1 גרם מאיץ ע"י כח חיצוני בן 1 ניוטון משך... ... ... מה תהיה מהירותו הסופית לאחר שנה?" (התשובה בספר היתה משהו בסגנון 0.999999 C). נתי טען שאי אפשר לחשב את זה סופית בגלל אי הקביעות של מופע (וכאן אף אחד לא הבין מה הוא כתב). "בואו נבדוק את זה" הצעתי. מה שאני אוהב בחבורה שלנו, שהם ממש לא צריכים הרבה מלים. הפרטים הטכנים לא חשובים, אבל מה שיצרנו בסוף זו מערכת, שמסוגלת לדחוף בכוח קבוע כדור קטן, לפי תנאי השאלה. תיקי אמרה שאפשר לעשות את זה יותר חזק ופחות זמן, וככה עשינו. כפי שנתי ואבי טענו, אחרי כמה שעות הכדור נעלם. אבי טען שלפי המדידות זה משום שהמסה המדודה של הכדור שגדלה עם המהירות היחסית, יצרה סביבו "סף ארוע", כך שאי אפשר לראות אותו, ולכן נתי צדק - מה שאתה לא יכול לראות, אתה לא יכול למדוד לו מהירות. (מה הצבע של חור שחור?). מערכת ההאצה המשיכה לעבוד, היא עדיין ממשיכה, ותחום סף הארוע של הכדור שאינו קיים ממשיך להתפשט, ממעגל זעיר בתחילתו, לפס המציין את מסלולו הראשוני של הכדור, למעגל (טורוס) דמוי אבוב ... כעת הוא כבר "בולע" חומר יותר מהר מאשר משחרר אנרגית דעיכה. ובקרוב כולנו נדע - מה מהירותו של הכדור לאחר זמן, ברגע שסף הארוע יתפשט מעל ראשנו.

Yuli Gama

New member
../images/Emo13.gif

אים להתעלם מהעובדה שהבנתי רק באופן כללי מה כול העיניין של הפיסיקה בסיפור. ממש אהבתי.

Boojie

New member
בזמנו כתבתי סיפור עם רעיון דומה

לתחרות הקצרצרים הראשונה של האגודה. אפשר לקרוא אותו בלינק הזה, רק צריך לחכות שהדף יגמור להיטען.

Boojie

New member
הסיפור נקרא "טווח בלימה", אגב.

והוספתי את זה כי ראיתי שיש בעיות עם ההקפצה למקום הנכון בדף.

פיזיקה

אז אני לא הראשון שבצע את החישובים. כשמתחילים מסט נתון של נוסחאות, מגיעים לאותן תוצאות. ההבדל שהוא המציא את "שדה זרקוב" כדי להאיץ למהירות זו, ולכן מגיע לו נובל, ואני חישבתי שגם ללא שדה מיוחד זה, ניתן יהיה לקבל סף ארוע ... והחרבתי את כדור הארץ בלבד מענין היכן הטעות, אבל מטמתיקה מעולם לא היתה התחום החזק שלי. כמו כן, נראה לי שהוא הזניח את כמות האנרגיה הנדרשת (או שהשדה שלו מאפשר את זה) - מענין יהיה לנסות ולראות מי צדק ... ותודה על אתר הספורים המענין.

Boojie

New member
אני לא יודעת על אילו נוסחאות התבססת

אבל לפחות תורת היחסות של איינשטיין קובעת שמה שהצעת לא ניתן לביצוע. ככל שמהירותו של גוף בעל מסה עולה, כך עולה גם המסה שלו, וכנגזרת מכך גם האנרגיה הנדרשת כדי להאיץ אותו עוד עולה. ככל שמהירותו של גוף שואפת למהירות האור, כך גם האנרגיה הנדרשת כדי להאיץ אותו עוד שואפת לאינסוף. בקיצור, אלא אם כן חידשת חידוש תיאורטי שלא הבנתי, או שהכנסת הסבר שלא קלטתי, הפתרון שלך לא אפשרי. בגלל זה ראיתי לנכון להכניס את עניין השדה שמפריד בין המסה האינרטית למסה הגרביטציונית של חלקיק, כי בלי זה הסיפור לא עובד עם תורת היחסות.

וכאן נכנס עוות קל בנוסחאות

(עם חובבי הפנטזיה הסליחה על הנים הזה, אבל אני מאמין שחובבי מד"ב קשה יהנו). מה שכתבתי לא (חוזר לא) בצע מעבר על מהירות האור. האצת הגוף אכן מעלה את המאסה המדודה של הגוף ומפחיתה את נפחו. כל גוף בעל מסת מנוחה השונה מאפס, לפני שיגיע למהירות האור, יגיע למהירות בה עקב שלוב שתי התכונות, מהירות ההמלטות מעל פניו כפי שימדוד הצופה המצוי במצב מנוחה, תהיה יותר ממהירות האור. במצב זה, שוב, על פי הצופה שלנו, יתקיים סף ארוע עבור הגוף המואץ, ולכן ניתן להתיחס אליו כאל "חור שחור". יש לשם לב, שלפי המשוואות, לא יתכן סף ארוע ללא "יחודיות" בליבו. (אזור בו הצפיפות אינסופית). לייחודיות אין נפח ניתן למדידה, ולכן אי אפשר להתיחס אליה כאל חלקיק אלא רק כגל. מכאן - אי אפשר לקבוע במדויק את מקומה ומהירותה. (שלום הייזנברג, מה שלומך?). דרך אגב, כמות האנרגיה הנדרשת להאיץ גוף למצב זה גבוהה מאוד, אבל סופית. ניתן לחשב אותה לפי חק שמור המאסה כשוות ערך בקירוב למאסת הגוף כפי שתימדד ע"י הצופה, מבוטאת בגרם-מאסה (e=MC2). עוות החוקים מתבטא כמובן במיקום שונה של הצופה. צופה שימצא על גבי הגוף המואץ, לא יראה שהגוף מוסיף מאסה, אלא שהיקום המקורי מוסיף מאסה. (מצב מענין, שכן אם כדור הארץ מצוי ביקום המקורי, על פי הצופה המצוי על הגוף המאיץ, הוא יהפוך לחור שחור על פי אותן המשוואות. משום אי הסימטריה בין מאסות הארץ והגוף שלנו, הזמנים יהיה כמובן שונים. ואין לי מושג מה יקרה אם בשלב זה תבוצע תאוטה.... לפחות זה צריך להארות כאילו סף הארוע מתפוגג - ואי שם המשוואות כבר לא ממש מתארות ... הסתבכתי כאן.) עוות נוסף - הזנחתי את הווצרות אנרגית דעיכה על גבי סף הארוע.

למעלה