מיזוג פעילות פורומי הצילום של תפוז

steiff

New member
מיזוג פעילות פורומי הצילום של תפוז

בהחלטה משותפת של מנהלי פורומי הצילום של תפוז (פורום אמנות הצילום והפורום הזה) החלטנו למזג את פעילות שני הפורומים תחת הפורום הזה, שימשיך להיקרא בשמו הנוכחי.

המשמעות האופרטיבית היא שמעטה פעילות פורום אמנות הצילום תתנהל פה, ובכללה האתגר השבועי (שימשיך להתנהל לפי נוהלי האתגר הנוכחיים: עד שתי תמונות למשתתף, אין התייחסות לתמונות שהועלו לאתגר עד לאחר שיפוט האתגר, זוכה האתגר מכריז על הנושא לשבוע שאחריו ושופט את האתגר עליו הכריז, השיפוט וההכרזה על הנושא הבא מבוצעים ביום ראשון בשבוע.). מעבר לאתגר השבועי הגולשים בפורום מוזמנים גם להעלות תמונות ולבקש התייחסות טכנית ואמנותית על התמונה. כמו כן יש מקום גם לדיונים כלליים (וויכוחים בלי ירידה לפסים אישיים) בנושאים הקשורים לאמנות הצילום.

בהצלחה לכולנו בפורום המשותף.

ravivme

New member
שוב אני ?

אחרי כל כך הרבה שנים בפורומים האלה צריכים לקום כוחות חדשים.
לא הגיוני שאותם 5-6 אנשים ימשיכו לנהל, להרים, לדחוף.
אנשים חדשים ורעננים צריכים לתפוס יוזמה וגם פיקוד.
מכיוון שזה לא ממש קורה הפורומים האלה מתים, והדרך היחידה לעורר בהם קצת תנועה ועניין היא איחוד שלהם.
הצעתי את זה מזמן ולא קיבלו את דעתי.
המציאות עשתה את שלה.
נקווה שפורום אחד מגוון ורחב יותר יהווה כר משיכה יותר משמעותי משני פורומים גוועים.

steiff

New member
הניתוח שלי לסיבות לדעיכתם של הפורומים קצת שונה...

המדיה החברתית מושכת אליה את הפרובוקטורים הכבדים (אלה שנקראים בפורומים ״טרולים״) משום שהמשוב שהם מקבלים שם על הפרובוקציות הרבה יותר מהיר מאשר כאן, והניהול פחות קפדני.
המדיה החברתית גם מושכת אליה את חובבי ה״לייקים״. בפורומים אין ״לייק״. צריך ממש לכתוב תגובה... צריך ממש להתייחס.
זה מפחית את ההטרוגניות של הדעות בפורום.
זה מפחית את מספר התגובות בפורום.

להערכתי המגמה הזו תימשך ללא קשר לזהות מנהלי הפורום. הנהלת תפוז הפסיקה משך קרוב לשנתיים לדחוף את הפורומים ואת מנהליהם לעודד תעבורה בפורום. הם רואים את הסטטיסטיקה של ירידה כללית בתעבורה בכל הפורומים ומעבר למדיה חברתית וממשיכים לתחזק את המערכת במינימום משאבים ומינימום השקעה. כנראה מצאו איזון בין עלות הפעלת שרת ושטח איחסון לבין ההכנסות מפרסומות.

אגב, אם מישהו חושב שהגיע הזמן שמנהלי הפורום יתחלפו - הוא/היא מוזמן להציג את מועמדותו לתפקיד להנהלת הפורומים. אני נמצא בתפקיד כבר למעלה מעשור. לא שנמאס לי ממכם, אבל אולי לכם נמאס ממני...

sagiKor

New member
אני חושב שזה יותר מורכב

ואין סיבה אחת אלא מכלול.
אני חושב שמסלול הרגיל שכל פורום או קהילה כזאת או אחרת עוברת זה לידה, תוחלת חיים ומוות.
כשפורום נולד הוא בדרך כלל נולד בזכות אנשים שצילום זה בדם שלהם, הם לרוב יהיו צלמים חובבים מתקדמים בעלי רמת צילום סבירה פלוס, חלקם יהיו בעלי השכלה פורמלית בתחום, חלקם אף עוסקים בתחום. בשלב זה הפורום קטן ומקצועי, הרמה גבוהה וכך גם התצלומים.
ואז גדלים, ככל שגדלים הרמה האמנותית יורדת, ככה זה בכל מקום (אז לא לקחת אישית).
כשהרמה יורדת מתחת לאיזשהו סף מסויים התותחים מתחילים לעזוב כי העניין פוחת. תפוז עברו את זה כבר פעם אחת ואז פורשי תפוז הקימו את די-ספוט (שגם כבר מת).
ככל שמתרבים הטרולים זה מבריח יותר משתתפים, תותחים ומתחילים כאחד, מצב זה הוא ללא ספק באשמת ניהול לא טוב מספיק. הקבוצות והפורומים ששרדו טרולים קשים הם אלו שהיו מאד קצרים עם התנהגות כזאת.
היום קבוצות פייסבוק מאד קשוחות בקטע הזה.

המדיה החברתית היא רק המסמר האחרון בארון, אמנם תמיד היו פורומים בחו"ל למי שרצה קהל גדול יותר אבל המדיה החברתית היא ענקית יותר מכל פורום, יש קבוצות לכל נישה הכי קטנה, יש מיידיות, ויש גישה נוחה מכל אמצעי, פורום לא תמיד נוח להתעסקות מהנייד ותפוז הוא דוגמה מצויינת לזה...

אז הרמה ירדה, התותחים עזבו אבל לא הקימו פורום חדש כי פייסבוק ניצח וסופ של פורום זה הוא כמו של כל פורום אחר.
לזכותו של תפוז אפשר לציין שהוא פורום הצילום הראשון בארץ ומן הסתם הותיק. אך לכל דבר יש סוף.

ravivme

New member
מסכים לחלוטין !

תוסיף את העובדה שהממשק של תפוז כל כך איטי ומסורבל לעומת מה שיש היום בפייסבוק וכו' שזה ממש מוציא את החשק.

ravivme

New member
עדיין אפשר לעבור לפייסבוק

גם את זה הצעתי בזמנו.
לוקח 10 דקות לעשות את זה ואתה באכסניה הרבה יותר נוחה.

steiff

New member
תזכורת על ההיסטוריה של הפורום...

פורום אמנות הצילום התחיל כפורום צילום ועם הגידול בפעילות לאחר כמה שנים התפצל לשניים - פורום אמנות הצילום ופורום טכני.
המיזוג של פעילות שני הפורומים לאחד הוא בעצם חזרה לאופן בו פעל הפורום (המשותף) בתחילת הדרך.
לפיצול היו בשעתו סיבות הגיוניות מאחר והפורום היה מגלגל 2-3 עמודים ביום והיה קשה לעקוב אחרי הדיונים ולהשתתף בהם. פוסטים היו נעלמים לעמוד השני מהר מאד ומאבדים את המומנטום.
פורום אמנות הצילום מגלגל היום (זאת אומרת עד אתמול...) בערך 2 עמודים בחודש.
פורום סטילס מגלגל בערך עמוד בשבוע.
מכאן שלפחות מבחינת עומס הפעילות והיכולת לעקוב אחרי הנעשה בפורום ולהשתתף באופן פעיל בדיונים - אין במיזוג הפעילות משום ״הרעת תנאים״.

על הסיבות לירידה בפעילות כבר דיברנו. לא מוצא טעם להילחם בזה. זה מה שהציבור רוצה והציבור מצביע ברגלים (או באצבעות על המקלדת). אני מקבל את זה כפי שזה. לטעמי יש עדיין טעם בקיומו של פורום, למרות הירידה בפעילות, ואני לא חושב שמעבר לפייסבוק או רשת חברתית אחרת, למרות הנגישות הגבוהה יותר ומיעוט הבאגים, יהווה תחליף לפעילות שפורום מתאים לה יותר, וזאת ממספר סיבות:

א. היסטוריה - הרבה יותר קל לחפש בהיסטוריה של הפורום מאשר של פייסבוק.
ב. האלגוריתם המפורסם... ברשתות חברתיות אין שליטה איזה פוסט מגיע למי באיזה סדר.
ג. הזהות שלך בפייסבוק לא מוגבלת לקבוצת הצילום.

יש לרשתות חברתיות יתרונות משלהן ויש סוגי פעילות שמתאימים להן יותר. יש כנראה גם טיפוסי משתמשים שזה מתאים להם יותר. אני משתמש די כבד בפייסבוק, וגם לוקח חלק בכמה קבוצות שעוסקות בצילום, אבל הדיונים שם מתנהלים אחרת. לא מחלק ציונים ״טוב יותר״ או ״רע יותר״. פשוט אחרת.

מכאן שאני בהחלט מוצא מקום להמשיך בפעילות הפורום. מי שזה מתאים לו מוזמן להישאר. מי שזה לא מתאים לו - כבר עזב או יעזוב, ואיש לא אוסר אף אחד בעבותות לפורום. אם וכאשר הפורום יתרוקן מאנשים שהפעילות בו מעניינת אותם - הוא יגווע. בינתיים הפורום ממשיך לפעול בתוך המציאות המשתנה. אני בספק אם הוא יחזור לימי תפארתו, ואני בספק אם יש לזה איזה שהוא קשר לניהול... באופן אישי אני שמח לראות אותך חוזר לפעילות בפורום אחרי היעדרות לא קצרה ומקווה שתמשיך לתרום מהידע והנסיון שלך, ובמסגרת החדשה-ישנה של פורום ממוזג - גם מכישרון הצילום והעין הרגישה שלך.

sagiKor

New member
ממליץ לנסות להציל ולאחד מהפורום שדעך את המסמכים

כמו תקנון האתגר, רשימת אתגרים ועוד שלל החומרים שנמצאים שם לפני שילכו לאיבוד.

steiff

New member
אני בודק את זה מול תפוז.

אין להם ממשק טריביאלי להעברת הודעות או מסמכים או ״מומלצים״ בין פורומים, אבל הם בודקים מה ניתן לבצע, אפילו ידנית.

בינתיים הפורום והחומר שנאגר בו במשך השנים נשארים במקומם. אפשר לגשת לשם ולקשר לשם כבעבר. שום דבר לא יימחק ולא ייחסם. מה שמשתנה זה שהפעילות השוטפת שהתקיימה שם עברה לפורום הזה.

בעניין הצלה וגיבוי החומר

מי שלא יודע, בתקופה האחרונה היו פריצות של האקרים למערכת של 'תפוז' ונמחקו הודעות ופורומים שלמים ב'תפוז'.
בפורום תחבורה ציבורית שנפגע קשות מכך, התארגנו לעבור לפורום בפלטפורמה אחרת (וכך גם בפורומים נוספים).

אחד הגולשים בפורום תח"צ כתב שהוא מגבה את כל הדברים החשובים, כנראה באופן שמוכר יותר לאנשי תוכנה ובניית אתרים.
אולי כדאי לעשות זאת גם כאן.

רק דיברתי

ופורום תחבורה ציבורית נמחק שוב ממש בשעה האחרונה!!!

steiff

New member
טיפול בטרולים הוא לא תהליך טריביאלי

בעיקר מפני שלא תמיד הטרול יודע שהוא כזה, ולעיתים יש לו גם תרומה לפורום.

ran refael

New member
האיחוד הזה לא הולך לקרות

מקווה שלא אכפת לכם שאתערב ואתנגד למיזוג

למעלה