מצטרפת וכבר יש לי שאלה.....

darcp

New member
מצטרפת וכבר יש לי שאלה.....

שלום לכולם אני ד' אימא של רוני, התחילה השנה כיתה א'. היא בת 5 ותשעה חודשים, ולא יודעת עדין לקרא. קודם כל אני שמחה ומתרגשת להצטרף אליכם
ורציתי לשאול לגבי שעורי בית בקריאה. בתי לומדת עם החוברות של יש לי סוד. המורה מזכירה להם שוב ושוב לקרא הרבה בבית, אבל מה לעשות שהיא כבר זוכרת בעלפה את הסדר של המילים, כך שלא עוזר וגם אם אנחנו מסתירים את הציורים, היא יודעת את הסדר ואז לא ממש קוראת. אני מנסה לכתוב לה את המילים על דף, בסדר שונה ואז כמובן שהיא לא ממש מצליחה. עכשיו, אחרי שבוע וקצת יש שיפור אבל נגמרו לי הרעיונות איך לעשות לה את זה מעניין יותר, כי לומר את האמת, זה ממש משעמם
מה גם שזה לוקח ממני הרבה זמן.... אז לשאלה, האם באמת יש צורך לנסות בכל מיני דרכים ללמד אותה ממש לקרא את המילים או שגם כך, עם הזיכרון שלה היא תצליח. וכמובן אם יש צורך אז האם יש איזה לינקים לדפי עבודה שונים שיעזרו? יש לנו את המשחק יש לי סוד אבל היא ממש לא מתה עליו..... תודה מראש על התשובות ושנה טובה לכולם

ella1302

New member
ברוכה הבאה

אני לא מכירה את החוברות של יש לי סוד. אני חושבת שעדיף שילדים ילמדו ממש לקרוא את המילים ,ואל לנחש אותם על פי זיכרון חזותי. אני לימדתי את הבנות שלי לקרוא לפני כיתה א' ועשיתי את זה בשיטה הישנה של פעם. לימדתי אותן לקרוא כל אות בצירוף ניקוד שונה. אחרי זה לקחתי אותן לסיפריה והן בחרו כל פעם ספר אחר שנראה להן מענין והתאמנו לקרוא בו. יש כאן מורות בפורום, אז אולי הן יעזרו לך יותר. שנה טובה.

דורית 11

New member
ברוכה הבאה

לא יודעת מה לענות (ילדיי עדיין לא בבית ספר) אבל בטח חני והמורות האחרות יתנו לך תשובה.

חני ב

New member
../images/Emo140.gif

אפשר לשאול למה דוקא החוברות האלה? האם כל הילדים לומדים איתן? אני שואלת כי אצלנו רק ילד שמתקשה בקריאה מתחיל בחוברות האלה, שלדעתי הן נורא נורא נורא נורא משעממות! נכון, היא צריכה לקרוא הרבה בבית, אבל מה זה הרבה? הרי הם לומדים כרגע בקצב מאד איטי, לכן מה שאני מציעה לך זה לקחת את המילים שהיא למדה ולנסות להרכיב מהן משפטים חדשים. היא גם יכולה לנסות לקרוא בספר יחד איתך וכל פעם היא נתקלת במילה שהיא מכירה, שהיא תקרא אותה.

darcp

New member
קודם כל תודה לכולם על התשובות

אני רוצה להבהיר שאני מאד לא לחוצה וממש לא מחכה שהיא כבר תקרא בחנוכה או בכל חג אחר. אבל חשוב לי לעזור לה כשהיא חוזרת שוב ושוב על דברי המורה שחייבים לקרא והרבה בבית. לצערי אישרתם את חששותי שאכן אלו חוברות משעממות פחד........ והבחירה היא בהחלט לא שלי, אני מנסה להראות לה אותיות וניקוד אבל היא ממש רוצה ללמוד כמו שאמרה המורה.... מה גם שהרבה זמן אין לי כי יש לה אח קטן. אני בהחלט מנסה לבנות משפטים אבל ממלים כמו שעון, שרשרת, שער, שלש, רכבת, רמזור, מורה וכו' די קשה.... אני בונה לה מהמילים האלו משחקים או מציירת לה והיא צריכה למתוח קו בין המילה לציור, אבל זה כבר משעמם לה, ואני לא בדיוק ציירת דגולה.... תודה לכולם על התשובות, שוב, חג שמח

חני ב

New member
לא מבינה מאיפה האמירה הזו

לא רק שלך אלא של המון הורים. שומעים שלומדים בשיטת ליטף, ישר בטוחים שילד יקרא בחנוכה. זה לא נכון. (ואני יודעת שהבת שלה לא לומדת בשיטה הזו) אבל אתה צודק לגבי זה שהשנה רק התחילה.

מישהי בפורום הורים לילדים ביסודי

אמרה לי פעם, חני קוראים לה, שהילדה תדע לקרוא בחנוכה ולא אמנתי לה. היא צדקה.

droli

New member
חני את זוכרת את הלחצים שהופעלו

עלי בגלל הקטנה? שהיא לא קוראת, לא קוראת שוטף? לא קוראת רציף וכיו"ב? כל פעם היא מפתיעה אותנו מחדש, מצאה ספר במושב האחורי הקריאה לנו אותו, עיתון על השולחן - לוקחת וקוראת/מקריאה אתמול מצאה אצלי ספר בדיחות לקחה ונרדמה תוך כדי קריאה (אהמ...מעייפות או משעממום?) בכל מקרה כיתה ב', והקריאה כבר רצה נהדר. סבלנות. וכמובן תודה לחני על התמיכה והעידוד.

חני ב

New member
תודה, אני תמיד אומרת

גם להורים שיש ילדים אצלם האסימון יורד רק באמצע כתה ב'. לא להלחיץ ולא להלחץ (קל לדבר, הא?
) כתה ב' היא בכלל קשה מאד, אני רואה וחווה כעת יום יום. אני חוזרת הביתה גמורה, אפשר לחשוב שאנו מכינות אותם לאוניברסיטה.

אורנה ב2

New member
תרדי מהשיטה המטומטמת הזו !!!

אותי לימדו לקרא לשיטה הזו ( עליתי לארץ בכיתה ד , ) והייתי מנחשת במקום לקרא עד כיתה י !!! ממצילה לך בחום לקחת חוברות של תמר פיש-נחשון "ראשית לימוד קריאה בסדרה 3 חוברות ראשונה - כל האותיות ומילים עם קמץ פתח חוברת שניה משלבת חיריק והשלישית שוא ועצורים. לימוד קל מהנה ושיטתי .לימדתי את ביתי מגיל 4 וזה היה מצויין !!!

לירזי5

New member
גם אני לימדתי את הילדים שלי לפי

החוברות של פיש-נחשון ואני מאוד ממליצה עליהן. אי אפשר להשוות בכלל ל"יש לי סוד". אלו חוברות מצויינות, המלמדות קריאה לפי שיטת הניקוד.

חני ב

New member
אורנה, זה לא שהיא יכולה

לעשות מה שהיא רוצה, אם בבי"ס מלמדים בשיטה הזו, גם הבת שלה תלמד, אלא אם המורה רואה שהשיטה אינה מתאימה לה.

אורנה ב2

New member
בדיוק בגלל זה לא סמכתי

על בית הספר ולימדתי את הבת שלי קריאה וחשבון בסיסי בדרך הנראת לי נכונה ואני מכירה הרבה מאוד ילדים שהשיטת התבניות מסבכת אותם והם לומדים לנחש במקום לקרא את הכתוב ... לדעתי אמא בהחלט יכולה לעבוד עם הילדה בבית לעזור לה ...

אורנה ב2

New member
בדיוק בגלל זה לא סמכתי

על בית הספר ולימדתי את הבת שלי קריאה וחשבון בסיסי בדרך הנראת לי נכונה ואני מכירה הרבה מאוד ילדים שהשיטת התבניות מסבכת אותם והם לומדים לנחש במקום לקרא את הכתוב ... לדעתי אמא בהחלט יכולה לעבוד עם הילדה בבית לעזור לה ...

חני ב

New member
עשית את זה לפני שעלתה לכתה א'?

מבינה אם רואים שהמורה לא עובדת נכון עם הילד או עובדת מעט מדי, ואז יש צורך להתערב וללמד את הילד בבית, אבל סתם כך ללא סיבה? אני לא נוהגת לעשות כך עם ילדיי.

אורנה ב2

New member
כן לפני כיתה א ...

בבית ספר שלנו כבר פעם שלישית מתחלפת המנהלת וכל אחת והשיטות שלה . אני עדפתי לא לחכות כי ילד שלימדו אותו לנחש התקשה ללמוד בשיטה אחרת ובכלל למה לתסכל את הילד וכבר בכיתה או לתת תחושה שהוא לא מצליח ??? בכיתה של בתי יש כמה ילדים שקוראים הם יושבים ביחד .היה לי מאוד חשוב ללמד את הילדה בשיטה שנראת לי נכונה .

למעלה