משה ברסקי ז"ל

yaely2

New member
מנהל
משה ברסקי ז"ל ../images/Emo7.gif

משה ברסקי חי בדגניה בתחילת המאה העשרים, בחור צעיר בן 18. אביו, שנשאר ברוסיה לא הפסיק לשלוח לו מכתבים שישוב הביתה. "אם להיות עובד אדמה," כתב "עדיף שתעשה זאת באחד הקולחוזים רחבי הידיים כאן". משה סרב לחזור, רק הוסיף וסיפר להם על חשיבות השהיה במקום. באחד הימים נזקק שמואל, חבר הקבוצה, לתרופה. מישהו צריך היה לדהור למלחמיה (שמה הקודם של מנחמיה), לבית המרקחת. משה התנדב לעשות זאת ואף הגיע ולקח את התרופה. בדרכו חזרה פגעו בו בני שבט דלקייה ולא עזבוהו. משה נלחם על חייו ואף הצליח להרוג אחד מהם, אלא שלבסוף הצליחו בני השבט להרגו ולהשיג את הסוס עליו רכב ושאותו חמדו למן ההתחלה. האבל ביישוב העברי היה קשה. למחרת נוסף אסון על אסון. בני שבט דלקייה נקמו את נקמת חברם שנרצח ע"י משה ברסקי לפני מותו, והרגו את יוסף זלצמן מקבוצת 'כנרת'. בני משפחת ברסקי ברוסיה הרחוקה קיבלו מכתב מדגניה המספר בצער על רצח בנם. בתשובה כתב אבי המשפחה "רק עתה רואה אני את חשיבות האחיזה במקום, לכן שולח אני את בני השני בן ה 16 כדי שימלא את מקום משה שנהרג." שנה וחצי לאחר מכן נולד לשמואל דיין בן, הוא קיים את הבטחתו וקרא לבנו משה. ע"ש משה ברסקי שנהרג בדרכו להשיג לו את התרופה. וכך כותב משה דיין בספרו האוטוביוגרפי "אבני דרך" "מחצבתי, שמי, משה, נולד בעצב. הוא ניתן לי על שם החלל שנפל בדגניה. משה ברסקי, צעיר שעלה מרוסיה והצטרף לקבוצה, נהרג בידי ערבים כשנה וחצי קודם. קברו נכרה בכרם הזיתים - הקבר הראשון בדגניה" (אבני דרך, עמ' 71)

bimbo.

New member
יעלי, מעניין מאוד המידע שהבאת.

לא ידעתי ששמו של משה דיין מקורו בהיסטוריה של תחילת המאה. שמות רבים במדינתנו, ניתנו לזכרם של נופלים. יהי זכרם ברוך

emmy5

New member
יעלי , ../images/Emo51.gif../images/Emo24.gif

יהיה זכרם ברוך

HAVA159

New member
yaely2 תודה על המידע, יש בטח הרבה

שלא יודעים את השם הקודם של משפחת דיין. שיהיה לך חג שמח אוהבת
חוה.

למעלה