ניסיתם פעם?...

דוד150

New member
תגובה: 000אין שום דבר שכתבת שפוגע

בס"ד כתבת : אם חלק מהפרשנויות מנוסחות בצורה פוגעת כזו או אחרת. התנצלותי מראש מאחר שהדבר נועד לגרום להבנת העניין. תשובה : חס וחלילה אין שום דבר שכתבת שפוגע בי. הפוך אני מעדיף שישאלו שאלות ויקבלו תשובות ונדבר בכדי שנלמד אחד מהשני. על זה נאמר אין הבישן למד ולא הקפדן מלמד. כתבת: אלילים תמיד ציוו מצוות. ביהדות יש פשוט יותר מצוות. כמו שאלילים לא דברו עם עובדיהם, כך גם "אלוהים" תשובה : טעות טעות טעות מי שהופיע בהר סיני אמר לעם אני בורא העולם. האלילים לא אמרו . פרט לאלה שכן אמרו וקבלו עונש. מבורא העולם ישירות. ---------------------------------------- כתבת: לא דיבר (אלא כוהניו שמו דברים בפיו). עגל הזהב טען שהוא אלוהים. תשובה : על כך עניתי לך בפעם הקודמת שהם קיבלו על כך עונש מבורא העולם נא לקרוא. הערב רב עשה את העגל ובני ישראל לא מחו על כך לכן הם נענשו נא לראות בספר שמות:פרק לב´ פסוק לה´ וייגוף יהוה, את העם, על אשר עשו את העגל, אשר עשה אהרון. אני לומד מזה שלא כדאי לעשות חטאים . מה אתה לומד שכדאי לעשות חטאים או לא? טענה: "אף אדם לא יכול לשכנע עם שהוא אלוהים. הפעם היחידה בעולם שהופיע משהו לפני עם ואמר לו אני אלוהים היה במעמד הר סיני” הפרכה: *זאת לא הייתה הפעם היחידה. פרעה, ועגל הזהב אמרו שהם אלוהים (אתה טוען שעמו של פרעה לא האמינו לו. אני אטען שהם כן האמינו, או .. תשובה : אתה טוען שהעם האמין לפרעה שהוא מלך , בלי להביא ראיה מסיפור שבא מהדורות הקודמים , לא אמרת כלום. פרעה קבל על כך עונש לכן ברור שהוא לא בורא העולם . וגם על העגל לא אמר שהוא בורא העולם , הערב רב אמר . האנשים שעשו את העגל עונש . כתבת: שעם ישראל לא האמין באמת ב´אלוהים´ אלא רק פחד מכהניו, כמו אצל פרעה). תשובה : אם לא הבאת סיפור שמשהו גרם לפחד לא אמרת כלום. על מקרה העגל שבו משה רבינו אומר ללווים שיהרגו את מי שעשה את העגל עניתי. הוא אמר להם שזה ציווי השם ולא אמר להם שהוא יהרוג אותם אם הם לא ישמעו לקולו. כתבת: אדם יכול לשכנע עם שאליל כלשהו הוא אלוהים. הדבר נעשה פעמים רבות בהיסטוריה, וגם כאן. (וראה הפרכות קודמות לטענותיך, לגבי כיצד אפשר לשכנע את העם). תשובה : לא הבאת אפילו סיפור אחד. צריך שיהיה משהו מופיע לפני עם ואומר לו בפרהסיה (חשוב שזה יהיה בפרהסיה ) אני בורא העולם והעם מגיב לקולו ואומר אכן אתה בורא העולם. הפרכה: *כתבת: אפשר לשכנע. ראה כדוגמא את עגל הזהב (הרגו אח"כ את אלו שעבדו אותו, אבל עדיין זה מוכיח שאפשר לשכנע עם שמי שעומד מולו הוא אלוהים". תשובה : העגל לא אמר אני בורא העולם . העגל לא אמר אני בורא העולם. העגל לא אמר אני בורא העולם. צריך שמי שמופיע יאמר אני בורא העולם. ברור שגם מה שאמרו הערב רב אלה אלוהיך ישראל הם לא התכוונו שהעגל ברא את העולם . שהרי הם עשו את העגל בעצמם. וחוץ מזה אם אתה מחפש הפרכה מתוך התורה אתה צריך לקבל על עצמך את כל מה שהתורה אומרת כולל שצריך לשמוע לקול חכמים בכל דור כך שאין לך אפשרות להביא הפרכה מתוך התורה. כתבת: יתכן והם ראו "ניסים", לכן הם העבירו הלאה. אך גם עגל הזהב היה "נס", וגם ישו חולל ניסים לפני עם רב. אין זה מוכיח שהם אלוהים. תשובה : יש-ו עשה נס וגם העגל היה נס. ואין זה מוכיח שהם אלוהים כי הם לא הודיעו בכלל שהם אלוהים . לכן אין מי שממליך אותם על עצמו. יש-ו טען שדיבר עם מלאך שלא בפרהסיה ואין לקבל את העדות שלו כי לא הייתה שם הופעה של מי שטוען אני בורא העולם לפני קהל גדול. ועדות של יחיד לא מתקבלת. טענה: "הערב רב עשו את העגל ולכן הם נענשו. לכן לא כדאי לעשות חטאים. מה אתה לומד שכדאי לעשות חטאים או לא?", "לא אני המאים. אני רק מצטט מה כתוב בתורה" כתבת: זאת דמגוגיה זולה מבית מדרשו של אמנון יצחק. כפי שכבר אמרתי, אין לזה מקום בדיון תרבותי. תשובה : אין זו דמגוגיה . זה ראיה שהעגל לא בורא העולם. כי אם הוא היה בורא העולם לא היו מקבלים על כך בני ישראל עונש מבורא העולם . כתוב לאחר מכן : וייגוף יהוה, את העם, על אשר עשו את העגל, אשר עשה אהרון. אני לומד מזה שלא כדאי לעשות חטאים . מה אתה לומד שכדאי לעשות חטאים או לא?

טעויותיך:

כתבתי: אלילים תמיד ציוו מצוות. ביהדות יש פשוט יותר מצוות. כמו שאלילים לא דברו עם עובדיהם, כך גם "אלוהים" (האלילים דובבו על ידי כהניהם). ענית: האלילים לא אמרו שהם אלוהים. פרט לאלה שכן אמרו וקבלו עונש. מבורא העולם ישירות. הערב רב עשה את העגל ובני ישראל לא מחו על כך לכן הם נענשו. טעויותיך: *לא משנה אם הם קיבלו עונש מאליל אחר ("אלוהים") או אם לאו. העובדה שישנם כאלו בעינה עומדת. *אם בתנ"ך מצאת מספר סיפורים על אלילים שאמרו, תהיה סמוך ובטוח שיש עוד סיפורים שלא נכתבו בתנ"ך. כתבתי: עם ישראל לא באמת האמין אלא רק פחד מכהניו. ענית: הם לא פחדו, ולא הייתה להם סיבה לפחד. טעויותיך: *זאת פרשנותך בלבד. יותר סביר שהם פחדו. מכשפיו של משה, מהכהנים האחרים שיהרגו אותם... וזה לא משנה מה משה אמר להם. הם פחדו. כתבתי: אדם יכול לשכנע עם שהאליל הוא אלוהים. ענית: לא הבאת סיפור כזה. בנוסף, העגל לא אמר שהוא אלוהים, אלא כהניו אמרו. טעויותיך: *אפילו בתנ"ך יש כמה סיפורים. ברור שהיו עוד (זאת היתה תקופה מלאה באלילים). *העם הסכים לומר נעשה ונשמע רק בגלל איומי כשפיו של משה ("כפה עליהם הר כגיגית"). אין זה שכנוע אמיתי. *לגבי העגל, זאת פרשנות בלבד. גם "אלוהים" לא אמר, אלא כהניו דובבו אותו בכשפים. ענית: אם אתה מביא הפרכה מתוך התנ"ך עליך להאמין לכל התנ"ך. טעויותיך: *לא נכון. אפשר להראות שיש סתירות בתנ"ך גם בלי להאמין בכל מה שכתוב שם. כתבתי: גם ישו והעגל עשו "ניסים". אין זה מוכיח שהם אלוהים. ענית: הם לא הודיעו שהם אלוהים. טעויותיך: *לא על זה דיברתי. הראיתי לך שאפשר לבצע "ניסים" ולרמות את הבריות.

דוד150

New member
המשך התשובה ל00000000000

כתבת: זה שכל העמים לא התיהדו אחר כך, שקול למחאה. תשובה: לא נכון לאדם יש יצר רע וגם אם רואה את האמת מול העיניים לא תמיד זה גורם ללכת בדרך האמת . למעשה רוב האנשים יודעים שיש בורא לעולם לכן הם צמים ביום כיפור אבל לא מתגברים על היצר לשמור שבת. עוד דוגמא : אדם יודע שהעישון מזיק ובכל זאת הוא מעשן. כתבת: אז גם הנצרות והאיסלם טועים. תשובה: ההבדל בין היהדות לנצרות ולאיסלם . ביהדות הופיע משהו ואמר אני בורא העולם ואני מצווה אותך ציווים וכאן נאמר עשרת הדברות וכו´ בדתות האחרות לא הופיע משהו ואמר אני בורא העולם לפני עם . אלא הם הודיעו שבא אליהם מלאך ביחיד. כתבת: בהרבה דתות אליליות בא כהן וגרם לאליל לומר שהוא אלוהים והעם הסכים וגם קיים מצוותיו (וראה הסברים קודמים). תשובה : אין סיפור בכל הדורות בכל העמים שהופיע משהו שאמר אני בורא העולם לפני עם ועם מסכים לכך . צריך שיהיה בסיפור שגם מי שמופיע אומר אני בורא העולם וצריך שיאמר זאת לפני עם וצריך שהעם יסכים למה שהוא אומר . אם חסר תנאי אחד לא אמרת כלום. ---------------------------------------- תשובה : אין סיפור בכל הדורות בכל העמים שהופיע משהו שאמר אני בורא העולם לפני עם ועם מסכים לכך . צריך שיהיה בסיפור שגם מי שמופיע אומר אני בורא העולם וצריך שיאמר זאת לפני עם וצריך שהעם יסכים למה שהוא אומר . אם חסר תנאי אחד לא אמרת כלום. טענה: "משה לא היה יכול לכתוב בתורה מה שבא לו כי אז העם לא היו מעבירים את התורה הלאה ולא היו שומרים מצוות" הפרכה: (כבר הוסבר לעיל) * ראה הפרכה לטענה 2 ("אדם יכול לשכנע עם להאמין...") תשובה: בבקשה תנסה לכתוב ספר שיש בו דברים לא נכונים ונראה אותך שמצליח לשכנע משהו שיסכים ללמד ספר זה לבניו. תכתוב שהוא רואה דברים (שהוא לא רואה אותם) ותאמר לו שיעביר לבניו עדות שהוא כן רואה אותם . אם תצליח אתה צודק. כתבת: שלא כמוני, בני ישראל חיו שנים רבות לפני שבכלל שמעו על ימי הביניים. נוודים תמימים יאמינו ללוקש כזה, כמו שהאמינו בעגל הזהב. תשובה: האנשים בעבר לא היו תמימים שאפשר לעבוד עליהם . בדור שלהם ניתנה תורה שהיא לכל הדעות ספר בעל חוכמה רבה . לא יתכן שמי שנתן את התורה היחידי שהוא חכם וכולם בדור תמימים, הסיבה שהאמינו לעבוד את העגל הייתה בגלל שבתקופה ההיא היה יצר חזק לעבוד לפסלים. כך כתוב בגמרא שספרו לנו אבותינו אם אתה לוקח הפרכה מתוך התורה אתה צריך לקבל את כל מה שכתוב גם במדרשים כי כתוב בתורה שצריך להאמין שכל המדרשים והפרושים גם ניתנו מבורא העולם . בתקופה ההיא היצר לעבוד עבודה זרה היה גדול אולי באותה רמה כמו היצר למין. וגם הפסל היה גם מקבל את התפילות שהתפללו אליו ואנשים היו מתרפאים וכו´ אם הם היו מתפללים לפסל. כי בורא העולם טבע בעולם כוחות טומא שגם להם יש כוחות רוחניים שיכולים להשפיע . בורא העולם צווה לא לעשות זאת . אבל מי שלא יכל להתגבר על הייצר עבר את העבירה ועבד לפסל. אבל זה לא בגלל שהם היו תמימים . טענה: "למרות שבמשטר טרור אנשים יסכימו להאמין בכל דבר גם אם הם ראו שזה לא היה כך. וזה היה משטר טרור (בחטא העגל הרגו כהני הדת (הלויים) את אלו שמרדו ב´אלוהיהם´) - - הרי שהכהנים הרגו את עוברי העבירה בגלל שהם האמינו ב´אלוהים´ ובמשה משיחו, ולא כי הם פחדו ממשה שיהרוג אותם" הפרכה: *אפשר לאמר שהכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. ראה לעיל אנלוגית הפשיזם. זה עניין לפרשנות בלבד. ---------------------------------------- טענה: "כהני הדת הסכימו להרוג את המורדים ב´אלוהים´ כי הם האמינו בו. (ועובדה שאתה לא תלך להרוג אפילו אם אני אבטיח לך עוצמה)" הפרכה: *הכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. אולי הם גם באמת האמינו, כי הם התרשמו מה"ניסים" של משה יותר מה"ניסים" של עגל הזהב (הרי כשפים היו המקצוע שלהם!). תשובה: משה רבינו בכל פעם שעשה ניסים אמר שזה בגלל שבורא העולם ציווה אותו וגם אמר שבורא העולם הוא זה שגרם לנס. לכן הם האמינו שכדי להם לשמוע למשה רבינו בגלל שהם זכרו שבורא העולם הוא כל יכול והוא גרם להרג של כל בכורי מצרים . כתבת:. לדוגמא: האינקוויזיציה. הנאצים. תשובה: האינקוויזיציה הכהנים שלהם אמרו להם מדוע לעשות טרור הם אמרו להם שיש-ו נצלב על ידי היהודים והיהודים כופרים והם לא העם הנבחר כי העם הזה לא שומר תורה ומצוות לכן העם הנבחר הוא הנצרות. הם נתנו להם הסבר שנראה להם הגיוני מבחינתם . אם עם ישראל היה שומר תורה ומצוות לא היה להם פתחון פה. הנאצים טענו שאין בורא לעולם וצריך שיהיו בעולם רק גזעים טובים ומי שלא גזע טוב צריך להרוג אותו. אני טוען שאם היהודים היו לומדים תורה יותר ומפיצים יותר את ידיעת בורא העולם הם לא היו טוענים כך. אבל בכל מקרה אתה לא יכול להביא אנשים לידי כך שיהרגו אחרים בלי שתהיה להם סיבה לכך. כתבת: עם ישראל היו נוודים תמימים. רק שנים אח"כ קמו פרשנים חכמים שחיברו ספרי פרשנויות. כך קרה לא רק ביהדות אלא גם בדתות אחרות. תשובה : לא נתת ראיות לכך לכן לא אמרת כלום. עם ישראל שאתה אומר שהיו תמימים הוא זה שקבל את התורה החכמה. טענה: "לברית החדשה אין עדות של בורא עולם" שיהיה. מקסימום אסכים איתך שגם הנצרות לא נכונה. תשובה : אבל אתה צריך להסכים שהיהדות כן נכונה כי שם הופיע משהו שאמר אני בורא העולם לפני עם והעם הסכים . אין סיפור כזה בכל העולם. תשובה : אבל אתה צריך להסכים שהיהדות כן נכונה כי שם הופיע משהו שאמר אני בורא העולם לפני עם והעם הסכים . אין סיפור כזה בכל העולם. תשובה : אבל אתה צריך להסכים שהיהדות כן נכונה כי שם הופיע משהו שאמר אני בורא העולם לפני עם והעם הסכים . אין סיפור כזה בכל העולם.

המשך טעויותיך:

דוד, אלו פרשנויותיך בלבד. נשארנו באותו מקום: אין שום הוכחות. ברגע שיש שני אפשרויות לפרשן, הייתי בוחר באפשרות היותר סבירה. בכל מקרה, כשיש מקום לפרשנויות – אין הוכחה. ------------------------------------------------------------ טענתי: זה שכל העמים לא התיהדו אחר כך, שקול למחאה. טענתך המוטעית: הם לא התייהדו בגלל יצרם הרע. טעותך: זאת פרשנותך בלבד. לטעמי יותר סביר שהם לא הסכימו להאמין בעוד אליל חדש (היו להם כבר מספיק...). טענתי: אז גם הנצרות והאיסלם טועים. טענתך המוטעית: אבל היהדות צודקת. טעותך: לא דיברתי על היהדות, אמרתי שמבחינתי גם הנצרות והאיסלם טועים. לגבי היהדות ראה בשאר הויכוח. טענתי: בהרבה דתות אליליות בא כהן וגרם לאליל לומר שהוא אלוהים והעם הסכים וגם קיים מצוותיו (וראה הסברים קודמים(. טענתך המוטעית: לא קרה שהאליל "אמר" לעם שהוא אלוהים והעם הסכים. טעותך: פרעה והעגל כתובים בתנ"ך. תחשוב כמה כאלו היו שלא כתובים בתנ"ך?! (דוגמא: האורקל בדלהי, דתות פאגאניות...). הסיבה שרק הם נכתבו בתנ"ך יכולה להיות שרק במקרים אלו האליל היהודי ("אלוהים") "ניצח" אותם. טענתי: משה היה יכול לכתוב בתנ"ך מה שהוא רוצה. טענתך המוטעית: העם לא היה מעביר לבניו דברים מוטעים. טעותך: *האנלוגיה לפשיזם. באמצעות עונשים כבדים ואמונה עיוורת לפיהרר, הצליחו מעט פשיסטים לגרום להמון העם להתנהג בצורה מטורפת (למרות שחלק גדול מהעם לא האמין בדרך זו). במקביל על ידי החינוך בבתי הספר, הדור הבא היה נהפך לפשיסטי מרצונו הוא. (כנ"ל, באמצעות עונשים כבדים ואמונה עיוורת הצליחו מעט כהנים באותו דבר. במקביל, חינכו את הילדים בדרכם( *אנשים מאמינים באמת, יסכימו לדברים שיש בהם טורח, ואף יעבירו שאת לבניהם. על ידי המופעים האורקוליים היה ניתן לשכנע נוודים תמימים להאמין (הרי ראית כמה קל היה ניתן לשכנעם להאמין בעגל הזהב!) *כשהכהנים משליטים משטר טרור (עונשי מיתה) העם יסכים לכל דבר אך ינסה להאמין במשהו יותר קל, ברגע שהוא יכול. העם ניסה להאמין בדבר יותר קל ב"חטא העגל", אך הכהנים אכפו שוב את משטר הטרור בקפידה. טענתי: עם ישראל היו נוודים תמימים שאפשר למכור להם לוקשים (כמו שמכרו להם את עגל הזהב). טענתך המוטעית: הם היו חכמים כי התנ"ך הוא ספר מתוחכם. הם עבדו את העגל כי אז היה יצר רע לעבודה זרה. טעותך: גם המוסלמים טוענים שהקוראן מתוחכם עד כדי שהיה יכול להגיע רק מכוח עליון. עניין "יצר רע לעבודה זרה" הוא פרשנותך בלבד. יותר נראה סביר ששוב מכרו להם לוקשים. טענתי: כהני הדת השליטו משטר טרור שהכריח את העם להאמין (כמו האינקוויזיציה). הכהנים הרגו את העם כשהם "חטאו". העם גם פחד מהכשפים של משה (הרג בכורי מצרים, וכו´). טענתך המוטעית: העם האמין כי הם זכרו את הרג בכורי מצרים ואת ניסי "אלוהים". טעותך: זאת פרשנותך בלבד. יותר סביר שהם פחד מהכהנים ומהכשפים של משה. טענתי: כהני הדת השליטו משטר טרור שהכריח את העם להאמין )כמו האינקוויזיציה, הנאצים). טענתך המוטעית: לאינקויזיציה ולנאצים הייתה סיבה הגיונית ולעם ישראל לא. טעותך: זאת פרשנותך בלבד. יותר סביר שהייתה לכהני ישראל סיבה כגון רדיפת כח, או פחד ממשה המכשף העליון (או אמונה להטעיות משה כאילו יש "אלוהים" חדש).

הפרכה מוחצת - המשך...

טענה: "למרות שאנשים קיבלו מרות ועבדות לאלילים זמן רב לפני מתן תורה, הרי שהאלילים לא ציוו אותם מצוות, לא דיברו איתם, ולא אמרו להם שהם אלוהים". הפרכה: *אלילים תמיד ציוו מצוות. ביהדות יש פשוט יותר מצוות. כמו שאלילים לא דברו עם עובדיהם, כך גם "אלוהים" לא דיבר (אלא כוהניו שמו דברים בפיו). עגל הזהב טען שהוא אלוהים. ---------------------------------------- טענה: "אף אדם לא יכול לשכנע עם שהוא אלוהים. הפעם היחידה בעולם שהופיע משהו לפני עם ואמר לו אני אלוהים היה במעמד הר סיני” הפרכה: *זאת לא הייתה הפעם היחידה. פרעה, ועגל הזהב אמרו שהם אלוהים (אתה טוען שעמו של פרעה לא האמינו לו. אני אטען שהם כן האמינו, או שעם ישראל לא האמין באמת ב´אלוהים´ אלא רק פחד מכהניו, כמו אצל פרעה). *אדם יכול לשכנע עם שאליל כלשהו הוא אלוהים. הדבר נעשה פעמים רבות בהיסטוריה, וגם כאן. (וראה הפרכות קודמות לטענותיך, לגבי כיצד אפשר לשכנע את העם). ---------------------------------------- טענה: "יש אפשרות לעשות ´ניסים´ בכישוף אבל לא לשכנע עם שמי שעומד מולו הוא אלוהים" הפרכה: *אפשר לשכנע. ראה כדוגמא את עגל הזהב (הרגו אח"כ את אלו שעבדו אותו, אבל עדיין זה מוכיח שאפשר לשכנע עם שמי שעומד מולו הוא אלוהים". ---------------------------------------- טענה: "במעמד הר סיני מסופר על מיליוני איש שקבלו שאכן מי שמדבר איתם הוא אלוהים. הם לא היו מעבירים את ספר התורה בו מסופרים הניסים שהיו, לולי הם ראו בעצמם את הניסים" הפרכה: (כבר הסברתי, אך שוב- בקצרה:) *יתכן והם ראו "ניסים", לכן הם העבירו הלאה. אך גם עגל הזהב היה "נס", וגם ישו חולל ניסים לפני עם רב. אין זה מוכיח שהם אלוהים. *ראה לעיל את אנלוגית הפשיזם. ---------------------------------------- טענה: " רק בורא העולם יכול לשכנע עם שמי שעומד לפניהם הוא אלוהים" הפרכה: * זה מה שאתה טוען. זה פשוט לא נכון (ראה מקרה עגל הזהב). ---------------------------------------- טענה: "הערב רב עשו את העגל ולכן הם נענשו. לכן לא כדאי לעשות חטאים. מה אתה לומד שכדאי לעשות חטאים או לא?", "לא אני המאים. אני רק מצטט מה כתוב בתורה" הפרכה: *זאת דמגוגיה זולה מבית מדרשו של אמנון יצחק. כפי שכבר אמרתי, אין לזה מקום בדיון תרבותי. ---------------------------------------- טענה: "בתורה נכתב דברים כגון ´המצרים לא יכלו לבצע את כישוף כינים ומשה יכל´. למרות שאין סיבה שנאמין לתורה, הרי שהתורה התפרסמה בכל העולם והמצרים יכלו למחות" הפרכה: * זה שכל העמים לא התייהדו אחר כך, שקול למחאה. ---------------------------------------- טענה: "הדת הנוצרית והמוסלמית מבוססות על היהדות, וביתר העמים אין סיפור שבו מופיע מישהו שאומר אני אלוהים והעם מסכים.” הפרכה: (כבר הוסבר לעיל, יוסבר שוב בקצרה) *אז גם הנצרות והאיסלם טועים. *בהרבה דתות אליליות בא כהן וגרם לאליל לומר שהוא אלוהים והעם הסכים וגם קיים מצוותיו (וראה הסברים קודמים). ---------------------------------------- טענה: "משה לא היה יכול לכתוב בתורה מה שבא לו כי אז העם לא היו מעבירים את התורה הלאה ולא היו שומרים מצוות" הפרכה: (כבר הוסבר לעיל) * ראה הפרכה לטענה 2 ("אדם יכול לשכנע עם להאמין...") ---------------------------------------- טענה: "אם אני עכשיו יצווה אותך שאתה רואה ניסים (למרות שאתה לא רואה ניסים) אתה לא תאמין" הפרכה: *שלא כמוני, בני ישראל חיו שנים רבות לפני שבכלל שמעו על ימי הביניים. נוודים תמימים יאמינו ללוקש כזה, כמו שהאמינו בעגל הזהב. ---------------------------------------- טענה: "למרות שבמשטר טרור אנשים יסכימו להאמין בכל דבר גם אם הם ראו שזה לא היה כך. וזה היה משטר טרור (בחטא העגל הרגו כהני הדת (הלויים) את אלו שמרדו ב´אלוהיהם´) - - הרי שהכהנים הרגו את עוברי העבירה בגלל שהם האמינו ב´אלוהים´ ובמשה משיחו, ולא כי הם פחדו ממשה שיהרוג אותם" הפרכה: *אפשר לאמר שהכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. ראה לעיל אנלוגית הפשיזם. זה עניין לפרשנות בלבד. ---------------------------------------- טענה: "כהני הדת הסכימו להרוג את המורדים ב´אלוהים´ כי הם האמינו בו. (ועובדה שאתה לא תלך להרוג אפילו אם אני אבטיח לך עוצמה)" הפרכה: *הכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. אולי הם גם באמת האמינו, כי הם התרשמו מה"ניסים" של משה יותר מה"ניסים" של עגל הזהב (הרי כשפים היו המקצוע שלהם!). *אני לא אלך להרוג אם תבטיח לי עוצמה, אך מושחתים רבים יעשו זאת בחפץ לב. הדבר לא קורה בדרך כלל אצל אדם בודד, רק בקני מידה גדול. לדוגמא: האינקוויזיציה. הנאצים. ---------------------------------------- טענה: "עם ישראל הנוודים הפרימיטיביים היו בעצם אנשים חכמים מאוד! ראה את הרמב"ם ורבני ישראל השונים" הפרכה: *עם ישראל היו נוודים תמימים. רק שנים אח"כ קמו פרשנים חכמים שחיברו ספרי פרשנויות. כך קרה לא רק ביהדות אלא גם בדתות אחרות. ---------------------------------------- טענה: "לברית החדשה אין עדות של בורא עולם" הפרכה: *שיהיה. מקסימום אסכים איתך שגם הנצרות לא נכונה.

דוד150

New member
המשך התגובה ל000

בס"ד טענה: "למרות שאנשים קיבלו מרות ועבדות לאלילים זמן רב לפני מתן תורה, הרי שהאלילים לא ציוו אותם מצוות, לא דיברו איתם, ולא אמרו להם שהם אלוהים". הפרכה: *אלילים תמיד ציוו מצוות. ביהדות יש פשוט יותר מצוות. כמו שאלילים לא דברו עם עובדיהם, כך גם "אלוהים" לא דיבר (אלא כוהניו שמו דברים בפיו). עגל הזהב טען שהוא אלוהים. תשובה: בסיפור של מעמד הר סיני יש עוד פרטים שאין באף ספור אחר בעולם . כך כתוב בספר דברים פרק ד´. כי שאל נא לימים ראשונים אשר היו לפניך, למן היום אשר ברא אלוהים אדם על הארץ, ולמקצה השמיים, ועד קצה השמיים: הנהיה, כדבר הגדול הזה, או, הנשמע כמוהו. לג השמע עם קול אלוהים מדבר מתוך האש, כאשר שמעת אתה--ויחי. לד או הניסה אלוהים, לבוא לקחת לו גוי מקרב גוי, במסות באותות ובמופתים ובמלחמה וביד חזקה ובזרוע נטויה, ובמוראים גדולים: ככול אשר עשה לכם יהוה אלוהיכם, במצריים--לעיניך. לה אתה הוראת לדעת, כי יהוה הוא האלוהים: אין עוד, מלבדו. לו מן השמיים השמיעך את קולו, לייסרך; ועל הארץ, הראך את אישו הגדולה, ודבריו שמעת, מתוך האש. לז ותחת, כי אהב את אבותיך, ויבחר בזרעו, אחריו; ויוציאך בפניו בכוחו הגדול, ממצריים. לח להוריש, גויים גדולים ועצומים ממך--מפניך; להביאך, לתת לך את ארצם נחלה--כיום הזה. לט וידעת היום, והשבות אל לבבך, כי יהוה הוא האלוהים, בשמיים ממעל ועל הארץ מתחת: אין, עוד. צריך שגם יפנה לעם ויאמר אני בורא העולם וגם העם יסכים וגם שהוא יוציא עם מתוך עם באותות ומופתים ברמה שכתוב בספר התורה . התורה קובעת שלא היה ולא יהיה ספור ברמה כזאת לעולם ומעולם. ואכן אין סיפור כזה. טענה: "אף אדם לא יכול לשכנע עם שהוא אלוהים. הפעם היחידה בעולם שהופיע משהו לפני עם ואמר לו אני אלוהים היה במעמד הר סיני” *זאת לא הייתה הפעם היחידה. פרעה, ועגל הזהב אמרו שהם אלוהים (אתה טוען שעמו של פרעה לא האמינו לו. אני אטען שהם כן האמינו, או שעם ישראל לא האמין באמת ב´אלוהים´ אלא רק פחד מכהניו, כמו אצל פרעה). *אדם יכול לשכנע עם שאליל כלשהו הוא אלוהים. הדבר נעשה פעמים רבות בהיסטוריה, וגם כאן. (וראה הפרכות קודמות לטענותיך, לגבי כיצד אפשר לשכנע את העם). תשובה : העגל לא הוציא עם באותות ומופתים ולא אמר אני בורא העולם . הערב רב אמר אלה אלוהיך ישראל. וזה בגלל שבתקופה ההיא היה יצר חזק מאוד לעבוד עבודה זרה. את היצר הזה בטלו חז"ל ולכן אין לנו היום יצר לכך. טענה: "יש אפשרות לעשות ´ניסים´ בכישוף אבל לא לשכנע עם שמי שעומד מולו הוא אלוהים" הפרכה: *אפשר לשכנע. ראה כדוגמא את עגל הזהב (הרגו אח"כ את אלו שעבדו אותו, אבל עדיין זה מוכיח שאפשר לשכנע עם שמי שעומד מולו הוא אלוהים". תשובה: צריך שיהיה את כל התנאים שהיו במעמד הר סיני. טענה: "במעמד הר סיני מסופר על מיליוני איש שקבלו שאכן מי שמדבר איתם הוא אלוהים. הם לא היו מעבירים את ספר התורה בו מסופרים הניסים שהיו, לולי הם ראו בעצמם את הניסים" הפרכה: (כבר הסברתי, אך שוב- בקצרה:) *יתכן והם ראו "ניסים", לכן הם העבירו הלאה. אך גם עגל הזהב היה "נס", וגם ישו חולל ניסים לפני עם רב. אין זה מוכיח שהם אלוהים. תשובה: ההבדל בין יש-ו ועגל הזהב למעמד הר סיני שאין שם משהו פונה לעם ואומר אני בורא העולם ואין הוצאת עם מתוך עם באותות ומופתים .ויש-ו לא אמר שהוא בורא העולם לפני עם אלא אמר שהייתה התגלות ביחיד ועדות יחיד לא מתקבלת. טענה: "הערב רב עשו את העגל ולכן הם נענשו. לכן לא כדאי לעשות חטאים. מה אתה לומד שכדאי לעשות חטאים או לא?", "לא אני המאים. אני רק מצטט מה כתוב בתורה" הפרכה: *זאת דמגוגיה זולה מבית מדרשו של אמנון יצחק. כפי שכבר אמרתי, אין לזה מקום בדיון תרבותי. תשובה : זה מראה שהעגל לא בורא אלא עבודה זרה שאסורה על פי הבורא וגם נענשים אם עובדים עבודה זרה. אז העונש היה מידי בכדי שאנו נבין שגם אם העונש לא מידי הוא יגיע באחד מן הזמנים אם לא חוזרים בתשובה. טענה: "בתורה נכתב דברים כגון ´המצרים לא יכלו לבצע את כישוף כינים ומשה יכל´. למרות שאין סיבה שנאמין לתורה, הרי שהתורה התפרסמה בכל העולם והמצרים יכלו למחות" הפרכה: * זה שכל העמים לא התייהדו אחר כך, שקול למחאה. תשובה: הם לא התייהדו בגלל שלא תמיד האדם הולך בדרך האמת , בגלל שיש לו יצר רע. לדוגמא אדם שיודע שהסיגריות לא טובות לבריאות בכל זאת מעשן , או אדם שיודע שהסמים לא טובים בכל זאת לוקח. טענה: "הדת הנוצרית והמוסלמית מבוססות על היהדות, וביתר העמים אין סיפור שבו מופיע מישהו שאומר אני אלוהים והעם מסכים.” הפרכה: (כבר הוסבר לעיל, יוסבר שוב בקצרה) *אז גם הנצרות והאיסלם טועים. תשובה : עניתי על כך ההתגלות האלוקית של האיסלם והנצרות הייתה ביחידות וגם לא היו שם אותו ברמה שבני ישראל יצאו ממצרים. *בהרבה דתות אליליות בא כהן וגרם לאליל לומר שהוא אלוהים והעם הסכים וגם קיים מצוותיו (וראה הסברים קודמים). תשובה : אין באף סיפור בעולם סיפור הדומה למעמד הר סיני. הודעה לפני עם , אותות ומופתים והסכמה של העם. טענה: "משה לא היה יכול לכתוב בתורה מה שבא לו כי אז העם לא היו מעבירים את התורה הלאה ולא היו שומרים מצוות" הפרכה: (כבר הוסבר לעיל) * ראה הפרכה לטענה 2 ("אדם יכול לשכנע עם להאמין...") תשובה : אין אפשרות לתת ספר שכתוב בו דברים שלא קיימים והעם יסכים שהם קיימים . טענה: "אם אני עכשיו יצווה אותך שאתה רואה ניסים (למרות שאתה לא רואה ניסים) אתה לא תאמין" הפרכה: *שלא כמוני, בני ישראל חיו שנים רבות לפני שבכלל שמעו על ימי הביניים. נוודים תמימים יאמינו ללוקש כזה, כמו שהאמינו בעגל הזהב. תשובה : היה יצר לעבודה זרה . והיצר הזה לא קיים היום. טענה: "למרות שבמשטר טרור אנשים יסכימו להאמין בכל דבר גם אם הם ראו שזה לא היה כך. וזה היה משטר טרור (בחטא העגל הרגו כהני הדת (הלויים) את אלו שמרדו ב´אלוהיהם´) - - הרי שהכהנים הרגו את עוברי העבירה בגלל שהם האמינו ב´אלוהים´ ובמשה משיחו, ולא כי הם פחדו ממשה שיהרוג אותם" *אפשר לאמר שהכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. ראה לעיל אנלוגית הפשיזם. זה עניין לפרשנות בלבד. תשובה : לא הם לא פחדו ממשה רבינו הוא בכלל לא איים כך שאין להם מה לפחד ממנו . משה רבינו כתוב עליו שהוא היה ענו מכל האדם אשר על פני האדמה. הם פחדו לעבור את מצוות השם. טענה: "כהני הדת הסכימו להרוג את המורדים ב´אלוהים´ כי הם האמינו בו. (ועובדה שאתה לא תלך להרוג אפילו אם אני אבטיח לך עוצמה)" *הכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. אולי הם גם באמת האמינו, כי הם התרשמו מה"ניסים" של משה יותר מה"ניסים" של עגל הזהב (הרי כשפים היו המקצוע שלהם!). *אני לא אלך להרוג אם תבטיח לי עוצמה, אך מושחתים רבים יעשו זאת בחפץ לב. הדבר לא קורה בדרך כלל אצל אדם בודד, רק בקני מידה גדול. לדוגמא: האינקוויזיציה. הנאצים. תשובה : הוא לא איים עליהם . *עם ישראל היו נוודים תמימים. רק שנים אח"כ קמו פרשנים חכמים שחיברו ספרי פרשנויות. כך קרה לא רק ביהדות אלא גם בדתות אחרות. תשובה : הם לא היו תמימים . על העגל עניתי טענה: "לברית החדשה אין עדות של בורא עולם" *שיהיה. מקסימום אסכים איתך שגם הנצרות לא נכונה. תשובה: הנצרות לא נכונה . אבל ליהדות יש מעמד והוצאת עם מתוך עם שאין לאף סיפור אחר בעולם . ולכן חייבים להבין שהתורה לא נתנה על ידי אדם כי לא יתכן שרק אדם אחד בעולם בכל הדורות יצליח לעשות דבר זה. אם מי שעשה את המופתים ושכנע עם שהוא בורא העולם היה אדם היה צריך להיות שעוד אנשים יצליחו לעשות כך.

המשך טעויותיך II:

המשך... טענתי: אלילים תמיד ציוו מצוות. ביהדות יש פשוט יותר מצוות. כמו שאלילים לא דברו עם עובדיהם, כך גם "אלוהים" לא דיבר (אלא כוהניו שמו דברים בפיו). עגל הזהב טען שהוא אלוהים. טענתך המוטעית: בתנ"ך סיפור הר סיני נכתב עם יותר פרטים בכל סיפור אחר שנכתב אי פעם. טעותך: יש הרבה סיפורים עם יותר פרטים, רק שהם אינם כתובים בתנ"ך. לכן המלצתי לך לקרוא גם השקפות של עמים אחרים. טענתי: אדם יכול לשכנע עם שאליל כלשהו הוא אלוהים. הדבר נעשה פעמים רבות בהיסטוריה, וגם כאן. טענתך המוטעית: העגל עשה פחות כשפים ממשה. היה אז יצר רע לעבודה זרה. טעותך: משה היה מכשף גדול יותר. עניין "יצר רע לעבודה זרה" הוא פרשנותך בלבד. יותר סביר שהם האמינו לכל לוקש שמכרו להם. טענתי: ראה כדוגמא את עגל הזהב. הרגו אח"כ את אלו שעבדו אותו, אבל עדיין זה מוכיח שאפשר לשכנע עם שמי שעומד מולו הוא אלוהים. טענתך המוטעית: צריך שיהיה את כל התנאים שהיו במעמד הר סיני. טעותך: לא נכון. עובדה שהאמינו לעגל. הר סיני היה פשוט כישוף גדול יותר. טענתי: ראה כדוגמא את עגל הזהב. הרגו אח"כ את אלו שעבדו אותו, אבל עדיין זה מוכיח שאפשר לשכנע עם שמי שעומד מולו הוא אלוהים. טענתך המוטעית: צריך שיהיה את כל התנאים שהיו במעמד הר סיני. טעותך: לא נכון. עובדה שהאמינו לעגל. הר סיני היה פשוט כישוף גדול יותר. טענתי: גם עגל הזהב היה "נס", וגם ישו חולל ניסים לפני עם רב. אין זה מוכיח שהם אלוהים. טענתך המוטעית: ישו והעגל לא טענו שהם אלוהים, ו"אלוהים" כן טען. טעותך: הרבה אלילים דובבו בידי כהניהם לאמר שהם אלוהים. טענתי: איומיך ("מה אתה לומד שכדאי לעשות חטאים או לא") הם דמגוגיה זולה מבית מדרשו של אמנון יצחק. טענתך המוטעית: ... טעותך: כל עוד אתה מאיים בצורה כלשהי במקום להשתמש בלוגיקה אתה דמגוג זול. טענתי: טענת שדברים שנכתבו בתנ"ך כגון ´המצרים לא יכלו לבצע את כישוף כינים ומשה יכל´. למרות שאין סיבה שנאמין לתנ"ך, הרי שהתנ"ך התפרסמה בכל העולם והמצרים יכלו למחות". עניתי שזה שכל העמים לא התייהדו אחר כך, שקול למחאה. טענתך המוטעית: הם לא התייהדו בגלל יצרם הרע. טעותך: זאת פרשנותך בלבד. יותר סביר שהם פשוט לא ראו סיבה להאמין באליל החדש. ***כאן חזרת על מספר טענות שכבר פרכתי*** טענתי: אפשר לאמר שהכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. ראה לעיל אנלוגית הפשיזם. זה עניין לפרשנות בלבד. טענתך המוטעית: הם פחדו לעבור את מצוות השם. טעותך: כפי שאמרתי.. זה עניין לפרשנות בלבד. טענתי: הכהנים הרגו את המורדים בגלל שהם פחדו ממשה ומהכהנים האחרים, ובגלל שהם רצו לשמר את כוחם. אולי הם גם באמת האמינו, כי הם התרשמו מה"ניסים" של משה יותר מה"ניסים" של עגל הזהב (הרי כשפים היו המקצוע שלהם!). טענתך המוטעית: הוא לא איים עליהם. טעותך: לא היית שם ואינך יודע (והמקור שלך זה התנ"ך שנכתב על ידי משה). סביר שהוא איים עליהם. ***כאן חזרת על מספר טענות שכבר פרכתי***

דוד150

New member
חלק מהראיות לאמיתות התורה

בס"ד חלק מהראיות לאמיתות התורה קישור לנבואות מהתורה http://community.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=f/m/object&id=6516678 http://community.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=f/m/object&id=6516449 http://community.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=f/m/object&id=6503549 קטע בגמרא שמראה שחכמי הגמרא ידעו את העתיד http://community.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=f/m/object&id=6498705 מצורף קובץ

בס"ד. הדילוגים כבר הופרכו,

נדחו וירדו מעל הפרק. נבואות? אי אפשר לדבר על גרממיא לפני שמדברים על איטליה ועל יפן הנבואה על הכותל? שטויות! לך למכור דורה, חביבי...

דוד150

New member
לא נחדה כלום . יש עוד נבואה . בתורה

כתוב שהיהודים יתפזרו בכל העולם אם הם לא ישמרו תורה ומצוות.

דוד150

New member
לא הופרך כלום . כל עוד הכותל עומד א

אתה צריך להאמין לתורה. ברגע שהוא יפול חלילה נדבר.

בס"ד. אשרת את חששותי.

מה אומר לך ומה אוסיף? יש לי עבורך חדשות טובות וחדשות רעות, ותחילה הטובות: "האינטליגנציה שלך במצב מאד יציב". החדשות הרעות: "זה אך מכיוון שאין לה עוד לאן להדרדר"...

בס"ד. טל"ח. שכחתי להסביר מדוע

אשרת את חששותי: אמרתי, כזכור, כי נבואת הכתל אינה בת-הוכחה, אלא בת-הפרכה בלבד. אכן אינך מסוגל להבין מה פרוש "אינו בר-הוכחה, אלא הנו בר-הפרכה"...

דוד150

New member
קבל עוד נבואה שהתקיימה.

והפיצך יהוה בכל העמים, מקצה הארץ ועד קצה הארץ; ועבדת שם אלהים אחרים, אשר לא ידעת אתה ואבתיך--עץ ואבן. סה ובגוים ההם לא תרגיע, ולא יהיה מנוח לכף רגלך; ונתן יהוה לך שם לב רגז, וכליון עינים ודאבון נפש. סו והיו חייך, תלאים לך מנגד; ופחדת לילה ויומם, ולא תאמין בחייך.

דוד150

New member
אין הרבה כתלים שנשארו מתקופת הבית

ואדם לא יכול היה לצפות זאת . באיזור הכותל היו תשע מלחמות ובל זאת הכותל נשאר.

"ראיות" - נקודה למחשבה

כשמביאים ראיות הנתונות למחלוקת ולפרשנויות, נגרם נזק לדבר שאותו אתה בא להוכיח. הדבר נותן את ההרגשה שאין הוכחות אחרות תקפות. (מעבר לכך שכשהבאת דבר הנתון לפרשנויות שונות, לא הוכחת דבר... העניין נשאר עניין של אמונה, בדיוק כפי שהיה מקודם) תוצאותיהם של "ראיות" מסוג זה עשויות להיות חמורות כשמדובר בנסיון להניע אדם לשנות את דרכו (נניח, לחזור בתשובה), האדם המדובר עשוי להשתכנע שה"משכנע" טועה בדרכו לחלוטין (למרות שיתכן שיש טיעונים אחרים תקפים). כך יושג מעין "גול עצמי" והאדם ידבק בדרכו בעקשנות יתר (אולי זאת הסיבה שכל עם ישראל עדיין לא חזר בתשובה?
...) דוגמא לעניין, היא השימוש בראיות מסוג "נבואות". נבואה רעה (על פי תפיסת היהדות) עשויה שלא להתגשם אם האנשים חזרו בתשובה, נבואה טובה, עשויה שלא להתגשם אם האנשים חטאו. לכן נבואה הינה ראיה מפוקפקת ביותר... נבואות נייטרליות (לא טובות ולא רעות) עשויות להתפרש כרעות או טובות לפי הצורך. הדבר נתון לפרשנויות ואמונה ולכן לא ישמש כראיה תקפה. נבואות לטווח ארוך משמשות לעיתים (אחרי תקופת זמן ארוכה) כראיה מסוג: "עובדה שעד עתה התקיימה הנבואה". חלק מהפרשנויות השונות שאפשר להביא לעניין הן: *למרות שעד עתה קויימה הנבואה, יתכן שבעוד 300 שנה (או יומיים) היא תחדל להתקיים. *הנבואה מובאת כראיה רק בגלל שהיא קויימה עד עתה (ויתכן שרק במקרה). נבואות שלא קוימו עד עתה, פשוט לא יובאו כראיה... לכן יתכן שמדובר במקרה נדיר שקויים במקרה, בעוד שנבואות רבות אחרות לא קוימו. (ולא נדע עליהם.. מאחר שברגע שהם לא קוימו, הם נשכחו). *לעיתים רבות נבואה יכולה להתפרשן בצורות שונות. הצד הביא את הנבואה כראיה יטען שהיא קויימה, בעוד שהצד החולק יפרש אותה בצורה שונה ויטען שהיא לא קויימה. *נבואות רבות מנוסחות באופן כללי, כך שבטוח שיהיה אפשר לטעון בשלב כלשהו כי הן קויימו. *לחלק מהנבואות אין הגבלת זמן. כך שאם יחכו זמן מספיק ארוך אולי הן יקויימו. אם במשך אותו הזמן תכחד שושלת המאמינים, כי אז אף אחד לא יידע שהנבואה הופרכה... *מרגע שמאמינים שנבואה תיתכן, הרי שבאותה נשימה אפשר להאמין ללא ראיות גם בכישוף, העלאה באוב, ושפע של תיאוריות מיסטיות ואחרות. לכן אפשר לטעון כי הדת היהודית אינה נכונה והנבואות שהתגשמו מקורם באנשים בעלי כוחות מיסטיים (אם כי לא מבוססים על "אלוהים" אלא על משהו שונה. (והדבר יתכן גם אם הם בעצמם האמינו שהמקור הוא באלוהים). וקיימות דרכים נוספות לפרוך את תקפותה של נבואה. בכל מקרה, הדברים הובאו כדוגמא לחולשתה של ה"נבואה" כראיה (הדבר נתון לאמונה בלבד, ומשאיר את הדברים כמו שהיו לפני הבאת ה"ראיה").

למעלה