ספורט בהריון

ספורט בהריון

שלום לכולן. אני חדשה פה- הריון ראשון שלי, שבוע 11. רציתי לשאול אם מישהי מכן עושה/עשתה ספורט במהלך ההריון? לפני ההריון הייתי די פעילה- עשיתי הליכות, פילאטיס, עיצוב, מידי פעם שחיה וכו'... מתחילת ההריון ועד עכשיו לא הייתי מסוגלת לעשות כלום!!! פשוט כלום!!! אפילו הליכה פשוטה הייתה מאמץ עבורי והרגשתי כאילו אני אחרי שפעת קשה או משהו כזה... מה גם שסבלתי מאוד מבחילות והקאות (עדיין אבל פחות). אבל פתאום ממש יש לי חשק לספורט. לא בא לי להיות פדלאה (ואני מרגישה שאני מתקדמת לשם בצעדי ענק). מבירורים הבנתי שיש יוגה להריון, אבל יוגה תמיד שיעממה אותי ולא התחברתי. מה דעתכן על פילאטיס? פיט בול? פילאטיס זה ספורט שעשיתי, אבל כבר כמה חודשים טובים הפסקתי. האם זה יכול לתרום? להזיק? מישהי מכן עושה? אשמח מאוד לדעתכן. נ.ב כייף היה לגלות את הפורום הזה...

shiri678

New member
אני עושה ספורט אבל בערבון מוגבל...

עד חודש רביעי מותר לך לעשות כל ספורט כולל כפיפות בטן וכדומה ולכן תלכי בכיף לפילאטיס. אח"כ חשוב לא לעבוד על שרירי הבטן האורכיים ולהעלות את הלחץ בתוך הבטן ע"י כפיפות בטן וכדומה. אז אני הולכת לשיעורים של פילאטיס אבל אני לא מתאמצת עם הבטן, עושה את הנשימות והנשיפות כמו שצריך אבל מקפידה יותר על שרירי האגן מאשר על הבטן. את יכולה ללכת על ההליכון, ללכת לשחות אין עם זה שום בעיה, כל עוד את לא מגיעה לדופק מקסימלי ועושה הכל בצורה מתונה. מה שאסור זה ריצה, רכיבה על אופניים בחוץ, קיקבוקסינג וכל ספורט בסגנון הזה... אל תהיי פדלאה. אם יש לך חשק, תנצלי את זה. תתחילי לחזור לזה עכשיו ואז לא תגררי למעגל הקסמים של העצלנות...

צהלולים

New member
ספורטבהריון זה מצויין וגם חשוב. לא רצוי כמובן

לעשות ספורט אתגרי מדי... אבל הליכה מהירה, שחיה, פילאטיס/יוגה (יש גם מיוחדים להריון!) - מאד מומלצים.

bat31

New member
האםמותר לעשות ספורט גם למי שלא עשתה שנים?

אם כן איזה סוג מומלץ?

למי שלא עשתה

למי שלא עסק בפעילות גופנית לפני ההריון לא מומלץ להתחיל עכשיו. אני הייתי ממליצה לך לעשות הליכות באויר הצח, אפילו שאינן מהירות.

כתומה30

New member
דווקא כן אפשרי

אבל במחשבה תחילה... אני התחלתי התעמלות עם מדריכה באחד על אחד, והיא מוסמכת לעבוד עם נשים בהריון. אז היא ידעה לדרג לי את המאמץ בהתאם ליכולת ולהתקדמות האישית שלי, וגם לכוון את ההתעמלות לאותם הדברים שיעזרו לי לסחוב טוב את ההריון ויועילו גם בלידה. דבר נוסף שהתחלתי בהריון זה תרגילי יוג להריון מהספר "לידה פעילה" - לאט לאט, מאוד באיזי, בבית, מה שמרגיש לי נכון.

שעועית75

New member
אפשר פרטים?

מאיפה המדריכה? כמה זה עולה? אם זו בעיה לכתוב כאן, אשמח לפרטים במסר...

דעה מקצועית

בתור אחת שזה במקרה המקצוע שלה לא ממליצה להתחיל לעסוק בפעילות גופנית, אם יש מדריכים שאומרים שזה בסדר רק כדי להרויח עוד כמה גרושים - רע מאוד! אני עונה מתוך ידע אנטומי ושנים של לימודים והדרכה בתחום התנועה. מי שכן בכל זאת בוחרת לעסוק בפעילות גופנית למרות שלא עסקה בה קודם שתקח לתשומת ליבה שגוף שלא היה בכושר עובר הרבה שינויים וכך גם גופה של אישה בהריון והשילוב יחדיו לא תמיד יכול לבוא בזמן ולטובה. בכל מקרה תשמרו על עצמכן ומאחלת לכן הרבה בריאות.

כתומה30

New member
תראי

אני לא יודעת על מה בדיוק את מדברת, אני לא שואלת את המדריכה שלי על כל החלטה שלה, אבל יודעת לומר שני דברים בוודאות: 1. הפעילות היא מאוד מאוד באיזי. אני אמנם לא עם שעון דופק אבל אני קולטת שהיא שמה לב לכל נשימה שלי (אחד על אחד, כמובן). אני יוצאת משיעורים (45 דקות, אגב) בהיי של אנרגיה ולא שפוכה. 2. מאז שהתחלתי את ההתעמלות יש שיפור אדיר בכאבי הגב שלי, שאמנם יש לי רוב הזמן, אבל בהריון הפכו לבלתי נסבלים. אני מסייגת שבאותה התקופה בערך (אולי שבועיים קודם) התחלתי גם ללכת רק בנעלי ספורט (בגלל הגב), למרות שזה לא שלפני כן הלכתי על עקבים של 12 ס"מ.

ספורט בהריון - תשובה

אני מדריכה מוסמכת ולכן עונה לך קודם כל את התשובה הרשמית: מותר לעשות בהריון כל מה שעשית לפני ההריון, חובה ליידע את המדריך/ה, חובה להקשיב לגוף, חובה לשתות המון כדי להוריד את הטמפרטורה של הגוף, יש לשמור על דופק סביר (בסביבות ה-75%) כי פעימות הלב של העובר מואצות גם הן והן הרבה יותר מהירות משלנו. ממליצה בחום על שימוש בשעון דופק בשיעור. חשוב מאוד להביא איתך שתיה ממותקת (לא דיאט!), כי בהריון יש נטיה לסחרחורות ונפילות סוכר (מים טעימים, פטל, אפילו קולה או מיץ). אני כל החיים התאמנתי, במיוחד באירובי מדרגה ורצפה. הדרכתי ספינינג, פיטבול, עיצוב ואירובי. בשליש הראשון הרגשתי ממש רע ולא התאמנתי. הייתי חלשה ומסוחררת, כמעט לא שתית, הקאתי המון. בשבועיים האחרונים מרגישה יותר טוב והשבוע חזרתי להתאמן באירובי מדרגה. לא קל לשמור על דופק סביר כי לא התאמנתי הרבה זמן, אבל אני עושה הרבה הפסקות ולאט לאט מתרגלת. פילאטיס זה נהדר לאימון שרירי רצפת האגן, לשמור על הגב ועל חגורת הכתפיים ועל יציבה נכונה. חשוב שהמדריכה תתן לך הנחיות אישיות משום שיש תרגילים (כגון roll-up) שבשלב מסוים כבר לא עושים בהריון, גם כי אין טעם וגם כי זה יכול להזיק. אותו כנ"ל לגבי פיטבול. קחי בחשבון ששיווי המשקל בהריון משתנה וצריך להזהר עם הפיטבול. כמו כן חשוב לא למתוח את השרירים עד קצה גבול היכולת, כי בהריון מופרש אלסטין שגורם לגמישות רבה מהרגיל ואת עלולה לגרום נזק. לגבי חוסר חשק, זה גם נובע מכך שלא התאמנת תקופה. מומלץ לשלב הליכות ולשמור על הכושר ועל מערכת הלב-ריאה. אשמח לענות לעוד שאלות אם יש. בהצלחה!

bat31

New member
כתבת "לעשות בהריון כל מה שעשית לפני" אבל

לא עשיתי לפני כלום! הייתי פדלאה לא התעמלתי שנים!!! משמע: עכשיו אני מתחילה! ולכן, למי שלא זזה (אפילו לא הליכות) שנים איזה ספורט מועדף? האם יוגה בהריון? (זה בכלל ספורט)? האם סטודיו C לנשים בהריון?

תשובה ../images/Emo13.gif

ראשית, תשובתי התייחסה למה ששירי שאלה, ולנתונים הספציפיים שלה. למי שרק עכשיו מתחילה הייתי ממליצה על פעילות אירובית מתונה (שחיה, הליכה - לא מעבר לכך) ו/או על פעילות שעובדת על שרירי רצפת האגן, היציבה, הגמישות, כל השרירים הפנימיים כגון פילאטיס או יוגה. מאחר ואף פעם לא עשית אני ממליצה בחום הצטרפות לקבוצה שמיועדת לנשים בהריון. עם כל הרצון, מדריכה שמלמדת קבוצה גדולה של נשים ורק את בהריון, ואת כמובן לא יכולה להיות קשובה לעצמך כי אין לך למה להשוות מאחר ולא התאמנת קודם לכן, עשויה להתקשות לתת לך את ההנחיה האידיאלית. לכן מומלץ לדעתי להירשם לחוג יעודי. אני לא משתגעת בכלל על השיטה של סטודיו C ויסלחו לי המכורות (פשוט משעמם בעיני, וקשה להתמיד, ומאחר ובהריון את גם לא רואה "תוצאות מידיות" כי את בכל מקרה עולה במשקל והבטן גדלה אז זה עוד פחות משדר מוטיבציה). לדעתי יוגה בהריון היא הפעילות האידיאלית, וכן זה ספורט - ואפילו לא קל. ואם אפשר לשלב הליכות - מה טוב.

bat31

New member
שחיה בבריכה מחוממת.. מותר? או שצריך לבדוק

את טמפ' הבריכה? בכלל מה ההגבלה למים חמים/טמפ' בהריון?

בריכה מחוממת

כדאי לבדוק את הטמפרטורה, למרות שלדעתי גם בריכה מחוממת היא לא חמה, היא בסביבות ה-25-30 מעלות שזה בסדר שכן זה לא עולה על טמפרטורת הגוף. אבל מומלץ לברר את זה, אני לא מבינה כל כך בשחיה (או בטמפרטורות של בריכות
). מה שכן, זו אחת הפעילויות הכי טובות ובריאות שאת יכולה לעשות בהריון ובכלל

bat31

New member
באמת? זה צריך להיות עד! לטמפ' הגוף?

כלומר בריכה שנמצאת ב 35 מעלות, גם??

כתבתי שאני לא יודעת ושצריך לברר...

אני לא סגורה על עניין הטמפרטורה, במיוחד לאור העובדה שטמפרטורת הגוף עולה במאמץ. את זה צריך לברר עם מדריך שחיה שמתמחה בהריון, או עם רופא/ת נשים.

צמיגים=פעילות אירובית

כמובן שאם תניקי זה יכול לעזור לירידה במשקל, כמו גם מה תאכלי וכמה וכו'. אבל כעקרון כדי להפטר מעודפי שומן אין פתרון מלבד פעילות אירובית (הליכה, ריצה, אירובי, ספינינג, קיקבוקס וכו'). את התוצאות של כפיפות הבטן יראו רק אחרי שתיפטרי מהעודפים, אם יהיו...

מיכל../images/Emo140.gif

גם אני כעקירון מתאמנת שנים אני בעיקר רצה ורוקדת וכמובן חדר כושר בשבועיים האחרונים לא הייתי מסוגלת בגלל בחילות וכאבים בקיבה פשוט לא הייתי מסוגלת להתאמן כרגיל אני מאד מקווה שזה יעבור לי בעזרת ה' תוך שבועיים שלושה.....השאלה היא אם אני אוכל לחזור לרוץ ולרקוד כרגיל(כמובן לא באותה עצימות שלפני ההריון) אבל זה בסדר לרוץ 30 דק' על דופק יחסית נמוך?

תשובה

שוב, כלל האצבע הוא שכל מה שעשית לפני את יכולה להמשיך ולעשות - תוך המגבלות שציינתי קודם לכן. מאחר וריצה היא ספורט בעצימות גבוהה (כמו אירובי מדרגה למשל), חשוב עוד יותר לשים לב לדופק ולטמפרטורה. מאחר וזה ספורט שאת עושה לבד, זה חשוב כפליים. דופק של עד 75% הוא בסדר גמור, אם את מצליחה לא לעבור אותו בריצה - מה טוב. כמובן להקשיב לגוף - במיוחד עם הנטיה ההריונית לחוסר שיווי משקל, נפילות סוכר וסחרחורות - חשוב מאוד להזהר. אני מכירה נשים רבות שעד כמעט התל"מ המשיכו עם אירובי, ספינינג וכל השאר, תוך הקפדה יתרה על הדגשים. חשוב להמנע מספורט שיכול לפצוע אותך, כגון קיקבוקס (בין אם מכה ממישהו אחר בטעות ובין אם קריעה של שריר). בהצלחה

למעלה