משכנתא - עצה דחופה ביותר

אמיגה

New member
משכנתא - עצה דחופה ביותר

קיבלתי הצעה למשכנתא מבנק דיסקונט ע``פ הפירוט הבא: 630,000 ש``ח הפרוסים על 30 שנות החזר. הריבית המוצעת ל-15 השנים הראשונות עומדת על 5.11 נומינלית (5.73 מתואמת). לאחר 15 שנות החזר הרבית תתעדכן (זו גם נקודת יציאה) באופן הבא - ציטוט: ``..כהלוואה צמודת מדד בריבית משתנה, הריבית הממוצעת לתקופה שעד מועד השינוי הבא עפ``י מסלול הלוואה (כהגדרתה בצו הבנקאות עמלת פרעון מוקדם) ושפורסמה לאחרונה ע``H בנק ישראל או ריבית בנק ישראל כנ``ל לתקופה של 5 שניםאם ובמידה ובנק ישראל לא יפרסם ריבית לתקופה קצרה יותר..`` שם ההלוואה בבנק ``פעמיים חי``. מאחר ואינני מתמצא במנגנוני עדכון הרבית, רציתי לנסות להבין כיצד מעודכנת הרבית ובעיקר חשוב לי לדעת האם שיטת עדכון הריבית (כפי שציטטתי) חושפת אותי לסיכון ומה מידת הסיכון ?? שאלה טרחנית, אבל אני רוצה לישון בלילה. תודה למשיבים.

יוסי 84

New member
תשובה

שלום לך א: עם הייתי שואל אותי לדעתי האישית אין כדאיות כלכלית כיום בקנית דירה ועם קיימים שיקולים הם רק על רקע פסיכולוגי. ב:עדכון הריביות נעשה כך רוב הבנקים מנפיקים אגרות חוב לצורך מימון המשכנתאות כאשר הבנק מנפיק אגרת חוב הוא נותן עליה ריבית מסויימת על מנת למשוך את המשקיעים וכאשר אין ביקוש מצד המשקיעים אז הריבית תעלה וכאשר הריבית עולה משמעות הדבר שהבנק צריך לשלם יותר ריבית לכן הריביות על משכנתאות עולות ואילו כאשר יש ביקוש מצד המשקיעים הריביות יורדות והריבית (המשתנה ) מתעדכנת כלפי מטה . ג: השפעת הריבית של בנק ישראל: כיום השפעת הריבית של בנק ישראל היא יחסית נמוכה באופן ישיר על המשכנתאות אבל באופן עקיף היא יכולה לקבוע את רמות הביקושים בשוק (עם הריבית במשק תעלה זה אומר שגם הריביות על תכניות חסכון ופקמים למיניהם יעלו ואז המשקיע יצתרך לברור היכן כדאי לו להשקיע את הכסף. ד:לשאלתך בעניין החשיפה לסיכונים: לדעתי האישית לטווח ארוך כמו שציינת קשה לדעת מה צופן לנו העתיד והריבית יכולה לעלות ולרדת . כמו כן גם המדדים למיניהם. לטווח הקצר לדעתי המהלך של הורדת הריבית ניתן לומר מיצא את עצמו. אבל לא ניתן לדעת מתי עם וכאשר יחליטו להעלותה בגלל אי אילו פרמטרים לגבי מצב המשק. מקווה שעזרתי יוסי

למעלה