ספרייה

דדיחתם

New member
ספרייה

לאחר המבחן האחרון שהיה לי הייתי צריך קצת מנוחה עד תחילת ההתכוננות למבחן הבא, והלכתי לספרייה העיונית בעיר מגוריי, שאינה גדולה כלל וכלל, ואף על פי כן הצלחתי לבלות שם יותר משלוש שעות בחיפוש חומר הרלוונטי לאנשים ממשפחתי+מידע הסטורי על האיזורים אותם אני מחפש. לדוגמא - התחלתי בספרים המועטים מאוד על יהודי הונגריה, ואח"כ עיינתי על יהודי בולגריה ועל יהודי טרנסילווניה, ומאוחר יותר חיפשתי קרובים מפורסמים באנציקלופדיה יודאיקה. יצאתי משם עם יותר מ-20 דפים מצולמים. אז - מומלץ לכולם לעשות זאת, עוד לפני שהם הולכים לספריות ה"כבדות" יותר - אונ´ ת"א, בית אריאלה והספריה הלאומית כמובן, שבהן אפשר לשהות ימים. על הונגריה ובולגריה עוד אין כל כך הרבה חומר, אבל לכל הפולנים, ליטאים וכו´ שמביניכם - רק בספריה הקטנה שהייתי בה היה לפחות מדף שלם. פשוט קחו כל ספר וחפשו באינדקס שבסוף שמות משפחה רלוונטיים ומקומות רלוונטיים, וגם אם אין אינדקס - רפרפו בקלילות על הספר - אולי יהיה משהו, אם לא ממש על בני משפחתכם אז על האיזור שבו חיו. לדוגמא, ספרים רלוונטיים שראיתי אך לא עניינו אותי אישית אך עשויים לענין אתכם : ספר מצבות פראג, ספר מצבות סאלוניקי, ספר הקהילות של פולין בהוצאת יד ושם, ועוד. מומלץ! נ.ב. מה השתתקתם פתאום? אם לא ממש

בילוי בספריה

היי! אני שמח שחזרת אחרי המבחנים שהם הסתיימו סוף סוף! מה שאתה מספר עליו - קרה לי בדיוק לפני כמה חודשים. ביליתי כמה אחה"צים רצופים בספרית אוניברסיטת חיפה, שהיא ספריה מדהימה. יצאתי משם עם כמות נכבדה של חומר, ואני לא מרגיש שהתחלתי למצות את העניין. אני מניח שאחזור לשם בקרוב... בנוגע לספרי המצבות שהזכרת, יש גם כאלה המתעדים מצבות בארץ משנת 1930. הלך אדם בשם פנחס בן צבי גרייבסקי ותיעד את המצבות בבתי עלמין ברחבי הארץ (אז היא עוד לא היתה "מדינה"). התוצאה חשובה מאוד
בעזרת ספרונים אלו, מצאתי אנשים שלא ידעתי על קיומם ואיתרתי את קבריהם. קבר אחד לא מצאתי, אבל התיעוד בספר מספיק בשביל לדעת כמה פרטים על האיש. למי שמחפש שורשים בארץ מהיישוב הישן - מומלץ לנסות, הנאה מובטחת בעת הגילוי
ארנון נ.ב. גם אני מקווה שהחבר´ה פה יתעוררו קצת...

דדיחתם

New member
מבחנים

הם לא הסתיימו, אבל אני חייב לעשות הפסקות קצרצרות פה ושם...

למעלה