מי שיכול לעזור לי קצת באזרחות...

אוריר

New member
מי שיכול לעזור לי קצת באזרחות...

אני אודה לו מאוד 1. · המועצה לביקורת סרטים (הצנזורה) החליטה לפסול את הסרט "ג'נין ג'נין" של מוחמד בכרי בטענה "שמדובר בהצגה מסולפת של האירועים במסווה של אמת דוקומנטרית העלולה להטעות את הציבור". בכרי הודיע כי בכוונתו לעתור לבג"ץ. - זהה והסבר בשם איזו זכות/עיקרון יכלה הצנזורה לפסול את סרטו. נמק קביעתך. - זהה והסבר בשם איזו זכות מבקש בכרי לעתור לבג"ץ. נמק את תשובתך. 2. · בית המשפט הפדרלי באוסטרליה הורה בהחלטה חסרת תקדים למכחיש השואה ד"ר פרדריק טובן להסיר מאתרי אינטרנט שבראשם הוא עומד, כל פרסום הקשור להכחשת השואה. בית המשפט קבע שהפרסומים המכחישים את השואה ואת קיומם של תאי הגזים מעליבים את הקהילה היהודית. - זהה והסבר בשם איזה עיקרון פורסמו דברים אלה. נמק תשובתך. - זהה והסבר בשם איזה עיקרון החליט בית המשפט להסיר פרסומים אלה. נמק תשובתך. 3. · קבוצת משפחות ערביות ישראליות מבקשות לרכוש דירות שנבנו בנצרת עילית והניתנות בתנאים מיוחדים. הן פנו למשרד השיכון. משרד השיכון מסרב למכור למשפחות הערביות, ולתת את התנאים המיוחדים, בטענה שהדירות נבנו עבור עולים מאתיופיה ומחבר העמים שגרו עד כה בקרוונים. משרד השיכון טוען כי הקרקע לשיכון החדש ניתנה למטרה זו. - זהה והסבר בשם איזו זכות/עיקרון מסתמכות המשפחות הערביות. נמק תשובתך. - זהה והסבר בשם איזה עקרון/זכות פועל משרד השיכון. נמק את תשובתך. 4. · הממשלה החליטה להקציב כספים להקמת מרכז למורשת הבדווים בגליל התחתון. המרכז יפעל כמקום להנצחת מורשת ומנהגי הבדווים, וכן ינציח את חללי צה"ל הבדווים. - זהה והסבר בשם איזה עיקרון/זכות פעלה הממשלה. נמק את תשובתך. - זהה והסבר בשם איזו גישה לקבוצות מיעוט פעלה הממשלה. נמק את תשובתך. 5. · עמותת הומוסקסואלים ולסביות ביקשה לפתוח מועדון חברים בחדרה. חברים במועצת העיר של חדרה, דתיים ואחרים, מתנגדים. הם טוענים כי פתיחת מועדון כזה תשנה את אופייה של העיר, שהיא עיר קטנה, ותפגע ברגשות אזרחים רבים. - זהה והסבר בשם איזו זכות/עיקרון פנתה העמותה למועצת העיר. נמק את תשובתך. - זהה והסבר בשם איזו זכות/עיקרון מדברים המתנגדים במועצת העיר. נמק את תשובתך. 6. · ארגונים ותנועות שונות עתרו לבג"ץ כנגד סעיף המתנה את גובה קצבאות הילדים מביטוח לאומי בשירות בצה"ל או בשירות לאומי. המדינה טענה בדיון מקדים כי הסעיף החדש הוא תוצאה של תכנית חירום כלכלית שמטרתה קיצוץ גם בקצבאות הילדים, מבלי לפגוע במשפחות המשרתים בכוחות הביטחון. המדינה טוענת כי שירות בטחון בתקופה זו מגדיל את הפער שבין משפחות המשרתים בצה"ל, לבין אלו שאינם משרתים, לרעת המשרתים. - זהה והסבר בשם איזו זכות פנו העותרים לבג"ץ. נמק את תשובתך. - זהה והסבר בשם איזו זכות/עיקרון פעלה המדינה. נמק את תשובת תודה מראש למשיבים!!!

me123

New member
מישהו יכול בבקשה לענות??

אני בעיקר לא יודעת את 1 א ואת 2 א (1 ב ו2 ב נראים לי חופש הביטוי...)

symptoms

New member
לדעתי ../images/Emo59.gif

1.א.פגיעה בבטחון המדינה. ב.פגיעה בחופש הביטוי - הזכות ליצור 2.א.חופש הביטוי ב.פגיעה ברגשות הציבור. 3.א.הזכות לשיויון ב.עקרון ההבחנה 4.א.זכויות אדם ואזרח - זכויות מיעוטים. ב.הגישה המקבלת את זכויות המיעוטים. 5.א.הזכות לשויון - זכויות מיעוטים. ב.אין לי מושג. 6.א.עקרון השויון. ב.הבחנה. צריך גם נימוקים? רעות

אוריר

New member
תודה על התשובות

שאלה: ב1א, למה הסרט פוגע בבטחון המדינה? עוד שאלה, הבחנה זה עקרון שאפשר לכתוב בבגרות? ואם מישהו יודע את 5ב הוא מוזמן לכתוב ולהאיר את עינינו

symptoms

New member
בקשר ל1 א שלי היה את זה במבחן../images/Emo59.gif

השאלה לא נוסחה ככה אלא היו כמה זכויות שהיינו צריכים לכתוב אם אתה רוצה אני אחפש את המבחן וארשום. וכן הבחנה זה עקרון שאפשר לכתוב בבגרות, בקשר לזה עם האתיופים אני בטוחה שזה זה. ולדעתי גם הזה עם הקיצוץ בקיצבאות (למרות שלמעשה זו אפליה פסולה, אבל הממשלה תטען שזו הבחנה) רעות

symptoms

New member
אני משנה את דעתי ../images/Emo59.gif

בקשר לאחד. הסעיף הראשון זה הזכות לכבוד משום שחיילים נהרגו שם והם מוצגים בסרט באור שלילי. הסעיף השני זה הזכות לחירות חופש האמנות משום שיוצר הסרט יכול לטעון שהסרט הוא רק השקפתו האמנותית על הדברים. רעות

talww

New member
ולדעתי...

1.הזכות לשם טוב חופש הביטוי- זכות הציבור לדעת 2.אני צריכה עוד לחשוב על זה... 3.הזכות לשיווין אפליה מתקנת 4. זכויות המיעוטים הגישה המכירה בזכויות המיעוטים 5.עקרון השיוויון הזכות לכבוד 6.הזכות לשיוויון הבחנה 6.

symptoms

New member
בקשר לשלוש ../images/Emo59.gif

זה לא אפליה מתקנת ואת זה אני יודעת בטוח, אני וחברי לכיתה ניהלנו על זה דיונים רבים (מאוד) במשך מספר שיעורים עם המורה - זו הבחנה. וחוץ מזה הביטוי הנכון הוא העדפה מתקנת. למה בחמש ב' זה עקרון הכבוד? רעות

talww

New member
5,3,2

בקשר ל-5, כתוב בשאלה שפתיחת המועדון "תפגע ברגשות אזרחים רבים", פגיעה ברגשות אזרחים היא במילים אחרות - פגיעה בזכות לכבוד. בקשר ל-3, למה הבחנה? זה באמת חשוב לי לדעת כי הייתי בטוחה שזו העדפה מתקנת... ובקשר לתשובות שלך לשאלה 2, בקשו בשאלה עקרונות ואת ענית על זכויות. נראה לי שלא מקבלים תשובות כאלה...נכון?

symptoms

New member
אני אנסה להסביר את 3 ../images/Emo59.gif

אבל זה די קשה לי כי אני עד היום משוכנעת שזה העדפה מתקנת, אבל לפי מה שהמורה אמרה העניין הוא שלא נותנים את הדירות לכל האתיופים כקבוצה אלא ליחידים שגרו עד עכשיו בקראוונים. כלומר הערבים הם קבוצה שלא זקוקה להבחנה הזאת כי היא לא גרה בקראוונים, או משהו כזה. באתר של ורדה יש תשובה על זה (רק שזה כמעט בלתי אפשרי להיכנס לשם עכשיו... בקשר לשתיים, אני לא יודעת אבל זה פשוט נראה לי הכי הגיוני לא? איזה עקרונות זה יכול להיות? בקשר ל-5,תודה על ההסבר. רעות

talww

New member
מה זה האתר של ורדה???

מישהו מוכן לצרף קישור, כדי שסוף סוף אני אוכל להבין על מה כולם מדברים? תודה...

symptoms

New member
האתר של ורדה ../images/Emo59.gif

לא שהוא יעבוד כי הוא מסרב לעשות את זה בכמה ימים האחרונים אבל שיהיה רעות

shyalon

New member
בקשר לשאלה 6

זה לא העדפה מתקנת?? כי בהבחנה השונות בין בני האדם צריך להיות רלוונטי להבחנה עצמה! לפי דעתי אין קשר בין זה ששירתו בצבא לבין אי נתינת קצבאות ולכן זאת לא הבחנה אלא העדפה מתקנת. אנא תקנו אותי אם אני טועה.

talww

New member
תקרא את שתי השורות האחרונות בשאלה--

"המדינה טוענת כי שירות בטחון בתקופה זו מגדיל את הפער שבין משפחות המשרתים בצה"ל, לבין אלו שאינם משרתים, לרעת המשרתים." קבוצת המשרתים בצה"ל, "מקופחת" מבחינה כלכלית, ולכן במתן הקצבאות המדינה מנסה לתקן עוול זה- ולשמור על עקרון השיוויון.

talww

New member
התבלבלתי...

זאת לא העדפה מתקנת, זאת הבחנה כי כתוצאה מהשירות הצבאי קבוצת "המשרתים בצה"ל" הופכת לקבוצה עם שוני מהותי מקבוצת ה"לא משרתים" מבחינה כלכלית.כלומר, לקבוצת "המשרתים" יש כרגע צרכים שונים מקבוצת ה"לא משרתים". השוני רלבנטי למתן קצבאות, כמובן- ולכן זאת הבחנה.

shyalon

New member
אבל העדפה מתקנת ניתנת

לזמן מוגבל עד שהשוני יפסק. פה השוני נוצר עקב המצב הבטחוני במדינה כאשר מצב זה יפסק כבר לא יהיה שוני ולכן לא יהיה צורך בהעדפה ולכן זו העדפה מתקנת כי היא ניתנת רק לזמן מוגבל עד שיש שיוויון!

למעלה