מעלה מחדש את הדיון על עזרת הסבים לילדים בוגרים

מעלה מחדש את הדיון על עזרת הסבים לילדים בוגרים

אני אמא לשלושה ילדים. לפני שילדתי את הבכורה לא היו לי ציפיות מוגדרות (כי עוד לא ידעתי בעצמי לאן אני הולכת) אבל הנחתי שהסבים ירצו להיות בקשר שוטף עם הנכדים, והנחתי גם שירצו לעזור לי כאמא.

אמא שלי באמת באה המון בשבועות הראשונים (אין לי אבא) ומאד התרגשה מהמערך המשפחתי החדש. אנחנו גרות באותה עיר.
לאחר שהסתיימה הטלטלה הראשונית של המעבר מזוג למשפחה היא לקחה לה יום בשבוע בו היתה מגיעה להיות איתי ועם הקטנה והיה לנו נעים ביחד. היא נהגה לעזור קצת בדברים שוטפים (בישולים, להפעיל מדיח, לארגן טיפה את הבית). כשהקטנה גדלה ונכנסה למסגרת היא היתה מביאה אותה הביתה ונשארת איתי אחה"צ.

הסידור הזה המשיך גם כשנולד השני. כשנולדה השלישית נהיה לה קשה לאסוף את כולם מהמסגרות והיא היתה מביאה ילד אחד הביתה ואני הייתי אוספת את האחרים. גם זה עבד לנו.

אבל השנה אני כבר מרגישה נסיגה מאד גדולה בנכונות שלה לעזור ובנוכחות שלה בחיי הילדים. הגדולה שלי עלתה לכיתה א' (מרחק דקות הליכה בודדות מהבית שלנו). היא לא הלכה אפילו פעם אחת להביא אותה מביה"ס ולא ראתה את הכיתה שלה. בעיני זה היה מאד מוזר.
היא גם לא אוספת אף אחד מהקטנים יותר. היא מגיעה בסביבות חמש וחצי, אחרי שכולנו בבית, לרוב עוזבת לפני המקלחות וההשכבות (שבע, שבע ורבע), חלק מהזמן בכלל יושבת עם הטלפון - אני מרגישה שהיא לא מוצאת את המקום שלה ואני לא יודעת איך לתת לה אותו. היא לא יודעת לקחת יוזמה (להקריא סיפור או לשחק משחק) וקצת נשארת בצד. כשאני יוצאת מהבית ומשאירה אותה לבד איתם זה קצת יותר טוב, אבל בגלל שאין לה שום יכולת לנהל שגרת ערב, ובגלל שהיא מגיעה מאוחר, אז הזמן שלה איתם די קצר, אבל נדמה לי שהוא יותר איכותי כשאני לא בסביבה.

כשהיא מביאה אוכל זה טעים אבל ממש ממש מעט, אנחנו חמישה אנשים בבית, וזה תמיד לא מספיק - אפילו רק לנכדים. ניסיתי לרמוז לה שהכמות לא רצינית ביחס לגודל של המשפחה אבל היא לא שומעת אותי.

עזרה אחרת כבר לא באה בחשבון (מה שהיתה עוזרת פעם, לסדר קצת את הבית ההפוך בדרך כלל ודברים מהסוג הזה).

אני רואה שאמא שלי התבגרה, אני יודעת שדברים שפעם היו לה קלים (פיזית ומנטלית) קשים לה יותר היום, אבל היא הולכת ומתרחקת מהילדים. פעם הם אהבו לבוא לישון אצלה, בעיקר הבכורה, שעכשיו מסרבת לבוא בתוקף.

שאלתי אותה מזמן לגבי אוגוסט ואם היא תרצה לעשות להם "קייטנת סבתא" וכמו בשנה שעברה לא קיבלתי תשובה. בשנה שעברה הייתי אצלה באוגוסט עם נכד אחד לכמעט 3 שעות. זהו. השנה היא לוקחת באחד הבקרים את שני הגדולים לסרט. חבל לי שזה מה שיש, שהיא לא יוזמת יותר מזה, היא גרה בבית פרטי עם חצר, הם כבר גדולים ואין ענייני פיפי-קקי או האכלות מסובכות, ה'תפעול' שלהם באמת פשוט. ובכל זאת אין הזמנה ואין רצון.

גם לשבתות אנחנו כבר לא באים אליה. היתה תקופה שהיינו באים בליל שבת לארוחה. אבל זה היה לה קשה ומכביד אז הפסקנו והתחלנו להגיע מדי פעם בשבת בצהרים. אבל גם זה הכביד עליה. מתאים לה ביקורים קצרצרים של שעה/שעה וחצי, בהם לא מפזרים צעצועים, לא מרעישים, לא אוכלים, אלא מתנהגים יפה ובנימוס. וזה לא ריאלי עבורנו בשלב הזה. בקיצור, גם הביקורים האלה התפוגגו.

מצדה היא לא אוהבת לבוא אלינו. היא תמיד מוזמנת לארוחת שישי, ונדירות מאד הפעמים בהן היא באה, ועל שבת בכלל אין מה לדבר.
עצוב לי שנפער מרחק כזה בינה לבין הנכדים וגם בינה לביני.

עצוב לי שאני מרגישה אכזבה מהתפקוד שלה כסבתא (בכלל לא מדברת איך אני מרגישה כבתה). אני עכשיו בסוף הריון רביעי וחוששת מאד מהחודשים הראשונים אחרי הלידה, בהם אני מצד אחד באמת זקוקה ליותר עזרה, ומצד שני הרבה פחות סבלנית.
מנסיון עבר מר אני יודעת שאין לי איך לדבר איתה. אם אני מעלה ציפיות היא נפגעת וזה לא מקדם אותנו לשומקום. אני בטוחה שהיא יודעת ומרגישה שההתמעטות שלה בחיי ובחיי הנכדים כואבת לי. אבל אני גם בטוחה שזה בדיוק מה שהיא יכולה ואי אפשר לתת מתוך מקום של דרישה או לחץ.
ובכל זאת זה כואב.

עזרה כספית - אין ולא היתה אף פעם. גם לא במאות שקלים. גם לא כשהיתה הכרחית. הארנק סגור.

כתבת כדי לפרוק?

קראתי הכל ואני באמת מלאת אמפטיה
אבל זה מה שהיא מסוגלת ורוצה לתת
תגידי תודה
אין לך מה לעשות מעבר

האמת היא שאני נערכת להתנגשות חזיתית

בהחלט אומרת תודה ומאד משתדלת לתת לה מקום ומרחב שיהיו לה טובים - אבל לא מאמינה שאוכל לעשות זאת אחרי הלידה. במצב של עייפות כרונית, עם 3 קטנים שעוברים טלטלה, עם תינוקת יונקת וסערה הורמונלית- לא יהיה לי המרחב הרגשי להכיל אותה ולהגיד לה תודה על זה שהיא באה בחמש וחצי, יושבת עם הרגליים למעלה, גולשת בסלולרי ומעירה הערות (לא מרוע, כמובן, רק מרצון לעזור לי להשתפר כאמא - מה הבעיה להכין סלט, למה הילדים לא מרימים את הלגו, למה הקטנה צועקת ודומיהם).
מצד שני - אני לא יכולה לומר לה לא לבוא אלי הביתה, היא אמא שלי. ותהיה שוב סבתא.
זה מצב נפיץ ומאד לא סימפטי.

איפה כתבת את זה בהודעה הראשונה?

יושבת עם הרגליים למעלה, גולשת בסלולרי ומעירה הערות

ההורמונים
אחרי לידה
שלושה ילדים בוכים
וכל השאר

הם שלך ושל בעלך
היא לא חייבת לך

אין צורך להתקיף. ברור שהיא לא חייבת לי.

בכל זאת נראה לי משונה שהיא לא באה לראות את הכיתה של הנכדה שלה. כשאת תהיי סבתא את בטח תלכי לראות, לא? אני לא סבתא, אבל משערת שאלך לראות. בשבילי ובשביל הקשר עם הנכדה, לא בתור 'עזרה' לאף אחד. ובאותו מישור אזמין מפעם לפעם את הנכד/ים לישון אצלי. לא בתור 'עזרה', אלא כי יהיה לי כיף להיות איתם.

וכן - מותר לי להצטער ל ההיחלשות ועל ההתמעטות ועל המרחק. את לא צריכה להתקיף אותי. אני כותבת מתוך כאב ומתוך צער. לא מתוך ביקורת. כמובן לא הבאתי ילדים לעולם כדי שמישהו אחר יגדל אותם/יפרנס אותם/יבדר אותם - אבל ההצטמצמות כל כך מכאיבה עד שקשה לי להכיל אותה. ואחרי הלידה יהיה לי קשה עוד יותר.

אני לא תוקפת

תראי את ההודעה הראשונה
כתבתי לך שאני
מאד מבינה אותך
ואז תקראי את התגובה שלך
פתאום שינית את כל התמונה

כתבת שאת מתכוננת להתנגשות וכתבת שהיא

יושבת עם הרגליים למעלה, גולשת בסלולרי ומעירה

אני לא חושבת שיש לך זכות להתנגש בה

את כן יכולה להיות מאוכזבת זכותך

האכזבה מתחילה את המעגל השלילי

אני לא אומרת כלום אבל משוכנעת שהיא מרגישה את האכזבה שלי, ואז פחות מתחשק לה להגיע והיא פחות מוצאת את המקום שלה, ואז אני מאוכזבת יותר......וחוזר חלילה. יחסים הם תמיד הדדיים, אני לא חושבת שיש מצב שבו צד אחד מרגיש ממש גרוע והשני מרגיש ממש טוב.
אז בעצם מה שאני שואלת - איך אני יכולה להפסיק להיות מאוכזבת ולקבל אותה באמת? זה מה שיכול לשנות את כל התמונה.
פתאום כשאני חושבת מה השתנה השנה - איבדנו את היום הקבוע. היה לה משהו אחה"צ בחודשיים וחצי הראשונים של השנה, ולא הצלחנו למצוא יום קבוע חדש שיהיה נוח, ועברנו לאלתר כל שבוע יום אחר. הפורמט של היום הקבוע היה יותר מוצלח. אנסה לקבוע איתה יום קבוע מחדש מספטמבר.

את צריכה להשלים עם זה

שהיא לא חייבת
היא יכולה שלא לרצות
מותר לה

ואת - יכולה להתאכזב ולכעוס
ואין לך מה לעשות עם זה

יכול להיות שאם תחזרו ליום קבוע
זה ישתפר
מקווה בשבילך

אני יודעת

שאני צריכה להשלים עם המצב. אני לגמרי יודעת ובינתיים אני לא מצליחה.
אני לא רוצה להתאכזב ולכעוס. אני רוצה לקבל אותה. כמו שהיא.

כגודל הציפיה גודל האכזבה

תלמדי להגיד תודה על מה שיש
ולא לצפות כך לא תתאכזבי
מצד שני
אולי כדאי לך כן לשתף אותה בפעילות נחמדה
של הילדים
בתור אורחת
ולא בתור בייבסיטר
או לקבוע יום קבוע כמו שכתבת קודם
אולי זה יקל עליה וגם עליך

mykal

New member
רק לפסקה הראשונה

נראה לך שמה שאת חושבת היום שתעשי באמת תעשי?
כ"כ הרבה פרמטרים משתנים בחיים,
אני סבתא--מטפלת הרבה בנכדים--
לא הולכת למוסדות הלימוד שלהם, חושבת שזה לא חושבת שזה מקומי.
כן מופיע לארועים שאני מוזמנת.
לא בטוחה שכל ילד שלי זקוק לי באותם דברים,
מנסה לתת לכולם.
&nbsp
קרה משהו אצליכם, שווה בירור ולא אכזבה.

talitush2

New member
מנסה לענות לך מהצד של הסבתא

קראתי את מה שכתבת, אבל לא ממש הצלחתי להבין מה קרה באמצע הדרך, שאימך הורידה את מינון ביקוריה ואופיים.
כנראה שיש דברים בגו. אולי קשה לה. אולי התבגרה והתעייפה. לא יודעת אם היא עובדת ומשלבת את ביקוריה אצלכם אחרי העבודה.

רואים שכל הנושא רגיש ומכאיב לך. והאמת - אני מבינה אותך.
אני הסבתא, וכשבתי ילדה את הנכדים, נהגתי לקחת כמעט כל שבוע יום חופש ולהיות איתה ביחד. גם לעזור פיזית (בישולים, כביסות וכו') וגם פשוט להיות איתה.
זכרתי את הבדידות שהרגשתי בחופשות הלידה שלי, ונשבעתי שאני אנהג אחרת. הרגשתי שכולם ממשיכים בחייהם ועסוקים בשגרה, ורק אני נשארתי בבית לבד עם תינוק צורח.
כשגדלו הנכדים נהגתי להגיע יום בשבוע ישירות מהעבודה ולהיות איתם אחה"צ. שיחקתי עם הילדים, קצת עזרתי לאמא. הם נהנו ולי זה היה תענוג, אם כי בהחלט לא קל. אחרי יום עבודה ארוך זה קשה, אבל לא ויתרתי על זה.

לפני כשנה בערך, הרגשתי שזה מתחיל להיות מיותר. הם הלכו לחוגים, לחברים, חברים באים אליהם וכו', והרגשתי קצת מיותרת שם ,וכמעט ויתרתי לגמרי על הביקורים האלו אחה"צ. רק מדי פעם כשהתחשק לי, ולהם לא היו תכניות, הגעתי אליהם. מאז נשארנו רק עם סופי שבוע שבהם כולם אצלי לארוחת שישי בדרך כלל, ואם לא נפגשים איפשהו בשבת.

בתי עומדת ללדת כל יום, וברור שאהיה שם לעזרתה. כבר הודעתי בעבודה שאקח חופשה במהלך אוגוסט האיום, ואח"כ נחזור למתכונת של יום בשבוע. זה כייף לי וכייף לה.
אני מאמינה גם שזו הדרך לבנות יחסים קרובים עם נכדים. צריך להיות שם איתם, לשחק, להקריא, לחוות וכו'. לא לשבת עם הסלולרי...

מה שאני מנסה לומר לך זה שכדאי לך מאד לשבת ולדבר עם אימך, ולנסות לברר מה קרה מבחינתה. האם קשה לה? אולי הרגישה מיותרת? אולי היו התנגשויות ביניכן שלא נעמו לה?
דברו ביניכן ונסו ללבן את העניינים. שתיכן תצאנה מורווחות מזה. וברור שגם הנכדים.
נסי להבהיר לה שאת זקוקה לה, רוצה בחברתה, הנכדים חסרים אותה, ובהמשך היא תחסר את היחסים המתרחקים ממנה.

ואם אחרי כל זה היא תישאר בשלה, אין לך הרבה מה לעשות מעבר לזה. כנראה שלא מתאים לה להגיע יותר, מסיבותיה שלה.
ותמיד תזכרי שהפריבילגיה של סבתא היא כמה שמתאים לה ומתי שמתאים לה, ולכל סבתא יש מתכון משלה שמתאים בדיוק לה.

michal@gal

Active member
מנהל
היא התבגרה

אפילו נגיד - הזדקנה.
מה שהתאים לה אז, כבר לא מתאים לה היום.
עצוב, אבל זה מה שיש.
&nbsp
אין טעם להפגע. חפשי עזרה במקום אחר ותהני ממה שהיא כן מסוגלת לתת כרגע.
&nbsp
אני מניחה שקשה לה לארח אתכם בליל שבת לארוחה בגלל הצורך לבשל ולארגן למשפחה גדולה. אולי תציעי שאתם תגיעו אליה עם אוכל מוכן לארוחה?
&nbsp

mykal

New member

מבינה את הכאב, מבינה את החשש מפני התנגשות.
עכשיו כשאת לפני לידה,
אולי תקחי כמה פעמים בייביסיטר שתהיה עם הילדים,
ותזמיני אותה ליציאה לבית קפה, להצגה, תגידי לה שאת מזמינה,
שזה בשבילך כדי לנוח, תנסי להתקרב כבת--
אגיד לך--אני שומעת על החבל שלך ש"הסבתא" מפסידה ולך אין עזרה,
אולי היא חווה בדידות--אולי דיכאון קל, אולי היא נפגעה מאמירה שלך, של בעלך
של הילדים ואתם לא מודעים.קורים דברים במהלך חיים.
אולי נכון שאת תשימי את הצרכים שלה במרכז --והיא תחזור לקצת יותר
כוחות שבהם תחזור לקשר עם הנכדים ואיתך.

אל תפחדי ואל תגיעי להתפוצצות--לא בגללה יותר בגללך.
הכאב שלך והצער שלך גדולים--אולי גם שלה--
שווה ל"רכך" את האוירה ולבנות מחדש את מה שהתקלקל,
בידיעה שאף פעם לא יהיה ממש אותו הדבר.

היי. ממה שתארת את אמך, אני חושבת על שני דברים:

או שמה שהתאים פעם, לא מתאים לה כיום או שהיא בסוג של דיכאון. נסי לדבר איתה ולשוחח איתה על כך.
מאחלת לך לידה והסתגלות קלים לתוספת שתגיע אליכם למשפחה.
חייבת לשאול אותך על הניק שלך: הוא לקוח מהספר בשם הזה? אני קוראת אותו הרבה בעבודה. (בגן פעוטות).

כנראה שילוב של השניים

דיכאון קל בתוספת שינויים טבעיים שחלים עם הגיל. אני צריכה ללמוד להרפות ולהנות ממנה. ולעזור לקרב בינה לבין הנכדים ובעצם גם בינינו. לפעמים כשאני קצת 'נודניקית' (בצורה מזמינה ולא מעיקה) היא נוכחת יותר.

משתפרת

New member
"מצדה היא לא אוהבת לבוא אלינו."

את כתבת את זה. נראה לי שזו שורת מפתח.
בעבר היה אחרת, היא עזרה בשמחה וברצון. ביליתן זמן ביחד, נהניתן.
בינתיים קרה משהו. ילד אחד איננו שניים, בוודאי לא שלושה, בוודאי לא ארבעה (הרביעית בדרך, אמרת). יתכן וקיבלתם את העזרה כמשהו מובן מאליו? כי זה לא, כי יש לה חיים ונחמד מאד אם היא מייחדת חלק מחייה לטובתכם, אך זו ממש לא חובה. אולי היא הרגישה מנוצלת? אולי לא הרגישה שעזרתה מוערכת? אני שואלת את זה ולא מחכה לתשובה, תשיבי לעצמך. את מספרת שהזמן שלה עם הילדים איכותי יותר כשאת לא שם, ולכן יש אפשרות שהיא אגרה במשך השנים מחשבות ותחושות לא נעימות כלפיך-כלפיכם.
אפשרות אחרת היא בנאלית יותר. היא לא בת עשרים, היא סבתא. השנים לא בדיוק עושות איתנו- הסבים- חסד. אולי קשה לה? פיזית ונפשית?
אינני יודעת אם תוכלי לשים את עצמך בנעליה ולהבין מה בדיוק עובר עליה. הבעיה היא שכשאת משוחחת איתה את מעלה ציפיות, וזה גורם לה לפגיעה (כך כתבת). צריך לבוא ממקום של לשמוע מה איתה, לא להגיד את הצד שלך אלא לנסות לשמוע מה יש לה להגיד, להקשיב לרגשותיה. אם זה יצליח אולי תמצאו דרך לסלק את הקושי שצמח ביניכן.

לאחרונה באמת דיברתי איתה

שאלתי אותה מנין צמח כל המרחק הזה. ברור ששלושה ילדים הם לא אחד, וברור שהכוחות נחלשים. ויש פה שום הערות ומשקעים. אבל יש עוד דברים. ומה שהיא אמרה זה שהבית שלי מאד שונה מהבית בו גדלתי. שהיא מרגישה שיש הרבה דברים שלא לקחתי. והיא פגועה מזה ומפרשת את זה כדחייה מכוונת ביחס אליה ולעולם שלה. הבית שלי באמת שונה, בחלק מהעניינים שונה במודע, בחלק שלא במודע. כשהייתי צעירה ורווקה באמת הייתי דומה לה יותר באורח החיים שלי ובהשקפת העולם שלי. אני לא כל כך יודעת מה לעשות עם המידע הזה.

כלום

זה הבית שלך
אלו הבחירות שלך
והיא צריכה ללמוד לכבד אותך
ואת הבית
כמו שאת צריכה לכבד אותה על עזרה שהיא
מעניקה או לא מעניקה

למעלה