מרסין

Jusmine

New member
מרסין

שלום רב, בשבוע הקרוב אפליג למרסין. ברצוני לבקש מידע על העיר ואתרים בעיר וסביבתה שכדאי לבקר. בברכה, יסמין.

טליה ג

New member
זו הפלגת סופשבוע של "מנו ספנות"?

גם אני הפלגתי למרסין בסופשבוע עם מנו ספנות לפני כמעט 3 שנים, ומאוד מאוד נהניתי! מרסין (או בשמה הנוסף İçel) היא עיר מודרנית לחלוטין, ואין בה כמעט מבנים ארכיטקטוניים מיוחדים או אתרים תיירותיים. בד"כ הפלגות הסופשבוע של מנו ספנות עוגנות באלניה, שבה יש הרבה יותר מה לראות, אבל בסתיו הים נוטה להיות סוער, ולכן מעדיפים לשנות את המסלול ולהפליג קרוב יותר לקו החוף, ומרסין הרבה יותר קרובה לקו החוף מאשר אלניה. בספינה יציעו לכם טיול בתשלום לאיזה אתר ארכיאולוגי (אם אני לא טועה, איזו נקבת מים או מערה) לא מלהיב בסביבות מרסין, אבל אני הייתי מציעה לכם לוותר על הטיול ולהינות ממרסין. יש בה המון חנויות וגם שוק גדול וססגוני עם מחירים מאוד סבירים, פשוט מפני שאין שם כמעט תיירים (פרט לישראלים שמפליגים עם מנו ספנות בספטמבר-אוקטובר), ואפשר לספוג בה אווירה טורקית אותנטית ולהרגיש את העם. כיוון שמדובר בעיר מודרנית שרוב אוכלוסייתה חילונית, היא מאוד נעימה וידידותית למבקר בה. באלניה (שאליה בד"כ מפליגים במסגרת הפלגות הסופשבוע) יש יותר מה לראות, מצד שני העיר עצמה מתויירת מאוד, ממוסחרת להחריד, יקרה ונטולת כל אותנטיות. מכיוון שאני כבר ביקרתי באלניה כמה שנים קודם והכרתי אותה היטב (ולא התלהבתי), שמחתי מאוד שיצא לי להפליג דווקא למרסין. אני מאוד מאוד נהניתי מהביקור במרסין, ופשוט התמוגגתי מהאווירה האותנטית, השוקקת חיים, מהתושבים החברותיים והנחמדים (שמאוד אוהבים את ישראל, כי הישראלים הם מקור הפרנסה התיירותי היחיד שלהם
), וכמובן משפע החנויות.

טליה ג

New member
Adana לא כל כך קרובה

אם מבקרים במרסין באופן עצמאי ולא מוגבלים בזמן, בהחלט אפשר לקפוץ ל-Adana, אבל במסגרת הפלגת סופשבוע זה ממש לחוץ, כמעט בלתי אפשרי, כי בשבת בצהריים כבר עוזבים את מרסין. ב-Adana לא הייתי לצערי, ועל האיזור הנ"ל פסחנו במסגרת הטיול המקיף שלנו לטורקיה, כי איפהשהו היינו חייבים לקצץ. Adana היא עיר מודרנית ברובה, אבל יש בה כמה אתרים בעליי עניין, למשל: -גשר האבן (Taş Köprü) המרשים שנבנה ע"י הקיסר אדריאנוס. -מסגד Sabancı Merkez שטוען לתואר המסגד הגדול ביותר בטורקיה, שנבנה במהלך המאה ה-20 ופתח אמנם רק ב-1998, אך בנוי בסגנון עותמאני מסורתי ומזכיר מבחוץ את מסגד Sultanahmet באיסטנבול ומבפנים את מסגד Selimiye ב-Edirne. - Ulu Cami - המסגד הגדול, שנבנה במאה ה-16 - Yeni cami - המסגד החדש - Yağ Camii (מסגד השֶמֶן) שידוע גם בשם Eski Cami (המסגד הישן) - בניין הממשל הישן של מחוז Adana - המוזיאון האריכאולוגי שבו מוצגים ממצאים מתקופת החיטים, הרומאים והביזנטים. - מוזיאון אתאטורק שמוקדש כמובן לביקורו של מוסטפה כמאל אתאטורק בעיר Adana Adana העניקה את שמה לסוג של קבאב שמפורסם בכל טורקיה: Adana Kebap - בשר טחון שיצרו ממנו גלילים ארוכים, צלוי על האש, מוגש עם פיתה ועם עגבניות, פטרוזיליה, בצל ורוטב יוגורט. בכל טורקיה אפשר להנות מה-Adana Kebap, אבל אם כבר נוסעים ל-Adana, חובה לאכול שם את המאכל הכי מפורסם של העיר
בתמונה המצורפת: מסגד Sabancı Merkez

hashmzeg

New member
קצת על מרסין (איצל) - ICEL

כאמור זהוי עיר מודרנית ונרחבת בירתה של נפת איצל היא נבנתה להעניק לאנטוליה נמל הקרוב לאדנה ולאזורי הכפר הפוריים שלה. עד מלחמת המפרץ ב1991 הייתה העיר נמל חשוב למוצרים שיוצאו מעירק או יובאו אליה. אבל מאז חלה שקיעה כלכלית מסויימת הן בנמל והן בעיר עצמה. העיר עצמה משמשת כבסיס נוח ליציאה לטיולים למזרח טורקיה כמקום שבו ניתן להגיע עם הפלגה מקפריסין הטורקית - גזי מגוזה הלוא היא פמגוסטה. ליבה של העיר הוא כיכר גומרוק מיידאני ועל הכיכר חולש המסגד הגדול שהוא מכוער אבל מודרני. ממערב לכיכר נמתח הרחוב הראשי אטאטורק ג'אדסי שהוא למעשה מדרחוב קניות. אחד האתרים הבודדים במרסין הוא ביתו של אטאטורק אבי הנמצא בקצה המזרחי של רחוב אטאטורק ג'דאסי. בנוסף יש גם מוזיאון קטן עם אוסף ארכיאולוגי מעניין לחובבי התקופה הרומית. טיול יפה לשעות בין הערביים על קו החוף יש טיילת נעימה שנעים לטייל בה בנחת. בנוסף יש לך מזל עם התאריך היות וביום 5 לספטבר עד 15 לחודש זה מתקיים בעיר יריד ענק לאופנה מקומית וטקסטיל המלווה בתצוגת עבודות יד, בהופעות מוזיקליות וריקודי עם, אסור להחמיץ. ממערב לעיר מתחילה הרווירה של הים התיכון ושימי לב אם תיסעו לכיוון דרום, ים התיכון מופיע משמאלכם להבדיל בנסיעה בארץ כשנוסעים לכיוון דרום, ים התיכון מופיע מימין. אחד האתרים שמרבים להגיע אליהם בביקור באזור, די קרוב למרסין היא "מערת השמים והגיהנום," הג'הנם שלהם דומה לשלנו גם במבטאו. ישנם באזור מערות רבות אך הבולטות שבהן הן שתי המערות שזכו לשמות אלו. עוד פרט קטן, באופן מפתיע אל מערת השמים צריך לרדת ואל מערת הגיהנום צריך לעלות. מדרגות רבות יורדות אל מערת השמים שכנסיה ביזנטית קטנה נבנתה בתוכה , ומבקשי מרפא רבים עשו דרכם אליה כל השנה. זהו בקצרה עיר מעניינת שתשקף את אורח החיים הטורקי ואל תשכח את מאכלי הרחוב המסורתיים והרבה מסעדות עם אוכל טעים תהנו עד בלי די. "חש מזג" יענקלה וינטרוב

טליה ג

New member
נדמה לי שהביקור במערת השמים והגהינום

הוא זה שמציעים על הספינה בתוספת תשלום. בהפלגות סוף השבוע של מנו ספנות יוצאים מהארץ ביום חמישי בשעה 16:00-17:00 ועוגנים במרסין ביום שישי בצהריים למשך 24 שעות, כשהטיול למערה מוצע בבוקר יום שבת, ובצהריים חוזרים לספינה ועוזבים את מרסין. מי שהספיק לראות את מרסין ולהתרשם ממנה כבר ביום שישי, יכול להצטרף לטיול. אנחנו העדפנו להישאר במרסין כדי לספוג אווירה טורקית אותנטית, אבל זה כבר נתון לטעמו והחלטתו של כל אחד. האם יריד האופנה והטקסטיל מתקיים במרסין כל שנה בתאריכים אלה? אם כן, אני אשקול בשנה הבאה להפליג לשם בתקופה זו. אנחנו היינו שם ב-3-4 באוקטובר 2003. ההגדרה שלך למסגד הגדול אכן קולעת
לא נכנסנו אליו אפילו, כי היינו עם חברים שלא גילו עניין לבקר בו, וגם מידיעה שה-Ulu cami ברוב הערים בטורקיה הוא מבנה פשוט שאינו מצטיין ביופי, לא מבחוץ ולא מבפנים. לעומת זאת בחצר המסגד יש אגן רחצה יפה מצופה קרמיקה (בתמונה המצורפת).

hashmzeg

New member
"אין כמו יפו בלילות" ואין כמו טורקיה בטיולים

המידע לגבי פסטיבל האופנה והטקסטיל בדוק ואכן בתאריך הנ"ל מתקיים הפסטיבל. . ובהמשך מספר תמונות ממערת הגיהנום ומערת גן העדן. בתמונה ניראת פתח המערה אלי יורדים בשביל עקלתון בטוח לחלוטין.

טליה ג

New member
תודה על התמונות הנהדרות!

אני דווקא אוהבת לבקר במערות, בערים תת קרקעיות ובכל מיני מחילות באדמה. אם אני אזדמן לסביבה במסגרת טיול ולא אהייה מוגבלת בזמן, אני אשמח לבקר במערת השמיים והגהינום.

Jusmine

New member
תודה ענקית על העזרה!../images/Emo140.gif

אכן מדובר במסלול של הפלגת סוף השבוע של מנו ספנות (אך ההפלגה עצמה תתקיים בתחילת השבוע). בקשר לפסטיבל- היכן מתקיים הפסטיבל ומה המרחק של המקום מהנמל? תודה על התשובות, יסמין.

למעלה