מזעזע

shaishoo

New member
מזעזע

אומנם הפעם הרכבת הקלה לא אשמה היא רק צד ג', אבל הסיפור הזה ממש אבל ממש מזעזע

אכן מזעזע

זה אומנם לא ממש סיפור על הרכבת, אלא יותר על החברה האלימה שלנו (אגב, לאו-דווקא חרדים, יש מספיק אלימות אצלינו גם בעוד סקטורים) אבל נתפסתי דווקא לתגובת העירייה בסוף כמי שאחראית על האבטחה ברכבת - "לא מכירים את המקרה".

ומתבקש לומר שזה מה שקורה כשתשומת הלב של הפקחים (אומנם של הזכיין הפרטי 'סיטיפס' ולא של העירייה) מופנית לחיפוש סיבות דחוקות לחלוקת דו"חות, כשזה בא על חשבון תשומת לב להתחשויות שבאמת מצריכות פיקוח. נכון שסמכויותיהם של הפקחים אינן לגבי התנהגות נוסעים אלא לגבי תשלומים, אבל פקח יכול גם "להגדיל ראש", ולשים לב למקרים חריגים כאלה. אבל, כשהוא מחויב לשים לב לציד של "טרף קל" בדמות נוסעים שאפשר לחלוב מהם עוד דו"חות, טבעי שהוא לא יקדיש תשומת לב למקרים של אלימות, ואם לא בסמכותו להתערב, לפחות שיזעיק מאבטחים כשהוא רואה את זה.

netab02

New member
מלבד האלימות

מה שמזעזע בעיני בסיפור הזה, זה היחס של החרדים לאדם החילוני. ההיררכיה בתוך החברה החרדית וההתנשאות מגעילה אותי. הם כנראה לא למדו מספיק על חשיבות מידת הענווה.

הם גם עושים שם רע לסקטור שלהם עצמם. מה אמור לחשוב חילוני שרואה את זה? ומה אמור לחשוב מי שבא לבקר מחוץ לירושלים, ורואה שככה חרדים מתנהגים בפומבי, ושזה מה שהם חושבים על 'והדרת פני זקן'. לך תסביר אח"כ שלא כל החרדים מתנהגים ככה, ושהרוב הוא בעצם שקט ואדיב.
אבן שזרק כסיל לים - מאה חכמים לא ימשוה.

כמו שכתבתי קודם

אני מעריך שהאנשים מסביב לא התערבו, כי היום להתערב זה מסוכן. כשאתה נמצא בזמן אמת בהתרחשות כזאת, אתה חושב לעצמך "למה שאני אתערב ואקח סיכון? אני צריך שהתוקף יתקוף גם אותי?". וככה קורה שאנשים לא מתערבים, ומניחים לאותו אדם לחטוף מכות.

JAMES DEAN

New member
קראתי על הקטע הזה בפייסבוק

ואני שואל את עצמי איפה האבטחה שצריכים אותה?
איפה כל שאר הנוסעים היו? אף אחד לא קם לעזרתו של הפרופסור?

"מפני שיבה תקום והדרת פני זקן"

danielya

New member
אתם מקבלים את המקרה

כמאה אחוז אמת, תעצרו שניה את השנאה ותחשבו אם באמת יכול להיות שקורה מקרה כזה ואף אחד מהנוסעים ברכבת לא מתערב, זה לא מוזר שהעדות היחידה מהמקרה היא מאותה בחורה.

אני לא חרדי וגם אני יודע שהם לא טלית שכולה תכלת
אבל קצת היגיון

shaishoo

New member
התשובה פשוטה..זה 100% נכון

אם אכן היה מדובר רק בסטטוס פייסבוק של ביתו של הפרופסור (שזה לי נשמע גם די אמין ) אז אולי הטענה שלך הייתה נשמעת הגיונית, אבל אחרי שקראתי בעיתונות שהם רצו לוודא את זה עם הפרופסור המכובד בעצמו והוא אישר את הדברים , שוב מדובר באדם בן 70 שמשמש כפרופסור באוניברסיטה העברית ואני לא מערער על אמינותו, אז גם אני בטוח שהדבר התרחש כמו שהוא סופר.
ד"א כשכל אותן נשים הוטרדו, צעקו עליהן לעבור לספסל האחורי הםא זה נשמע לך מוזר? ושאף אחד לא התערב? כשנשים נדרשו לעבור מדרכה ירקו עליהן והשפילו אותן לא משנה אם הן בנות 8 או 80 וזו הנורמה בציבור ואף אחד לא התערב עד שזה נהיה כמעט מאוחר מידי זה לא נשמע מוזר ?

זו בדיוק הבעיה עם קיצוניות (ימין או שמאל) ופאנטיות דתית. מה שלאדם הרגיל נשמע הזוי ולא תקין להם זה נראה לגיטימי וככל שהציבור הקיצוני גדל הנורמות משתנות ומה שלאנשים טובים והגיונים (כמוני וכמוך) נשמע מוזר ולא יתכן שמתרחש, בציבור הקיצוני זה לגיטימי ואנחנו נתפסים במוזרים. זה בדיוק העניין עם נורמות הן נקבעות לפי ערכי החברה. כרגע הנורמות בישראל רחוקות מלהיות מושלמות (לדעתי) אבל עם הזמן הן רק מקצינות ויבוא היום שאנשים כמוני (וכמוך? לא מכיר אותך אישית) יתפסו כחריגים...כקיצוניים וביום הזה ישראל אבדה

danielya

New member
המקרים

שהזכרת כגון היריקה ארעה מאמצא שכונה חרדית ובאוטובוס משכונה חרדית(ושלא ישמע שאני מצדיק את המקרים) אז אני מאמין שרוב העדים לא התערבו כי הם מאותה הקבוצה, אבל שחכת שמדובר פה על הרכבת הקלה וקשה לי להאמין שאף אחד לא הגיב למקרה.

נ.ב. לא כל מה שכתוב בתקשורת זה תורה מסיני
אני חילוני תושב בית וגן ואף לא פעם אחד ראיתי אוטובוס מופרד לא בשכונה שלי ולא בירושלים בכלל, איך זה יכול להיות?

amit1270

New member
זה לא יכול להיות 100% נכון

הרכבת הקלה לא מגיעה לגבעת זאב.

דווקא נשמע לי הגיוני שאף אחד לא התערב

כי היום, כשאנשים נתקלים במקרים של אלימות, הם מפחדים להתערב כדי לא להיפגע בעצמם. האינסטינקט המיידי הוא "למה לי להסתכן? הרי הם יחטיפו מכות גם לי, עדיף לא להתעסק עם האנשים האלה".

וזה עוד בלי קשר אם יש כמה אחוזים של פרטים לא מדויקים בסיפור עצמו.

למעלה