מתאמי עדשות

חייםאבג

New member
מתאמי עדשות

שלום. קניתי לבתי קאנון EOS, שימחה וששון.

יש לי עדשות מהמצלמה הישנה שלי, גם היא קאנון, מהדורות הקודמים, יותר משלושים שנה. בנוסף יש לי עוד שתי עדשות איכותיות מאוד, אבל גם הן מדורות קודמים (איני יודע לאיזה מצלמה הן התאימו בצעירותן. אגב, איך יודעים?).

והשאלה: יש מתאמים שמגשרים על פערי הדורות?

תודה לעונים.

Jack D Ripper

New member
קיימים מתאמים

אבל ב99% מהמקרים לא כדאי להשתמש בהם.
&nbsp
1. עדשות ישנות מצריכות עבודה ידנית, שהמצלמות המודרניות לא מאוד מתאימות אליה (במיוחד לא דגמי הכניסה). בנוסף רוב הצלמים לא רוצים לעבוד בצורה ידנית.
2. עדשות ישנות הן בעלות איכות אופטית ירודה לעומת מה שיש היום (ברור שיש יוצאות מו הכלל). מה שהספיק להדפסה של 9X13 לא מספיק לחיישנים מודרנים. בנוסף חיישנים אוהבים ציפויים מסוימים שלא קיימים בעדשות ישנות.
&nbsp
אם תציין איזו עדשות יש לך, אפשר יהיה לדעת אם במקרה יש לך יהלום או סתם זכוכית.
&nbsp

dudi4321

Member
בימי הפילם העדשות תוככנו מעט אחרת

כי הפילם היה קולט את האור גם בזוית קהה. בחיישן דיגיטלי יש מיקרו עדשות בחיישן לכל פיקסל שזה אומר שהאור נדרש להגיע בזוית חדה, 90 מעלות. בנוסף יש היום חידושים כמו ציפויים באיכויות כמו "ננו", יש מיצבי רעידות ויש שליטה דיגיטלית עם או בלי מנוע בעדשות.
כדי לצלם אומנותי עם חצובה וכיוון ידני שזה כייף בפני עצמו אפשר לצלם עם העדשות הישנות.
זה בהנחה שאין אבק או עובש בתוך העדשות.
בהנחה שיש בהן אופטיקה משובחת?? צלם או תגיד מה דגמי העדשות כדי לאבחן את טיבן.
במקביל לנסות לבדוק באיביי או אמזון כמה עולה כל עדשה.
בעיקרון לא מומלץ.

חייםאבג

New member
תודה על התשובות המלמדות. עוד אחת קטנה

המצלמה שיש לצאצאית היא קאנון. כמיטב הבנתי (המאוד מצומצמת) בדורות הקודמים אי אפשר היה לתקין עדשה של חברות אחרות לקאנון. זה נכון?
&nbsp
איך אני יכול לזהות לאיזו מצלמה העדשות המדוברות היו שיכות? כלומר, יש איזו טבלה שמראה איזה סוג של עדשה לפי החיבור שלה?
&nbsp
תודה לעונים.

Jack D Ripper

New member
ביונט

החיבור בין העדשה למצלמה נקרא ביונט. לכל יצרן מצלמה יש את הביונטים שלו (כמעט נכון). אם תצלם את החיבור יכול להיות שמישהו יצליח לזהות את הביונט.
יצרני המצלמות מייצרים עדשות שמתאימות למצלמות שלהם בלבד.
יצרני עדשות מייצרים עדשות בגרסאות שונות שמתאימות למצלמות שונות. גם היום וגם בעבר היה אפשר לקנות עדשת סיגמה שתתאים למצלמת קנון.
&nbsp

steiff

New member
קצת להרחיב בעניין הביונט

הביונט של קנון מימי הפוקוס הידני שנקרא FD היה צר ולא איפשר לייצר מתאמים פשוטים שיאפשרו להתקין עדשות בעלות ביונט רחב יותר (כמו למשל ביונט F של ניקון). את הבעיה פתרו בשתי דרכים:
1. ביונט שהיה מרחיק את העדשה כמה מ׳מ מהפילם. המרחק הזה נקרא ״מרחק הפלאנג׳״. זה היה מונע אפשרות למקד לאינסוף.
2. ביונט שכלל אלמנט אופטי שנועד לפצות על מרחק הפלאנג׳. הביונט הזה היה פוגם באיכות האופטית של המערכת, ולא התאים לעדשות בעלות אלמנט אופטי אחורי בולט (למשל ניקון 50/1.2 או עדשת המאקרו 55 של ניקון).

מצד שני עדשות בעלות ביונט צר (למשל לייקה M) אפשר היה להתקין ולקבל פוקוס לאינסוף.

דור הפוקוס האוטומטי של קנון משתמש בביונט חדש שנקרא EOS.

למעלה