נשירת שיער

טליונת1

New member
נשירת שיער

היום הארנבון הוציא לעצמו המון שיער ושם לו ב״בית״ שלו. יש לזה משמעות? עד עכשיו לא היו כמויות כאלה של שיער, גם כשסירקתי יצא מעט מאד אבל הארנבון מושך עם הפה ויצאו לו כמויות. מתי יש נשירה - כל הזמן או שיש תקופות? אני מפחדת שיבלע את השיער עוד לא מצאתי מברשת מתאימה.
אגב יש המלצה לווטרינר בירושלים?

trilliane

Well-known member
מנהל
זה בד"כ משהו שנקבות הרות עושות...

ארנבונים מחליפים פרווה 3–4 פעמים בשנה... כלומר כל כמה חודשים (יש סרטון גם על זה ברשימה). לא נתקלתי במצב של משיכה מהפה; באופן רגיל הם מנקים את כל הגוף עם הלשון ולכן בתקופות נשירה הם בולעים הרבה פרווה. בניגוד לחתולים הם לא משתעלים ויורקים אותה החוצה אלא מוציאים אותה בצואה. זה בד"כ בסדר, אבל אם יש בעיה או משהו נתקע עלולה להיגרם חסימת מעיים. לכן כאמצעי מנע ובאופן כללי כדי להקל עליו ועלינו (ועל הסביבה...) אם הוא משיר מומלץ להבריש הרבה כדאי להוציא כמה שיותר פרווה משוחררת ולמנוע ממנה להיכנס לגוף שלו. כמו כן כדאי להקפיד שאוכל הרבה חציר ע"מ להמשיך להניע את מערכת העיכול כהלכה.

מברשת מתאימה אפשר למצוא בחנויות חיות. אני אוהבת כאלה פשוטות ועדינות מגומי (כלומר חתיכת גומי/פלסטיק רך עם שפיצים עדינים מאותו חומר). יש לי כזאת (לא קניתי באמזון אלא בחנות אחרת). יש גם אחרות, אני מניחה שגם בארץ. בניגוד לסרטון בקישור, לא מברישים/מסרקים בתנועות ישרות (אפשרי, אך הרבה פחות יעיל) אלא מעסים בתנועות מעגליות והשערות המשוחררות נאספות במברשת. אחרי שנאספת כמות מרוקנים וממשיכים.

למיטב ידיעתי אין כרגע ירושלמים בפורום; נסי לבדוק ברשימה במאמרי הפורום (כפתור "כלים ומידע") ו/או להיעזר בחיפוש (למעלה משמאל).

טליונת1

New member
הוא משך הרבה שערות מהאיזור האחורי ואחכ שם בכלוב. אולי הוא זה

ה י א ????

trilliane

Well-known member
מנהל
כן, הבנתי; זו פעולה שנקבות הרות עושות, מכינות "קן"

גם אם הארנבון ממין נקבה, האם יש סיבה לחשוד שהיא הרה? (אולי היריון מדומה...
)

Female rabbits have a hard-wired instinct to build a nest when expecting offspring. An expecting rabbit will typically line her nest with fur, and she will become protective of her nest.[9] If your doe is building a nest, there's a chance that she may be pregnant. However, some female rabbits experience a "false pregnancy," in which the doe displays nesting behavior but is not actually pregnant. For this reason, nest building is not necessarily an accurate way to determine pregnancy, though it does suggest maternal instincts.
http://www.wikihow.pet/Know-if-Your-Rabbit-is-Pregnant

Runny

New member
זה לחלוטין משהו שנקבות עושות
היא מכינה קן המלטה.
נקבות לא מעוקרות נוטות לעשות כך מדי פעם, מכונה "הריון מדומה" וזה מפעיל עליה הרבה מאד לחץ, כאילו היה זה הריון אמיתי.
יש להשתדל בימים הקרובים לתת לה מרחב ובעיקר שקט.
&nbsp
ואחרי שזה יעבור, מומלץ לעקר, חשוב מאד בריאותית.

טליונת1

New member
אם כך (לא להאמין) אמרו לי שזה זכר ומסתבר שזו נקבה...? אין

לי מושג אם זה היריון מדומה או לא, כמה זמן זה היריון...? היא ממש חפרה לה מנהרה בתוך ארגז קרטון ומכניסה לשם כל מיני דברים, כולל הפרווה, מנסה להכניס לשם את המגבת והחולצה שיש לה בכלוב. אני מקווה שזה מדומה אך כאמור לא יודעת מה היה לפני... גם לגבי הגל כבר לא יודעת, אמרו שנה וחצי - זה לא מאוחר לעקר? ושאלה אחרונה - כמה עולה עיקור....?

trilliane

Well-known member
מנהל
זה לא הדבר האחרון שאמרו לך והתגלה כשגוי... תתרגלי...

לגבי הגיל גם אני לא יודעת, אבל אמרו לך שהוא יגדל, וארנבון בן שנה וחצי כבר מזמן סיים לגדול... (את הגדילה המשמעותית הם מסיימים עד גיל חצי שנה, אם יש שינויים בהמשך זה די בקטנה, עד גיל שנה). אני שבה ומציעה לך לברר מול הבעלים הראשון או מול הווטרינר המטפל.

התיאורים שאת כותבת מסתדרים היטב עם התנהגות של נקבה... אבל אם הבנתי נכון היא חייתה לבד (לפחות בחודשים האחרונים) אז לא סביר שהיא באמת הרה. היריון נמשך כחודש ויש סימנים נוספים (נתתי לך קישור למידע בנושא, תעברי על העמוד). באופן כללי מידע בסיסית כזה על ארנבונים את יכולה למצוא בשתי שניות בגוגל (באנגלית). פשוט תכתבי את השאלה/המידע המבוקש ותקבלי תשובה מיידית.

בשונה מחתולים או מכלבים, איברי המין של ארנבונים ממש דומים, וזה כשהם בוגרים! כשהם גורים עד גיל 3 חודשים הם כ"כ קטנים שכמעט בלתי אפשרי להבדיל גם אם יודעים איך. מה שעוזר מאוד לזהות זכר בוגר הם אשכים (כך ידענו בוודאות אצלנו...
), אבל הם יכולים להחביא אותם בפרווה (ואם הם מסורסים הם כמובן כבר לא שם) ולכן גם כשלא רואים אשכים זה לא בהכרח אומר נקבה. יש בסדרת הסרטונים סרטון הסבר כיצד לזהות את המין, אבל זה רק בתנאי שיש לך גישה נוחה לאזור, וגם אז, כאמור, קשה להבדיל.

טליונת1

New member
תודה.. אין כל כך עם מי לדבר, זאת

שלקחתי ממנה הפסיקה לענות, כנראה מרוב שאלות ובעיקר כששאלתי למה קיבל זריקה. נראה לי שהיא לא יודעת הרבה על הארנבון והבעלים הקודם לא אמר דברים נכונים. אני אכן אקח כפרוייקט לקחת אותו לוטרינר. הבן שלנו עוד פוחד ממנו, לא ממש מטפל בו אלא אני, ואני תוהה אם אחזיק מעמד, כי הכוונה היתה עבורו לא עבורי.... אגב, היום כשפתחתי לו אחר הצהריים את הכלוב, לאחר שכל היום היה בו, הוא הסתובב סביב רגליי במעגלים... יש לזה פירוש? לפעמים ההתנהגות שלו כמו היפראקטיבי... רץ הלוך חזור... עד שנרגע ונשכב. הוא/היא עדיין מנסה ללעוס בדים/כריות למרות שיש לו משחקים.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא לעניין
אולי הם בחו"ל? בקשי ממנה רק פרטי קשר של הבעלים

הראשונים, תסבירי שיש בעיה שמצריכה היסטוריה רפואית וחשוב לך לברר את הנושא מולם ולא תציקי לה יותר.

לגבי הבן, אין דבר כזה לקחת חיית מחמד רק עבור ילד, ולא משנה באיזה בע"ח מדובר. ילדים עדיין לא אחראיים דיים (גם אם הם רציניים ומבטיחים שיתחייבו וכו') ולכן כשמכניסים הביתה חיה חדשה זו התגייסות של כולם, בפרט המבוגרים האחראים. תמיד תמיד לקחת זאת בחשבון. אם המטרה היא גם קצת חינוכית, אפשר לומר לילד שמכיוון שכרגע כל עוד הטיפול בארנבון נופל עלייך, את לא רוצה להלחיץ אותו וזה בסדר, אבל את מבקשת ממנו עזרה במטלות אחרות כדי לחלק את הנטל בצורה קצת יותר שוויונית. הוא הרי כבר בגיל שילדים עוזרים בבית.

זה בסדר שהוא הסתובב סביבך במעגלים, זה סוג של חיזור / תשומת לב וכו'.
ברור שהוא היפראקטיבי, הוא היה כלוא בחלל קטן מאוד במשך שעות, ושחררת אותו למרחב! הוא כמו ילד קטן שהיה צריך לשבת בשקט בגן ועכשיו הגיעה השעה שיוצאים החוצה לשחק, יש לו הרבה אנרגיות לפרוק... וכן, הם אוהבים ללקק/לכרסם בדים, ריפודים, נייר, קרטון, עץ, כבלים... וכמו ילדים, לא תמיד המשחקים הייעודיים מלהיבים אותם... יצר הכרסום נרגע כשהם מתבגרים, אבל זו טריטוריה חדשה אז אני מניחה שהוא (או היא) עדיין בוחן וחווה את השטח.

טליונת1

New member
עניין החיזור שוב חזר על עצמו בערב, הפעם

כלל ליקוקים ומצד שני מן נעיצת שיניים. הוא מנש ליקק את הידיים והרגליים שלי אבל, קרה משהו תרתי משמע של חיזור - הוא כנראה רצה לעשות עם הרגל שלי פרו ורבו ... אז אולי בכז זה זכר ...? גם עם בעלי חזר אותו סיפור, התיישב עליו, הסתובב סביבו ואז על היד שלו גם ניסה לעשות ״מעשה מגונה״... יתכן וזה זכר שרוצה להכין קן ועכשיו עסוק בלעשות צאצאים לקן שהכין ..?

trilliane

Well-known member
מנהל
למיטב הבנתי גם נקבות יכולות לעשות זאת כדי להפגין דומיננטיות

בקרב ארנבונים נתקלים למשל בתופעה שגם ארנבות עולות על ארנבונים וארנבות אחרות, זה חלק ממשחקי השליטה שלהם ולא רק של הזכרים.

אני מבינה פחות בהתנהגות של נקבות (כי אני מגדלת זכר) אבל אני חושבת שמה שתיארת לא מאפיין דווקא זכר, ואילו בניית ה"קן" אמורה להיות מאפיין נקבי די מובהק.

במקום ניחושים כדאי לקחת לווטרינר שמבין עניין או לנסות לבדוק לבד, אם את מסוגלת.

טליונת1

New member
בהזדמנות אקח לוטרינר ... לבד לא

אצליח לבדוק. תודה שוב על כל תגובה ותגובה��

טליונת1

New member
אגב, למה הכוונה משחקי שליטה, האם אני

אמורה ״להיכנע״ למה שעושה או להראות לה גם דומיננטיות ... ולהוריד אותה מהרגל ברגע שמתחילה ..

trilliane

Well-known member
מנהל
בדיוק כפי שזה נשמע... ארנבונים חיות חברתיות, הם חיים בחבורות

ויש להם התנהגויות שמאפיינות חיים בחבורה, כמו הצורך לבסס את מקומך או סימני אזהרה לאחרים (לכן כשארנבון חש מותקף/במצוקה הוא רוקע ברגליו). בלית ארנבונים אחרים, אתם החבורה שלו/שלה
. אני מניחה שבתור האחראית הראשית הוא/היא רואה בך את "ראש השבט"
. מה בא לך לעשות ואיך להגיב זה כבר עניין שלך; אני לא מתערבת ביחסים ביניכם.

Runny

New member
תוספת
התהליך של העליה והפימפום, הליקוק וההליכה במעגלים זה חלק מתהליך בדיקת המעמדות, כך הם מסדרים בינהם מי אחראי על מה.
הוא לא בהכרח רואה בכם את הדומיננטים הוא מאתגר אתכם להחליט מי הוא מה.
&nbsp
בנוגע לנשיכות לבן שלך, מאד יכול להיות שהוא מעולם לא נחשף לילים ולכן הבן שלך מפחיד אותו. ממליץ לשים בכלוב חולצה או כל בגד אחר שהבן שלך לבש (לא חייבת להיות מסריחה, מספיק ללבוש לשה קלה) באזור בו יש קונוטוציה חיובית, כגון איפה שאתם מצ'פרים אותו בממתקים. כך בכל פעם שירוץ לקבל ממתק הוא יקשר זאת לריח של הילד וירגע.

טליונת1

New member
חשבתי אולי שהבן הוא זה שיתן לו אוכל או

זה שיפתח לו את הכלוב, דברים באמת חיוביים שיגרמו לו להתקרב אליו. האם לתת לו ירקות זה נחשב תמריץ? כי לא נותנת לו ״ממתקים״ לאחר שלא הומלץ בגלל השמנה.. אולי חתיכת גזר יהווה צ׳ופר?

Runny

New member
רעיון טוב, אם הבן שלך מסוגל.
לא יזיק לנסות את זה.
כל מה שהוא אוהב, אם זה כופתיות, ירק, חתחיכגת פרי קטנה (גזר הוא פרי).
&nbsp

למעלה