מזון,

yafa151

New member
מזון,

האם חתול שאוכל רק מזון רטוב יסבול מחסך כלשהו בגלל שאינו אוכל מזון יבש אלא רק מזון רטוב ? האם המזון הרטוב (מקופסאות השימורים לחתולים) מספק מבחינה תזונתית ? ואם לא אז מה עם אותם חתולים שאינם יכולים ללעוס מזון יבש ?

מזון חתולים

הכל תלוי באיכות המזון. מזון איכותי לחתולים יכול להיות רטוב או יבש. חשוב לשים לב שהוא לא יהיה שמן מידי, ולא עם יותר מידי מלחים.
יש הטוענים כי מזון רטוב פחות משמין משום שהוא מכיל אחוזי מים גבוהים.

מה לגבי חתולים שלא יכולים ללעוס ? רובם יכולים לאכול גם את המזון היבש ופשוט בולעים את הכופתיות.

yafa151

New member
תודה על תשובתך,

מה זה מזון רטוב שמן מידי ומה כמות המלחים המומלצת ?
זה חתול שסובל משינוי ניווני במפרק הלסת ולא מסוגל לאכול אוכל יבש, הוא גם לא בולע אותו.
למזלנו הוא התחיל לאכול אוכל רטוב (שבתקופה שאכל אוכל יבש לא היה מוכן לאכול) אך אוכל ממש מעט ואנו חוששים שירזה הרבה כי הוא היה חתול שמן (באזור 6 קילו) ועכשיו הוא קרוב ל-4, איך מונעים את המשך ההרזיה ? האם זה מסכן את בריאותו אם ירזה ? יש לציין שבשאר הפרמטרים הוא מתנהג רגיל לחלוטין ובדיקות הדם שלו יצאו תקינות.
הטיפול שקיבל לבעיה שלו לא עזר (מלוקסיקם) ורק גרם לו רגישות בקיבה, הקריאטינין שלו 1.7 ואנו חוששים להמשיך לתת לו נוגדי דלקת (מקווים שב-4 ימים שקיבל המלוקסיקם לא נגרם לו נזק לכליות).
נשמח לעצתך ותשובתך.
תודה !

במקרה שלך

אין בעיה אם הוא ישמין קצת (אם כי 4 ק"ג זה לא תמיד רזה).
לי נוח עם החברות שאני יודע שטובות - אני מכיר שימורים של טכניקל ושל הילס. נדמה לי שגם לאיימס יש. החתול יכול לחיות עם זה כל החיים ללא בעיה.
בהצלחה
אסף

yafa151

New member
תודה, לא

הבנת אותי נכון, אולי טעות שלי - סליחה, דאגתנו היא שהוא ירזה, לא שהוא ישמין, הוא רזה מקרוב ל - 6 ק"ג ל- 4 ק"ג ואנו פוחדים שימשיך לרזות כי הוא עוד לא ממש אוכל את האוכל הרטוב אלא רק מלקק אותו קצת כמה פעמים ביום וזהו, אולי מפני שעדיין לא התרגל או בגלל הסיבה שתמיד היתה והיא שהוא לא אוהב אוכל רטוב.
איך מרגילים אותו לאכול מזון רטוב ולאכול, לא רק ללקק ? ומה עושים אם הוא מסרב לגמרה ? ממה יחיה ?

אכילה

אני מבין שיש לו קשיים אמיתיים באכילה. יתכן שהוא מלקק כי הוא מאוד מעוניין, אך לא ממש יכול לאכול.
כמו שד"ר ספיר כתב ממש בצמוד - כדאי גם לבחון טיפול אחר נגד כאבים, ולשקול גם אפשרויות של כירורגיה.
בינתיים - אם הוא לא אוכל מספיק צריך למצוא דרך לעזור לו להשלים את המאזן - ע"י עידוד אכילה, האכלה עם מזרק ואפילו צינורית ושטית או צינור לקיבה במידת הצורך

yafa151

New member
תודה ד"ר ירום, מה

זה עידוד אכילה ? איך מעודדים אכילה ?

sapirdvm

New member
במקרה שלך

אני מצטרף לדברים של ד"ר אסף ומציע עוד 2 הצעות:
האם ניסיתם להרטיב לו את המזון היבש?
לא שאני מתנגד לרטוב, להיפך, אך המחיר שלו יחסית יבש גבוה ולכן אולי הפתרון להרטבת היבש (אפילו במזון מקופסא מדולל במים-שיהיה טעים יותר) יכול להקל עליכם
המלוקסיקאם הוא מקבוצת הNSAID שאומנם נחשבים לבעיתיים בחתולים (למרות שיש עבודה על חתולים חולי כליות,שמראה אחרת). האם ניסיתם משככי כאבים אחרים לעזור לו?
האם כירורגיה לא באה בחשבון כעזרה לאיכות חייו?

yafa151

New member
תודה, תשובות

א. ניסינו אך הוא לא רוצה.
ב. לא ניסינו משככי כאבים אחרים, איזה משככי כאבים אחרים יש עוד ? מה דעתך על סטרואידים במקום משככי כאבים ? האם הם פחות מסוכנים לכליות ולכבד ? האם הם עוזרים יותר לבעיית המפרק ?
ג. ניתוח מבחינתו זה המוצא האחרון, כל פעולה פולשנית אתה לא יודע איך היא תסתיים וכמו שהיא יכולה לעזור היא יכולה גם לעשות הפוך ואין דרך חזרה.

sapirdvm

New member
סטרואידים

אינם במקום משככי כאב אלא חלק מה'יכולות' שלהם זה שיכוך כאבים. ברם, אני מנסה לחשוב על עוד שנה שנתיים קדימה ונראה לי שכדאי שלא להעלות אותו על סטרואידים לטווח ארוך שלא לאמר לכל חייו. סטרואידים הם נפלאים אבל במתן ממושך הם יכולים להיות חרב פפיות ולכן הייתי משתמש בהם רק במצב שכלו כל הקיצין, או במשהו נקודתי שהחתול כל כך לא משתפר וברור לווטרינר המטפל שהם יעלו אותו מעלה ומשם ימשיך עם תרופות אחרות.
אני חושב שכל וטרינר יתן לך מספר משככי כאבים בנוסף לNSAID, ולכן אני מציע לפנות לווטרינר המטפל. יש מספר אפשרויות וצריך לבחון אותן בהתאם למצב ולחתול.
ניתוח: היראה ממנו לעיתים מוצדקת ולעיתים פחות. אומנם יש ניתוחים שאינם מצליחים אבל רבים ואולי רובם כן. אני מציע לך לבחון מספר נקודות לקבלת החלטה בנושא:
1.מה הניתוח המוצע אמור לעשות לחתול? האם לתקן לו את המצב או רק למנוע כאב(שזה נהדר והלוואי ויקרה).ככה גם תוכלי להבין אם הניתוח הצליח-האם הוא מילא את הציפיות ממנו. כי אם הניתוח אמור להחזיר לו את התנועה אבל ישאר כאב-לא הייתי הולך עליו בכלל.
2. מהו הנסיון של המנתח? יש כיום מספר לא מועט של מנתחים מומחים ם נסיון הולך ונצבר ושווה לשמוע לפחות 1-2 מהם. ושוב, תמיד לחזור ל-1: מה הניתוח אמור לגרום לחתול ומה נחשב כהצלחה.
3. לעיתים קל לנתח מצב עכשווי ובעוד שנתיים הניתוח יהיה קשה יותר וסיכויי הצלחה קטנים יותר. אני לא מדבר על משהו ספציפי אלא משהו כללי למחשבה.
בהצלחה איתו ותמשיכי לעדכנותנו

yafa151

New member
תודה,

הניתוח אמור למנוע ממנו ללעוס באותו צד פגוע (לפי מה שהבנתי על ידי הוצאת השריר) ולתת לו ללעוס רק בצד השני.
כאמור, אנחנו מעדיפים להימנע מכך וגם הוטרינר אמר שזה עושים רק במקרה והמצב ממש חמור וכמוצא אחרון.
אגב, התחלתי לחשוב שאולי הבעיה היא בכלל דלקת פנימית באחת מהשיניים ולכן הוא לא יכול ללעוס ולא בגלל מפרק הלסת, הרופא נתן לנו אנטיביוטיקה לתת אבל הפסקתי אותה אחרי 3 ימים (אמוקסי אל.איי) אולי עשיתי טעות.

sapirdvm

New member
את יכולה אולי לשתף

מה עשיתם עד כה כדי לאבחן ומה התוצאות? האם היה שיפור בזמן האנטיביוטיקה? האם יש לו בעיה בעיניים?

yafa151

New member
תשובה,

עשו לו סי טי ומצאו שינוי ניווני במפרק הלסת, הוא קיבל אנטיביוטיקה בזריקה ל -3 ימים (אמוקסי אל איי) ומלוקסיקאם, היינו אמורים להמשיך עם האנטיביוטיקה ל - 10 ימים כלומר לעוד שתי זריקות אבל לא המשכנו כך שלמעשה היא ניתנה רק ל - 3 ימים (זריקה אחת בשחרור מושהה), העיניים שלו בסדר.
מפליא אותי שהמלוקסיקאם לא השפיע עליו, האם יש לנו סיבה לדאגה מפגיעה בכליות היות ונתנו לו את המלוקסיקאם 5 ימים (מינון 0.1 מ"ג) ?

yaelofer

New member
תגובה

כפי שכתב לך דר' ספיר, יש בבית דגן מומחה לפה ולסת. ממליצה מאד לשמוע גם את דעתו בעניין הזה. כמו-כן, עד עתה לא ידעתי שדלקת בגלגל העין יכול לגרום לתופעות כמו אצלך, שווה כמובן לבדוק גם אופציה כזו (או כל אופציה שיכולה לגרום לבעיות בלסת, כי אולי המקור הוא לא בלסת או שיש משהו נוסף שמפריע...)

sapirdvm

New member
אם מצאו בCT

את הממצא, אז אי אפשר לדעתי להיתכחש לו. כנראה שיש לו דלקת במפרק.
האם יש בשן? אולי כן ואולי לא-שווה לצלם אבל זה לא ישנה לך את ממצא הCT.
אם יש לך חשש מפגיעה כילייתית אז תעשו בדיקת תפקודי כליות ותדעו מה קורה, אבל נשמע לי שהוא קיבל מינון נמוך שלא אמור לעורר מהומות כיליתיות.
שאלתי לגבי העין, כי יש מצב של דלקת מאחורי גלגל העין שגורמת לכאבים עזים בפתיחת הלסתות.
אני שוב מציע לך לחשוב על האופציה הניתוחית כי דלקת פרקים לא תהיה פחות גרועה בעתיד. שווה לדעתי לשקול וגם להתייעץ עם כירורג מנוסה, אולי בבית החולים הווטרינרי בבית דגן (יש שם גם מומחה לפה ולסת)
בהצלחה רבה איתו ובריאות טובה ללא כאבים

yafa151

New member
תשובה,

1. איך המלוקסיקאם לא עזר לדלקת במפרק ? אני לא מצליחה להבין ? ואם המלוקסיקם לא עזר אז למה שמשככים אחרים יעזרו ?
2. האם הסי טי לא מראה דלקת בשיניים ? צריך צילום נפרד כדי לראות את זה ?
3. 0.1 מ"ג לק"ג במשך 5 ימים נחשב למינון נמוך ?

sapirdvm

New member
לכל תרופה

לשכוך כאב יש מנגנון ויעד שונה בשיכוך הכאב. נכון שהמלוקסיקם הינה תרופה שאחת ההתוויות שלה היא לטיפול בדלקות פרקים, אך לא כל חתול / כלב מגיבים אותה תגובה מכל מיני סיבות. יש שיגיבו מיד תוך יום ויראו שיפור, יש שיקח להם יותר זמן ויש שלא מגיבים בכלל. תרופות אחרות עובדות במנגנונים שונים ולכן אם א לא עבד כדאי לנסות את ב.(או לשלשב את א+ב שכאמור עובדים במנגנונים ויעדים שונים).
בהודעתך הראשונה כתבת 0.1 מ"ג וחשבתי שזה לחתול. אם זה לק"ג זה מינון מתאים בהחלט.
הסי טי ממוקד לפי האיזור הנבדק. בסי טי יש קרינה גבוהה ולכן מנסים למקד את איזור ההדמיה. אם רואים בסי טי את השיניים-אז אין מה להדמות אותן, אם לא רואים בסי טי את השיניים אז אפשר להדמות אותן בצילום רנטגן רגיל או אפילו ברנטגן שיניים שיעיל יותר בהדמיית שורשי השינים.

yafa151

New member
אם יש

דלקת בשיניים אז סי טי גולגולת יראה את זה ? סי טי גולגולת מראה את השיניים ?
האם הקרינה הגבוהה יוצרת נזקים ? אני כבר חוששת עכשיו יותר מהקרינה מאשר מהבעיה עצמה

ct

הקרינה ב ct אכן גבוהה, ולכן מנסים למקד אותה ככל האפשר. צריך להביט בצילום כדי לראות אם זה נכנס או לא. סך הכל המרחק לא באמת גדול בחתול.
לגבי החשש מהקרינה - תנוח דעתך. זה לא שהוא עובר עשרות הקרנות הרצף. לא הייתי עושה סתם שום הקרנה, אבל כשצריך זו לא בעיה אמיתית.

למעלה