ספארי

O H A D 3

New member
ספארי

רציתי לדעת אם יש איזו שהיא מחלוקת בין מקימי הספארי לבין איכות הסביבה או לתנו לחיות לחיות.. אם יש התנגדות מארגון כלשהו לגבי ספארי. השאלה בישביל עבודה, תודה לעונים..

dim18

New member
בעיקרון המחלוקת העקרית

בין ארגונים למען זכויות בעלי חיים (כגון אנונימוס בארץ או פטה בחול) לבין ארגונים לשימור הסביבה ולבין גני החיות עצמם הוא באחזקת בעלי חיים בשבי, בין אם לחינוך ובין אם לשימור המין. הארגונים הפועלים למען זב"ח (זכויות בעלי חיים) טוענים שאין לנו זכות להחזיק בעל חיים במתחם סגור אפילו אם זה להגנתו כי זה מונע ממנו מרחב תנועה ופוגע בזכויות שלו. לעומתם גני חיות וכן ארגונים רבים להגנה על חיות בר טוענים את ההפך וכמובן גם את העניין שאחזקת בעלי חיים בשבי מצילה מינים רבים שלהם. אישית אני מאוד מכבד את האירגונים לזכויות בעלי חיים ואף השתתפתי בפעילויות שונות שהם ארגנו (בעיקר המאבק נגד פרוות ופיטום אווזים) אבל במקרה הזה לדעתי הם פשוט טועים ובגדול, והטעות הזאת נובעת מחוסר ידע בנושא וגם למרבה הצער הבנה של רבים בהתנהגות בסיסית של בעלי חיים.

geostant

New member
שילחמו

באלה שפוגעים בחיות אשר בטבע שלא ילחמו במי שרוצה לשמר ולהציל מינים בסופו של דבר כשיש רבייה טבעית מעבר למה שצריך בגני החיות מעבירים / משחררים את החיות בחזרה לטבע (חוץ מבספארי בישראל ששם מוכרים את הבשר שלהם, אבל זה כבר משהו אחר...)

dim18

New member
לא הבנתי את השורה האחרונה על הסאפרי

מזאת אומרת מוכרים את הבשר שלהם? התכוונת לבעלי החיים ששם? ולגבי ארגוני זב"ח, תשמע אתה צודק וגם אני לא מסכים לעמדות שלהם בנושא הזה. אבל העניין הוא שוב שיש גם אנשים שחושבים מעבר וטוב שיש חוילוקי דעות אחרת לא היינו יכולים לעלות על טעויות שאנחנו עושים. סתם לדוגמא בעבר עבדתי במעין גן חיות קטן שהתנאים בו היו פשוט זוועתיים ואני מדבר על זוועה של ממש. להקת קופי בבון בכלוב של מטר על מטר, דביבון שמגודל לבדו ללא שום גירוי סביבתי וגואנקו מסכן שהגיע לידי התגרדות אובססיבית על הכלוב. אחרי שראיתי את התנאים שם לא רציתי להמשיך להיות בו וכיום הוא נסגר הודות למחאה ציבורית. אם אנשים לא היו מפקפקים בדברים לפעמים אז אף אחד לא היה שם לב לתנאים ששם והמקום היה ממשיך להתקיים בלי חשש. לדעתי הפערים בדעות של ארגוני זב"ח אל מול ארגוני שימור סביבה ניתנים לגישור ומשיתוף פעולה ניתן רק להרוויח.

או! זה בדיוק ההבדל עבדת בפינת חי

אל תתבלבלו בין פינות חי לגן חיות זה ממש לא אותו דבר למרות שיש גם גני חיות בארץ (כולל הספארי) שבהם יש עוד מקום לשיפור גם אני ממש לא מחבבת פינות חי. יש הרבה יותר מדי והתנאים בהן בדרך כלל נוראיים.

dim18

New member
אני לא מתבלבל

ברור שיש הבדל עצום בין השניים, אבל עדיין העיקרון בהודעה שלי הוא זהה. אם לא היו דעות שונות בקרב אנשים ולא היו גם את הקיצוניים בכל דבר אז לא ניתן היה לשפר את הטעויות שלנו כי אם תרצי או לא ברגע שאדם בטוח בדרכו הוא צריך להיות אדם מאוד גדול כדי לעצור ולהגיד שהוא טועה. דיונים וחילוקי דעות בסופו של דבר גורמים לנו לעשות לעצמנו בדק בית ולראות האם יש מקום לשיפור. ונכון שהמצב בארץ שופר רבות אבל אנחנו עדיין ממש לא מפותחים לעומת אירופה וגני החיות ששם, נכון יש הבדלי תקציב עצומים אבל אפילו הדברים הבסיסיים ביותר יכולים לשנות. למשל, הייתי בהולנד לפני שנתיים וביקרתי בין השאר בגן חיות עצום ובאמת מקסים עם בעלי חיים נדירים כמו שנבוב, תחש נהרות היפופוטם פיגמי ואפילו כרישים שמוחזקים באקווריום מיוחד. והנה באותו גן חיות ענק חוץ מבכניסה לא היה שלט אחד שכותב "אסור להאכיל את החיות", ולא ראינו אדם אחד שמוציא במבה/ביסלי/פיצוחים וזרק לקופים שאגב היו מאוד מסוקרנים מהמבקרים. זה מסוג השינויים שאני מדבר עליו והייתי מאוד רוצה לראות אותם קורים בגני החיות בארץ, פשוט כבר נמאס לי לבקר אצליינו וכל ביקור לריב עם חצי מהמבקרים על זה שדובים וקופים לא אומורים לאכול את הזבל שלהם.

בעניין האכלת בעלי החיים

היום בדיוק טיילתי בגן החיות העמוס חו"ל המועד סוכות ופסח זה הזמנים העמוסים ביותר שלנו והאמת היא שהסתובבתי זמן לא מועט בגן באזור הקופים למשל וראיתי רק אדם אחד שהאכיל! כשאני משווה את מצב ההאכלות היום למה שהיה לפני שנתיים או שלוש השינוי הוא אדיר!! פעם הייתי חוטפת עצבים מטיול קצר של חצי שעה בגן החיות שבו הייתי מעירה עשרות פעמים. היום מעט מאוד אנשים מאכילים את בעלי החיים! אני חושבת שהפרסומים הרבים שהיו בתקשורת בשנתיים האחרונות תרמו רבות לשיפור המצב. כמו כן יש מדריכים שמסבירים לקהל על בעלי החיים ומדריכים תוך כדי האכלה שלהם מה שגורם לקהל יותר להקשיב ופחות להיות עסוקים בלהאכיל.

dim18

New member
החלום הרטוב שלי

רק אדם אחד שמאכיל...הלוואי באמת על כל הפעמים שביקרתי אצלכם. לפעמים המצב היה כה בילתי נסבל עד שזה הגיע לטונים גבגוהים ופעם אחת כאשר התעצבנתי על זה שמישהי זרקה שקית שלמה של במבה לתוך הכלוב של המקוקים השחורים החבר הערס שלה כמעט התחיל איתי מכות. גם אצלי בעיר בחי-פארק המצב לא פחות טוב, יש לנו כמה כלובים פתוחים בהם האדם נכנס לכלוב עם בעלי החיים זה רעיון נהדר אלא שאין פעם אחת שאתה לא עובר ולא רואה איזה אמא מטומטמת דוחפת את הילד שלה לתת פיצוחים לקופים/ציפורים. ואגב, אני מסכים שהמודעות עלתה אבל זה קרה בעיקר על חשבון כמה מקרי מוות מאוד מפורסמים של בעלי חיים גם אצלכם וגם בירושליים, אלו דברים שלא היו צריכים להתרחש מלכתחילה. אבל האמת שאפילו אדם אחד שמאכיל זה אדם אחד יותר מדיי שיכול לסכן כל בעל חיים אשר בסביבתו. ואגב, בשיפור תנאים לא התכוונתי רק להתנהגות של המבקרים וישנם עדיין בעלי חיים שמוחזקים בתנאים לא הולמים. ואני לא מדבר אפילו על כלובי רשת אלא על דברים הרבה יותר בסיסיים. למשל באותו גן חיות צום זהייתי בו הכל היה באמת מקסים מלבד מכלאה אחת שפשוט הטריף אותי מדוע היא נבנתה בצורה הזאת. המכלאה היא עצומה ומוחזקים בה כמה זכרי צי'טה במבנה חברתי המזכיר חברויות זכרים בטבע. העניין שכל המכלאה מלאה בעצי אורן אירופאים שמצפיפה אותה מאוד וגורמת לכ העניין להיראות מגוכך. הצי'טה הוא בעל חיים של מישורים פתוחים ועבור זכרים צעירים לשחק תופסת במתחם ענק יכול היה להיות משהו מאוד מהנה. העצים שתקועים בכל מטר במכלאה אולי עושים צל למבקרים ולכאלו שלא מבינים זה נראה ממש פסטורלי אבל עבור הצ'יטות זה מכשול אמיתים. ואגב, עוד דבר שמפריע לי היא שהמכלאה נבנתה בסמיכות כה רבה למכלאת האריות, האוייב הכי גדול של הצ'יטות בטבע במרחק בו הם בטח חשים בנוכחות אחד של השני. זה רק דוגמא אחת לדברים הכי בסיסיים שניתן לעשות כדי לשפר את מצב אחזקתם של בעלי חיים בשבי, אפילו במקום שמבחינת העין הבילתי מזויינת שלי בהחלט מתקרב לשלמות

geostant

New member
זה ברור

שאם גן חיות לא יודע לטפל בחיות שלו ולא נותן להם תנאי מחייה מעולים (לא מדבר על טובים או מצויינים, מדבר על תנאים מעולים !) אין שוב סיבה שאותו גן חיות ישאר פתוח וצריך לסגור אותו כמה שיותר מהר. בעניין הספארי הייתה כתבה מאוד גדולה בידיעות אחרונות לפני כמה שבועות על בעיה של פיצוץ אוכלוסין בקרב מספר מינים בגן החיות והדרך הלא נעימה שהגן מטפל בבעיה. נסיתי לחפש אם הייתה כתבה מקבילה באתר של YNET אבל לא מצאתי

dim18

New member
אתה רציני??

תתוכל אוליי לספר בקיצור מה הופיע בכתבה, הדברים שאתה מספר הם מאוד מוזרים ולא מתאימים לגן חיות מודרני, בטח לא הסאפרי שאולי יש בו מקום לשיפור אבל יש לו היסטוריה ארוכה של הצלחות לעמוד מאחוריה. ואגב, אתה זוכר במקרה על אלו מוקורת הכתבה התבססה? אם הדבר נכון (וזה אם מאוד גדול) זאת תעודת עניות לסאפרי כגוף לשימור טבע ובעלי חיים ובטח כגוף המחנך לשמירה על החי.

geostant

New member
לא אני צוחק

ברור שאני רציני ! אני לא זוכר מילה במילה מהכתבה, אני זוכר רק את הנושא המרכזי של בעיית האוכלוסין בספארי והדרכים ל"פתרון" הבעיה לא זוכר מעבר לזה נסיתי לחפש גם ב-GOOGLE אם יש אזכור לכתבה אבל לא מצאתי

בקשר לכתבה

הדברים בכתבה חלקם מסולפים וחלקם פשוט לא נכונים אם תשים לב טוב מי המקור לפרטים? אף אחד לא יודע, בטח שהוא לא מוכן לחשוף את עצמו. מתי קרו המקרים שהוזכרו בכתבה? לא כתוב - חלק מהמקרים קרו לפני יותר מ- 10 שנים!!! אני לא רוצה להיכנס לדיון על זה עכשיו אבל אני בהחלט מזמינה אותכם לקבל תשובות בשבוע הבא בדיוק בפורום בע"ח בחינוך אני יחד עם דוברת הספארי והווטרינר נתארח בפורום ונענה על כל שאלה. על האירוח תהיה כמובן הודעה רשמית מטעם תפוז

Mar1Zipan

New member
מסכים לחלוטין עם geostant...

ברב המקומות שבהם מגדלים בעלי-חיים למטרות שימור, עושים את כל המאמצים להקנות להם את היכולות והאינסטינקטים הטבעיים של החיה, כדי שאפשר יהיה לגדלה לצורך שחרור בטבע. ארגוני זכויות בעלי החיים צריכים לחזק התנהגות שכזו, וללא להתנגד ללא הכרה לכל החזקה בשבי של חיות... הרי אם לא היינו מחזיקים בשבי חיות בעבר, היום לא היו לנו שמורות באפריקה שמצליחות לשמר עולם שפעם היה קיים באופן טבעי. אז ללא ספק מלאכותי פחות טוב מטבעי, אבל הרבה יותר טוב מכלום!!!

echis

New member
אירגוני זב"ח שמים את הפרט במרכז

האידיאולוגיה הזב"חית שמה את הפרט בראש סדר העדיפויות, כאן ועכשיו. אם בעל חיים מסויים נמצא בכלוב או בכל מצוקה קטנה כגדולה יש לשחרר אותו לאלתר, על פיהם, ולא משנה מה הסיבות להחזקה בשבי או מה ההשלכות של השחרור. זו אידאולוגיה יפה אבל לצערי לעיתים קרובות, כמו במקרה זה, הם נוטים לשפוך את התינוק (או הגור) עם המים. בעיה נוספת שאני רואה בארגוני הזב"ח היא נטייתם לדאוג ולטפל בחיות בית ובחיות משק ולהזניח (או לדאוג הרבה פחות) לחיות בר, ביחוד כשמדובר בחיות בר קטנות ולא מוכרות. לא ראיתי את אנונימוס יוצאים נגד זיהום הנחלים הגורם למותם של רבבות צפרדעים כפי שהם יוצאים נגד אכילת בקר.

אני מאוד מסכימה איתך

בכלל, הקיצוניות ויפי הנפש באים בדרך כלל מתוך בורות וראיה מאוד צרה

Mar1Zipan

New member
כי לצאת נגד זיהום הנחלים

עושה הרבה פחות רעש תקשורתי מאשר לצאת בצורה כ"כ אגרסיבית נגד אכילת בקר, ולצערנו, רעש תקשורתי הפך להיות המטרה וכבר מזמן לא האמצעי...

למעלה