סדנא דארעא חד הוא

כ חיים

New member
סדנא דארעא חד הוא

כבר דיברנו על כך פעם מזמן כאשר העליתי לכאן שרשור על אוסף הסדנים שברשותי - סדנים מיניאטוריים של צורפים, סדני נפחים וסדני סנדלרים, וכעת ברצוני לדבר על סדנים ששימשו את אומני הנחושת.

כידוע לכם אומני הנחושת בבואם לייצר את כלי אומנותם אינם יכולים להשתמש בסדנים המוכרים והגדולים ששימשו את הנפחים בעבודתם אלא משתמשים בסדנים יעודיים אשר שטח הפנים שלהם קטן יותר. הם לרוב ארוכים מאד ובתחתיתם ישנו חוד המאפשר לנעוץ אותם בבול עץ כבד ורחב.

לצערי ולצער רבים בימינו נשארו מעט מאד אומני נחושת פעילים. זו מלאכה מסוג המלאכות שאט אט נעלמות מן העולם, ודאי במדינות מפותחות של העולם המערבי.

הנה סדן אשר ברשותי, כפי שציינתי הסדן בעל גוף ארוך הניתן לנעיצה בבול עץ ובראשו יש משטח קטן אשר בעל המלאכה מעביר מעליו את הכלי ומרקע אותו בפטישו.

כ חיים

New member
סדן נוסף

כאן ראש הסדן שונה ויש לו יעוד מסוים, כנראה כאשר האומן מנסה לייצר משטח מעוגל כמו בסיר וכיו"ב.

כ חיים

New member
סדן בעל רגל קצרה

בדרך כלל בעלי המלאכה עבדו עם סדנים בעלי רגל ארוכה, סדן זה יוצא דופן בכך שרגלו קצרה מאד. כנראה עניין של נוחיות.

ז ק ו

New member
סדן נמוך או קצר, שימש כנראה לריקוע ועיצוב,חפצים

ששטוחים וקטנים,שאינם עמוקים כמו סיר או גביע.
תודה על הבאת הנושא

כ חיים

New member
בעל מלאכה בפעולה

בסוף שנות התשעים ביקרתי באנטליה תורכיה יחד עם המוני בית ישראל כאשר הכל היה כלול. לקחתי משם רכב ונסעתי לטייל מזרחה. הגעתי לעיר חוף בשם אלניה המרוחקת כמאה ק"מ מאנטליה ובשיטוטי ברחובות העיר נתקלתי בבעל מלאכה לתיקון כלי נחושת הישוב בבות'קה קטנה באחת מפינות העיר. ביקשתי רשותו לצלמו והנה אתם יכולים לראותו מרקע את שפת כלי הנחושת על גבי הסדן הארוך הנעוץ במקרה זה בתוך רצפת האספלט.
על השולחן הקטן בצד תוכלו לראות מבחר כלים שהובאו אליו לצורך תיקון.

חיים תודה העלת בי זכרונות מהמסגריה שעבדתי כשוליה .

זה היה בשנות הארבעים אני עוד זוכר שהנחושת הגיבה למכות הפוך מהברזל.

אספן 3

New member
מעניין, תודה

קרה כבר שבבית ניסיתי ליישר משהו ממתכת שהתעקם, אבל ברור שאין מה להשוות את זה עם עבודה של בעל מלאכה בנושא.

Suki333

New member
חיים תודה. ואני מקנאה...

מסתבר שיש לי חולשה לסדנים. על הכוונת סדן צורפים. וקניתי סדן של סנדלר של רגל אחת. לא הדרייפוס המוכר אלא רק אחד, בצורת נעל קטנה.

אמנון אלבז

New member
מנהל
תודה חיים , אוסיף תוספת קטנה

סדן נפחים פשוט תרתי משמע.. גם בצורתו גם באיכותו וגם במצבו הרעוע.
אפשר לראות שקע על הסדן שמשמש להצבת את בן הסדן.
בן סדן הינו סדן קטנטן שמוצב על סדן גדול לפעולות שמצריכות גישה ושטח שונים .

גלעד133

New member
סדן...

היי אמנון.
אהבתי את ההגדרה "בן סדן".ב 20 שנות עיסוק בנפחות לא שמעתי אותו. החור [או שקע כהגדרתך] משמש לתבניות שונות שהיינו מייצרים בעצמנו עם בסיס מרובע לעבודות שונות בעיקר חיתוך ועיגול למיניהם. למטרות רבות נוספות קיים ה swedge block או כפי שבעברית מכונה "פלטת כברה" שזאת פלטה שעונה על כל הצרכים. פלטה כבדה מפלדה או ברזל בעובי 60 - 100 מ"מ בגדלים שונים [שלי הייתה 500 על 500 מ"מ] ובה חורים מכל הסוגים בגדלים שונים, מרובעים, משולשים , עיגולים , מלבנים ועוד ששימשו במקום החור המסכן בסדן לכל פעולה שעם הקרן בלבד היה קשה לבצע. אחחח, היו ימים

אמנון אלבז

New member
מנהל
בן סדן

זו ההגדרה המקצועית.ופלטת הכברה אני מכיר אותה ואכן יש בה שימור רב .
&nbsp

ז ק ו

New member
המדור לחיפוש קרובים

במשפחה הזו מצאתי שבעה בנים לסדן.
ובונוס לאמנון מגוון פטישים.

גרשונוב

New member
יפה. משתמשים בהם גם לצורפות, רק שלא ידעתי שנקראים בן סדן.

שזה שם שגם מאוד מתאים לכתב לענייני המזרח התיכון.

למעלה