סכמ"ש

• פותח הנושא giri
  • פורסם בתאריך

giri

New member
סכמ"ש

כמעט שכחתי שיום שישי

איך היה השבוע שלכם, עם הסוסים ובכלל?

אתמול השתתפתי בסדנת קליקר עם סוסים

היה מאוד מעניין ומלמד לראות איך זה קורה בפועל.
לתוהים - אז הסוסים לא נודניקים כלפי האוכל ולא מנסים להוריד את האצבע ביחד עם האוכל כשמאכילים אותם.
הדבר הראשון ששמים עליו דגש בעבודה עם סוסים וקליקר זה נימוסים (להתעלם מהפאוץ' עם האוכל ולקחת את האוכל מהיד בעדינות!)
ובאמת, כל הסוסים בחווה שעבדו איתם היו מאוד מנומסים, קשובים ורגועים.

ולעוד תהיות שבטח יש לחלקכם -
אז לא, זה לא הופך את הסוסים לתלויים או מבצעים רק עם אוכל.
קליקר הוא רק כלי עזר ללימוד התנהגויות. זה לא אומר שעכשיו בשביל כל פיפס שהסוס עושה הוא יצטרך אוכל למשך כל חייו. כדי למנוע השמנה או קוליקים וכד' משתמשים בעיקר במנת התערובת היומית שגם ככה הסוס מקבל.
קיימים גם חיזוקים נוספים מלבד אוכל (כל דבר שהסוס אוהב ורוצה) אבל אוכל הוא חיזוק נוח מאוד לעבודה (טעים וניתן לעשות איתו הרבה חזרות).

בסדנה אתמול התמקדנו בעיקר בעבודה מהקרקע ודיברנו גם על איך עבודה עם קליקר יכולה לעזור בפתרון בעיות התנהגות ללא שימוש בלחץ / הפחדה / כפייה, ועל קליקר ככלי עזר לטיפולים וטרינרים (ראיתם פעם סוס שאוהב זריקות או שבולע תילוע מר ומגעיל מרצון וללא שום מאבק? הייתה לנו הדגמה כזאת אתמול).
ודיברנו גם על לימוד שייפינג (למידה בשלבים הדרגתיים) לביצוע טריקים. הרעיון הוא פחות הביצוע של הטריקים אלא יותר ללמד את הסוס ללמוד ולחשוב. להפעיל אצל הסוס את מערכת החיפוש והסקרנות במקום את מערכת הפחד. זה שזה סוס ולא כלב לא אומר כלום. כל חיה יכולה ללמוד, כולל דגים.

בעניין קליקר ורכיבה - בעיקרון זה אפשרי (הסדנה אתמול התמקדה בעבודה מהקרקע) אבל ברכיבה יש גם אלמנט של חיזוק שלילי (ואין לי כוונות להיכנס שוב לנושא הזה...) אבל בהחלט יש בעולם רוכבים מתקדמים שמשתמשים בקליקר ברכיבה כדי לסמן לסוס את הרגע המדויק שבו שהוא עשה משהו טוב.
מי שסקרן יכול לחפש בגוגל את Alexandra Kurland - היא אחת מהחלוצות בעולם באילוף סוסים בקליקר והיא אימנה גם סוסי פוני לשמש כסוסי נחייה לעיוורים בעזרת קליקר.

אני מתארת לעצמי שיש פה כאלה שימשיכו לחשוב שזה קשקוש ובשביל מה בכלל צריך את זה, למה זה טוב, ומה פתאום אנשים החליקו על השכל ומנסים "לשנות את העולם" / "להמציא את הגלגל" ודברים כאלה.
אז שום דבר פה לא הומצא מחדש, אין פה עוד פילוסופסיה של חרטא לא מבוססת על כלום במסווה של שמות יפים ושיווקיים...
ואני מתארת לעצמי שלהרבה פה יש חוויות לא חיוביות משימוש בקליקר עם סוסים או עם כלבים.
אני לגמרי מבינה (לא כל חרטטן שעובד עם קליקר יודע בכלל מה הוא עושה). גם אני הייתי סקפטית ומזלזלת הרבה מאוד זמן.
קליקר זה לא דבר חדש, התניה קלאסית ואופרנטית הן לא דבר חדש. אלו דברים ישנים שהיו קיימים מאז ומעולם והם מבוססי מדע. מה ש"חדש" זה היישום של אותם העקרונות גם על סוסים.

בסדנה אתמול חוויתי סוג של "פקיחת עיניים".
עוד אין לי תשובות לכל השאלות והספקות שיש לי בראש, אבל בהחלט הרגשתי שקיבלנו זווית ראייה ייחודית לעבודה עם סוסים, מעבר לכל הגישה של "לחץ והרפייה".
אני קצת בתחושה של "זר לא יבין". מי שלא חווה את הסדנה אתמול לא יכול להרגיש את התחושות שלי.
זה סוג של "מילוי חורים" שהיו לי מאז שהתחלתי ללמוד אילוף כלבים. עוד חלק שהיה חסר לי בפאזל.

בקיצור - אני נהנתי ולמדתי, וכך גם הסוסים ושאר משתתפי הסדנה (שהורכבו ממגוון רחב מאוד של אנשי סוסים. מדריכי רכיבה אולימפית/מערבית/טיפולית/מנהלי חוות ורוכבים חובבים. היה שם הכל).
ממליצה בחום לכולם, גם אם אתם לא מסכימים עם הכל. חישבו זאת כעל עוד כלי שיכול להיות שימושי עבורכם ועבור הסוסים, לא חייבים מיד לשנות את כל מה שמאמינים בו בשביל זה.

אגב - קטע נחמד ומגניב שהיה אתמול - חיפשתי לסדנה אתמול טרמפ מאזור המרכז (כי היא התקיימה במושב קצת לא נגיש עם תחבורה ציבורית ואין לי רכב...). אז מצאו לי טרמפ.
בנסיעה התברר לי שמי שהסיע אותי זה המנהל של החווה שבה נמצא הסוס שהיה תקופה מאוד ארוכה הסוס הקבוע שלי בחווה שאני נמצאת בה עכשיו - עד שמכרו אותו. הוא סיפר לי כמה שהוא טוב ושמאוד מרוצים ממנו שם. הבטחתי לבוא לבקר בהזדמנות

jgut

New member
סיקרנת אותי

ואני שמחה לשמוע על אלפרד (זה השם שלו?)

לא התכוונתי לאלפרד (שגם עליו אני מתעדכנת בקביעות)

התכוונתי לסוס שהיה הסוס הכמעט קבוע שלי בחווה הנוכחית
ולפני מספר חודשים הגעתי לחווה וגיליתי שהוא נמכר...
אמרו לי לאן אבל דיי נשבר לי הלב מאז. הוא הסוס היחיד בחווה שהרגשתי ביטחון עליו, שלמדתי לסמוך עליו. שהרגשתי איתו בנוח. כל זה מאוד חסר לי מאז. גם הסוסים האחרים בחווה מקסימים אבל זה לא מרגיש לי אותו הדבר...
אני הרבה פחות מרגישה מחוברת אליהם. אוהבת אותם מאוד אבל מרגישה ש"זה לא זה".

בעניין הקליקר - מי שמעוניין - יש דף פייסבוק בעברית שמכיל עוד הרבה מידע/סרטונים וקישורים.
הדף נקרא "סוסים - אילוף, טיפול ותקשורת".
להגיד לכם שאני לגמרי מסכימה עם כל התכנים שהעלו שם - אני לא, ויש שם מעט דברים שקצת פחות אהבתי.
אבל היו גם לא מעט דברים שכן התחברתי אליהם ושאני מסכימה עם רוח הדברים שלהם.
אני חושבת שכן יש הרבה מה ללמוד משם.
זה כן מצריך איזושהי תפיסה מחשבתית שונה בגישה שאולי לא כולם יתחברו אליה בגלל מגוון סיבות
וזה לא משהו שאפשר להסביר על רגל אחת.

superKENZ

New member
עדיין מסתגלים

עדיין לא הסתיים לגמרי השיפוץ בחווה, אבל השינוי כבר מורגש, לטוב (ואני מקווה שזה רק לבינתיים,) ולרע.
הסוסים יוצאים פחות, יש הרבה יותר אנשים (שזה לא רע...), יש מגרשים נוספים, אבל הם לא מלוטשים לגמרי, אז אתה אף פעם לא יודע למה לצפות אחרי גשם או יישור, יקח לנו קצת זמן ללמוד אותם.
סה"כ, לי קשה עם השינוי, ועם שינויים בכלל. אבל זו הזדמנות לעבוד על עצמי גם בקטע הזה.

הסוס שלי החליט ששלג זה כיף, והוא משיר כאילו יש פה סופת שלגים (חומה), זה הופך את ההברשות למתישות. נורא!

והגברת הצעירה כבר שולטת בהכל. מגיעה לחווה, רצה לסוסונת, יכולה לשבת ליד האורווה שלה שעות ולדבר איתה.
מוציאה, מברישה, מנקה פרסות כמעט לבד, סוחבת את הראשייה, כי האוכף כבד, נזהרת מאחורי הסוס.
מביאה קסדה, מביאה שרפרף, בודקת חגורת בטן ועולה כמעט לבד.
מחזיקה מושכות, מכוונת ימין ושמאל ועוצרת.
מטיילת טיולים של חצי שעה פלוס מינוס, נורא רוצה טרוט, אבל אמא לא מרשה. אז היא קמה ויושבת בהליכה.
שוטפת אם אפשר, מטאטאה עם המטאטא הקטן את הלכלוך שנשאר.
וסה"כ מאוד מאוד מבסוטה.

כן. בעלי כבר עשה חור בקיר עם הראש מהדפיקות.

אז קצת תמונות שוויץ מהטיול של שלישי בבוקר.

מצאתי עבודה!

בזכות חברת פורום נהדרת(ונסתרת)- פנתה אליי בפרטי וסיפרה לי על חווה שמחפשת עובדיםות.
אחת החוות הגדולות באזור, חווה מקסימה עם המון אנשים וסוסים והמווון עובדים.
איזה גודל של חווה! פשוט נהדר.
בינתיים אני מנקה תאים, למדתי להנות מזה שזה נהדר. בהמשך מקווה גם להגיע לעוד מגע ישיר עם הסוסים.
זהו בינתיים.
שמחה שכתבתי פה על זה!
גם אני התכוונתי ללכת אתמול לסדנה שהורס לאבר הלכה אליה, אבל בסוף הלכתי לחווה, לעזור להכין אותה לתחרות.
שבוע טוב לכולם!

giri

New member
איזה יופי!

שיהיה בהצלחה ואל תשכחי לעדכן אותנו איך הולך לך

jgut

New member
סה"כ בסדר

הרכיבות עצמן השבוע היו טובות.
עם הסייחה היתה לי את הרכיבה הכי טובה עד כה. כניראה שזה שהמאמן הפריד אותה מהחבר שלה, עוזר לה להיות יותר מרוכזת בעבודה.
&nbsp
גם אצלנו בחווה יש כל מיני שינויים. גם אני כמו קנז לא אוהבת שינויים.
החווה מאוד גדלה ובגלל זה יש הרבה מדריכים. שניים מהסוסים שלי משתתפים בב"ס. בזמן האחרון יש לי קושי עם הנושא. קשה לי לשחרר. קשה לי כשעובדים בשיטות שאני לא אוהבת. גם אם זה לא כזה נורא...
&nbsp
בחמישי היה לנו סדנאות מהלימודים אצלנו בחווה. זה היה יום מאוד ארוך, כי גם באתי לרכב על הסוסים שלי לפני. מכיוון שאני מהחווה אז די התרוצצתי כל היום כדי שהסוסים יהיו מוכנים.

giri

New member
שבוע מוצלח

היו לי רק שתי רכיבות השבוע, אבל שתיהן היו טובות.
ביום חמישי רכבתי בערב והיה ממש שקט ונעים - המאמן של הקבוצה השניה נסע עם חלק מהתלמידים שלו לתחרות של שבועיים מדרום לגבול וזה אומר שאין שיעורים שלהם עד שעה מאוחרת, ממש כיף.
ביום שישי היה לי שיעור עם ג'יימי, וליסה התעקשה שנעבוד באותו גובה, מה שהיה נחמד (מעבר לגובה מסויים מרווח הטעות הולך וקטן). עשינו מסלול קטן ונחמד במטר, וזו היתה הרכיבה הכי טובה שלי עד כה. בשבועות האחרונים אני מתמודדת עם בעיה בכתף ובזרוע שמאד מקשה עלי עם האיכוף והטיפול (ניקוי פרסות הוא אחד הדברים שאני ממש מתקשה לעשות עכשיו ומאד מכאיב לי) אבל ברכיבה זה ממש לא הפריע, בעיקר כי לא השתמשתי הרבה בידיים, וכשכן זה היה בעוצמה מאד נמוכה. זה מבחינתי סימן מצויין, כי אני מנסה כבר שנים לא להשען על המושכות ולא למשוך לסוס בפה, בהצלחה חלקית. ליסה היתה מרוצה ממני מאד, ואחרי השיעור כשניגשתי לשאול אותה מאיפה לקחת תרופה שהיה צריך לתת לצ'ואי, היא כיבדה אותי באגרוף ידידותי לזרוע ובציון: "תראי איזה מסלול מצויין! רכיבה מעולה! כל הכבוד לך!" מה שהיה מאד נעים לשמוע (פחות להרגיש, זו הזרוע עם הדלקת
).
חוץ מזה הצלחתי להתארגן על תיאומי לו"ז מול קת'רין לתקופה הקרובה ולשמחתי היא הסכימה להתגמש מבחינת הימים שאנחנו מחליפות כך שגם לי יצא להיות בחווה לשיעורים בשבת, שזה אחד הימים שבהם בדרך כלל ליסה מעמידה מסלול במגרש. מאחר ומפרקים את המגרש כל יום, גיליתי לאחרונה שלגמרי במקרה היומיים שבהם מעמידים מסלול הם שני ימים שהם בעקרון של קת'רין, וזו הסיבה שלא יצא לי כמעט בכלל לקפוץ בחודשים האחרונים.

למעלה