מסמך מזעזע

יש

רף התנהגות מסויים שאם עוברים אותו, לכל הדעות הוא טאבו מוחלט. למשל, אלימות על כל גווניה. להגיע לציבור מסויים כדי לחפש מה לקנטר, זה קל. תחום עבודתי לימד אותי שזה הכי קל. אי אפשר לצבוע ציבור שלם בשמחור רק כי הוא מתלבש כך ונוהג אחרת. כי אם נתחיל, לא נסיים, בחסידות מסויימת הבנות חייבות ללכת עם שתי צמות. ובחסידות אחרת, מי שפרש יושבים עליו שבעה. ובחוג מסויים, מי שילך בלי חליפה הוא פושט. ובחוג אחר הוא יקרא שבבניק. יש אפילו חסידות שלא קוראים לאישה בשמה, אלא אמא או באיזה רמז. ובחסידות אחרת, ברחוב, האישה תלך רק אחרי בעלה ולא לפניו. ובמאה שערים המדרכות נפרדות. ובזרם מסויים הילדים שומעים רק מוצרט ווגנר. ובחוג אחר רק פיוטים. ובזרם מסוים רק ים תיכונית. ו...נכון שלהפסיק?! אז מי נורמלי?! בינינו, אף אחד. כל אחד והשריטות שלו. אבל בשביל ההגדרה הלא פורמלית. נורמלי, זה מי שמבין שלכל אדם יש את הזכות לכבוד ועל כל אדם מוטלת החובה לכבד.

dror39

New member
נכון ולא נכון

ואפשר להתווכח על זה שנים, ועדין להשאר בדעה אחידה, כי בסך הכל אנו לא חלוקים בדעה. ביחד עם זה... אין כלל, ולא לכל אדם יש זכות לכבוד.. יש לך כבוד למשה פרידמן החרדי מוינה שהלך ללחוץ את ידו של ערפאת ולהתנשק עם אחמדניג'ד? גם אלימות, הסטירות של הרב עובדיה מותרות, סטירה דומה ממורה, מסוגלת להכניסו לכלא. ויש גם אלימות ביחסים מסויימים שבני זוג מסויימים מקיימים.. וזה גם לא אסור.. אז מהי נורמא? לא ברור בכלל.. לסיכום, המסמך הזה לא מזעזע. הוא בהחלט קיצוני מאוד.. אין בו כדי להעריך את הנשים על אומץ ודעתנות כביכול, יש בו כדי לתת לנו חומר למחשבה, האם אנו פוסלים מהר מדי? ואיך זה משליך על הפסילה של החברה שלנו, החברה החרדית.

ההתנהגות הזאת היא שגויה

הן חושבות שהן עושות את הטוב בעיני השם, אבל הן - טועות. איך אני יודעת? שאלתי רב גדול. ותדעי לך שלטעות הזאת יש מחיר: קודם כל - עצם זה שלא הולכים לפי מה שגדול בישראל אומר - זאת עבירה חמורה שגובלת בכפירה (לטעון שאני יודעת יותר טוב מהרב) - וזה מה שעובר לילדים. וחוץ מזה - במיוחד בנושא הזה היחסים של הבעל והאישה, אף בעל לא רוצה לראות את אישתו ככה. והילדים שמרגישים יותר צדיקים מכולם בקיצור - ליהדות יש חוקים וכללים, ואי אפשר לחוש פתאום יותר צדיקים במשהו - ז"א - אפשר, אבל רק בהתייעצות צמודה של רב, בעיני הדברים האלו חייבים להיות מוגדרים והם בסיס חשוב לחיים בריאים נורמלים ופרופורציונים.

הבנות שחיו עם גואל רצון

גם עשו זאת מרצון. נכון? בכל מעשה קיצוני יש בעייתיות.

למעלה