מצחיק לראות ישראלים משחקים אותה "רוסים VS אוקראינים"

beatman

Member
עד איזה גיל גרת במערב אוקראינה ?

תוכל לספר על מקרי אנטישמיות בהם נתקלת ?

Shpakovich

New member
אז זהו שאנטישמיות לא חייבת להיות התקפה

מקרים של התקפות ישירות לא היו, אך אני זוכר שכשהוזכרה השואה, רבים גיחחו, או אמרו שזה לא קרה. אנשים שביומיום היו בסדר גמור איתי.

beatman

Member
כלומר יש שם קונספירציות על השואה

והערצת מבצעיה.
זה היה נפוץ או שהיה מדובר בקומץ קיצוני ?

Shpakovich

New member
במערב אוקראינה? הייתי אומר שהרוב הסכימו עם זה

זה לא אומר שהם ישנאו יהודי שעומד מולם, אך הם בכללי רואים את היהודים במזיקים, ומצדיקים את מעשי אבותיהם נגד היהודים.

Shpakovich

New member
היא צודקת, חייתי במערב אוקראינה, האנטישמיות היא בבסיס הזהות

האוקראינית.
&nbsp
עד היום יש לי חברים שם, ואם לא שיחות מקריות ששמעתי בקונטקסט פוליטי בינהם, לא הייתי יודע מה הם חושבים על היהודים.
&nbsp
בוא נגיד ככה, בלבוב הרוב רואים בבנדרה גיבור, וביהודים נטע עוין.

לא ברור לי איך גדלת במערב אוקראינה מבלי לדעת אוקראינית

על היהודים הם חושבים את מה שכל הגויים חושבים עליהם. האוקראינים הם לא פחות ולא יותר אנטישמים מאשר הרוסים או הפולנים.

Shpakovich

New member
לא נולדתי שם, חייתי שם מגיל 5-10 ולמדתי בב"ס רוסי

אך מההתנסות שלי, אנטישמיות פסיבית הרבה יותר רווחת שם מאשר בקרב הרוסים. שים לב להבדל בין אנטישמיות אקטיבית ופסיבית.
&nbsp
"על היהודים הם חושבים את מה שכל הגויים חושבים עליהם." רוב הגויים לא חושבים על יהודים כלום, זה לא נושא בוער לרוב העולם.

beatman

Member
מצחיק שילדים צברים משחקים במשחק הזה

ילדים להורים יהודים סובייטים.
גם למי שעלה בגיל צעיר וגדל בארץ, איזה מין "רוסי או "אוקראיני" הוא בכלל ? (מבחינת ההווי התרבותי והמנטליות).
&nbsp
באופן כללי לא היה יותר מידי הבדל בין יהודי בריה"מ באיזור המערבי שלה, כולם היו דוברי רוסית ורחוקים מהזהות האתנית של הארץ-רפובליקה הספציפית שבה חיו.
רק מאז התפרקות בריה"מ החלו להיווצר אולי הבדלים כלשהם (ממה שאני רואה, בעיקר פוליטיים) אצל מעט היהודים שנשארו שם.

זה מה שנקרא "זהותנות אובססיבית"

בוודאי יצא לך לראות את הקבוצה "רוסיות בלי חוש הומור" שברובה מורכבת מבחורות בנות 20-30 שעלו בגילאים רכים עד מאוד, בקושי יודעות רוסית, אבל לאחרונה החליטו להתחקות אחרי שורשיהם בצורה מאוד משונה. נניח, תוך כדי סגידה לגיבורי מלחמת העולם השנייה, נבירה בנבכי האופנה הרוסית המסורתית (לא היהודית, אלא הרוסית ממש) וכו'.

lEchoesl

New member
מאיפה אתה יודע שהן בקושי יודעות רוסית? ומי קבע שאם הן נולדו

בארץ או עלו בגיל שנה אסור להן להתעניין בתרבות הרוסית ולחקור כול מיני דברים בה?
&nbsp
יש לי חברה שעלתה לפה בגיל שנתיים מדברת ממש כמעט בלי מבטא ויודעת רוסית כנראה יותר טוב ממני [בלי הגזמות בכלל]. מה זה אומר?

הבעיה היא...

שמדובר באנשים שפונים לאפיקים הלא נכונים על מנת ללמוד על המוצא שלהם, זה הכול. אביא דוגמה קיצונית - תתארי לעצמך בן של יוצא גרמניה (ייקה) שיום בהיר אחד מחליט להתעמק בתרבות הגרמנית ובמקום היינה או רילקה בוחר ב...היטלר!

זה המקביל שמצאת לגיבורי מלחמת העולם השנייה?

לתפיסתך, "אפיקים נכונים" זה רק לירוק לבבאר ממנה שתית או הוריך שתו.

אספר על מקרה הפוך, אמיתי.
היינו פעם בסוף שבוע באילת מהעבודה. הטלוויזיה בחדרים שידרה משום מה רק את משחקי אליפות העולם בהוקי קרח, ב...גרמנית

באותה שנה נבחרות צ'כיה וסלובקיה שיחקו לראשונה כקבוצות נפרדות, ושיחקו ברמה גבוהה.

אז ככה. היה מישהו מהעבודה שלי, יליד הארץ, שהוריו נולדו בצ'כיה. הוא ראה הוקי קרח לראשונה בחייו, וראה שהצ'כים והסלובקים עושים חיל ומנצחים, ו...הוא נסחף! התחיל לצפות במשחקים בהתלהבות, כאוהד שרוף של צ'כיה, אשר אכן ניצחה בגמר את סלובקיה וזכתה באליפות.

כעבור שנים הוא אכן נסע לצ'כיה, למסע שורשים למקום מגוריהם של הוריו.

תפיסתי כי כדלהלן

"אנחנו לא "רוסים", "צ'כים" או "אמריקאים", אנחנו יהודים שבמקרה נולדו במדינה פלונית, ספגו את שפתה ואת תרבותה, אך נשארו נטע זר השנוא על המקומיים". לכן חיפוש שורשים בדמות האהדה של קבוצת הוקי צ'כית או הערצת ה-кокошник היא פתטית.

Shpakovich

New member
פתטי או לא זה תלוי בנסיבות

מישהו שבמשך כמה דורות השתייכו לאליטה האינטלקטואלית של מדינה מסויימת, ושאבותיו לחמו במלחמות מדינה זאת, טבעי שירגיש שזאת המדינה שלו.

יש בארה"ב ובריטניה אנשים עם סב אירי שמתגאים במוצאת האירי ומגלים עניין.

אם יהודי בא ממשפחה שהייתה סגורה בגטו יהודי תרם עלייתה, ללא ספק זה יהיה פתטי; פתטי באותה המידע כמו יהודי מאוקראינה שיקרא לעצמו "אוקראיני", למרות שבביתו מדברים רוסית, וקשר לקוזקים יכול להיות רק כתוצאה של אונס אבותיו.

זוכר את מה שקרה בסוף שנות ה-40 בברית המועצות?

כאשר סטאלין החל לרדוף את אותם אנשי האליטה ממוצא יהודי, סופרים, עיתונאים, מחזאים ואח"כ גם רופאים שהואשמו בקשר ל"מזימות הציונות" וכיוצא באלה? אתה חושב שהבנים שלהם חיו לאחר מכן בתחושה שברית המועצות היא המולדת הטבעית שלהם?

Shpakovich

New member
ואני רואה שזה הוליד בך פרנוייה
כן, זה קרה...

אך קודם כל, סטלין לא רדף רק יהודים.
&nbsp
בנוסף לכך, גם בישראל יש רדיפות של דעות פוליטיות רבות; יהודים רבים לא מרגישים חופשי בישראל.
&nbsp
יהודים שחיים בבריטניה מאז שקרומוול פתח את השערים, או בארה"ב במשך דורות רבים, הם בריטים ואמריקאים לכל דבר (במידה והם חילוניים, שכן דת מהווה מכשול לאינטגרציה בעולם המפותח).
&nbsp
לא מעט יהודים בבריטניה וארה"ב לא מרגישים שום קשר לישראל, משום שאין קשר. רק למי שכר בישראל ומחליט להישאר בישראל יהיה את הקשר הזה, שזה טבעי. גם אם באופן תיאורטי היה קורה משהו ליהודי הארצות האלה (למרות שהסבירות פחותה משמשהו יקרה בישראל), הם יעדיפו מדינה דוברת אנגלית אחרת על פני ישראל.
&nbsp
יש לא מעט יהודים שחיים ברוסיה היום, חיים טוב מאוד, ולא מרגישים קשר לישראל.
&nbsp
ישראל היא ברירת מחדל ליהודי רק אם היהודי יחליט כך.

למעלה