סיכום הדיון על הכל-יכול וסגירה סופית של ויכוח לא נגמר זה.

• פותח הנושא hnc
  • פורסם בתאריך

aryeh201444

New member
לא התכוונתי אליך באופן אישי

התכוונתי למין האנושי בכללתו ולכל יישות שאיננה האלוהים בכבודו ובעצמו. ואני חוזר בפניך על עקרון שאמרתי קודם. אתה לא מסוגל לקפוץ לגובה 100 מטר כי יש כוח משיכה שמגביל אותך. אני לא מסוגל לראות מעבר לקיר כי יש מה שמגביל את הראייה שלי. אלוהים לא מסוגל ללקק גלידה לא בגלל שיש כוח שמגביל אותו, אלא אדרבה הכוח הבלתי מוגבל שלו יוצר את ה"מגבלה" הזו. ליקוק גלידה שייך רק אצל יישויות מוגבלות ואלוהים איננו יישות מוגבלת. אני מבקש לרגע שתתבונן בהבדל הזה שאני מציב בפניך ותאמר לי את דעתך בעניין הספציפי הזה. ההבדל בין חוסר יכולת שנובע מכוח מגביל ובין חוסר יכולת שמונע ונובע מכוח העצמה הבלתי מוגבלת.

רגע אחד

לפני הדת אלוהים הוא omnipresent, מה שאומר שהוא נמצא בכל מקום, כל הזמן. זאת אומרת שהוא נמצא גם בתוך בני אדם, וכשבן אדם מלקק גלידה אלוהים יכול לבחור להרגיש את זה כי הוא גם ככה בתוכו, לא ככה?

aryeh201444

New member
זה לא מדויק

אלוהים לא נמצא בכל מקום. המושג מקום לא שייך אצלו. ההשגחה שלו נמצאת בכל מקום. (ייתכן שיש אסכולות ביהדות שסוברות אחרת)

חנוך25

New member
דיוק זה חשוב מאוד

לגבי הגלידה, הוא בוודאות מללק. וגם גונב!
לפעמים אצלי בפריזר חסר קצת גלידה, בלי שנגעתי. שיבקש לפחות...
או שזאת ההשגחה?

aryeh201444

New member
כנראה הגלידה שלך ממש טעימה...

בן אנד ג'ריס? שטראוס? או אולי גלידה ביתית?

hnc

New member
תראה,אני לא מסוגל לעשות הרבה דברים כי איני כל-יכול,

בניגוד לאלוהים שאמור להיות כל-יכול ושככזה הוא אמור להיות מסוגל להכל,אבל ממש הכל, כי אחרת הוא לא כל-יכול ולא משנה איך תציג את הדברים ובכמה מילים והסברים תשתמש.
ותקרא שוב והפעם בתשומת לב את המשפט שכתבת:"אלוהים לא מסוגל ללקק גלידה לא בגלל שיש כוח שמגביל אותו, אלא אדרבה הכוח הבלתי מוגבל שלו יוצר את ה"מגבלה" הזו. ליקוק גלידה שייך רק אצל יישויות מוגבלות ואלוהים איננו יישות מוגבלת."..
לא ידידי אריה,ליקוק גלידה שייך אצל יישויות מוגבלות,ואם כך אז בטח ובטח שצריך להיות גם שייך ליישויות בלתי מוגבלות,כי אחרת הישויות הבלתי מוגבלות האלה הן מוגבלות ביחס ליישויות המוגבלות...

aryeh201444

New member
ידידי hnc

כמה פעמים אני צריך לחזור על זה? אלוהים איננו כל יכול בצורה שאתה מגדיר את המושג כל יכול. אתה חוזר שוב ושוב שאלוהים שלא מסוגל לעשות x איננו כל יכול ואמרתי לך כבר שאני מסכים אתך. אם מפרשים את המושג כל יכול כפי שאתה מפרש אותו אתה בהחלט צודק. מה שקורה הוא שאתה ואני מדברים בשתי שפות. אתה מגדיר את המושג כל יכול כהבנתך וטוען טענות שמתאימות להגדרה שלך ואני טוען טענות שמתאימות להגדרה שלי. זו הסיבה שהתקשורת בינינו לא מתקדמת ואנחנו מסתובבים סחור סחור. ולכן כדי להמשיך את הדיון המעניין הזה אנחנו נהיה חייבים לדעתי להסתנכרן במשמעות של המושג כל יכול.

חנוך25

New member
אריה, אתה חייב להיזהר בדבריך

אנשים עפו לגיהנום על הרבה פחות...

מדור 26

New member
אלוהים לא מסוגל ללקק גלידה, או לרוץ ?

הדמיון שלך לוקה בחסר...
אותו אלוהים (שאתה מאמין בו, ולפי סיפרים הזויים בתורה), התחפש לבן אדם כשהופיע יחד עם שני מלאכים אצל אברהם אבינו, לפני השמדת סדום ועמורה...אז, הסיבה היחידה שהוא לא ליקק גלידה, היתה, שטרם המציאו אותה...אבל לרוץ? מה מנע ממנו? עם איזה שטויות אתם מתעסקים!...
אלוהים שלכם, קיים רק בדמיונכם!...שם הוא יכול ללקק!...לא רק גלידה...

pozetiv

New member
פתרון הפרדוקס של האבן הכבידה

נניח שבתהליך מתמשך אלוהים יוצר שלב אחר שלב, ק"ג אחר ק"ג, אבן כלשהי .
בד בבד עם יצירתה הוא מרים אותה.

עד לשלב שהוא כבר לא יכול להרים אותה.

נניח שבX ק"ג - כבר נגמרה לו היכולת להרים את האבן משום שהיא הופכת מרגע לרגע להיות כבידה יותר ויותר.

וברגע שהוא מנסה להוסיף את הק"ג האחרון הוא מרפה את אחיזתו בה והאבן מתחילה לנפול .

הפרדוקס נוצר משום שהמסקנה אינה תואמת את הנחת היסוד בניגוד לאבסורד בו הנחת היסוד אינה תואמת למסקנה .

הנחת היסוד בפרדוקס האבן הכבידה היא שאלוהים נמצא ופועל לפי המערכת הפיסיקאלית שלנו .

בא ונראה אם בכלל אפשר להכניס את אלוהים לתוך מערכת המושגים שלנו .

בפיסיקה לא קיים מושג אינסוף, יש קבועים פיסיקאליים שקובעים גבולות לכל דבר החל מהאלקטרון וכלה ביקום כולו .
מכאן שאלוהים שנמצא בהנחת היסוד של הפרדוקס לא נמצא במערכת שלנו ,
אולם לפי סיומת הפרדוקס רואים שמדובר במערכת שלנו "לא יכול ליצור אבן שלא יכול להרים" (יכולת הרמה, כח כבידה, וכן הלאה ) .

מכאן שהפרדוקס הוא מדומה מכיוון שהוא מדבר על שתי מערכות שונות ואין פה שום פרדוקס .

ובכל זאת נשארה שאלה בדבר יכולתו של אלוהים במערכת שלו .

לשאלה זו לא ניתן למצא פתרון בשכל מפני שהגבול של היכולת החשיבתית שלך נגמר בדיוק במקום שבו אתה לא מסוגל להפריד בין שתי מערכות שונות מהותית זו מזו .

והן נראות כלכך דומות, עד כדי כך, שאפשר לחשוב שאלוהים לא יכול ליצור אבן כבידה שהוא לא יכול להרים .

hnc

New member
ידידי החיובי,בטח שיש בפיזיקה מושג האינסוף.

למה לא לדעת לפני שכותבים סתם דברים?
וזה שאתה כותב שאלוהים לא נמצא במערכת שלנו,ושהיכולת החשיבתית שלי נגמרת בדיוק במקום שבו אני לא מסוגל להפריד בין שתי מערכות שונות מהותית זו מזו,לא מסביר כלום ולא נותן שום פיתרון לפרדוקס,אלא רק מתרץ שוב דברים בזה שאנו לא מבינים,ושאלוהים מעל השכל שלנו (מערכת משלו ששונה מהותית מזו שלנו..איזו מערכת בדיוק?) וכל החבילה הרגילה של תירוצים שכל מי ששכל בראשו לא יכול לקבל.

חנוך25

New member
זה אותו פוזטיב.

ההקשר הוא הודעתו מעל.
שמסבירה שאינסוף לא קיים בפיזיקה "שלנו" אבל קיים בפיזיקה של אלוהים.
ואני כרגיל מתפעל מהידע הרב שיש לגבי אלוהים, לגבי הפיזיקה שלו, לגבי הספרים שהוא כתב...מוזר שיש עדיין אתאיסטים, אחרי כל הידע הזה.

hnc

New member
לא יודע,בפיזיקה שלי יש את מושג האינסוף.

בלעדיו לא ניתן להגיע לשום תיאוריה פיזיקלית רצינית.

מדור 26

New member
כל התיאורית שלכם על מה אלוהים יכול או לא יכול

מצוצים מהדמיון. אף אחד מכם לא ראה את אלוהים, הוא לא שיתף איתכם את יכולותיו, ואתם דשים ודשים את הנושא הזה ללא סוף. יכולותיו של אלוהים???
אין כזה דבר, כי אין אלוהים... פשוט לא? ואתם רק מנסים לדמיין את יכולותיו, ללא כל ידע מבוסס על קיומו שאצלכם הוא קיים אך ורק בדמיון שלכם.
מציאותי

hnc

New member
וואו,זה לקרוא הרבה.מחר,מחר אחזור אליך.

יש עכשיו את הלוטו

למעלה